lii) li it voor Zeeland ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN DEPOSITO-RENTE Wekeüjksch Overzicht. GOES VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK 30e Jaargang Zaterdag 30 October 1920 Nummer 2568 Ontmaskerd. Van af heden hebben wij onze VERHOOGD tot: 1 dag opzegging 3'|a pCt. 1 maand 3SU pCt. 3 maanden 41 4 pCt. 6 maanden 434 pCt. 1 jaar 5<j2 pCt. 1 jaar vast 51a pCt. BRESKENSCHE COURAtIT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 10 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 60 cent Elke regel meer 12 cent. Bij abonnement lager tarief Drukker-Uitgever TNof020in BRESKENS p°7s$4r0 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Van nu a' aan arbeiden we maar acht uur meer per dag en Zaterdags nog minder. Er zullen er wel zijn, die meer werken, maar dat zijn dan gee i arbeiders meer, maar werkers. Dat zijn ook de ongelukkige tobbers, die niet op kunnen houden, omdat ze nog geen stukje brood ver diend hebben en die andere tobbers, ongelukkig evenzeer, die niet op kunnen houden, omdat hun geld of heersclizucht hen niet met lust laat. Dan zijn er zoo- velen overal, die arbeiden, omdat de arbeid hen een lust geworden is, een hartstocht, de kunstenaars en geleerden en zooveel anderen. Maar wij anderen, wij werken maar achtuur meer, hoeven niet langer te werken. Op dat „hoe ven" komt het aan. Want het is toch ten slotte niet de arbeid, die ons verdriet, m ar het moeten arbeiden. Voor een goed deel is dat streven naar een korteren arbeidsdag ook een zucht naar vrijheid, die immers ieder mensch is ingeschapen en de krachtig sten wel het meest. Het verlan gen naar vrijheid doet ons „schooltje maken" als we nog jongens zijn en drijft in ons een verzet omhoog tegen eiken dwang, dien zich in ons later leven wil laten gelden tegen de maatschappij zelve en tegen het leven, dat ons perken stelt. Dit verlangen is het, dat ook den arbeid brengt in den strijd. Ze wisten het zoo goed, ze kenden het, de regeeringen, die met dit tooverwoord van vrijheid de volken in hun strikken ge vangen hebben en gemaakt tot gewillige, tot hartstochtelijke strijders vaak in den grooten wereldoorlog. Want nu weten we het immers wel, dat het om een ander doel ging en alle vol ken weten het en verbijten zich in verbittering, omdat ze zich misleiden, zich vangen lieten met een mooi woord Maar het woord bestaat nog en doet nog zijn dienst. De vrije staat Danzig is 53) Hij ondervroeg hem ook over het vergaan van het schip, om eenige oplossing over deze don kere geschiedenis in Walters leven te krijgen. De oogen van den ouden man lichtten op, al» zag hij een helder beeld uit het verleden voor zich. Hij had toen iemand op het schip gekend, den naam herinnerde hij zich nog. Het was graaf van Rheinsburg, dien naam sprak hij snel uit, als vreesde hij hem in het volgende oogenbiik weder te vergeten. Graaf Rheinsburg, zeide hij, „moet zich ook mij herinneren, hij stond naast mij op het schip, toen het begon te zinken. Hij ook weet juist hoe de catastroof is toegegaan!" Een zonderling gevoel over kwam Fred, het was hem als een staat, die in niets vrij is De conventie tusschen hen en Holen is dezer dagen vastgesteld. En het is werkelijk wel aardig die te lezen en zich dan steeds te herinneren, dat het hier de regeling van het bestuur van een vrijen staat betreft. Maar voor de Danzigers zelve is het geval minder aardig. Ze zullen een ander begrip van vrijheid hebben, zooals de Ieren en de Indiërs, een ander begrip hebben dan de Engelschen en de Vla mingen dan de Franskiljons. De Vlamingen vechten ook een strijd voor de vrijheid. Bijna vijf jaar lang hebben ze aan den Yzer gevochten in de meening, dat "het ook voor hun vrijheid ging Maar nu dat vechten uit is, merken ze dat het juist voor het tegenovergestelde ging en dat hun strijd nu nog beginnen moet. Voor dien strijd staan ze klaar. Het is een strijd, die ook ons aangaat omdat het gaat om de ongeschondenheid van den Nederlandschen stam, even goed als in Zuid-Afrika, waar nu de Nationalisten in hun congres te Bloemfontein de puntjes op de i gezet hebben. De Vlamingen beginnen ook de de puntjes op de i te zetten. De vergadering van hun Algemeen Vlaamsch Verbond heeft geen onzeker geluid doen hooren. En het zijn nog de kalmsten, die daarn vertegenwoordigd zijn. Zij voelen ongetwijfeld, dat ook het verzet tegen hun strijd sterker wordt en vreezen, dat de nieuwe regeering, die staat op te treden nog wel eens vijande- lijker tegen hen zou kunnen over staan, dan het ministerie-Dela- croix. Want juist vah minister Touillet, den meest Vlaamschgezinden, heet het, dat hij van het nieuwe ministerie in geen geval deel zal uitmaken. Met de vorming van zoo'n nieuw ministerie zitten de Belgen wel een beetje. De libe ralen hebben feitelijk de coalitie opgezegd en de socialisten willen van een deelnemer aan de regee ring ook niet veel meer weten. Maar wie moet het dan doen werd hem een sluier voor zijne oogen opgelicht. Eene'gedachte kwam in hem op, die zoo avon tuurlijk, doch ook zoo ongerijmd was, dat hij ze zelf van zich wilde afweren. Doch het stond eenmaal bij hem vastGraaf Rheinsburg is het, die den naam van mijn vader en mijn rechtmatig goed stal. Hij is het ook die als fabrikant Weller hier als eigenaar optreedt! Doch Walter, wie is dat? Een vermoeden had hij er van. Met begeestering nam hij de ruwe hand van den machine meester en drukte ze met een warmen, flinken druk. Spreken durfde hij nog niet, hij had nog geene bewijzen Doch de tijd was niet ver, -dat hij openlijk tegen den fabrikant zou optreden, hij zou tot hem de vraag richten „Wat is er van mijn vader geworden, onder wiens naam gij hier verblijft Zijn hart werd met weemoed Groote Kade B 27 BRESKENS (D. A. CRINCE) Telefoon 16 Telefoon 74 en 204 OOSTBURG (Markt 22) Telefoon 33 ff ff ff ff De katholieken alleen zijn daar niet sterk geo«g voor. En bovendien, Lloyd George, de groote opportunist heeft het gezegd, dat de meeste landen in dezen naoorlogstijd nog een coalitie-regeering noodighebben, om door samenwerking van alle partijen het land weer op te bouwen. Maar van die samenwerking is in alle landen, in Engeland niet het minst, het mooi al af, al blijft de naam coalitie bewaard. Welke samenwerking is er nog tusschen de Engelsche minister en liberale en arbeiders-partij- ders Om van de Ieren maar niet te spreken. De teren voelen zich geen Engelschen. Zij vechten ook hun vrijheidsstrijd zoo goed als de Vlamingen. Maar zij zijn nooit zoo naief geweest te mee- nen, dat het aan den Yzer of elders om die vrijheid ging. Integendeel zij zochten steun vervuld, toen de fabrikant juist de werkplaats binnentrad. Hij kwam in hoogmoedige houding, een ieder zag in hem den gebieder, den arbeider koning. Hij naderde Fred on verschillig, sprak eenige woorden met hem en schreed verder. Niet één woord van deelne ming had hij over zijn onechul- digc aanhouding en de smadelijke verdachtmaking, die op hem gerust had. Fred wierp trotsch het hoofd in den nek en streek zich met de hand over het voorhoofd. «In zijne oogen kwam een vuur van toorn, zijn aangezicht werd rood en een uitdagende trek verscheen er op. Met buitengewone zelt- beheerscliing moest hij zijn toorn inhouden. De onderzoeksrechter von Hel- lern, die de diefstalzaak in den Rotbachmolen moest leiden, was reeds eenige malen in den molen bij de Duitschers, niet met liefde voor Duitschland maar uit haat tegen Engeland. Maar dat zoeken dost hen nu bij velen in Enge land, die anders met hun stiijd wel sympathiseeren nog kwaad. En de Engelsche regeering laat niet na, daarvan telkens weer partij te trekken. Zij heeft het noodig tegenwoordig, want het gaat haar in den strijd om Ier land'» vrijheid niet voor den wind, en het zal haar wanneer zij op deze manier blijft voort gaan, hoe langer hoe minder voor den wind gaan. Cox, de democratische candidaat naar het presidentschap der Vereenig- de Staten, vriend van Engeland toch meer dan zijn Republikein- sche concurrent, heeft zich reeds voor de Ieren in de bres gesteld. En in Engeland zelf keeren zich steeds meer ernstige menschen af van de nieuwe methoden der regeering, die politietroepen op Iersche steden en dorpen loslaat geweest, om eenige inlichtingen in te winnen. De zaak nam van dag tot dag eene grootere uitbreiding aan, omdat men meende dat er meer dere personen in betrokken waren. Dal de ziekenverpleegster slechts een werktuig in dezen diefstal was, stond bij hem vast. Wat had zij gaan doen met de schuldbekentenisten van het gra felijk slot Rheinsburg, die meer dan een millioen beliepen Het zou toch een waanzinnig besluit geweest zijn, als zij daar ooit aanspraak op zou willen maken, en dit zeker tot hare aanhouding gevolg geven. Alleen hij, die belang in het verdwijnen der schuldbekente nissen had, kon de persoon, die den diefstal pleegde, er toe aan gespoord hebben. Het plan tot den diefstal meende de onderzoeksrechter was niet in de gedachte eener eenvoudige ziekenverpleegster ter wraakneming voor het doo- den van soldaten en politieagen ten. Deze methode zelf spreekt reeds de onmacht der regeering uit. En zij wakkert in Ierland den feilen haat tegen Engeland aan in kringen, die nu nog lijd- zamer tegenover de Engelsche overheerschingstonden. Zij maakt martelaren ook, zooals Mc. Swi- ney de hongerstaker, die dezer dagen in een Londensche ge vangenis stierf, een martelaar werd. Maar Lloyd George weet blijk baar geen anderen weg dan die van het geweld. Tenzij hij er op gedrongen wordt. Want tegenover de stakende mijn werkers heeft hij dien anderen weg wel weten te vinden, toen de spoorwegmannen ook met staking begonnen te dreigen en in heel de Engelsche arbeiders- wereld zich een gisting begon te openbaren. Alleen het ver langen naar vrijheid, dat zich ook in het Iersche volk openbaart, schijnt hij met moordenaarshan den te willen neerslaan. En toch was het voor deze vrijheid en voor dit verlangen dat hij en anderen de volken tot den oor log hebben opgeroepen. Verplichte lichamelijke ontwikkeling. Aan de Memorie van Toe lichting van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen op het te verwachten ontwerp van wet tot regeling van de lichamelijke ontwikkeling van de rijpere mannelijke jeugd, is „De Courant" in staat gesteld het volgende te ontleenen De minister herinnert er aan, dat de overtuiging steeds meer veld wint, dat ren behoorlijke lichamelijke ontwikkeling op ge heel het organisme van de jeugd een zoo gunstigen invloed kan uitoefenen, dat daardoor alle intellectueele, moreele en phy- sieke krachten worden gediend. Daarom is in de jongste wijzi gingswetten op het middelbaar en voorbereidend hooger onder- opgekomen, er waren andere personen in betrokken. Het handelde hier om een millioenen diefstal 1 Natuurlijk waa de eerste gedachte van den onderzoeksrechter, nadat de molenaar zooveel mogelijk in lichtingen had gegeven, aan de Rheinsburgs 1 Alleen zij hadden belang in het verdwijnen der schuldbeken tenissen, zij zouden dus van de zaak moeten afweten. Doch de ervaringen in den loop der jaren in zijne loopbaan opgedane ondervinding, deed hem toch van zulke beschuldiging terugdeinzen. De familie stond zoo hoog, ook in het oog der wereld, dat hij niet zou hebben durven wagen, openlijk zijn vermoeden kenbaar te maken. Hij had zich dus voorgenomen met de grootste voorzichtigheid zijn onderzoek voort te zetten. (Wordt vervolgt.)

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 1