tsit Nisns. Wanhoopskreten Oostenrijk. uit Binnenland. Gemengd Nieuws stiger gaan uitzien. De vrijzinnig democraten vreesden van deze nieuwigheid vermeerdering van administratieven rompslomp zon der reëel nut; hun woordvoerder Van Berssteyn was zoo gelukkig, den heer Schaper (die anders zeer gebeten op den heer Teen stra was) te overtuigen. Tenslotte is dit amendement-Teenstra (handhaving van den postvrij dom) met 33 tegen 30 stemmen verworpen. Van de verdere discussiën vermelden wij alleen de vruchte- looze (trouwens niet in een amen dement uitgedrukte) oppositie van den heer Zijlstra tegen de tariefsverhooging voor nieuws bladen en de verschijning en verdwijning van een motie-Van Stapele. Naar aanleiding van de staats- ambtenarenstaking, die nog voortduurt en zich wellicht zal uitbreiden, heeft Bondskanselier Mayr tegenover vertegenwoor digersvan de pers een beschou wing gegeven van den wanho- pigen toestand, waarin Oostenrijk verkeert. De Staat is aan het eind van zijn financiëele kracht gekomen, zeide hij, en moet de laatste reserves aanspreken om zich voor de eerstvolgende weken levens middelen uit het buitenland te verschaffen. De regeering weet niet, of Oostenrijk over twee maanden als Staat nog wel bestaan zal. De kabinetsraad heeft derhalve de eischen der ambtenaren van de hand ge wezen. De minister van financiën Grimm deelde de journalisten mede, dat Oostenrijk ternauwernood nog de middelen heeft om tot einde December te leven. Er is reeds gedacht over de verpanding der buitenlandsche waardepapieren en de uit het keizerlijk bezit afkomstige kostbaarheden en go belins. C De ambtenarenstaking heeft een slechte pers, schrijft de cor respondent van het Handelsbl. Dinsdagmorgen dook het ge rucht op, dat de regeering zou aftreden, wanneer niet spoedig een overeenstemming zou worden bereikt. Naar aanleiding daarvan heb ik mij gewend tot een ambtenaar, die met de regeering in nauwe betrekking staat en deze ver klaarde mij, dat het gerucht in dezen vorm onjuist is, dat de regeering echter werkelijk voor nemens is de leiding der zaken neer te leggen, wanneer 't land niet door een ruim crediet uit het buitenland geholpen wordt. Wanneer dit niet binnen ten hoogste twee maanden geschiedt, aldus mijn zegsman, dan zal Oostenrijk in zijn tegenwoordi- gen vorm ophouden te bestaan en zullen de Entente en de commissie van herstel maar zelf moeten zien, wat zij met den door haar gevormden staat be ginnen. Zoo gaat het niet langer. Van mooie beloften kunnen we niet leven. SAMENWERKING ONDER WIJZERS-ORGANISATIES. Maandagavond vergaderde het Comité voor Salarisactie van Onderwijzers te Amsterdam. Besproken werden de te nemen maatregelen, na de in de Kamer gevallen beslissing. Op korten termijn zullen de Hoofdbesturen der samenwerkende Vereenigin- gen worden bijeengeroepen, ten einde tot overeenstemming te komen omtrent de toe te passen nieuwe middelen. Getracht zal worden zoo mogelijk tot samen werking te komen met alle Onderwijzers-organisaties, Aan de uitnoodiging der Unie van Christelijke Onderwijzers ten einde tot die samenwerking te komen, zal worden gevolg ge geven. NEDERLAND EN DE BEZETTING VAN WILNA. Naar het Ned. Correspondentie bureau meldt, heeft de regeering in beginsel besloten gevolg te geven aan de uitnoodiging van den Raad van den Volkenbond om evenals andere mogendheden een contingent te leveren voor het internationaal corps, dat naar Wilna zal worden gezonden in verband met de volksstemming terzake van het tusschen Polen en Lithauen betwiste grondgebied. EEN INSTRUCTIE VAN DE SPOORWEGDIRECTIE. De directie van de Nederland- sche spoorwegen heeft, naar wij in de „N. R. Crt." lezen, onder staande instructie uitgevaardigd: De aandacht van het station en treinpersoneel wordt gevestigt op de noodzakelijkheid de trei nen met bekwamen spoed te be dienen. Vertraging moet zooveel mogelijk worden ingehaald. Het tegenover den zomer beperkte vervoer van reizigers en bagage werkt hieitoe mede. Wel hebben verscheidene treinen een grootere lengte dan voorheen, doch daar tegenover is het oponthoud op de verschillende stations verdub beld. Onder handhaving van de eischen der veiligheid moet het personeel, belast met de trein- bediening, het zijn eersten plicht achten vertragingen iu te halen De dienstdoende chef en de hoofdconducteur hebben zorg te dragen, dat hun goede voorbeeld door het personeel wordt opge volgd. De reizigers zullen zich dan daarnaar wel richten. Iedere minuut onnoodige vertraging en iedere verzuimde gelegenheid om vertraging in te halen zijn fouten, door den treindienstin 't algemeen en door de betrokken beambten in het bijzonder begaan. De amb tenaren en beambten zijn aan hun eer en plicht verschuldigd de tegenwoordig opduikende klachten over lakse treinbedie- ning onwaar te maken. TEGEN DEN ZOMERTIJD. De Nederlandsche Boerenbond heeft aan den minister van bin- nenlandsche zaken een adres ge zonden, waarin hij verzoekt te willen bevorderen, dat de zomer tijd niet meer wordt ingevoerd. FEESTAVOND ZEELANDIA De Vereeniging „Zeelandia" te Rotterdam tot doel hebbend het Zeeuwseh element aldaar te versterken heeft Woensdagavond in de groote Doelezaal een feest avond gehouden welke mede ten doel had propaganda te maken voor haar voormeld doel. De voorzitter, de heer M. C. J. Eijke, opende den avond met een rede, waarin hij het streven der vereeniging uiteenzette. De avond werd verder op geluisterd door het Zangkoor van de vereeniging en door mej. J. Holstein, die eenige Zeeuw- sche liederen op verdienstelijke wijze ten gehoore bracht. Een aardige revue in elkaar gezet door den heer P. J. Valentijn, besloot den feestavond. In de stampvolle zaal waren vele Zeeuwsche costuums die aan den avond het gewenschte cachet gaven. Een geanimeerd bal besloot dezen Zeeuwschen avond op Zeeuwsche wijze. N. R. Ct. Aarrfenburg. In de laatst gehouden Algemeene Vergade ring der Aardenburgsche Voet balclub ,A. V. V." werd met algemeene stemmen tot Voor zitter gekozen de heer M. G. de Hondt. Dat de ,Koninklijke Mu- ziek-sociëteit Aardenburgsche Fanfaren" zich mag verheugen in de belangstelling der ingeze tenen blijkt wel hieruit, dat de Vereeniging ruim 300 onder steunende leden telt, die alle met hunne huisgenooten toegang hebben op de concerten. Daar van wordt zoo'n druk gebruik gemaakt, dat de flinke Sociëteits zaal niet alle belangstellenden kan bergen, om welke reden besloten was op 2 achtereen volgende avonden hetzelfde pro gramma op te voeren. Woensdag werd het eerste concert gegeven voor dezen winter met een goed gekozen programma, dat vlot en goed werd afgewerkt. Vooral de fan- taisie op de opera ,De Lustige Boer" werd bijzonder goed op gevoerd. Evenals de muziek vielen ook de met zorg gekozen voordrachten in den smaak van 't zeer talrijk opgekomen publiek. Donderdag werd het programma ten tweeden male ten gehoore gebracht. School- en Kerknieuws. St. Anna ter Muiden. Ds J. R. van Eerde alhier, een der oudste dienstdoende predikanten der Ned. Herv. Kerk, heeft zijn emeritaat gevraagd. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 12 Dec. Breskens vQ'/jU dsj. A. Raams Doopbediening. n 2 u Zondagschool. n 5l/2 u ds J. A. Raams Groede v 9'/2 u ds v. Griethuijsen. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds J. P. van Heest, nm. 6 u ds H. F. de Puy, van Cadzand. De nood van het Nederlandsch Bijbelgenootschap. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 7 Dec. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 43 gehouden veiling werden de volgende prijzen be steed Kipeieren f 16.20—f22.20. id. (klein.) f 12.90—f 15.95. Aangevoerd 62000 stuks. Oostburg, 8 Dec. Ter graanmarkt van heden was de handel slap. Tarwe 1 17—f20, Gerst f 18 f 19.— Aangevoerd 5601 eiefen Boter van f 1.87 tot f2.30 per K.G. Middelburg 9 Dec. Aanvoer gering, handel slap. Tarwe f 18f22, witte boo nen f22 f27, lange bruine boonen f 17f21, kroonerwten f2225, blauwmaanzaad f 00 f00, alles per 100 K.G. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. Oostburg. In de plaats van den Heer mr. F. J. N. van Dam, welke niet meer in aanmerking wenschte te komen, is benoemd tot lid van den Voogdijraad te Middelburg, de heer A. Mijs, alhier. Zaterdag 11 Dec. 1.33 1.57 Zondag 12 2.11 2.35 Maandag 13 2.39 3.03 Dinsdag 14 3.10 3.34 Eerste Kwartier Zaterdag 18 Dec. nm. 3. vm. nam VALSCH GELD. De recherche heeft ten kantore van de Ned Handel-Maatschap- pij op den Kneuterdijk te 's-Gra venhage een valsch bankbiljet van f 40 in beslag genomen. BRUTALE ROOF. In een speelhuis, in de Kerk straat te Amsterdam, heeft een brutale roof plaats gehad. Twee vrouwen, tot de speelgelegen- heid behoorende en een bezoeker waren met een hazardspel bezig. De bezoeker had zijn winst, ten bedrage van 3000, voor zich op tafel gelegd, toen plotseling een der vrouwen, de echtgenoote van den speelhuishouder, het geld greep en er mee vandoor ging. Zij rende de straat op, gevolg door den bestolene, die in zijn hemdsmouwen was. Op zijn geroep werd de vrouw döor burgers gegrepen. Zij wist zich echter los te rukken en liep naar het huis terug, alwaar zij het geld in een spiegelkast verborg. Door de politie werd een huis zoeking ingesteld. Zoowel de vrouw als haar zuster en de speelhuishouder werden gearres teerd en naar het bureau Stad houderskade gebracht. Het drie tal legde tegenstrijdige verkla ringen af. Eindelijk na een lang verhoor, dat geleid werd door den commissaris bekende de vrouw, dat zij het geld had verstopt. Het werd op de bewuste plek door eenige recherscheurs gevonden. Het drietal is in ver zekerde bewaring gesteld. MET PEPER GEWORPEN. Een dienstbode te Amsterdam heeft bij de politie aangifte ge daan, dat zich een haar onbekend jongmensch aan hare woning vervoegde, haar een brief over reikte, dien weder terugtrok en haar toen een hoeveelheid witte peper in het gelaat wierp. LAAG WATER. Uit Wijk-bij-Duurstede wordt gemeld, dat wegens de langdu rige droogte de waterstand in Rijn en Lek zoo laag is, als ge durende 100 jaren niet is voor gekomen. Donderdagmorgen was de waterstand 2.88 M. Schepen met eenigen diepgang kunnen niet meer varen, daar ze her haaldelijk vast zitten. Donderdag was de waterstand zelfs 1.86 M. SLAPTE. De sigarenfabrieken der firma J. W. Swane en Zn. te Waalre, worden wegens slapte gesloten. BEDROG. De Bussumsche recherche heeft ter beschikking gesteld van de justitie te Am#erdam een Franschman, ter zake van bedrog ten nadeele eener Engelsche firma voor een bedrag van 25,000. Hij leverde deze firma bleekpoeder in plaats van oxaal zuur. Hij wordt tevens verdacht: van oplichting eener automobiel. EEN GEVAARLIJKE PROEF. Woensdagavond, orostieeksvijf uur> wilden een paar jongelui te Amsterdam eens probeeren of zij een auto konden besturen. Zij namen daartoe, zonder den eigenaar er in te kennen, een lichte transportauto, welke een i oogenblik onbewaakt stond. De jongelui hadden wel eenig idee van besturen en een klein eindje j ging het dan ook goed, maar spoedig verloren zij hun macht over het stuur. De vvagn slinger de over de straat en reed den trottoirband op, waar eenige kinderen van een jaar of twaalf liepen. Twee kinderen werden aangereden. Een meisje was vrij ernstig gewond, een jongetje had eenige lichte blessuren. Een van de jongelui sprong snel van den wagen, een ander probeerde er met de auto van door te gaan, maar enkele hui zen verder moest hij reeds stop pen, daar eenige agenten, ge holpen door het publiek, den weg versperden. VUURTJE STOKEN. Te Losser is een kind over leden aan brandwonden, welke het kreeg bij het stoken van een vuurtje. Een waarschuwing voor de kinderen, hoe gevaarlijk dit is. EEN GEVAARLIJK HEER. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft een zeeman die op den Zeedijk te Amterdam aan 't passagieren was een re volverschot gelost op een paar voorbijgangers zonder daartoe eenige aanleiding bestond. Een paar agenten, die op het afgaan van het schot kwamen toesnellen, brachten den zeeman in verzekerde bewaring. Bij fouilleering bleek de in zijn bezit zijnde revolver met zes tien scherpe patronen geladen te zijn. In antwoord op een desbe treffende vraag verklaarde de zeeman, dat het niet in zijn be doeling had gelegen, een dezer menschen te dooden. Hij wilde alleen den voorbijgangers schrik aanjagen, omdat hij vermoedde, dat zij hem wilden berooven. Van een dusdanig opzet is intusschen bij het door commis saris Van Soest ingesteld onder zoek niets gebleken. BEROOVING EN MISHAN DELING. Te Arnhem werd dezer dagen een Duitsch ingenieur, die ken nismaking zocht met een meisje van de straat, die in gezelschap van een 24-jarigen jongen in de Stammelstraat wandelde, door laatstgenoemde tegen den grond geslagen en van zijn portefeuille met 2000 beroofd. Terwijl het meisje, naar zij voorgaf, logies voor den Duitscher ging zoeken, begon haar metgezel den Duit scher lastig te vallen om een bedrag van 3 dat hem was toegezegd. De Duitscher ver klaarde, dat hij alleen bankpapier bij zich had. Daarop volgde de mishandeling en de berooving. De Arnhemsche recherche is er in geslaagd den jongeman op te sporen; hij werd reeds we gens diefstal veroordeeld. Ook het meisje is aangehouden. Bei den hebben bekend Het geld dat door den dader in zijn woning was weggestopt, is geheel terug gevonden. DUBBELE MOORD TE GENT Alfons Ileirbrandt, 50 jaar, wo nende in de Hamerstraat te Gent, leeft sinds geruimen tijd in on- eenigheid met zijn vrouw. Maandag, wijl hij haar sprak van overeenkomst, werd de twist zoo geweldig, Jat hij haar bij de keel gieep, doch de vrouw kon zich losrukken en zij liep naar haar moeder die eenige hui zen verder woont. Het moedertje, een vrouwtje van 70 jaar, keerde met een schoonbroeder en dochter weer, in de hoop Heirbrandt te bedaren, doch het viel anders uit. In het heetste van de twist, greep het vrouwtje hem bij de keel, maar hij trok een revolver en schoot. Hij trof de 70-jarige sloof in den rug, zoodat de kogel langs den buik wegvloog. Stervend werd de ongelukkige weggedragen. Ziende wat er met haar moeder gebeurd was en'door schrik be vangen, vluchtte de vrouw en liep de Olijfstraat in. Heirbrandt liep er achter» kon haar weldra inhalen, gaf vuur en trof haar eveneens in den rug. Zij viel, hij zette zich er op met de knie en joeg haar nu een kogel door het rechter oor, zoodat de vrouw- op slag gedood werd. EenSurger, Langen Dees, had de kloekmoe digheid, den moordenaar bij de armen te grijpen en hem in be dwang te houden tot de politie aankwam, die hem wegleidde, anders zouden er zeker nog slacht offers gevallen zijn. Dadelijk werd de schoonmoe der van Heirbrandt, het oude vrouwtje, naar het hospitaal ge voerd. Een noodlottige afloop is te verwachten. PRIJSDALING DER VARKENS. In Twenthe zijn de prijzen der vette varkens de laatste dagen gedaald van 81 op 65 cent per pond, ruw gewicht.

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 2