Plaatselijk Hianws. Gemeenteraad. Rechtzaken. Gemengd Nieuws Breskens. Vrijdagavond kwam de Raad onzer gemeente bijeen, onder presideum van den Wethouder du Burck, daar de Voorzitter wegens ongesteldheid afwezig was. De notulen van vorige ver gaderingen worden door den Secretaris, de heer Nierinans, welke weer in functie is, gelezen, en onveranderd goedgekeurd. Van de Geldleening 1887 is uitgeloot no. 30. Bij kasopname is gebleken dat 21 x/s cent te kort in kas was. Een verzoek van de Vereeni- ging Rust en Vacantieoorden voor Gemeente-ambtenaren om subsidie voor de kas wordt voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven wordt gelezen, dat onze gemeente niet in aan merking komt voor een Kamer van Koophandel, doch dat Ter- neuzen is aangewezen. Uit ons district heelt zelfs daar niemand zitting in. Dit wordt algemeen betreurt. Een schrijven van den Direc teur der Weesinrichting Neer bosch was ingekomen, behelzen de mededeeling, dat voor de kinderen de Smit de bijdrage moet worden verhoogd, en wel voor elk kind 100. De verhooging opcenten be bouwde en onbebouwde eigen dommen zullen na 1921 worden toegepast, daar voor 1921 de Begrooting gereed is. Een missive van Ged. Staten verhooging jaarwedde Ambte naar Burg. Stand wordt voor gelezen. B. en W. stellen voor de ver goeding voor een Huwelijks voltrekking op 3 te stellen en de jaarwedde niet te verhoogen. De Raad kon zich hiermede vereenigen. Voorts is ingekomen van Ged. Staten een missieve verhooging jaarwedde Wethouders. Voor onze gemeente zal de jaarwedde der Wethouders ge bracht worden op 250. B. en W. zijn voor geen verhooging. De heer de Hullu prijst dit idé en kan zich hiermede ver eenigen. Ook de overige leden betuigen hun goedkeuring. Een schrijven van de Directie der Z.-Vlaamsche Tramweg Mij was ingekomen, naar aanleiding van het Raadsbesluit van 29 Maart 1920, waarbij een subsidie van ƒ400 gedurende 10 jaar is verleend. De Directie was dankbaar voor deze toegestane subsidie. Daar evenwel de hooge kosten de exploitatie der lijn Hoofdplaat- Breskens onmogelijk maken, ver zoeken zij deze subsidie te bren gen op 650, gedurende 20 jaar. De heer de Hullu meent, dat dit hetzelfde bedrag is als de eerste aanvrage, waarop, jammer genoeg, niet is op ingegaan, B. en W. stellen voor, de subsidie van 400 te handhaven. De heer de Hullu zegt in de vorige zitting hierover het woord te hebben gevoerd, en de ge meente-belangen voor een hoo- ger subsidie voldoende te heb ben aangetoond, wellicht is er nu een ander lid, die deze be langen wil voorstaan. De heer Becu wenschte zijn vorig standpunt te handhaven, n.l. gedurende 20 jaar, omdat de totstandkoming der lijn noo- dig is. De heer de Hullu zegt, wan neer andere gemeenten en pol ders doen als Breskens, dan kan de tram er nooit komen. Onze Gemeentebelangen moe ten wij voorstaan, ook voor de toekomst. Willen wij van de plaats iets maken, dan moeten wij daar ook wat aan ten koste leggen. Het voorstel-Becu, 650 ge durende 20 jaar, wordt in stem- ming gebracht en aangenomen met 4 tegen 3 stemmen; tegen de Wethouders en Luteijn. Het salaris van den Lantaarn opsteker wordt gebracht op 125, De Voorzitter deelt mede, dat het verharden van de de Hullu- lu-straat is aangenomen door Th. Cambier voor 455. Bij den rondvraag vraagt de heer Luteijn of de putten in de le Zandstraat ook gelicht zullen worden. De Voorzitter zegt, dat zij een onderzoek hebben ingesteld, doch het nog niet noodig ach ten, daar er geen groote putten zijn. De heer Luteijn zegt, hun er dan wel bij te zullen brengen, jelui zijn wat kortzichtig. De Voorzitter acht het beter tot het voorjaar te wachten. Niemand meer het woord ver langende, wordt overgegaan tot comité-generaal, ter behandeling van een paar reclames H.Omslag. Groede. In de Maandag middag gehouden Raadsvergade ring onzer gemeente, waarbij alle leden tegenwoordig waren, doet de Voorzitter voorlezing van een bericht in de Middelb. Courant van 9 Nov., waarin de vroed» vaderen onzer gemeente op onzachte wijze verweten wordt het gesukkel met het electrische licht, en er op aangedrongen wordt Meters aan te schallen. De Voorzitter weerlegt dat schrijven en komt op tegen de scheeve voorstelling hiervan Het aanschaffen van Meters zou een bedrag van 5600 eischen. Daar wij binnen twee jaar van wege de Provincie Electrische stroom zullen betrekken, en dan draai stroom krijgen, zijn de nu aan te schaffen Meters voor gelijk stroom niets meer waard. Dit bedrag zou dus plus de rente binnen twee jaar moeten wor den afgeschreven. Wat moet ei dan niet voor het licht betaald worden, 't Is geen onwil, maar het geval is te dwaas om dit te doen. De schrijver heeft de klok hooren luiden Van de Ned. Bond van Ge meente-Ambtenaren was een schrijven ingekomen met verzoek om een bijdrage voor hun stich ting. B. en W. stellen voor, dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen, evenzoo een schrijven van de Z.-Vl. Tramweg Mij., dat concessie is verleend tot aanleg van de lijn Hoofdplaat-Breskens. Een schrijven van de Com. Landbouwschool Oostburg, voor een conferentie inet den raad wordt gerevoeerd aan B. en W. om préadvies. Tot lid Commissie Schoolver zuim wordt in de plaats van den heer G. de Ru, wegens zijn vertrek naar elders, benoemd de heer Schulz. Een schrijven van Ged. Staten verhooging opcenten Grondbe lasting was ingekomen. B. en W. geven den Raad in overweging deze opcenten te verdubbelen en te brengen op 80 voor bebouwde en 20 voor onbebouwde eigendommen. Dit voorstel wordt met 6 legen 1 stem, die van den heer Ris- seeuw, aangenomen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten nog een drietal kachels voor de schoollokalen aan te schaffen, daar de lokalen met de oude kachels niet kunnen verwarmd worden en de nieuw geplaatste goed voldoen. Naar aanleiding van de cir culaire van Ged. Staten om ad vies uit te brengen omtrent ver hooging jaarwedde Wethouders en Ambtenaar Burg. Stand, bleek de raad tegen verhooging te zijn. B. en W. worden gemachtigd de kachel in het gemeentehuis, welke hoognoodig vernieuwd moet worden, te laten herstellen of eventueel een nieuwe aan te schaffen. De Nieuwjaarscollecte zal worden afgeschaft. Bij rondvraag informeert de heer de Bliek hoe het nu ge steld is met het verstrekken van regenwater uit de bak van de woning van het Hoofd der School aan de Kruisdijk. De Voorzitter deelt mede, dat steeds water gratis is verstrekt zoolang er was, de heer Beerens treft in deze geen schuld. Hierna wordt de vergadering gesloten. DE 10de VOLKSTELLING. Breskens. Wie goed re- geeren wil, dient het volk te kennen. Om die kennis te be vorderen, worden in alle ont wikkelde landen periodiek volks tellingen, of beter gezegd „volksbeschrijvingen" gehouden. In ons land is alles in gang voor de 10de Volkstelling, welke ons volk zal beschrijven op het tijd stip van den overgang van oud naar nieuw. Het is de plicht van ieder, door nauwkeurige invulling en door prompte inlevering van de telkaarten, naar vermogen mee te werken aan het welslagen van de 10de Volkstelling; waar eigen kennen of kunnen te kort schiet, is bij de volkstellers raad en hulp te krijgen. Medewerking is niet alleen ieders plicht, zij dient ook eigen belang. Wie goed geregeerd wil worden, moet de overheid steunen in haar streven om het volk te leeren kennen. Zaterdag en Zondag zijn weer enkele Weenertjes de Schelde overgekomen en de schrikaanjagende winterdagen te Weenen ontvlucht om deze door te brengen bij hun vroegere pleegouders. Wij hadden opgemerkt, dat langs den weg Schoondijke IJzendijke de laatste dagen hou ten blokken op de baan waren gelegd. Bij informatie bleek ons, dat de bedoeling hiervan was als spoorleiders te dienen om spoor wisseling te krijgen. De weg eens langs gaande bleek ook dat de mooie klinkerbestrating erg geleden had en op enkele plaatsen was stukgereden door zwaar en druk vervoer Jammer van zoo'n prettige bestrating, daar die omstandigheid wellicht de vervanging er van door kei bestrating, waarmede reeds is aangevangen, zal verhaasten. Retranohement. Zaterdag 1.1. gaf de Muziekvereeniging „Ons Genoegen" haar eerste winterconcert voor dit seizoen. Het achttal muzieknummers, die ten gehoore werden gebracht, gaven blijk dat in dien korten tijd van het bestaan der Muziek vereeniging zeer flink gewerkt is en dat de Directeur Koole hiervoor wel dien lof verdient voor zooveel belanglooze toe wijding. Er werden ook nog zes voordrachten opgevoerd die me de zeer goed werden vertolkt. Na afwerking van het programma bleef men op het gezellig bal bijeen. Aardenburg. Wegens het steeds verminderen der uitvoer fraude is tegen 1 Februari 1921 aan 16 hulpkommiezen uit West. Zeeuwsch-Vlaanderen eervol ont slag aangezegd. Oostburg. De nieuwe R K. school nadert hare voltooiing. Het is een mooi gebouw met 4 ruime lokalen en rustig gelegen. De ruimte naast het gebouw biedt gelegenheid voor uitbrei ding o.a. wordt het volgend jaar een gymnastieklokaal bijge- gebouwd. Eede. Dat de veepest in BelgiS niet meer zoo heerscht als een tijdje geleden, blijkt hier uit, dat de detacheering van den rijksveldwachter alhier en in IJzendijke is opgeheven. Cadzantl. In deze gemeen te zijn een paar flinke woningen onbewoond en onverhuurd. In dit dorp is dan ook geen wo ningnood zooals elders. Sluis. Dagelijks komen hier verschillende Belgen in de vlas industrie werken door het milde Nederlandsche passenstelsel in de grens8treeken. Met I Januari begint de tram naar Brugge en Heijst met 3 treinen per dag heen en terug weer te rijden. Na 6-jarig stil stand zal het de oude veste weer wat doen opleven. IJzendijke. Hedenmorgen had de chauffeur van de firma H. alhier het ongeluk met het aanslaan van de auto zijn pols te breken. Na door Dr. H. te zijn ver bonden is hij naar het Zieken huis te Vlissingen gegaan, ten einde de pols met X-stralen te onderzoeken. School- en Kerknieuws. Breskens. Bij de Ned. Herv. Kerk alhier is herbenoemd als diaken de heer C. J. Jacobs en in de plaats van L. Lijk die niet meer in aanmerking wensch te te komen de ht er W. J. Leen- houts-Van Kampen. Tot ouderling den heer L. A. Cijsouw, inplaats van den heer A. van Bortel, welke eveneens niet meerin aanmerking wenschte te komen. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm, nam Woensdag 15 Dec. Donderdag 16 Vrijdag 17 3.42 4.21 5.01 4.06 4.45 5.25 Eerste Kwartier Zaterdag 18 Dec. nm. 3. Arrond.-Rechtb. Middelburg. Zitting van 10 Dec. P. V., 51 j., werkman te Bres kens, werd beklaagd dat hij op 23 Oct. j.l. te Breskens opzet telijk een hangslot, dat toebe- hoorende aan W. Leenhouts, heeft beschadigd. Eisch 20 of 20 d. h. A. v. W., 55 j., huisvr. te IJzendijke, werd verboden ver voer ten laste gelegde van 2 kazen op 20 Oct. aldaar. Eisch 10 of 10 d. h. Ook werd behandeld de be kende zaak tegen A. v. L., 44 j., koopman, H. P., 45 j., han dels-reiziger, en P. A. C. S., 42 j., koopman, te 's Gravenhage, allen gedetineerd te Middelburg. Zij werden ten laste gelegd, dat zij van Maart-Juni 1920 met het oogmerk om zich te bevoor- deelen, tezamen, met listige kunstgrepen en een samenweef sel van leugens hebben getracht August Noê te Eede op te lich ten, door hem te bewegen 3 wissels ieder van 10.000 af te gevenen bovendien in Mei 1920 opzettelijk een geldsom van 6832.35, toebehoorende aan A. L. Rombouts, zich heb ben toegeëigend, welke som moest dienen als pachtprijs voor 1 jaar van eene hofstede te St. Kruis, in de Passegetrle, Beoos- ter-Eede- en Kleine Boompolder, vroeger eigendom van M. Uit de Willigen en toen door A. Blondeel bewoond. Mr T. Muller Masis uit 's Gravenhage verdedigde den be klaagde. Eisch 3 jaar gevangenisstraf voor ieder. Mr Muller Masiss uit Amster dam verdedigde beklaagden en vroeg voor allen vrijspraak. ZWARE BRAND TE ZEIST. Zaterdagmorgen heeft te Zeist een zware brand gewoed in de Ned. Fabriek van gouden en zilver werken voorheen J. A. A. Gerritsen. De geheele rechter vleugel brande uit, waarin o.a. waren gevestigd administratie kantoor magazijn en de pas ingerichte kostbare monsterka mer. Terwijl de politiespuit vrij spoedig water gaf liet het blus- schingswerk van de brandweer veel te wenschen over. Noch stoomspuit, noch motorspuit kon den dadelijk in werking komen, terwijl de druk op de waterlei ding veel te gering was. De brand had zoo gelegenheid over te slaan naar het middengedeelte, dat ook gedeeltelijk uitbrandde. Om half vijf uitgebroken, brand de de fabriek om elf uur nog steeds voort, hoewel later vol doende materiaal aanwezig was en ook het waterleidingstation voldoende druk gaf. De schade is zeer aanzienlijk, doch wordt door verzekering gedekt. MISLUKT. Bij de firma van Kempen in de Hoofdsteeg te Rotterdam werden Vrijdag telefonisch eeni- ge planta colliers ter bezichtiging gevraagd, te bezorgen aan een adres aan den Nieuwen Binnen weg. De firma vervulde de op dracht en zond eenige colliers ter waarde van 10.000 gulden. De heer des huizes aan bedoeld adres was niet thuis, doch zijn vrouw, in de meening, dat haar man de colliers besteld kon hebben, hield de zending. Even later werd ze opgebeld en haar het bekende verhaal gedaan van verkeerde bezorging en onmid dellijk terug te laten halen. Mevrouw verklaarde zich natuur lijk bereid dadelijk de colliers weer af te geven, doch voor alle zekerheid wilde ze zelf ook nog even de firma Van Kempen opbellen. Toen ze dit deed, kwam de poging tot oplichting natuurlijk uit. ONBETROUWBAAR. Een naaister te Zeist maakte zich in verschillende harer naai- huizen aan diefstal van allerlei voorwerpen en geld schuldig. Het stelen van een zijden blouse bracht een en ander aan het licht, waarna een onderzoek volg de. Bij een huiszoeking bij het meisje kwamen tal van voor werpen te voorschijn. In sommige naaihuizen genoot het meisje tot heden het volste vertrouwen. TREURIG. Door de politie te Amersfoort is aangehouden een gehuwde vrouw, verdacht het kind, waar van zij dezer dagen is bevallen, van het leven te hebben beroofd. Het lijkje is in een schuur achter de woning onder een kist ge vonden. De vrouw is eenige jaren geleden door haar man verlaten. EEN WONDER. Te Rotterdam is, een 7-jarig knaapje toen hij plotseling voor zijn woning op den Schiedam- sche-dijk de straat overstak, aangereden door een automobiel. De auto wierp den knaap om, waarna zij geheel over hem heen ging. Onverwijld werd de jongen naar het ziekenhuis ge bracht, waar bleek, dathij hoegenaamd geen letsel bekomen had. TREINBOTSING. Zondagmorgen is bij Armen- tièreg (Noord-Frankrijk) een pas- sagierstrein op een goederentrein geloopen, die van Rijssel kwam. Twee wagons derde klasse werden geheel verbrijzeld. E zijn een tiental dooden en twin tig gewonden.

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 2