Spaarboekjes. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Bank-Associatie, Wekelijksch Omzicht, eene Spaar-Afdeeling VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK BRESKENS 30e Jaargang Zaterdag 20 November 1920 Nummer 2574 Met ingang van heden is aan ons kantoor opgericht (Spaarboekjes, rente 4.08 pCt.) Nadere inlichtingen en boekjes ten kan tore verkrijgbaar. BRESKENS, 1 November 1920. Kantoor: BRESKENS. Ontmaskerd BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 10 cent dispositiekosten. A d v e r t e n t i e p r ij s v an 1 5 regels 60 cent Elke regel meer 12 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Telefoon No. 21 Drukker-Uitgever Postgiro 17704 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterljjk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Ingez. Mededeeling. Wilson ook zal liet zich zeker wel anders voorgesteld hebben. Dat is de wreedheid, maar de tragiek ook van 't leven, dat 't ver wachtingen schept, die nooit ver vuld worden, zelfs niet als ze ver- vuldschijnen te worden.ToenWil- son de Volkenbond ontwierp, was hij de gevierde idealist, de held, die de wereld verlossen zou. En ongetwijfeld heeft hij in zijn droomen dien Volkenbond al gezien als de geestdriftige ver- etniging van alle volken en zich zelf als de leider, die de verloste menschheid langs de nieuwe pa den voerde. Met welk een verlangen en wat een hoop moet hij die eerste vergadering van deze nieuwe wereldorganisatie hebben te ge- ceoet gezien in de stad, waarheen alle volken togen ale naar 'n nieuw feest in de kleurige kleedij van bewondering en vreugdeEn welk een stralenkrans van roem heeft hij ongetwijfeld gedroomd om het eigen hoofd, wanneer hij, de stichter, de leider daar zou zetelen in de bondsstad als een vorst, als een dichter, ge kroond met het aureool der onster felijkheid door de aanbiddende wereld. Nu is de eerste vergadering van den Volkenbond te Genève geopend. En hij, Wilson, zit sis een verslagen gebroken man eenzaam en verlaten op ihet Witte Huis te Washington en niemand is er, die nog aan jhem denkt. Van zijn roem, van zijn eer is niets overgebleven 'dan wat luttele herinnering van («en ouden, zieken man. Wat hij jgewild en gewenscht heeft, nie mand denkt er meer aan en niemand stoort er zich nog aan. i De Italianen die het op Dal- matië voorzien hadden, hebben Ivan zijn jongste nederlaag bij ,de verkiezingen haastiglijk ge bruik gemaakt om den buit bin nen te halen, waartegen hij zich fcltijd verzet had en hem daar- mee te kennen gegeven, dat zij fcijn rol als uitgespeeld be Hij dacht aan Amerika, daar Waren inrichtingen genoeg te vinden. Hij zou haar eene buiten- Undsche reis voorspiegelen en aan zien haar daar onder voor- vendseien van gezondheids- edsnen opgesloten te krijgen. £tlfs overviel hem eene koorts- ichtige onruet toen hij er over isdacht en niet dadelijk op reit ion gaan. Hi] zoel it Lucie spoedig in lare vertrekken op en wilde l*ar onder 9chijnschoone voor- piegeling het plan zijner buiten- andsche reis mededeelen. Verschooning voor mijne sto- ing, doch ik moet over eene 'ringende zaak met u spreken, ieide hij op kouden toon. Daar niemand in de nabijheid schouwden. En de Zuid-Slaven, die op hem rekenden en ver trouwden, hebben zich voor de Italiaansche eischen gebogen en daarmee niet minder duidelijk hem zijn onmacht voor de voe- ten gegooid. Het is zoo lang nog niet geleden, dat zijn simpel wenkbrouw fronsen de Italia nen in bedwang hield en de Italianen niet alleen. Het mach tige wereldrijk Engeland, het begeerige Frankrijk keken eerst naar hem, voor zij de hand der verovering uitstrekten om die haastig terug te trekken wanneer zijn gezicht betrok. Hij scheen de beheerscher der wereld. En nu zijn droom vervuld schijnt te worden en zijn verwachting werkelijkheid te worden, nu is hij een vergeten en zeker een verbitterde man. Het wordt altijd joo anders, en is allemaal zoo 'anders ge worden dan we dachten. Hijmans, de Belgische imperialist, zit voor aan de eerste Volkenbondsver gadering, die het uitgangspunt moest worden van een nieuwe wereld, waaruit alle imperialisme voor goed was uitgehouwen. En de volken kijken ondanks alle officieels gedoe met een glimlachje is het niet een van medelijden naar den Volkenbond en naar Genève en naar den eenzamen ouden man op het Witte Huis, die zóó zijn verwachtingen in vervulling ziet gaan. Er zijn ernstige dingen om over te denken. Het bolsjewis tisch bewind heeft eens te meer de onverwoestbaarheid van zijn levenskracht getoond en Europa nieuwe angst aangejaagd. De Engelschen zijn plotseling weer vriendelijk geworden voor de bolsjewiek en hebben hun oor logsschepen in de Zwarte Zee last gegeven zich strikt onzijdig te houden. Dat zegt genoeg. Want de houding der Britsche regeering is tot nu toe een betrouwbare barometer gebleken. En hun vriendelijkheid, in zoo sterke tegenstelling met het bar- sche gezicht, toen de bolsjewiki van de Polen klop kregen, be was, kon hij zijn masker laten vallen. Een lichte uitroep van verrassing kwam over Lucie's lippen. Hare armen vielen slap langs haar lichaam neder en een zenuwachtige siddering overviel haar, O, God ontdektDe politie was misschien reeds in huis. Dit waren hare eerste gedachten. Zij meende op het aangezicht van haar echtgenoot te lezen, wat haar dreigde, doch geen trek van hem verried iet». Lucie was zeer bleek zij had het heden niet van haar kunnen verkrijgen, de kunst om schoon te zijn op haar toe te passen. De oogen stonden mat in hare kassen, en sporen van overvloe dige tranen waren er zichtbaar op. I» er iets geschied? Weet men Zij brak hare rede af, omdat zij den dreigenden blik van den graaf opving. Deze laatste sloot de deuren, die tot de vertrekken leidden, om zich tegen elke nadering of teekent, dat de Sovjet-troepen weer aan de winnende hand zijn. Generaal Wrangel heeft het ondervonden. Hij zag zich al als de beheerscher van Rusland en heeft nu ternauwernood het veege lijf kunnen bergen op een Franschen kruiser, terwijl de bolsjewiki zijn hoofdstad innamen en de Krim overstroomden. De Franschen en Engelschen hebben het ook ondervonden. Wat zullen ze nu Door den Kaukhsus heen reiken de bolsjewiki de hand aan de Turksche nationalisten, die an dere gevaarlijke vijanden van het Entente-imperialisme. Te zamen hebben ze Armenië en Georgië naar hun i and gezet. En aan de volken van Midden- Azië brengen ze de boodschap van verlossing en van opstand. Wat moeten de Engelsche en Fransche troepen daartegen, die in Syrië en Mesopotamië en Palestina verspreid staan De Engelschen vooral slaat de schrik om het hart. Zij zien Voor- Indië al bedreigd en hun wereld rijk en hebben daarom maar weer hun vriendelijk gezicht voor den dag gehaald. De Franschen doen nog wat grimmig. Ze heb ben pas den Wapenstilstand gevierd en vertrouwen nog op Poch. Maar Foch kan alleen de bolsjewiki en nationalisten ookniet baas. En de Fransche belasting betalers beginnen langzamerhand genoeg te krijgen van dat eeuwige oorlogje spelen. Ook de Griek- sche. Bij de verkiezingen hebben ze Venizelos, die Groot-Grieken land maakte, den bons gegeven. Het is een buitenkansje voor de Turksche nationalisten, die juist een nieuw offensief tegen de Grieken begonnen zijn en voor ex-koning Konstantijn, die er misschien zijn troon mee terug wint. Er is ook een buitenkansje voor d'Annunzio. Den laatsten tijd had hij niets te doen. Nu geeft de boven aangeduide over eenkomst tusschen Italië en Zuid- Slavië hem gelegenheid weer eens veldheer te gaan spelen. En hij heeft van die gelegenheid bespieding te vrijwaren. Dan begaf hij zich in den aangrenzenden wintertuin. Lucie volgde den graaf daar en liet zich in een stoel vallen. Spreek toch eindelijk, zeide zij, hier hoort ons toch niemand. En ik sterf van angstWas die Eckhardhoff geen detective 1 O, God, ik vrees dat ons geheim verraden, dat men het spoor ontdekt heeft. Zij wrong ver twijfeld hare handen. Laat ons toch vluchten, Egon, eer het te laat is. Ik ben bang voor het gerecht en de gevangenis. Egon, als men ons gevangen neemt, word ik waanzinnig Ik vrees, gij zijt reeds op den weg daartoe I zei de graaf toor nig. De muren hebben ooren 1 Indien gij niet kalmer kunt blij ven, zal ik alle onderhoud over dit punt met u afbreken. Hij ging voor haar staan en mat haar met verachtelijken blik. Op Rheinsburg hebt gij uw reeds gebruik gemaakt om enkele dorpen en eilanden te bezetten, die aan Zuid-Slaviê waren toe gekend. Voor Italië is dat een lastig geval. Misschien weet de Volkenbond er wat op, nu toch Fiume een onafhankelijke staat is geworden en de ruzie tusschen d'Auaunzio en zijn regeering dus geen Italiaansche aangelegen heid meer is. De achturige werkdag in kleine plaatsen. Men schrijft aan het Hbld. Wat vóór de officieele invoe ring van den wettelijken acht- urendag op het platteland bij de kieine patroons reeds verwacht werd, blijkt na de toepassing gedurende zoo korten tijd nog maar, bewaarheid te worden er is in onze wetgeving een nieuwe caricatuur gekomen. Want de kleine bazen op het platteland, menschen, die met een of twee knechts werken en zelf noch maatschappelijk, noch economisch meer te beteekenen hebben dan een gewone werk man en ook precies het werk doen van zoo iemand, beulen zich harder af dan ooit te voren van 'smorgens vroeg tot 's avonds laat en hun werknemers, die veelal jonger zijn en dus phyaiek beter tegen de bezwaren van het werk opgewassen, moeten na acht uren werkens trachten zich op de een of andere wijze te ontspannen. Maar gelegenheid is daarvoor weinig ten platten- lande, behoefte aan geestelijke bezigheid hebben ze niet en daarom, als ze te degelijk van aard zijn om hun vrijen tijd in kroegen zoek te brengen en te werkzaam om den geheelen avond met de handen in zakken bij 't vuur te zitten, gaan ze in hun vrijen tijd tegen laag tarief clandestien voor paticulieren werken en treden dus op in concurrentie met hun patroons. Wanneer het zoo door blijft gaan als het voorloopig gaat en er valt geen enkele reden te bedenken waarom dat niet het geval zou zijn dan zal op het platteland in vele streken van den wettelijken achturendag het gevolg zijn, dat vele kleine patroons een deel van hun klan dizie afzeggen en hun personeel gaan afschaffen om geheel alleen verder te werken, 't Bespaart in de eerste plaats een groote dosis ergenis, redeneeren d« meesten, komediespel zoo goed uitgevoerd, toon nu ook aan de wereld, dat gij de rol van gravin van Rheins burg werkelijk goed spelen kunt I Doch wees voorzichtig u door iets te verraden. Het ambt van rechter heb ik op mij genomen, zorg er nu voor dat ik u niet te spoedig veroordeel Hij tastte in zijn borstzak en haalde een revolver te voor schijn, die hij in de laatste tijd steeds bij zich droeg. Lucie had deze beweging gezien, een lichte huivering ging over haar lichaam, en zii riep uit„Egon, als niet alle mensche- lijk gevoel uit uw hart verdwenen is, heb dan medelijden met mij!" Zij was in hartroerend gesnik uitgebarsten. Bij den jongen graaf was echter geen medelijdente bespeu ren. Met een toornig gebaar wees hij Lucie van zich af. Lucie weende in stilte voort. Zij was nu onvatbaar voor smart en vertwijfeling geworden, In hare ziel overwoog zij een plan, een gevoel van haat, een wraak gierig plan kwam in haar op. Zij dacht er over na, hoe zij de grafelijke familie het best treffen kon, zonder zichzelf te schaden. Op de lippen van den graaf kwam een spotlach te voorschijn, en zeide toen op ernstigen toon Gij wilt vluchten, doch daarin zou ik nooit toestemmen. Ik zal echter uw wensch tegemoet ko men wij zullen eene reis maken, en wel reeds in de eerste dagen. Ik wil echter dat die reis bij niemand eenige argwaan wekt. Wij zullen eerst het zuiden be zoeken en later van de eene of andere haven naar Ameriaa vertrekken. Bij het hooren dezer woorden ontvloog Lucie een kreet van verrassing en onwillekeurig zeide zij op zegevierenden toon „dan toch naar Amerika 1" Na deze mededeeling verliet graaf Egon Lucie. (Vervolgt.)

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 1