ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijksch Omzicht, VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK 30e Jaargang Zaterdag 11 December 1920 Nummer 2580 Ontmaskerd Tariefsverliooging bij de Posterijen. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 10 cent dispositiekosten. A d v e r t e n t i ep r ij s v a n 1 5 regels 60 cent Elke regel meer 12 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever ™°n BRESKENS p°7s$4r0 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Het is het begin van de on vermijdelijke uiteenvalling, heeft de Amerikaansche senator Knox gezegd. Waarschijnlijk is ook hier de wensch de vader der gedachte. Maar moedgevend voor het werk van den Volken bond is het zeker niet, dat op de eerste Volkenbondsvergade ring reeds een der leden, en een lid van eenige beteekenis zich terugtrok. Want al is Ar gentinië nog niet uit den Bond getreden, het terugtrekken van zijn delegatie schijnt er toch het voorspel van. En dit voor spel zou allicht op zijn beurt weer het voorspel kunnen wor den van nog meer uittredingen. De stemming in Amerika is den Volkenbond niet bijster gun stig. Dat wil zeggen dezen Vol kenbond. Argentinië's amende menten, die tot de terugtrekking van dit land leidden, bedoelen van den huidigen Volkenbond meer een werkelijken Volken bond te maken o.a. ook door alle souvereine Staten toe te laten. En met deze gedachte is men het in de Nieuwe Wereld, tot zelfs in het Engelsche Cana da vrijwel algemeen eens. Dat werd de oorzaak van Amerika's terugtreden nog voor het den drempel overschreed en het voerde nu Argentinië tot bij de deur terug. Wie zal volgen Men is in Amerika minder vor melijk. En welstaanshalve zullen daarom de Amerikaansche re publieken niet zoo licht in den Bond blijven, als de Staten van het Oude Europa dat doen. Want feitelijk is het enthausias- me hier maar weinig minder groot dan in Amerika. En op de eerste vergadering is dat voldoende gebleken. Voor de Franschen is hij te veel een rem voor hun imperialistische begeer ten, te democratisch, te pacifi- cistisch en voor de meeste ande ren is hij dat allemaal veel te weinig. En de menschen rede nseren „Wat hebben wij er nu 65) Alleen de oogen rolden in hunne kassen, als van wraak lonkelend, heen en weer, en wared strak op den graaf gericht. Het is heden da verjaardag des doods van mijn kind Deze woorden kwamen geroerd over de lippen van den ouden mole naar. Aan het lijk van mijn kind heb ik gezworen, niet te rusten, voor ik haar vroegtijdigen dood gewroken had, op degenen, die er de schuld van waren. Alle onaangenaamheden, alle verne deringen, die mijn arm kind heeft moeten verdragen, omdat het eene molenaarsdochter was, en voor het adellijk geslacht niet goed genoeg scheen, zal ik op degenen verhalen, die mijne dochter veracht en verstooten eigenlijk aan Moet dat heele apparaat nu alleen dienen om wat mannetjes, Spaansche, en Zweedsche en Noorsche, mis schien ook Nederlandsche sol daten naar Wilna te sturen, nu daar een volksstemming moet plaats hebben En als het daar om zoo goed is, waarom dan de mannetjes niet naar .Opper- Sileziëpvaar ze veel meer noodig zijn om moord- en doodslag te verhinderen en een rechtvaar dige stemming te verzekeren Tusschen Polen en Rusland is hij ook niet tusschenbeide gekomen, klaagde de Engelsche afgevaardigde Barnes. Misschien krijgt hij er nu de gelegenheid nog voor. Want heelemaal in den haak is het tusschen die twee nog niet. En waarom komt hij niet tusschen Griekenland en de Entente tusschenbeide zou ik er bij willen voegen. Want Griekenland heeft tegen Frank rijk, Italië en Engeland wel een steuntje in den rug noodig. En de handhaving van het zelfbe schikkingsrecht en de onafhan kelijkheid der volken, was toch wel een der bedoelingen met de stichting van den Bond. In Grie kenland loopen beiden gevaar. De Grieken mogen beslissen wat ze willen. En nu ze blijkbaar Konstantijn boven Venizelos ver kiezen, zullen de mogendheden zich daartegen niet verzetten. Maar ze moeten wel weten, wat de gevolgen zijn. Geen financi- ëele hulp van de Entente meer, geen steun tegenover de Turken, geen Smyrna misschien en geen Thracie. De Ents^te moet voor zichtig zijn en ze begint dat zelf al in te zien. Haar spel, om Griekenland en Turkije tegen elkaar uit te spelen, zou wel eens kunnen mislukken. Wanneer deze twee zich daartoe eens niet meer lieten gebruiken, maar vriendschap sloten. Griekenland, Bulgarije, Turkije, het zou een gevaarlijke macht in het Oosten tegenover de Entente worden, te gevaarlijker, wanneer zij den bolsjewiki de hand reiken. Engeland in de eerste plaats moet bij die gedachte den schrik hebben 1 Die wraak zal ik heden uitvoeren. De oude molenaar trok eene oude brieventasch van grooten omvang uit zijn jaszak, opende ze met zijne bevende vingeren, en nam ei een oud geel briefje uit. Het grafelijk paar zag sprake- keloos en niet zonder vrees den ouden molenaar aan. Daar de molenaar nog niet al zijne krachten terug had, ging het langzaam in zijn werk. Dit briefje is eene overeen komst, voor vele jaren gemaakt tusschen den toenmaligen graaf van Rheinsburg en den bezitter van den Rotbachmolen. Volgens dit stuk behoort de geheele bezitting Rheinsburg nog slechts voor een bepaalden tijd aan dat geslacht, daarna gaan zij op hem over, die door aankoop de eigenaar is geworden. De graaf stond als verstomd, hij wist uit zijne jeugd, dat zulk eene overeenkomst bestond, en om het hart slaan, waar het zijn macht in Azië en het Oosten bedreigt ziet. Het kan, hoe machtig het ook lijkt, dergelijke bedreigingen niet velen. En mis schien geeft dat anderen dan de Grieken nog een goede kans. Onder de Ieren openbaart zich een neiging tot toenadering. Zij is schuchter nog. Maar de nieuwe president van de Iersche repu bliek, de pater O'Tlamangan heeft tegenover Lloyd George reeds Ierland's bereidheid tot den vrede uitgesproken. Wanneer Engeland zich nu maar niet weer voor de zooveelste maal vergist. Want deze bereidheid beteekent niet een onderwerping aan En- geland's willekeur. Ierland wil den vrede, maar ook de vrijheid. Zal Engeland dat begrijpen Tot nu toe bleek het van dat begrip nog een heel eind af en zijn maatregelen wezen allerminst in die richting. Maar wie weet Het heeft toch ook voor de vrij heid en het zelf beschikkingsrecht der kleine naties gestreden. Zou wellicht de Volkenbond ook hier emplooi vinden De zaak leent zich immers wel voor zijn tusschenkomst. En allicht zou een dergelijk optreden ook de Amerikaansche deelgenooten een beetje met zijn bestaan verzoenen. Omtrent het verhandelde in de Tweede Kamer over deze Tariefsverhooging lezen wij in de N. R. Crt. het navolgende De jaren, waarin de posterijen, de telegrafie en telefonie voor- deelige saldi opbrachten, schij nen voorgoed voorbij. Sinds 1917 levert de exploitatie na- deelige saldi op voor het dienst jaar 1920 was wel op een voor- deelig saldo van mill, gerekend, maar in werkelijkheid loopt het op een tekort van 19 millioen uit. Dies kan een nieuwe tariefs- verhooging naar de meening der regeering niet uitblijven, eene door zijn grootvader, die in groote geldverlegenheid verkeerd had, gemaakt. Doch dit spook uit het ver leden, had de vrees van de grafelijke familie in den loop der tijden, doen verdwijnen, vooral daar nooit iemand zulk stuk had getoond en op het slot geen afschrift daarvan bestond. Met een spotlach onderbrak de graaf dan ook den molenaar en zeide Gij zult ons toch niet voor zoo dom houden, dat wij aan de echtheid van dat stuk gelooven I Dat kunt gij doen, of ge wilt! antwoordde Steffen op den meest kalmen toon, en met eene beslist heid, die alleen iemand kan bezitten, die «eker is van zijne zaak. Doch ik zeg u, het stuk is echt I Het gerecht bezit reeds een afschrift er van en wat meer is, heeft mijne rechten erkend 1 De graaf verbleekte op dit gezegde en zei: Gij wil dus tariefsverhooging, welke niet uit sluitend, doch toch grootendeels verband houdt met de verhoo ging van de salarissen van het personeel en met de inkrimping van den diensttijd. Ja, een paar maanden na de indiening van het wetsontwerp inzake de tariefs verhooging moest zelfs in de memorie van antwoord mede gedeeld worden, dat nieuwe maatregelen ter verbetering van het postpersoneel verdere ver hooging van sommige tarieven noodzakelijk maakten. Een Nota van Wijziging bleef dan ook niet uit. Als men het gewijzigd wets ontwerp vóór zich heeft liggen, gelijk dat heden met 49 tegen 13 stemmen is aangenomen, zou men licht in de war kunnen geraken. Daarin toch wordt gesproken van een port, dat ten hoogste voor briefkaarten 7J/a cent, voor brieven van niet meer dan 20 gram 121/, ct. bedraagt, (wij doen slechts enkele grepen uit den overvloed van voorbeel den.) In werkelijkheid zal blij kens de memorie van antwoord bij het in werking treden van de wet het briefport „slechts" 10 cent bedragen, zoodat men aan vankelijk voor brieven, evenals voor briefkaarten 21/2 cent meer dan op dit oogenblik zal moeten betalen. (Voor brieven in het locaal verkeer wordt er echter 5 cent opgelegd). Ook voor nieuwsbladen, gedrukte stukken enz., zal aanvankelijk een iets gunstiger regeling worden getrof fen dan oppervlakkige lezing van het wetsontwerp zou doen vermoeden. Dit houdt verband met het thans in de wet neer gelegde (en reeds vroeger voor telegraaf en telefoon aanvaarde) stelsel der maximum-tarieven. Alleen de maxima worden in de wet vermeldbij Koninklijk Besluit worden dan, binnen de wettelijke grenzen, de werkelijke tarieven vastgesteld. Om den overgangtoestand schappelijk te maken, zal gedurende de eerste helft van 1921 niet zóóveel wor den gevergd als de wet toelaat; daarna echter zullen als wij daarmede zeggen, dat gij ons uit het eigendom onzer vaderen wilt verdrijven Geheel juist, dat is het, wat ik u wilde zeggen 1 waren de woorden van den ouden molenaar. Dan ademde hij eenige malen zwaar en ging, terwijl zijne rechterhand het papier om klemde en zijne linker op den stok leunde, op bevenden toon voort. Gij weet zeker nog wel, dat de Rotbachmolen vroeger tot de eigendommen van 't slot Rheins burg behoorde, en dat de eige naar van den molen met de Rheinsburger familie verwand was. Uw grootvader had, door nood gedwongen, met zijn doods vijand eene overeenkomst moeten sluiten, volgens welker inht ud de gebeele bezitting Rheinsburg na het verstrijken van een vast- gestelden termijn, als de rente intusschen niet voldaan was, aan hem of zijne erfgenamen zou ons niet zeer vergissen de arieven wel degelijk tot de wettelijke maxima worden op gevoerd. Misschien met enkele uitzonderingen het locaal port bijv. zal wellicht straks niet opnieuw verhoogd worden (te dien aanzien schijnt minister Künig nog te weifelen.) De heer Teenstra moest van het nieuwe stelsel niets hebben. Ook voortaan, meende hij, moest men met de wet in de hand precies weten, hoeveel men in bepaalde gevallen voor postze gels enz. had uitte geven. Niet een Koninklijk Besluit moest uitsluitsel betreffende de tarie ven geven. Ging de Kamer'met den minister mede, dan gaf zij opnieuw een deel van haren invloed prijs en werkte zij mede tot versterking van de macht der bureaucratie. Deze zienswij ze, welke, tot groote ergernis van den communist Van Rave- steyn, door den socialist-demo craat Van Stapele bestreden, werd, had niet de instemming van de meerderheid. Met 55 tegen 10 stemmen (die der vrij zinnig-democraten, de commu nisten, der enkelingen Kolthek en Van de Laar en van den sociaal-democraat Hugenholtz) zijn die amendementen-Teenstra verworpen, die in de wet zelve die tarieven vastlegden, welke de minister bij het in werking treden van de nieuwe wet wenscht toe te passen. Had de heer Teenstra zijn zin gekregen, dan zou bij elke tariefsverhoo ging of (denkbeeldig geval) ver laging de volksvertegenwoordi ging stem in het kapittel hebben gehadde nieuwe wet echter spreekt slechts van maxima en laat aan de uitvoerende macht groote bewegingsvrijheid. Evenmin had de heer Teenstra succes met zijn verzet het voor nemen der regeering om den postvrijdom voor dienststukken op te heffen, hetgeen dus mee brengt, dat debetrokken depar tementen de kosten dragen en de inkomsten der posterijen er gunstiger, de verschillende be- groolingshoofdstukken er ongun- overgaan 1 Nu kom ik u vragen of de rente door de hooge grafelijke familie gedurende die ongeveer honderd jaren is betaald, en of gij mij thans als recht hebbende, de kwitantiën kunt toonen. De weeke stem van den ouden boer was thans dreigend, zijne gebogen houding was recht en gebiedend geworden. Het lange witte haar, dat het hoofd en het magere gelaat ten deele bedekte, fladderde in den wind. Er lag iets vreesaanwekkends in de houding van den ouden Steffen, die als wreker van zijn dood kind voor hem stond, wien hij de schuld van den vroeg tijdigen dood toeschreef. Doch ook de graaf had niets van zijne gebiedende en voor name houding verloren. Met de rechterhand leunde hij op de tafel, als moest hij steun zoeken om te blijven staan. (Wordt vervolgd,)

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 1