Binnenland. Rechtzaken. Gemengd Nieuws Burgerl. stand steden geen onderwijzers meer, zij moesten komen van 't plat teland, waar geen ander gele genheid tot studie was dan de normaalschool. Dat is echter in de laatste jaren anders geworden. Overal verrijzen M.U.L.O.- en vakscho len waar de onderwijzers hun leerlingen de kennis bijbrengen, zich een positie te verwerven, die maatschappelijke verre boven de hunne uitsteekt. De onderwijzers weten dat zeer goed, en zij zullen hun eigen kinderen het droevige armoedsbestaan van den school meester sparen, en zij zullen ook hun leerlingen en de ouders waarschuwen en inlichten. De jongeren onder ons zullen zich een ander bestaan zoeken. Vele wegen staan voor hen open, en wij zullen ze een handje helpen. Dat zullen de „openbare" doen, en ook de „bijzondere". Binnen zeer korten tijd zal de Regeering moeten inzien, dat zij de keuze heeft te doen tus- schen 't voteeren van de noodige miljoenen, of de aanvaarding van de algeheele ontwrichting van ons volksonderwijs, aldus de meening van den heer Lamers. DE BOUW DER FORTEN VLISSINGEN EN DEN HELDER. In een nota naar aanleiding van het verslag betreffende het wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het „Fonds ter verbetering der kustverdedi ging", dienst 1921, deelt de minister van Oorlog mede, bin nenkort in staat te zullen zijn de noodige voorstellen terzake van het niet voortzetten van den bouw der forten te Vlissingen en te Den Helder te kunnen in dienen. kingen van den heer Braat toe geven, dat het ook haar voor komt, dat de circulaire niet gelukkig, vooral niet duidelijk was gestelddat zij bij vele houders van aardappelen den oppervlakkigen indruk kon wek ken, dat aanbeveling verdiende om onmiddellijk tot aflevering tegen de vastgestelde mindere voorwaarden over te gaan. In Het bijzonder de korte termijn, voor beantwoording dezer cir culaire gesteld, werkte in deze richting. Maar daartegen dient opgemerkt te worden, dat de voorstelling, door den heer Braat gegeven, als zou het onmogelijk zijn om uit de bewoordingen dezer circulaire de juiste bedoe ling te lezen, niet wel houdbaar is tegenover de feiten. Van de 1.270.850 K.G. aardappelen, die ter beschikking waren gesteld, zijningevolge de circulaire van 12 December 1919 slechts 198.681 K.G. afgeleverd, zoodat dus ruim 5/e deel der houders van aardappelen plotseling inzag, dat de onder hen berustende aard appelen wel houdbaar waren geworden en in dit opzicht den zin der circulaire uitnemend blijkt te hebben verstaan. De commissie adviseert den minister aan den heer Braat te berichten dat naar 's ministers oordeel geen termen aanwezig zijn om te voldoen aan het ver zoek, door den heer Braat bij de behandeling zijner betreffende interpellatie tot den minister gericht. DEDUITSCHEEX-KEIZERIN Uit Doorn wordt gemeld, dat de toestand van de Duitsche ex-keizerin door het nu en dan optreden van hartziekte, ernstig blijft. Prins Oscar, de hertog van Brunswijk en de hofpredikant van Dreyander zijn afgereisd. Prins Eitel Friedrich en Prins Wilhelm worden binnenkort ver wacht. BEWAARLOON VOOR AARDAPPELEN. De minister van Landbouw heeft aan de Tweede Kamer een afschrift gezonden van een tot dhr. Braat gerichten brief in verband met de belofte, door hem afgelegd naar aanleiding van de interpellatie van den heer Braat, betreffende het niet be talen van bewaarloon voor aard appelen. Medegedeeld wordt, dat aan de commissie voor crisisaange legenheden gebleken is, dat de aardappelen die voor den ga rantieprijs in aanmerking kwa men, hoofdzakelijk zouden wor den overgenomen, in het voor jaar van 1920. Door goedkoope beschikbaarstelling van kleiaard- appelen vanaf 15 October 1919 tot 1 Februari 1920 zou intusschen worden getracht een gedeelte daarvan reeds in 1919 te plaatsen. Eerst zouden daarvoor wor den afgenomen de aardappe len, welke gevaarlijk lagen voor overstrooming en minder duur zame partijen, verbouwd op ge scheurd grasland. Zoodra deze beschikking bekend werd, wil den de meeste graslandscheur- ders in Zuid-Holland hun aard appelen direct na 15 Nov. afle veren, onder opgave dat de aard appelen, minder houdbaar waren. Dit heeft den regeeringscommis- saris van Zuid-Holland geleid tot een mededeeling aan het adres van alle degenen, die op onmiddellijke afneming hunner aardappelen aandrongen, waarin hun daartoe gelegenheid werd gegeven, echter op minder gun stige voorwaarden dan waren vastgesteld voor het geval dat deze afneming eerst e.v. op 1 Februari 1920 d.a.v. zou plaats hebben. Naar het oordeel der com missie doet dezen circulaire, d.d. 12 December 1919, niets te kort aan de bepalingen vastgesteld bij de ministerieele beschikking van 18 Sept. d.a.v. De com missie wil tegenover de opmer DE EX-KEIZER EN -KROONPRINS. De Berlijnsche correspondent van de „N. R. Crt." meldt: De „Freiheit" is heel ontstemd over de verklaring van den Nederlandschen minister-presi dent en vooral over diens uit lating, dat hij het parlement die maatregelen, welke de regeering heeft getroffen om toezicht te houden op den gewezen keizer en den gewezen kroonprins, niet kan mededeelen. Het onafhankelijke socialis tische blad schrijftMen moest in Nederland wat minder geheim zinnig doen. Dat is echter een zaak, die de Nederlanders met hun regeering hebben uit te maken. De overtuiging van den Nederlandschen minister, dat de gewezen kroonprins niet in ver binding staat met de Duitsche reactionairen, kunnen wij niet deelen. Wij hebben onlangs al de aan dacht gevestigd op een brief wisseling van den ex-kroonprins met verschillende 1 eactionairen, waarin hij de hoop uitsprak, dat de vroegere Beiersche kroonprins weldra den troon van Beieren zal bestijgen. In elk geval houdt de kroonprins zich in zijn brieven niet bezig met maatregelen ter bescherming van de Duische re publiek. De indertijd door ons gepu bliceerde gegevens, die in stel- ligen vorm waren vervat, zijn tot dusver van geen enkele zijde bestreden. Op zichzelf is het ons ten eenenmale onverschillig, hoe de Nederlanders met vader en zoon Wilhelm omspringen, maar het kan ons niet onver schillig zijn, als de Nederland- sche regeering oogluikend toe laat, dat uit Doorn of Wie- ringen verbindingen met de Duitsche contra-revolutionairen worden aangeknoopt. De Nederlandsche regeering zou goed doen, op de corres pondentie van de Hohenzollern- sche vluchtelingen een wakend oog te houden en vooral op de talrijke koeriers tusschen Doorn, Wieringen en Duitschland. Haar overtuiging, dat de Hohenzol- lerns niets kwaads in hun schild voeren, zal dan wel gauw ge schokt worden. Bpeakens> Ged. Staten van Zeeland hebben vergunning ver leend aan de Zeeuwsch-Vlaam- sche Tramweg-maatschappij tot aanleg en instandhouding van een spoorweg, op wegen in de provincie, en wel van onze gemeente naar Hoofdplaat en aldaar aansluitende aan den spoorweg van Hoofdplaat naar Pyramide. Oostburg. Door leeraren, onderwijzers en ambtenaren al hier is een Sociëteit opgericht, die hare avonden zal houden in een der zalen van den heer C. de Vuijst. De 3 metselaarsknechts, die bij den steigerbreuk der vorige week alhier naar het gesticht werden gebracht, hebben dit reeds verlaten. De geneesheeren konden na een ernstig onderzoek geen inwendige kwetsuren vin den, zoodat het 3-tal er gelukkig enkel met een hoofdwond is afgekomen. Aardenburg. Zaterdag avond gaf de werkmansvereeni- ging „Kunst na Arbeid" een tooneeluitvoering voor het pu bliek. De stukken werden met dezelfde animo opgevoerd als de vorige week voor de leden. Door het slechte weer was de opkomst evenwel slap. Door de Aai denburgsche Sportcommissie worden pogingen in het werk gesteld tot verkrij ging van een vast Sportterrein en tot oprichting eener Gymna stiek-vereeniging. Door den Kantonrechter te Ter Neuzen zijn de volgende uitspraken gedaan in zake het niet-plakken van zegels P. de V., Vlasfabrikant te Zaamslag, 153 X ƒ3-subs. 8 maanden hechtenis. A. de B., Landbouwer, Ter Neuzen, 124 X/3 of 8 mnd. h. A. B., Landbouwer, West- dorpe, 136 X 3 of 8 mnd. h. D. C. Sch., Vlasfabrikant te Axel, 237 X 3 of 8 mnd. h. MOORDAANSLAG. Men meldt uit Haarlem aan de „N. Ct."Donderdagavond laat is in het Kenaupark be wusteloos gevonden een Duitsch miesje. Haar toestand maakte overbrenging naar het gasthuis noodzakelijk en daar bleek, dat zij verwondingen aan den hals had. Ze vertelde, dat haar ver keering met een jongen was afgeraakt en dat deze haar in het Kenaupark bij de keel had gegrepen om haar te worgen. Het jongmensch wordt opge spoord. STOPZETTEN IN DE SCHOENINDUSTRIE. In de gisteren gehouden al- gemeene vergadering der af- deeling Waalwijk, Baardwijk en Besoijen van den Nederlandschen R. K. Bond van Schoenfabri kanten, is met algemeene stem men besloten, tengevolge der groote malaise, de fabrieken ten minste drie dagen per week te sluiten. De stopzetting zal geschieden naar gelang de nog in bewerking zijnde orders zijn afgewerkt. Staande de vergadering be sloten de meeste leden reeds de volgende week drie of meer dagen te sluiten. SCHEEPSRAMPEN. Een ernstige scheepsramp had Vrijdag op de Tyne plaats. Tij dens een storm sloegen vijf-en- twintig schepen los en dreven hulpeloos in den omtrek rond, tengevolge waarvan de haven een groot deel van den dag ge sloten moest worden. Het vroegere Duitsche mail schip „Adolf Woermann" dreef 'n halve mijl de rivier af, luisterde niet naar het roer en botste te gen zes schepen aan, welke alle los sloegen. Twee man werden bij een po ging om den snellen gang van het schip te stuiten, door de af- loopende ankerketting gedood. Vervolgens botste het schip tegen vier andere vaartuigen aan. De een-en-twintig schepen werden door elkaar geworpen en botsten tegen elkander. Tengevolge van een staking van het sleepboot- personeel konden de losgeslagen scheepen niet gesleept worden. Nadat de storm bedaard was, werden de ankers uitgeworpen en werd de orde hersteld. De Nederlandsche motorschoe ner „Hermina", van Mostyn naar Rotterdam, is op de rotsen in de Fishguard Baai geloopen en totaal verongelukt. Een der op varenden is verdronken. Het schip was reeds Vrijdag wegens zwaar stormweer naar Fishguard I teruggekeerd. Hoogstwaarschijn- 1 lijk is het schip voor anker gegaan en op de drift geslagen. De verongelukte is waarschijnlijk j de 2e stuurman. DE GEHEIMZINNIGE ZIEKTE TE PARIJS. In den Franschen Senaat heeft de senator Godin de Villaine zijn aangekondigde interpellatie gehouden over het gevaar voor de volksgezondheid, dat de komst van een groot aantal vluchtelingen uit het Oosten te Parijs heeft veroorzaakt. Een geheimzinnige ziekte zeide hij, heeft zich sedert Augustus van dit jaar over Parijs verbreid. Meer dan 300 gevallen zijn ge constateerd. Men noemde deze ziekt no. 9, maar zij is niets anders dan de pest. Ongetwijfeld is deze ziekte hier ingevoerd door vluchtelingen uit het Oos ten, die zeer onhygiënisch leven. liet aantal dier vreemdelingen bedraagt thans meer dan vier maal honderdduizend, men kan zich dus voorstellen, welk een gevaarlijke besmettingshaard zich in de stad bevindt. De autori teiten zijn volgens spreker in deze kwestie zeer laksch geweest. Niet alleen heeft men de grens niet gesloten voor deze onge- wenschte elementen, maar bo vendien heeft men niet voldoen de maatregelen op hygiënisch gebied tegen hen genomen. Dit gaat niet alleen den medischen autoriteiten aan maar deze maat regelen hooren ook thans op economisch gebied. Al deze vreemdelingen verer geren den woningnood en doen ook den binnenlandschen klein handel groote concurrentie aan. Spreker eindigt met de hoop uit de drukken, dat de regeering alle noodzakelijke maatregelen zal nemen om aan dit euvel paal perk te stellen. Dr. Fernand Merlin gaf daarna eenige geruststellende bijzonder heden over den toestand. Vol gens hem was er nog geen sprake van een epidemie. Wel dreigde zij te komen. Maar door krach tig® tegenmaatregelen zou het mogelijk zijn om het gevaar af te wenden. Hij drong met klem op een energieke vervolging der ratten aan en uitte den wensch, dat de autoriteiten krachtig zul len optreden tegen de levens middelenhandelaars, die de ge woonte hebben om licht aan bederf onder hevige etenswaren op den publieken weg uit te stallen waardoor allerlei ziekten kunnen worden veroorzaakt. Franpois Albert, die na hem het woord voerde, beklaagde School- en Kerknieuws. Aardenburg. Door het Provinciaal Kerk bestuur is met ingang van 9 Januari eervol ontslag verleend met emiritaatsbevoegdheid aan J. N. Pattist, Ned. Herv. Pred. alhier, wegens zijn benoeming tot inspecteur bij het onderwijs. Schoondijke. Tot Pastoor alhier is benoemd de heer G. H. de Bruijn. BRESKF.NS. Huw.-Voltr. 25 Nov, A. P. Lauret, 30 j., jm. en A. E. Wisse, 20 j., jd. Geboorten. 12 Nov. Maria Willemina Adriana, d. van K. Th. Post en A. C. Fenijn. 14, Maria Tanneke en Pieter An- thonie, tweeling d. en z. van C. A. den Hollander enS. A. Dees. 13, Adriana, d. van E. Klaassen en G. van Overbeeke. 26, Sara Suzanna Elizabeth, d. van P. J Lako en S. Risseeuw. 26, Pieter, z. van C. A. Rookus en M. de Braber. 28, Adriaan Willem, z. van J. Verduijn en N. van de Luijster. 30, Jacob, z. van W. A. du Bois en R. Impens. Overlijden. 22 Nov. Maria Tanneke en 23 Nov. Pieter An- thonie, d. en z. van C. A. den Hollander en S. A Dees. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. na:i. Woensdag 8 Dec. Donderdag 9 Vrijdag 10 11.56 12.22 12.59 12.20 12.46 1.23 Nieuwe Naan Vrijdag 10 Dec vm. 10.23. SLAPTE IN 'T BEDRIJF. Wegens slapte in het bedrijf zijn van 't personeel aan de oliefabrieken der N. V. Twijn- stra en Co. te Akkrum 30 werk lieden ontslagen. RAAD VAN ARBEID. Voor rekening van de Ra den van Arbeid waren op 1 November 1920 in een zieken huis of sanatorium opgenomen 184 patiënten. Voor den Raad te Middelburg bedroeg dit op dien datum 11 patiënten. Op 1 Dec. 1920 was dit aantal reeds gestegen tot 21. Toegekend waren op 1 Nov. 6001 Ouderdomsrenten krachtens de Invaliditeitswet (dus geen kostelooze Ouderdomsrenten of Ouderdomsrenten krachtens de Vrijwillige Ouderdomsverzeke- ring). Het totaal bedrag per jaar, dat uitgekeerd moet wor den, bedroeg op dien datum 907868. Toegekend waren 742 Wedu wen- en Weezenrenten. Het jaarlijksch bedrag aan renten 117.992.58. Voor den Raad van Arbeid te Middelburg bedroeg het aan tal Ouderdomsrenten krachtens de Invaliditeitswet 188, het jaar lijksch rentebedrag ƒ28418, het aantal Weduwen- en Weezen renten 12, het jaarlijksch rente- bedrag ƒ2215.20. SPOOR WEGSTAKING ZEEUWSCH-VLA ANDEREN Men seint uit Sas van Gent: Eindelijk is de staking op den spoorweg GentTerneuzen opgeheven, en West-Zeeuwsch- Vlaanderen uit zijn isolement geraakt. Ruim drie weken heb ben de treinen niet gereden. Hedenmiddag kan men weer naar Gent gaan. Voor het vervoer van bieten en pulp is het een ware uitkomst.

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 2