Binnenland. Gemengd Nieuws Rechtzaken. en hun netto inkomsten zullen er zeker niet geringer door worden, daar het tegenwoordige peil der loonen nauwelijks aan gaat om de klanten in rekening te brengen wat aan personeel wordt uitgegeven. En 't personeel dat als gevolg van deze opvattingen ontslagen zal worden? Velen zullen mis schien hun toevlucht zoeken in de groot-industrie, maar vele anderen zullen zelf zich als kleine-baas-zonder-knecht gaan vestigen. Daarvoor is zoo goed als geen bedrijf kapitaal noodig, de kennis van 't vak dat ze beoefenen, beziten de meesten in voldoende mate en bij werk zaamheid als patroon kunnen ze hun dagen zoo lang maken als ze zelt verkiezen, wat voor vele van nature werkzame en gezonde plattelanders óók wat waard is. ,'k Heb aan acht uur per dag lang niet genoeg, dat maakt me mopperig en kriebelig", vertelde kort geleden een hunner en velen zullen 't hem na zeggen. De achturige werkdag mag ruim voldoende zijn voor hen, die in fabrieken machinale bezigheden moeten verrichten, voor de kleine bedrijven, waar veel afwisseling is en waarbij niet te veel van het physiek wordt gevergd, is hij een onding, vinden buiten vrijwel allen, die onbevooroor deeld voor hun meening uit komen. DE EX-KEIZERIN. Naar wij vernemen is de ex- Duitsche Kroonprins heden, op de gebruikelijke wijze begeleid, van Wieringen naar Doorn ver trokken in verband met den gezondheidstoestand van de ex- Keizerin, die groote zorg baart. De volgende week Vrijdag zal de Tweede Kamer de in- terpellatie-Ossendorp inzake de onderwijzerssalarissen behande len. SPORT. Salarieering Onderwijzers. De Minister van onderwijs heeft aan de Tweede Kamer een brief gericht, meedeelend dat de onderwijzers met ingang van 1 Jan. 1920 opgenomen wor den in bijlage B van het Bezol digingsbesluit (nu regelend de salarissen in het rijks onderwijs.) De jaarwedde van de onder wijzer, die de akte van bekwaam heid bezit bedoeld in art. 134 der Lager onderwijswet 1920, bedraagt f 2200, na 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 13, 15, 17 en 19 dienstjaren te verhoogen tel kens met f 100; van onderwij zeres, die de akte van bekwaam heid bezit, bedoeld in art. 35 der Lager onderwijswet 1920, f 1600, na 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 13, 15, 17 en 19 dienst jaren te verhoogen telkens met f 100. De jaarwedde van den onder wijzer, die niet de akte van be kwaamheid bezit, bedoeld in art. 134 der Lager onderwijswet 1920, noch de akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 77 onder b der wet van 1878 (hoofdakte) be draagt f 1600,na 1,3,5,7,9,11,13, 15, 17 en 19 dienstjaren te ver hoogen telkens met f 100; die van den onderwijzer, die niet de akte van bekwaamheid bezit, bedoeld in art. 134 der Lager onderwijswet 1920, doch in het bezit is van de hoofdakte, bedraagt f 1900, na 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 13, 15, 17 en 19 dienstjaren telkens te ver hoogen met f 100. De verhoogingen na 13, 15, 17 en 19 dienstjaren worden ech ter alleen toegekend aan de mannelijke onderwijzers, die ge huwd zijn of gehuwd zijn ge weest, zoomede aan de onder wijzeressen, die gehuwd zijn ge weest, zoolang zij niet hertrouwd, Breskens. Volgende week zal door de Muziekvereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" alhier een concert worden ge geven. Ditmaal zal, in afwijking van vroeger, een concert gegeven worden enkel voor de leden en hun huisgenooten en drie dagen daarna een concert vooi ieder toegankelijk. Het Bestuur meent, dat deze maatregel ten goede zal komen, en de leden met hun huisgenooten in grooten getale zullen opkomen. Voor een af wisselend programma is gezorgd. Zie verder de advertentie in dit nummer. Aan het gebouw van het Provinciaal bestuur te Middel burg had Woensdag de aan besteding plaats door Ged. Staten van het herstellen, vernieuwen en onderhouden gedurende 1921 van verschillende provinciale waterstaatswerken. Voor de perceelen 1418, zijnde srraatweg wederzijds Sluis, straatweg van den Rijksstraat weg Breskens-Nieuwvliet, straat weg Schoondijke—IJzendijke Grens, straatweg Oostburg-Zuid- zande en straatweg tusschen Westelijk en Oostelijk Zeëuwsch- Vlaanderen, was het laagst in geschreven door den heer Th. Cambier alhier, voor 23.865. Philippine. Inzake den moord aanslag op den oud-burgemees ter dezer gemeente, den heer Cuelenaere en diens echtgenoote, gepleegd, gevolgd door diefstal, in den nacht van 20 Mei 1919, schijnt, naar „Zeelandia" meldt, een nieuw spoor te zijn ontdekt. De aanvankelijk verdachten Goethals en Devleeschhouwer, van Bouchaute, en Boelens en de Wulff van Eecloo zijn wegens gebrek aan bewijs losgelaten. Thans zijn ze opnieuw aan gehouden en naar de gevangenis te Gent overgebracht. VOETBALLEN. Zondag 14 November 1920 werden op het Voetbalterrein te Aardenburg twee internationale matchen gespeeld onder leiding; van den scheidsrechter J. Vor-i sterman van Oyen. 12l/j uur A. V. I (Aarden-1 burg E. V. C. I. (Eecloo, i rood-groen) is 51 voor A. V. V. Rust: stand 3—1 in 't voor deel van A. V. V. Eecloo speelde met 10 man van hun spelers kunnen we noe men den rechtsback L. Heene en den rechtsbuiten D. de Rijcke 2.30-4 uur A. V. V. I en II M. V. C. I (Maldeghem, roodwit) is 1—1. Rust: stand 10 in 't voor deel van A. V. V. I en II. Van M. V. C. kunnen we vooral noemen den linksback H. Chauvin en den spil R. van der Beken, een uitmuntend, doch enthousiast speler. Zijn spel is zeer mooi. M. V. C. beloofd goed te worden. De jongens van A. V. V. II waren dan ook te klein tegenover de M. V.C.ers; daardoor had de A. V. V.-kee per J. Kools het nog al druk; evenwel sloeg hij de aanvallen handig af. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 21 Nov. Breskens v 9>/2 u ds J. A. Raams Voorber. H. Avondmaal. n 2 u Zondagschool. 11 5l/2 u ds v. Griethuijsen. van Groede. Groede v 9u ds v. Griethuijsen. Heilig Avondmaal. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds J. P. van Heest. Woensdagavond zeven uur ds J. P. van Heest, Bijbellezing. reeds nacht is, wanneer wij aldaar van 6'/27V2 uur geze"ig een biertje of een borrel nuttigen. Dit als tegemoetkoming voor Uw zwakke hersens. (Toch geen verkalking enz.). Maar vriendje, wat hebt ge Het schijnt dat de salaris regeling U als van den bliksem getroffen heeft. Wat jammer, dat de teekenaar van de Groene Amsterdammer U niet opge merkt heeft. Wat de laatste alinea van Uw ingezonden stuk aangaat, moet ik constateeren, dat ge waarlijk niet erg vriendelijk zijt. Je gunt me zoo weinig. Ik kan weikelijk des Zater dags een aardig stuivertje ver dienen en kom er dan ook tegen op dat alles voor Ikke is. Denk maar niet dat ik onder je duiven zal schieten. Ten slotte geef ik U de ver zekering, dat ge in de gelegen heid zult gesteld worden, om bij de wijziging der politie verordening een licht te doen schijnen. (Het licht der duisternis). De SECRETARIS. IJzendijke, 18 Nov. 1920. MARKTBERICHTEN. Nood te Vteenen, Voor den nood te Weenen is ingekomen: 1 pak kleeren, mej. R. 1000 K.G br. boonen, I. v. M. Wie helpt verder Het Comité te Breskens. Arrond.-Rechtb. Middelburg. Thans zijn naar de terecht zitting verwezen met last tot hunne gevangenhouding A. v. L., H. PI. en P. A. C. S., allen zulks met diën verstande, dat bij 'vianhege -i._ 1 detineerd te Middelburg, wegens eventi.eelen hertrouw, verhoo gingen, die reeds zijn verkregen, blijven toegekend. De onderwijzer, die hoofd is eener school voor gewoon lager onderwijs, geniet als zoodanig een verhooging zijner jaarwedde van 1 700. Een hoofd van U. L. O. of M. L. O. geniet f 900 meer een onderwijzer van dat onder wijs of van een zevende leerjaar f 300. Een acte volgens de oude wet geeft f 100 meer; volgens de nieuwe wet f 209, bij academisch graad f 300. oplichting gepleegd bij z.g.n. aankoop en verkoop van hof steden in Zeeuwsch-Vlaanderen (Westelijk Deel). Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. Zaterdag 20 Nov 7-42 Zondag 21 8.59 Maandag 22 10.06 Dinsdag 23 10.55 Volle Maan Vrijdag 26 vm. 2.02. 8.06 9.23 10.30 11.19 Nov. Rotterdam, 16 Nov. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 43 gehouden veiling werden de volgende prijzen be steed Kipeieren f 18.10f25.90. id. (klein.) f 13.85—f 18.00. Eendeieren f 16.75f 17.00. Aangevoerd 28000 stuks. Oostburg, 17 Nov. Ter graanmarkt van heden waren de prijzen: Tarwe f 24- f27, Gerst f22.00—f23. Aangevoerd 2265 eieren. Boter van f2.71 tot f2.97 per K.G. Middelburg 18 Nov. Aanvoer ruim, redelijken handel. Tarwe f26f28, witte boo nen f34 f40, lange bruine boonen f28f30, kroonerwten f2629, blauwmaanzaad f 50 f52, alles per 100 K.G- Ingezonden. Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van het i gezonden stuk in Uw Courant van 17 dezer verzoek ik U beleefd eenige plaatsruimte. Amice Ikke. Door U wordt betoogd dat de Secietaris met zijn vrienden geregeld des Zaterdags tot middernacht vertoeven in de herberg „het Hof van Koop handel" gelegen aan de markt enz enz. Waarom de waarheid niet betracht Gewoon zijnde recht doorzee te gaan, verklaar ik gaarne dat niemand (met eergevoel wel te verstaan) mag en kan beweren, dat hij mij aldaar ooit des nachts heeft kunnen aantreffen, uit genomen Vrijdag 12 Nov. j.l. Dit was een uitzondering en we hebben dan ook aardig gefuifd op de goede regeling door de vroede vaderen getroffen. Misschien denkt U, dat het ONTSPORING. Tengevolge van den verkeer den wisselstand ontspoorden vlak voor het station Deventer twee rijtuigen van den stoptrein 1619, die 10 uur 17 van daar naar Almelo moet vertrekken. Het ongeval geschiedde bij het op trekken van den trein, zoodat er nog geen reizigers in waren. De vertraging ten gevolge van het ongeval is niet onbe langrijk. DE ROTTERDAMSCHE HANDELS- en LANDBOUW- BANK. Volgens de advertenties van de Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank zouden dezer da gen verscheidene trekkingen ge houden worden. Nu is, evenwel de auto van de bank die de voor de trekking benoodigde bescheiden vervoerde, op last van de justitie aan de grens aange houden. Ook zijn bij alle agen ten de rsclamebiljetten en obli- gatiën in beslag genomen. VLUCHTELINGETJES. De politie te Asten (N.-Br.) kreeg kennis dat drie meisjes langs den weg lagen. Het bleek dat deze kinderen 13, 11 en 9 jaar oud, te voet uit Hamburg (Duitschland) waren gekomen. Na door de politie van voeding en onderdak te zijn voorzien, zijn ze op transport gesteld naar Venlo en daar voor den grens- commissaris geleid. MOORD DOOR ROOF. In een slootje aan den be- ruchten Wedderweg bij Wedde (Gr.) is het lijk gevonden van den 45-jarigen. oppassenden on- gehuwden O., te Pekela. Op het lijk werd geen geld meer gevonden, ofschoon de verslage- ne f 60 bij zich had. De politie doet onderzoek. EEN UITSLAANDE BRAND. Woensdagavond omstreeks half twaalf is, door onbekende oor zaak, brand uitgebroken in een perceel in de Molenstraat te Vlis- singen, bewoond door 3 gezinnen. De brand is ontstaan in het bene den gedeelte van het huis. De vlammen grepen zeer snel om zich heen en het was dan ook voor de bewoners onmogelijk iets van hun inboedel te redden. De inboedels waren niet ver zekerd. KOSTBAAR BEGINSEL De bekende voorganger van de Internationale Broederschap in Christus, de heer Kees Boeken te Bilthoven weigerde „uit be ginsel" verdedigingsbelasting te betalen, aldus vertelt het ,N. v. d. D". Zaterdag werd nu de prachtige inboedel van zijn villa te Bilthoven gerechtelijk ver kocht. De prijzen die besteed werden waren schandelijk laag. Om maar iets te noemeneen nieuwe Bechstein-piano ging voor ƒ200 een viool van 1000 werd voor f 15 verkocht, voor een fornuis werd 4 betaald. Na den verkoop maakte de villa den indruk geplunderd te zijn. De som van f 2000 zijnde de belastingschuld van den heer Boeken was evenwel nog niet bijeen zoodat eerstdaags ook de villa gerechtelijk verkocht zal worden. Het wil ons voorkomen, dat in dezen tijd van schromelijke duurte de kostbaarheden uit den huize Boeken wel voor een héél zacht prijsje zijn weggegaan. Waarschijnlijk zijn de vrienden van den voorganger der Inter nationale Broederschap aan dit „grapje" niet vreemd, een grap je dat intusschen den belasting- weigeraai heel wat rompslomp bezorgde en nog bezorgen zal. DE BEDRIEGER BEDROGEN Enkele weken geleden moest een knecht, in dienst bij een kruiers baas te Amstei dam, een pakje papieren naar een bankinstelling brengen. De man, die in de meening verkeerde, dat hij zijn slag kon slaan, ging er met het pakje van door. Voordeel bracht de diet- stal hem echter niet aan, daar de papieren geen directe gelds waarde vertegenwoordigden. De ontrouwe knecht, die in tusschen als varensgezel zijn ge luk was gaan beproeven, is Woensdag aldaar door twee agenten aangehouden. RIJWIELDIEVEN. De politie te Bussum is er in geslaagd de hand te leggen op vier rijwieldieven, die in den laatsten tijd Bussum en omge ving onveilig maakte. Op zeven rijielen is reeds beslag gelegd, ook op een dat even te voren onder de gemeente Naarden was ontvreemd. Ook zijn twee helers, waaronder een uit Hil versum, aangehouden. De rij- dieven zijn allen jongens van- ongeveer 20 jaar, en wonende te Bussnm. Het is gebleken, dat de twee jongens wegens een aantal in braken met diefstal in arrest niet vreemd zijn aan de rijwiel diefstallen. De politie zet het onderzoek ijverig voort. DIEP TREURIG. Uit de bezette gebieden komen bij geheele waggons Hongaar- sche families in Boedapest aan, die voor een groot gedeelte zonder onderdak zijn en in de waggons blootstaan aan vorst en aan groote ontberingen. De ellende van deze uit hun huis verdreven menschen is onbe schrijfelijk. In de laatste zeer koude dagen zijn 32 kinderen en 2 volwassen waggonsbewoners doodgevroren. Als er niet spoe dig hulp komt moeten velen den dood door koude tegemoet zien. In het belang van deze wag gonsbewoners hebben verschil lende vereenigingen groote betoogingen op touw gezet, waarbij gezinnen uit de waggons met geweld in het casino van Leopoldstadt en de democraten- club zijn ingekwartierd. De af gevaardigde vertelde, dat een uit het door de Roemenen bezette gebied verdreven staatsambte naar zijn doodgevroren kind in het woningdepartement had ge bracht om te toonen aan welke ellende de waggonbewoners zelfs blootstaan. Minister - president Telekj gaf toe, dat de ellende der verdreven ambtenaren ver schrikkelijk is. Niettegenstaande dat, moet men bij gebeurtenissen, waarbij geweld een rol speelt, zoo scherp mogelijk optreden.

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 2