Spaarboekjes. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Bank-Associatie, Wekelijksch Overzicht. eene Spaar-Afdeeling VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK 30e Jaargang Zaterdag 13 November 1920 Nummêr 2572 Met ingang van lieden is aan ons kantoor opgericht (Spaarboekjes, rente 4.08 pCt.) Nadere inlichtingen en boekjes ten kan tore verkrijgbaar. BRESKENS, 1 November 1920. Kantoor: BRESKENS. Ontmaskerd. Bevordering van particu lieren woningbouw. SKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 10 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1—5 regels 60 cent Elke regel meer 12 cent. lngez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever Telefoon No. 21 BRESKENS Postgiro 17704 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Ingez. Mededeeling. langzaam, heel langzaam. Wij kunnen meestal zoo lang niet wachten en loopen vooruit, oor- deelen over Wilson en Poincaré en den Duitschen keizer, over de bolsjewiki en de Hongaarsche gruwelen, over Polen an Ierland en China. Maar morgen, over morgen, met een jaar zien we het anders. Dat heeft de viede van Ve^sailes den meesten onzer zeker wel geleerd. We zwoeren bij da onbaatzuchtigheid der Entente, bij den strijd voor de vrijheid, bij het zelfbeschikkings recht. En nu? We kijken naar de represailles in Ierland, naar de beestachtige gruwelen, die de officieren in Hongarije onder stilzwijgende goedkeuring der regeering bedrijven, naar de bolsjewiki, die voor de vrijheid opkwamen en een nieuw systeem van onderdrukking invoerden en schudden enkel maar het hoofd. We zijn het vei leerd ons te ergeren, bijna ook ons te verwonderen. Als we ons ver wonderen, dan is het niet, om dat het gebeurt, maar omdat het zoo langzaam gebeuren kan. Hoe is het mogelijk, dat de Hongaarsche bevolking nog lan ger zoo'n schrikbewind duldt Maar hoe is het mogelijk ook, dat de bolsjewiki zich nog altijd handhaven De bolsjewiki en hun bewind zijn de grootste raadsels van dezen tijd. Ze overwinnen Wran- gel en Frankrijk, nadat ze al wie weet nog hoe vaak aan het eind van hun macht gekomen heeten. Oogenblikkelijk moet het er met die mz.cht ook weer slecht uit zien. Maar zij trekken er zich blijkbaar niet veel, althans niet genoegzaam van aan. Misschien blijven ze ook alleen aan 't be wind, omdat in Rusland niemand weet, wie er aan moet komen, als zij weggaan. Dat hebben ze blijkbaar met Delacroix, den Belgischen minis ter-president gemeen. Men wil hem niet laten gaan, omdat men geen geschikten remplacant bij de hand heeft. En omdat hij ook niet blijven wil, zitten ze in België wel een beetje met de handen in het haar. Katholieken, liberalen, socialisten, Vlamingen. Walen, Franskijons, het is een waar mengelmoes, waaruit het uiterst lastig is een homogene regeering samen te stellen. Maar wie weet Koning Albert heeft al voor heete vuren gestaan. De geschiedenis is een oordeel. Maar hel wordt niet altijd even duidelijk uitgesproken en het gaat er soms mee als met het Delphisch orakel, waarin ieder lezen kon wat hij er graag in lezen wou. Churchill heeft in den uitslag van de presidentieels verkiezing in Amerika het in opstand komen gezien van de twee groote partijen daar tegen de leer van I-enin. Het is ook een opvatting, maar die wel de onduidelijkheid van het oordeel der geschiedenis als 't ware tastbaar demonstreert. Want de ze uitslag is zekar een in opstand komen. Maar wat hij met Lenin te maken heeft, weet waarschijn lijk alleen Churchill. Wil men hem echter beslist met dezen Russischen Sowjetman in ver band brengen, dan beteekent hij eerder het omgekeerde van wat de Engelsche minister erin las. Op het communistisch congres te Berlijn is Sowjet-Rusland in zijn strijd tegen het West-Euro- peeache imperialisme de verte genwoordiger genoemd van alle door dit imperialisme onderdruk te klassen en naties. Zeker is, dat deze volken en anderen naast hen juist daarom met Sowjet- Rusland 8yrapathiseeren, omdat dit alleen nog den strijd volhoudt tegen de imperialistische Enten- temogendheden. Wanneer dus de Amerikaansche kiezers werkelijk aan Lenin gedacht mochten heb ben, toen ze hun stem op den repuhlikeinschen candidaat uit brachten, dan zou het niet met de gedachte aan verzet maar eerder met een zekere sympathie moeten geweest zijn. Want deze verkiezingsuitslag keert zich ook min of meer tegen het West- Europeesche imperialisme. De Amerikanen hebben het bij de ze verkiezing uitgesproken, dat ze met dezen Volkenbond, die een oorlogsinstituut is,'n lichaam ter verzekering van den oorlogs buit der Entente, als de repu- blikeinsche senator en felle te 57) Een niet te onderdrukken mis trouwen jegens den onbekenden clubvriend kwam in hem op. Het was alsof eene koude water straal over zijn lichaam kwam, toen de vreemde vriend hem strak in de oogen zag. Zie ik u heden avond in de club vroeg de graaf met stok kende stem, want het was alsof zijne keel dichtgeschroefd was. Nauwelijks antwoordde Hel- lern, zijn optreden was koud en onverschillig. In den graaf kook te de toorn, over dit gedrag van deti clubbekende en met moeite kon hij eene scherpe uitdiukking, die op zijne lippen kwam, weer houden. Beide heeren groeten elkaar koel, dan reed Hellern in eene andere richting naar de stad terug. genstander van Wilson, Johnson, het uitdrukte, en van den ge- weldsvrede van Versailes niets hebben moeten. Hun stemming is een oordeel, en een verplet terend oordeel. In dezen uitslag staan Wilson en zijn oorlogsbe leid geoordeeld. Omdat hij Ame rika buiten den oorlog wilde houden, was hij vnor de tweede maal gekozen. Omdat hij dezen oorlog met een rechtsvrede beëindigen zou en een betere wereldorde grondvesten, juichten de Amerikanen hem toe, ook nadat hij hen in den oorlog had meegetrokken. Omdat hij zoo wel in het een als in het ander getaald heeft, omdat hij hen misleid heeft of te zwak is ge bleken, omdat hij uit onmacht of onwil geen woord gehouden heeft en men de ontgoocheling der massa's en de wereld, voor wat Amerika betreft, voor zijn rekening brengt, daarom hebben de Amerikanen dit harde oordeel over hem uitgesproken, dat in de schitterende overwinning van Harding, een overwinning als de geschiedenis der presidentiëele verkiezingen niet kent, zoo dui delijk tot uitdrukking komt. De geschiedenis der wereld is het wereldgericht. Wilson heeft het met verpletterende zekerheid ervaren. Hij is de tweede na de Duitsche regeerders. Zullen anderen het ook ervaren „In dien er één man is, die zwijgen moest of wien men het zwijgen moest opleggen op den dag der dooden, bij de graven van de slachtoffers van den imperialis- tischen oorlog, is het dan niet hij, die meer dan iemand anders in Frankrijk voor den moord verantwoordelijk is Het zijn geen Duitschers, die dit van Poincaré schrijven, maar zijn eigen landgenooten. De gewezen president zal er misschien de schouders over ophalen. Mis schien Maar het kan ook zijn De Amerikaansche kiezers heb ben geoordeeld, de „Humanité" oordeelt. Wat weten we ervan? De geschiedenis oordeelt vaak Nu was hij zeker, dat hij het rechte spoor had Toch duride hij nog niet openlijk optreden, nog was de tijd van handelen niet gekomen. Eerst dan, als men dt ware Gerda Steffen, gravin van Rheinsburg, ontdekt had, wilde hij met zijne beschul- diging te voorschijn komen. Zijne rol van mijnheer van Eckardthoff was afgespeeld. Graaf Egon v. Rheinsburg wacht te hem te vergeefs in de club en niemand wist iets mede te deelen over zijn raadselachtig en plot seling verdwijnen. Eenige ge ruchten verspreidden zich wel nog eenigen tijd, doch dat de vreemde een bekende onder zoeksrechter was, die zich onder een anderen naam had laten voorstellen, om te ontdekken hoe het in die club, waar voor hoo- ge sommen gespeeld werd, toe ging, had niemand gedacht. Het meest brak graaf Egon zijn hoofd met dit plotseling verdwijnen, en het was hem, alsof eenmaal door tusschenkomst van dien vreemde alles zou aan den dag gebracht worden. XXI. Lucie was sedert zij haar ge heim verraden wist, geheel en ai radeloos. De vreeselijkste doodsangst, dat men wellicht zou komen om haar gevangen te nemen, martelde haar. Als van een geest achtervolgd,. was zij van hair wandelrit teruggekeerd, zij had de gedachte dat zij door den onbekende vervolgd werd. Zij meende den vasten greep zijner hand op haren arm te voelen en meende steeds de woorden te hooren Gij zijt Lucie Enders, de doch ter van den schrijver Enders 1 De dievegge, die den ouden molenaar Steffen bestal. Zij brak zich aanhoudend het hoofd er mede om te doorgron den, wie zich achter den raad- selachtigen naam van mijnheer van Eckardthoff verborg, en hoe hij achter haar geheim kon zijn gekomen. Rusteloos bracht zij den dag en den daarop volgenden nacht door, steeds beangst, dat men haar naar de gevangenis zou brengen. Dan weder kwam de moed der vertwijlelirg bij haar boven. Men zou het niet wagen, zij stond te hoog in aanzien. Het schild van haren naam, als gravin van Rheinsburg, meen de zij, dekte haar. Zij zou de aanklacht, dat zij zich valsche- lijk de rechten van eene andere toegeëigend had, als een waan zinnig gedacht weerleggen. Wie zou kunnen bewijzen, dat zij niet Gerda Steffen, thans gravin van Rheinsburg was Zoolang haar echtgenoot en zijne familie haar erkenden, kon niemand, zooals zij meende, haar van hare plaats verdringen. Toch ging eene rilling door haar lichaam, bij de gedachte aan het voorval in het bosch. Wat mocht die vreemde wel Van bevoegde zijde meldt men aan het Handelsblad De Regeering wil trachten door de volgende steunregeling den bouw van woningen te be vorderen. Voor den bouw van woningen zullen premies worden toege kend, die per woning een zeker bedrag per vierk. M. bebouwd oppervlak bedragen. Het bedrag zal voor iedere gemeente, waar men op dezen voet wil bouwen voor een betrekkelijk korte peri ode worden vastgesteld. De bedoeling is, dat de premies in opeenvolgende periodes geleide lijk zullen dalen. De premies zullen in de eerste plaats worden gegeven aan de particuliere bouwnijverheid, maar ook aan vereenigingen, die niet duurder dan deze bouwen. De premies zullen als regel zonder nadere voorwaarden wor den verstrektmen zal dus in verkoopen en verhuren van de woningen vrij zijn. Desnoods zal, door een enkele voorwaarde evenwel eenige beperking worden gemaakt. Aangezien de ervaring getoond heeft, dat de bouw van de par ticuliere nijverheid economischer is dan de aanbestede bouw, wor den de premies beduidend lager dan de subsidies, die krachtens het Koninklijk Besluit van No vember 1919, tot dusver werden gegeven. Deze premies worden geheel voor Rijksrekering genomen. De Regeering zal bevorderen, dat voor dezen bouw met premie zoo noodig het Rijk hypothecair crediet verleent, in dien zin, dat de gemeente met het Rijks- voorschot hypotheek-houdster wordt. Het Rijk zal het crediet geven tegen eene rente, welke aan de hand van den geldenden rentestandaard zal worden be paald voorshands bedraagt zij 7 pCt. De aflossing moet ge schieden in 5 jaar. met zijne bedreiging in het schild voeren Misschien dat hij van hun rijkdom afwist. Dat hij geld van haar verlangde 1 Zeker zou hij zich eerstdaags aanmel den, om onder dezelfde bedrei ging, want anders was de aan klacht niets, eene hooge som van haar af te dwingen. Lucie ademde bij deze ge dachte eenigszins lichter. Geld bezat zij toch in overvloed. Se dert het huwelijk van den jongen graaf met de millioenen rijke erfgename van den ouden mole naar bekend geworden was, hadden zich alle bronnen, die vroeger gesloten waren, weder geopend. Crediet werd hen door de geldschieters overal verleend, en waar Lucie met hare rijke equipage stilhield om hare in- koopen te doen, haastte men zich de goederen te leveren, zonder naar betaling te vragen. (Wordt vervolgt.)

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 1