2 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK tn0.'t breskens p,°7s w™ 30e Jaargang Woensdag 17 November 1920 Nummer 2573 De herdenking van den wapenstilstand. gg^SfcLgTeK. Ontmaskerd. De uitvaart van dr. Kuyper. Ds Woningnoodwst* BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden 1.25 met 10 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 60 cent Elke regel meer 12 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot u i t e r 1 (j k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Donderdag is de tweede jaar dag van den wapenstilstand in het Britsche rijk gevierd. Om elf uur 's ochtends werden door het geheele Britsche rijk en alle Dominions over de ge heele wereld het verkeer en het maatschappelijk leven gedurende twee minuten stop gezetalle mannen stonden dien tijd met ontbloot hoofd, ten einde een zwijgende hulde te brengen aan hen, die een glorieuzen dood voor de zaak van het Britsche rijk en de geallieerden zijn ge storven. De oorlogsoffers van 't Britsche volk zijn zóó algemeen geweest, dat er haast geen ge zin is, dat niet een zoon in vreemden bodem liggen heeft. Heden zijn al deze zonen terug gekeerd, belichaamd in den persoon van een Britschen strij der, die uit de slagvelden in Frankrijk is opgedolven om in de Westminster Abdy te worden bijgezet. Vele uren reeds vóór de plech tigheid was de weg omzoomd door een in het zwart gekleede menigte van de in rouw verkee- rende natie. Van de rouwkapel in het Victoriastation, werd de kist van den onbekende naar een lijkwagen gebracht, overdekt met een doorboorde vlag van de slagvelden bij Yperen. Het ver trek werd aangekondigd door negentien kanonnen. Vóór den wagen liep een afdeeling der Goldstream Guards, terwijl ach ter den wagen slipdragers, ad- miraals en generaals, waaronder Beatty en Haig voortschreden. Daarop volgend de muziekcorp sen van vier garde-regimenten en marinedetachementen, alsme de een afdeeling van de handels marine, den vliegdiepst, en een groote groep van gemobiliseerde soldaten. Van Victoriastation trok de processie langs Constitution Hill en de Mali naar White Hall, waar de cenotaaf staat. Hier hield de stoet, alvorens naar Westminster Abbey te gaan 58) Zij had zich voorgenomen, een ieder die haar geld wilde af persen, af te wijzen. Zij wilde zich tegen elke bedreiging op deze wijze verzetten, alhoewel zij innerlijk van angst beefde en de overtuiging had, dat zij zich met een geldelijk offer voor eenigen tijd rust konde koopen. Zij wilde thans voorzichtiger zijn en zich niet door het oogen- blik laten beheerschen, en Ver wachtte ieder oogenblik den vreemde die haargeheim scheen te kennen. Doch de eene dag verstreek na de andere, de verwachte kwam nietl Mijnheer van Eckardthoff was als van de aarde verdwenen, zelfs zijn naam werd nergens meer genoemd. voor de eindplechtigheid, stil om den koning, de prinsen, de leden van het kabinet en ex-leden van het kabinet, vertegenwoor digers van de koloniën en afge vaardigden van verschillende kerkgenootschappen in de gele genheid te stellen, zich er bij aan te sluiten. Hier had een korte, maar buitengemeen indruk wekkende godsdienstige plech tigheid plaats en om 11 uur werd de cenotaaf door den ko ning onthuld en bleef de menig te onder diepe stilte gedurende twee minuten in stil gebed en overpeinzing. De koning zond het volgend telegram naar den president der Fransche Republiek"Mijnheer de President. Bij gelegenheid van den tweeden verjaardag van den schitterende dag, waarop de wapenen van de verbonden na tiën in haar worsteling tegen een gemeenschappelijken vijand, met succes werden bekroond, wensch ik u, als hoofd van de groote republiek, onze bondge- noote, uitdrukking te geven van onze oprechte vriendschap en ons onwankelbaar vertrouwen in de toekomst. De plechtigheden, die tegelijkertijd te Parijs en te Londen zullen plaats hebben, om door een symbolische daad van nationalen eerbied eer te bewijzen aan hen, wier opoffering alleen een overwinning mogelijk maakte, geeft mij een passende gelegenheid om aan het Fransche volk opnieuw de verzekering te geven van de onveranderlijke genegenheid en bewondering, die het door het geheele Britsche rijk genietDe band tusschen onze volkeren gelegd in den oorlog, is onverbroken en zal den tand des tijds evengoed tarten zoowel irt tijd van vrede als in oorlog." Het slot van het telegram van den Engelschen koning aan den president der Fransche republiek luidt als volgt „Alleen aldus door den band n.l. tusschen beide volken kunnen de moeilijkheden, die wij in de toekomst kunnen ont moeten, te boven worden geko- Dat verhoogde het geheim zinnige der aangelegenheid. Eene koortsachtige onrust had Lucie aangegrepen, zij schrikte voor het minste gerucht en luis terde met angst als zij schreden hoorde naderen. De verhouding tusschen de beide echtgenooten, was bijna ondragelijk geworden. De ze- nuw-achtige opgewondenheid van den graaf nam van dag tot dag toe. Halve nachten bracht hij in de club door waar hij met afwisselend geluk speelde, nu eens won hij hooge sommen, dan weer verloor hij nog grootere. Hij wilde zich als het ware ver- dooven, om den afgrond niet te zien, die zich voor hem opende. De jonge graaf had een voor gevoel dat achter de raadsel achtige persoon van het club lid, dat zich op zoo opvallende wijze aan de jonge gravin had opgedrongen, iemand verborg, die het bedrog kende, ja mis- men en kunnen de gemeenschap pelijke doeleinden onzer beide volken worden verwezenlijkt. Het volgende telegram werd door Lloyd George aan maar schalk Foch gezonden„Uw daad, naar Boulogne te gaan om het lijk van den onbekenden Britschen soldaat op weg naar Engeland te begroeten, heeft de harten van mijn landgenooten getroffen. Zij kan niet nalaten het diepe gevoel van vriendschap en eerbied voor hun Fransche kameraden te versterken, dat zij verkregen door zij aan-zij in den grootsten oorlog der historie testrijden. Evenmin zullen zij ooit uw schitterende leiding van de geallieerde legers vergeten in de eindworsteling, die de volledige overwinning bracht." Hbld. Alvorens Vrijdag het stoffelijk overschot van Dr. A. Kuyper werd uitgedragen, werd te on geveer kwart ove? twaalf ure ten sterfhuize aan de Kanaal straat te 's Gravenhage een lijk dienst gehouden, waarbij ds Ringnalda, predikant der Gere formeerde Kerk aldaar, als voor ganger optrad. Deze lijkdienst werd, behalve door de familieleden van den ontslapene bijgewoond door den kamerheer in buitengewonen diest G. C. baron van Asbeck, lid der Algemeene Rekenkamer, als vertegewoordiger der Konin gin en door den kamerheer mr S. W. B. Graftf van Limburg Stirum, als vertegenwoordiger der Koningin-Moeder en voorts door den predikant der Gere formeerde Kerk ds Dijkde ministers Heemskerk en De Vis ser, als vertegenwoordigers van de Regeering; de oud-ministers Loeff en Harte van Teecklenburg, die indertijd met dr. Kuyper in het door hem gevormde Minis terie zitting hadden de heeren Colijn en Idenburg met hunne echtgenooten de professoren dr schien van de geheele zaak op de hoogte was. Eene aan waanzin grenzende angst, dat het schelmstuk ont dekt en misschien reeds in het geheim door de justitie onder zocht werd, verteerde hem. Hij huiverde bij de gedachte aan hetgeen in dit geval volgen zou. En toch zou hij thans niet meer terug kunnen. Hij zou nooit durven bevestigen, dat Lucie niet de wezenlijke Gerda Steffen was. Dat kon niet, nooit zou hij mededeelen welk drama zich in zijne familie had afgespeeld. De woekeraars, die hem vroe ger gevraagd crediet geweigerd hadden en 't 1 em nu terstond verleend hadden, omdat zij wis ten dat hij de kleindochter van den millioenen rijken zonderling gehuwd had, dachten zeker niet dat de geheele heerlijkheid Rheinsburg eene zeepbel was, die zich in een niets zou op lossen 1 Woltjer, Bouman en Geesink van de Vrije Universiteit te Amster dam; de leden der Tweede Kamer, mr. V. H. Rutgers en L. F. Duymaer van Twist, als vertegenwoordiger van de anti- revolutionnaire fractie in de Twee de Kamer; de heeren Verweyck en Bakker, namens de redactie van „De Standaard"; benevens twintig studenten van de Vrije Universiteit. Bij den lijkdienst sprak ds Ringnalda naar aanleiding van de woorden van den apostel Paulus in I Thes. 4 13—18: „Doch broeders, ik wil niet dat gij onwetende zijt van degenen dia ontslapen zijn, opdat gij niet bedroefd zijt als de anderen, die geen hope hebben", enz. Ra te hebben herinnerd, dat in dr. Kuyper is heengegaan een man van groote beteekenis, wiens naam in schier alle deelen der wereld genoemd is, een man, dien God heeft willen gebruiken ten zegen van land en volk, be paalde de spreker zich hier in dezen intiemen kring hoofdza kelijk tot een woord van troost tot de familie, een woord van rijken troost, zooals dat te vin den is in Gods Woord, o.a. in de aangehaalde woorden van den apostel Paulus aan de Thes- salonicensen. Dr. Kuyper was een held des geloofs, ook in zijn familiekring, een kracht en sterkte voor de zijnen, ook in den huiselijken kring. Ook dóar vooral wees hij de zijnen naar Boven en spoorde hij hen aan hun kracht te zoeken bij God. Door gebod en woord ging hij hun voor op den goeden weg. Hij leefde in Christus en Christus leefde in hem.Troostrijke woorden sprak de redenaar naar aanleiding van zijn tekst over de hope der opstanding. Spr. eindigde met een gebed waarin hij dank uitsprak voor alles wat God in dr. Kuyper aan de zij- neiï in intiemen kring en aan zoo vele anderen geschonken heeft en 's Hemels zegen afsmeekte tot troost en sterkte en tot op bouwing ter eere van God. Op de begraafplaats waar naar Nog altijd gaven zij, in goed geloof, de talrijke sommen, die de graaf noodig had om aan zijne verkwistende levenswijze te kunnen voldoen. De villa, die door het jonge paar in de hoofdstad bewoond werd, was op den grootst mo gelijken voet ingericht. De meubels in den nieuwsten stijl, de schilderijen, muurdecoraties, tapijten, het kostbaarste kristal en porcelein, het zilver, kortom alles wat een voorname huishou ding kan bevatten, was er aan wezig, en dit alles was te danken aan het bedrog wat Lucie ge pleegd had. De middelen der Rheinsbur- gers, die hun voor het bedrog nog ten dienste stonden, waren nauwelijks toereikend voor een verblijf van eenige dagen te Berlijn, dus onnoodig aan te halen, dat zulke rijke inrichting mogelijk geweest zou zijn. Inderdaad, Egon moest toe schatting een 3000 menschen aanwezig waren, werd het woord gevoerd door Minister Heems kerk, Dr. K. Dijk, prof. J. Wolt jer, oud-minister H. Colijn, en oud-minister A. W. F. Idenburg. De oudste zoon van den over ledene, prof. H. H. Kuyper, sprak woorden van dank voor de laatste eer zijn vader bewezen. De Directie der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met het volgende adres: Bij de behandeling van het wetsontwerp tot aanvulling van de Woningnoodwet is door de heeren Kuiper c.s. voorgesteld in deze wet een nieuw artikel 8 f in te voegen, strekkende om aan burgemeester en wethouders de bevoegdheid te geven, de vergunning tot het oprichten of geheel of voor een gedeelte vernieuwen van een gebouw te weigeren, indien de voorziening in den woningnood door de uit voering van het werk zou wor den geschaad. Op dit amendement is door de heeren Schaper en De Jonge een amendement ingediend, het welk, na de daarin door de voorstellers aangebrachte wijzi ging bepaalt, dat Burgemeester en Wethouders het verleenen eener bouw-vergunning onver wijld ten openbare kennis moeten brengen en dat van hun beslis sing binnen veertien dagen, waarop zij ter openbare kennis is gebracht, door de Huur-com- missie in beroep kan worden gekomen bij den Minister vau Arbeid. Zonder te raken aan het uit gangspunt der voorstellers meent de Directie ernstige bedenkingen te moeten laten hooren tegen dit sub-amendement, niet het meest omdat de daarin voor gestelde bepaling tot gevolg zou hebben, dat, tegen de bedoeling der voorstellers, de voorziening in den woningnood groote be lemmeringen zou ondervinden. geven dat zij tot den bedelstaf gebracht waren. Doch door het optreden van Lucie kwam nieuwe rijkdom, nieuw leven. Het geld was haar van alle zijden door de woekeraars aangeboden, toen Gerda Steffen in het slot was aangekomen. Gerda was als een toover- woord, waardoor zich alles in goud veranderde. Het was de sleutel tot het paradijs des rijk- doms. Het was ook de eenige weg tot redding geweest en zoolang de wezenlijke klein dochter niet ontdekt was had hij niets te vreezen. Toch kwam bij den graaf de gedachte op zich van Lucie te ontslaan, doch hoe zou hij zulks aanleggen, daarover had hij reeds nagedacht. Einde lijk meende hij iets gevonden te hebben. Lucie was zeer zenuw achtig geworden. Hij dacht er aan haar in een gesticht te plaatsen. Doch waar Zulks moest gevonden v» orden. (Wordt vervolgt.)

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 1