Plaatselijk Hiiffs. Gemengd Nieuws De toestanden in het bouwbe drijf zijn van dien aard, dat het uiterst gewenscht is aan het bou wen zoo min mogelijk moeielijk- heden in den weg te leggen en in alle opzichten te bevorderen dat plannen tot woningbouw zoo spoedig mogelijk kunnen wor den uitgevoerd. De gemeente besturen hebben dit dan ook in gezien en trachten al het moge lijke te doen om de procedure voor het verkrijgen der bouw vergunning te bespoedigen. Doch de ondervinding heeft geleerd, dat zelfs de snelste behandeling van deze zaken dikwijls nog niet kan voorkomen, dat de bouw vergunning langer op zich laat wachten dan met het oog op de belangen van den bouw wel wen- schelijk is. Het is om deze reden, dat in enkele gemeenten reeds er toe is overgegaan, om, zoo dra voor het bouw- en woning toezicht vaststaat, dat tegen de gevraagde vergunning geen bezwaren bestaan, terwijl de vergunning om redenen van for- meelen aard nog niet kan wor den verleend, hetzij voorloopige bouwvergunningen af te geven, hetzij oogluikend toe te staan, dat met den bouw een aanvang zal worden gemaakt. Wat zal, vraagt de Directie, nu het gevolg zijn van de even- tueele aanneming der door de heeren Schaper en De Jonge voorgestelde bepaling Niet al leen zal men er niet meer toe kunnen besluiten om te gedoo- gen, dat met een bouwwerk wordt begonnen voor de formeele bouwvergunning is verleend, doch men zal steeds met het bouwen moeten wachten tot minstens 14 dagen na het verleenen der for meele bouwvergunning, omdat deze voor dien tijd geen kracht van gewijsde zal hebben. Neemt men daarbij in aanmerking, dat de bepaling van toepassing zal zijn op alle gebouwen, dus op alle woningen zonder eenige uitzondering, dan is het duidelijk dat aanneming van het sub- amendement-Schaper-de Jonge in het beste geval zou beteeken eeni ge weken vertraging in afleve ring van woningen. Bovendien is het zeer waarschijnlijk, dat een dergelijke vertraging in vele gevallen nog andere moeilijkhe den zal hebben en er dikwijls toe zal leiden, dat de bouwkos ten aanzienlijk hooger worden. Daar tegenover de te verwach ten belangrijke nadeele haars inziens hoogstens zeer geringe voordeelen staan, verzoekt de directie het sub-amendement niet aan te nemen. Breskens. In de Maandag middag gehouden Gemeente raadsvergadering waren alle leden tegenwoordig. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. B. en W. stellen voor een stukje grond aan te koopen van W. Mookhoek in de de Hullu- straat, teneinde den dam te ver- breeden. De heerVan Overbeeke vraagt of de rioleering een voldoende dagwijdte heeft voor uitwatering. De Voorzitter zegt, dat er dan een buis zal worden bijge legd voor rekening der gemeente. Wordt met algemeene stemmen goedgevonden. Ingekomen is een verzoek van de Vereeniging Volks-Onderwijs, om één a twee dagen per week een verwarmd en verlicht lokaal der school te mogen gebruiken voor het geven van les in het bouwkundig teekenen en reke nen, welke lessen zullen worden gegeven door den heer Salomé. De raad heeft hiertegen geen bezwaar. Komt aan de orde de bekende circulaire van Ged. Staten be helzende de verhooging salaris Burgemeester en Secretaris. De Wethouders voelen er niets voor. De heer de Hullu meent, dat dit geen besluit is, wij hebben in onze gemeente een Burge meester, die deze financiën best kan missen, zoo ook de Secre taris, welke tevens Gemeente- Ontvanger en Ambtenaar van den Burgerlijken Stand is, en bovendien een hoog pensioen heeft. Deze ambtenaren hebben z. i. geen verhooging noodig. De heer Becu is van meening, dat we voor een voldongen feit staan, en praten hierover niet noodig is. Ged. Staten beslissen. De Voorzitter zegt, dat Ged. Staten advies vragen, maar is van meening, dat het niet zal helpen, als we tegen stemmen. De heer de Hullu meent, dat het geen manier van doen is, als Ged. Staten ons zoo behandelen, behoeven we hier ook niet te zitten. De Voorzitter zegt, dat Ged. Staten vaststellen, doch moeten volgens de wet den Raad hoo- ren. De Raad is volkomen vrij te doen wat hij wil. De heer de Hullu kan zich vereenigen met het aanvang- salaris, doch niet inet de 5 twee- jaarlijksche verhoogingen. De Wethouders zijnóóktegen het verhoogde salaris, en wen- schen het salaris, zooals het is. In stemming gebracht wordt het voorstel der Wethouders aangenomen met 4 tegen 3 st., tegen de heeren de Hullu, Becu en Cappon. Bij den rondvraag vestigt de heer van Overbeeke nogmaals de aandacht op de stukgereden Strandstraat. De Voorz. meent, dat daarin verandering zal gebracht worden, wanneer de boomen door Strik- werda zullen zijn weggevoerd. De heer van Overbeeke zegt, dat er nog enkele liggen, doch die kunnen daar met Mei nog liggen, en daar kunnen we toch niet achter blijven wachten verbetering is dringend noodig. De heer de Hullu zegt, dat in een vorige vergadering besloten is hiervoor keien te gebruiken van de straat aan het Spuiplein, en we wachten zullen wat het Rijk zal doen. De Voorzitter geeft in over weging de toestand eens op te nemen. De heer Luteijn zegt, als er toch aan gewerkt wordt, de le Zandstraat ook nog wel eens mag nagezien worden. Hierna gaat de Raad over in Comité-generaal, ter behande ling van enkele zaken, welke niet in het openbaar kunnen be handeld worden. Wij verwijzen onze lezers naar de in dit nr. voorkomende advertentie der Bioscoop-voor stelling op Vrijdag a.s. vanwege de Vereen. „Breskens-Vooruit". Reiranchement. Zaterdag avond 1.1. heeft de rij der winter vermakelijkheden weer een begin genomen. De Rederijkers-ver- eeniging „Vereenigde Vrienden" gaf de eerste uitvoering voor 19201921. De opgevoerde stukken: „Het vijfde Gebod", Dramatische schets in twee be drijven en „Twee oude Gek ken in de klem", kluchtspel in één bedrijf, vielen bij het groot aantal bezoekers goed in den smaak. Na afloop was gelegen heid voor een dansje dat tot ver in de kleine uurtjes bleef duren. De Voetbal-Vereeniging van Knocke kwam de sport- broeders alhier 1.1. Zondag weer een bezoek brengen. De Match werd zeer vriendschappelijk ge speeld. De beide partijen kon geen enkele bal door de gooi krijgen. De Belgische sport mannen was toegestaan de kortste verbindingsweg te nemen. Waierlandkerkje. In den Zaterdag gehouden vergadering van den Raad onzer gemeente werd besloten niet op het ver zoek van Ged. Staten, om de jaarwedde van Burgemeester en Secretaris te verhoogen, in te gaan. Door stemgerechtigden der Ned. Herv. Kerk alhier werd tot ouderling gekozen de heer R. de Jonge en tot diaken de heer R. Boeije. De heer D. Versprille had te kennen gegeven, wegens hoogen leeftijd niet meer in aanmerking te willen komen. Oostburg. De Statuten der alhier bestaande Bouwvereeni- ging „Hulp in Nood", zijn bij Kon. Besluit van 13 dezer goed gekeurd. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Woensdag 17 Nov Donderdag 18 Vrijdag 19 4.46 5.33 6.29 5.10 5.57 6.35 Eerste Kwartier Donderdag 18 Nov. nm. 8.32. Iiigezonden. IJzendijke, 15 Nov. 1920. Mijnheer de Redacteur 1 Onze politie-verordening bevat onder meer (als mijn zegsman ten minste goed ingelicht is) de volgende bepalingen: 1. De herbergen en tapperijen moeten gedurende de zes winter maanden des avonds om tien uren gesloten zijn en de bezoe kers zich daaruit verwijderen. 2. Hiervan zijn echter uit gezonderd a. de herberg „de Vier Em mers", waar volgens een aloud gebruik des Zaterdagsavonds na afloop der muziekuitvoering tot half elf mag worden getapt. b. de herberg „het Hof van Koophandel" waar de Secretaris bevoegd is om met zijn gezel schap te vertoeven, mits in de keuken achter het herberglokaal, des Zaterdags tot middernacht. Zou het geen tijd worden dat die verordening eens werd her zien en alle ingezetenen gelijk werden gesteld, vooral nu de vroede vaderen het tractement van den Secretaris hebben ver hoogd tot 3000 a 3500, zon der hem de verplichting op te leggen, des Zaterdags vóór den middag ten dienste der gemeente naren, die hem zoo rijk bezol digen, op zijn post te zijn Met dank.voor de plaatsing, Uw dienaar, IKKE. ONVOORZICHTIG. Drie jongens van 10 a 12 jaar, zochten Donderdag in de griend onder Zwijndrecht brandhout voor hun ouders, schrijft de „Maasbode". Zij zagen daar een dubbelloops jachtgeweer liggen en toen een hunner een spreeuw wilde schieten, trof hij zijn 12- jarig kameraadje met een volle lading hagel in het hoofd, met het noodlottig gevolg, dat het knaapje onmiddellijk overleed. Het geweer was het eigendom van een oom van den jongen, die verlof had om op schadelijk wild te gaan jagen en het geweer ter plaatse had laten liggen, om dat hij des middags weer wilde gaan schieten. MOORD. Vrijdagmidag werden te Cu- lemborg, op telefonisch bericht van den burgemeester te Houten, twee zwervers, een man en een vrouw, aangehouden, de vermoe delijke daders van een aldaar in den vorigen nacht gepleegden moord op eene oude, alleen wonende vrouw. Ze zijn beiden naar Houten gebracht, waar het parket van Utrecht aanwezig was. MOEDIGE NEDERLANDERS Omtrent de stranding van het stoomschip „Arakan", reederij de Stoomvaart Maatschappij „Rotterdamsche Lloyd", op 29 Augustus van dit jaar, bij Point Reyes, op de kust van Cali- fornië, zijn de volgende bijzon derheden bekend geworden Toen op 31 Augustus de gol ven de „Arakan" braken, het schip in een positie was, dat 't slechts door een wonder gered kon worden en de geheele be- manning in ernstig levensgevaar verkeerde, zond de gezagvoer- der, kapitein van Ronkel, den consul-generaal der Nederlanden te San Francisco een draadloos bericht, waarin voorkwam deze zinsnede „Congratulations with the Queens Birthday" (geluk- wenschen met den verjaardag der Koningin). Het gedrag van den gezag voerder, officieren en bemanning was moedig en volhardend en heeft niets te wenschen overge laten. Een jong Nederlander, de heer J. H. van Hoboken, kanselier aan het consulaat-generaal te San Francisco, begaf zich aan boord van het schip, toen het gestrand in de branding lag en bleef daar, tot het schip veilig in de haven was gebracht. Aan dit verblijf was voort durend levensgevaar verbonden. Een opkomende storm, welke steeds aan deze kust te verwach ten was, zou spoedig het geheele schip verbrijzeld hebben. De heer Van Hoboken verbleef aan boord van Dinsdagnamiddag tot Woens dagavond 10 uur totdat het schip gedokt had. De kapitein verklaarde den consul-generaal dat de heer Van Hoboken hem de grootste troost en hulp ge weest was. Hbld. EEN SCHEEPSBRAND. Vrijdagnacht omstreeks 3 uur constateerde de politie te Vlis- singen een vluurgoed, komende uit de richting van het station. Bij een ingesteld onderzoek is gebleken dat brand was uitge broken aan boord van het En- gelsch stoomschip „Clan Gra ham", dat Woensdag op de reede bij Rammekens aan den grond was gezet. De brand is reeds Vrijdag avond uitgebroken, want toen heeft het schip draadloos om hulp geseind, aldus de VI. Crt. De reddingsboot werd reeds klaar gemaakt, doch later kwam bericht dat er genoeg hulp bi] het schip aanwezig was, zoodat de reddingsboot niet behoefde uit te varen. De oorzaak van den brand is dat bij het boren van gaten voor het aanbrengen van platen voor het dichten van het gat, hetwelk bij de aanvaring was ontstaan, vonken op de lading zijn ge vlogen. Door de equipage was nog getracht den brand met eigen middelen te blusschen, doch deze pogingen mislukten. Ook door het bergingsvaarluig werd een massa water in de vuurzee geworpen, doch de vlammen konden niet gedoofd worden. De equipage, bestaande uit 64 personen, voor het grootste gedeelte Britsch-Indiërs, werd met sleepbooten van boord ge haald, en opgenomen in een der wachtkamers van het station te Vlissingen in afwachting van wat omtrent hun verdere bestemming zal worden beslist. Zaterdagmorgen half zes is de reddingsboot toch uitgevaren om zoo noodig hulp te kunnen ver leenen. Het bleek evenwel dat de bemanning reeds van boord was. De reddingsboot, die de „Clan Graham" ook niet kon naderen, omdat het rood gloeiend stond, is toen weer naar de haven te ruggekeerd. EEN MASSA VERGIFTIGING In de Infanteriekazerne te Ede waar op het oogenblik in garnizoen liggen de eerste en tweede compagnie van bet 22e Regiment 3e Bataljon Infanterie, in totaal circa tweehonderd der tig man, hebben zich Vrijdag bij den manschappen, die uit den Achterhoek Twente tfl Utrecht afkomstig zijn, vergifti gingsverschijnselen voorgedaan. Dien ochtend was in de kazerne een partij van twaalfhonderd visschjes aangekomen, afgezon door een vischhandelaar uit Lun- teren, die de visch op zijn beurt uit Harderwijk betrekt. De visch, die reeds gebakken was, zag er vrij onooglijk uitzij was bleek van kleur en blijkbaar niet schoongemaakt voor ze gebakken was. De visch werd na aankomst in de kazerne niet gekeurd en daar de menagemeester ze goed vond werd ze 's middags om half vijf aan de soldaten verstrekt. Elk kreeg drie visschjes; de jongens aten met graagte en deden daarna hun avondoefening. Aldus ontleenen we aan de Crt: Omstreeks kwart over negen begonnen enkele soldaten zich onwel te gevoelen en te braken en gedurende een halfuur deden dezelfde verschijnselen zich hij ongeveer 150 manschappen voor. De officier van gezondheid tweei de klasse Dr. F. C. Zuipers kon het groot aantal patiënten alleen niet helpen en riep de hulp in van den officier van gezondheid Dr. R. J. P. Muideren van Dr. C. II. A. Weyer te Ede. Inmid dels was de kazerne het tooneel van groote wanorde. Op de ka mers lagen de jongens te braken; de manschappen uit de politie kamer werden tijdelijk vrijgelaten daar ook zij onwel waren en in de gangen kon men nauwelijks loopen, zoozeeer was alles ver- ontreinigd. De drie doktoren kwamen tot de slotsom, dat vischvergiftiging de oorzaak van dit alles was. In een café liet men in allerijl cognac halen, die zieken met Iepels werd ingegoten hetgeen op velen een weldadigen invloed uitoefende. lot ongeveer twee uur 's nachts zijn de doctoren met de patiënten bezig geweest; tegen dat uur was het meerendeel in zooverre opgeknapt, dat zij kon den slapen. Zaterdagmorgen wa ren de jongens ongeveer allen hersteld, zoodat zij Zaterdag middag nog met verlof konden gaan. Een viertal patiënten moest het bed nog houden, welk aan tal heden nog met één vermin derd is. Merkwaardig is, dat ook te Ede gelegerde veld-artillerie een kwantum van dergelijke gebak ken haring heeft geconsumeerd, doch niemand er nadeelige ge volgen van heeft ondervonden; °.°'c ',n 'nferanterie-kazerne zijn niet alle manschappen, die van de visch gebruikten, ziek geworden. olgens sommigen ligt de oorzaak dan ook niet in de visch, maar in de pruimedan- I®®» die door de manschappen, bij wijze^ van nagerecht, zijn ge bruikt. Geen van deze artikelen is vóór het gebruik gekeurd, hoe wel zulks wel gebruikelijk is voor zoover het visch betreft. IN VEREENIGING. Te Groningen zijn de inbrekers gearresteerd die de vorige week ingebroken hebben bij de firma Bouten en Gorter en den huis bewaarder mishandelden. Het zijn de 17-jarige J. W. en de 19-jarige D., twee kleermakers gezellen. 1 evers is gearresteerd hun patroon, die hun inlichtingen verschafte omtrent de inrichting van het huis en de plaats van de brandkast. De patroon ver borg de inbrekers in den nacht van den inbraak. De gearres teerden worden verdacht van nog vier andere inbraken. INBRAAK. Zaterdagnacht is ingebroken in de pastorie te Renswoude. De dieven, die hun buit in een zak vervoerden, werden te Amersfoort door marechaussees gearresteerd.

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 2