tssl Nieuws. Rechtzaken. Qemengd Nieuws Buitenland. gestaan, dat na 24 October 1920 arbeid verrichten a. de op dien datum twaalf jarige kinderen, die dan voldoen aan het bepaalde in art. 22, sub 4 der Arbeidswet 1911. b. de op dien datum dertien jarige niet leerplichtige kinderen. c. de niet leerplichtige jongens, die tusschen 24 October 1920 en 1 Juli 1921 dertien jaar ge worden zijn. ARBEIDSTIJD inFABRIEKEN OF WERKPLAATSEN. Van af 24 October 1920 is de 8-urige werkdag en de weke- lijksche arbeidsduur van 45 uren verplicht geworden in alle fa brieken en werkplaatsen. Zondagsarbeid is verboden voor jeugdige personen en vrou wen. Voor mannen eveneens, tenzij door bijzondere bepalin gen in het Werktijdenbesluit of ingevolge vergunning van den Minister van Arbeid of het Di- stricts-hoofd der Arbeidsinspectie toegestaan. Zaterdagmiddag na 1 uur mag in fabrieken of werk plaatsen alleen dan worden ge arbeid, als dit is toegestaan in het Werktijdenbesluit of ingevol ge vergunning van den Minister van Arbeid of het Districtshoofd der Arbeidsinspectie. De dagelijksche arbeid mag niet vroeger beginnen dan te 7 uur voorm., en niet later eindigen dan te 6 uur nam., tenzij door bijzondere bepalingen in het Werktijdenbesluit vroegere of latere arbeid, alsook arbeid des nachts is toegestaan. Ook het Districtshoofd der Arbeidsinspec tie kan afwijkingen toestaan voor speciale gevallen. De arbeidsduur per dag be draagt ten hoogste 8 uren, be halve voor dien arbeid, nader bepaald in het Werktijdenbesluit en die, aangegeven in het Over- gangsbesluit. Het Districtshoofd der Arbeidersinspectie kan, in dien zich bijzondere omstandig heden voordoen, overwerk-ver- gunning geven. Voor mannen, ten hoogste 11 uren per dag en 62 uren per week, voor vrouwen en jeugdige arbeiders van 16 jaar en ouder ten hoogste 10 uren per dag en 55 uren per week. De arbeid van personen, niet zijnde hoofd of bestuurder, die aan het hoold staan van inrich tingen of van een afdeeling en uitsluitend of in hoofdzaak belast zijn met de leiding daarvan, Valt niet onder de bepalingen betreffende den arbeidsduur en arbeidstijd. Ook valt niet onder deze bepalingen de arbeid van den fabricage-chef, chef de bureau, enz., voor zoover zij met leiding over personen werkzaam in die afdeelingen, zijn belast. ARBEID IN BROODBAKKERIJEN. Voor broodbakkerijen gelden speciale bepalingen. Zondagsarbeid is verboden, ook voor den werkgever. Nachtarbeid is verboden, ook voor den werkgever. Als nacht wordt gerekend de tijd tusschen 8 uur 's avonds en 6 uur 's mor gens, met de volgende uitzonde ringen Op Zaterdag mag om 4 uur worden begonnen. In den nacht van Zondag op Maandag mag te middernacht door één persoon begonnen worden met het stoken van hee- telucht- en heetwaterovens. De arbeidsduur is voor bak kersgezellen, loopwerk inbegre pen, ten hoogste 8 uren per dag en elf uren op Zaterdag, doch niet meer dan 45 uren per week. Voor jeugdige personen en vrouwen geldt de algemeen re geling voor fabrieken en werk plaatsen. Bijzondere afwijkingen zijn toegestaan voor ten hoogste 10 dagen in een jaar envoorjood- sche bakkerijen en in bijzondere omstandigsheden met vergunning van het Districtshoofd der Ar beidsinspectie of van den Mi nister van Arbeid. ARBEIDSLIJSTEN EN REGISTER. In alle fabrieken of werkplaat sen moet een arbeidslijst aanwe zig zijn, waarop de arbeidsre geling is aangeven. Deze regeling moet worden gevolgd. Bij wijzi ging van de arbeidsregeling moet een nieuw blad der lijst worden ingevuld. De arbeidslijsten zijn uitslui tend op het postkantoor verkrijg baar. Van elk blad moet een afschrift worden gezonden aan het Districtshoofd der Arbeids inspectie, waartoe zich aan dat blad een briefkaart bevindt. Het afschrift mag niet in de bus worden geworpen, maar moet aan het postkantoor worden af gegeven. Bij het verzenden v.tn dit afschrift inoet op het post kantoor de lijst mede ter afstem peling worden aangeboden. De oude arbeidslijsten moeten alle met 24 October vernieuwd zijn. In alle fabrieken of werk plaatsen, waar door een of meer jeugdige personen of vrouwen, of door vijf of meer mannen geregeld arbeid wordt verricht, moet een arbeidsregister aan wezig zijn, waarin de namen der aldaar werkende personen zijn ingeschreven. De arbeidsregisters kunnen aan het postkantoor worden aan gevraagd. Arbeidsregisters van het model laatstelijk vastgesteld krachtens de Arbeidswet 1911, blijven nog twee jaren geldig. ARBEIDSKAARTEN. Voor alle jeugdige personen, (dat zijn arbeiders beneden 18 jaarj en gehuwde vrouwen in alle ondernemingen, moet het hoofd of de bestuurder dier onderneming in het bezit zijn van een door of namens den burgemeester der woonplaats van dien persoon of die vrouw, onder- teekende arbeidskaart. De oude arbeidskaarten zijn niet meer geldig. De Arbeidswet 1919 is niet van toepassing op landbouw, tuinbouw of boschbouw-onder- nemingen, veehouderijen, mijn- arbeid en op arbeid, waarop de Steenhouwerswet of de Stuka doors-wet van toepassing is. Dr. A. KUYPER. Het jongste bericht omtrent dr. Kuyper luidtDe toestand is nog dezelfde, maar blijft zorgelijk. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 24 Oct. Breskens v 9]/2 u ds J. A. Raams n 2 u Zondagschool. n 5ll-2 u ds J. A. Raams Groede v 9u ds v. Giiethuijsen. Ev. Luth. Gem. Groede. vm 9.30 u ds J. P. van Heest. Arrond.-Rcchtb. Middelburg. Zitting van 22 Oct. Veroordeeld wegens diefstal J. H. H., 26 j., werk man, IJzendijke, gedetineerd te Middelburg, tot 6 maanden gev. straf met aftrek der preventieve hechtenis. Hoogwatergetij Breskens. Breskens. Donderdagavond is alhier opgericht een Zang- vereeniging voor Gemengd Koor, met 26 werkende leden. De Vereeniging draagt den naam „Scheldekoor". Zij, die genegen zijn als dona teur toe te treden, worden ver zocht Zaterdagavond 8 uur in de Bewaarschool aanwezig te zijn. Schoondijke. Door no tabelen der Ned. Herv. Gem. alhier is tot Kerkvoogd gekozen de heer Anth. Luteijn Anthzn., in de vacature van wijlen P. Casteleijn. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 19 Oct. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 40 gehouden veiling werden de volgende prijzen be steed Kipeieren f 16.70f 19.50. id. (klein.) f 14.30—f 16.45. Eendeieren f 16.30fOO.OO. Aangevoerd 75000 stuks. .Oostburg, 20 Oct. Ter graanmarkt van heden waren de prijzen: Tarwe 127 - f29, Gerst f24.—f24.50 DAGEN. Zaterdag 23 Oct. 10.06 Zondag 24 10.54 Maandag 25 11.35 Dinsdag 26 12 01 Volle Maan Woensdag 27 nam. 2.28. 10.30 11.18 11.59 12.25 Oct. ONGELUK In een schiettent op de kermis te Tiel heeft een onbekend ge bleven bezoeker, de 14-jarige dochter van den houder der tent, bij het schieten in het oog ge raakt, waarbij dit zoodanig werd gekwetst dat dr. v. Z., het in het ziekenhuis heeft moeten verwij deren. De politie stelt een on derzoek in, in hoeverre hier spra ke kan zijn van schuld. DE BENDE VAN DE „ZWARTE HAND". Eenigen tijd geleden heeft de directeur van het Rijksopvoe- digsgesticht Veldzicht".te Balk- burg ontslag genomen wegens zenuwziekte en een tijd lang bleef de vacature onvervuld, wat niet bevorderlijk was voor de tucht. De nieuwe directeur nam met strenge hand de teugels van het bewind. De jongens kwamen daartegen in verzet. De belhamels vormden een vereeniging „de Zwarte Hand", en het plan werd beraamd. Zon dagmorgen zeven uur de be waarders te overvallen, neer te slaan, uit te breken en de plaat te poetsen. Een der jongens evenwel ver ried het plan. Zaterdag kwam een aantal bewaarders uit andere plaatsen aan. Zondagmorgen 6 uur werden de belhamels uitge- noodigd uit hunne slaapkooien te komen. Een was in het bezit van een scherpen beitel, een andere had een groot mes en bedreigde den bewaarder. Men was er op voorbereid en de bewaarders waren met revol vers gewapend „schiet me maar dood, dan ben ik meteen uit dit hol bevrijd", zeide de jongen met het mes. Hij werd met een bankje tegen den muur ge drukt, tot hij het mes liet val len. Zwaar geboeid zijn Maandag door rijksveldwachters uit Zwolle de zes belhamels naar Alkmaar overgebracht. Een klein tenger jongetje was de aanvoerder. DOOR EEN DOLLEN HOND GEBETEN. Te Beilen zijn 8 koeien en 3 paarden door een dollen hond gebeten. De dieren zijn afgezon derd. MOTOR-ONGELUK. Donderdagmiddag zijn de ge broeders Cals uit Meerssen, ge zeten op een motorfiets, te Gul pen aangereden tegen 'n autobus die naar Vaals rijdt. Een werd gedood, de ander zwaar gewond. ELECTRIFICATIE VAN ZEELAND. In de gisteren te Middelburg gehouden buitengewone alge- meene vergadering van aandeel houders der naamlooze vennoot schap Provinciale Zeeuwsche Electriciteitsmaat8chappij (P. Z. E. M.) is volgens de M. Crt.) besloten, na overleg met den Minister van Waterstaat, de electrificatie der provincie aldus ter hand te nemen dat voor Zeeuwsch-Vlaanderen een eigen centrale wordt gestichtdat voor midden-Zeeland (Walcheren, N. en Zuid-Beveland) aansluiting wordt verkregen aan het van Rijkswege te bouwen hoogspan- nings-net van Roosendaal naar Middelburg dat voor overig Zeeland stroom zal'worden be trokken uit Noord-Brabant. PAARDENDIEF. In den nacht van 28 op 29 September werden te Randwijk uit de weide van den heer D. de Leeuw aldaar twee kostbare paarden van Belgisch ras ge stolen. Van de dief of dieven viel aanvankelijk geen spoor te ontdekken. De rijks- en gemeen- te-politie gaf echter den moed niet op en ook de heer De Leeuw wilde tot iederen prijs zijn paardeh terug hebben. Dagelijks trok men er met een auto op uit en nu is men er ten laatste in geslaagd den d:ef aan te houden. Het is een paardenkoopman te Laag Kep- pel, die op de markt door de politie in arrest genomen is. Per auto werd hij naar Hete- ren gevoerd, waar hij bij zijn verhoor den diefstal bekende en tevens tot de bekentenis werd gebracht, behalve de paarden van den heer De Leeuw, nog twee andere paarden te hebben ontvreemd. De paarden van den heer De Leeuw had hij te Aal ten verkocht voor de som van 35.000 mark van dit geld had hij een motorfiets gekocht. De rest had hij nog in zijn bezit. Daarop is eveneens op de motorfiets beslag gelegd. S. is te Arnhem in hechtenis gesteld. De heer De Leeuw is naar Duitschland vertrokken om zoo mogelijk zijn paarden terug te koopen. OPLICHTING. Een jongmensch uit Utrecht heeft Woensdagmiddag gepro beerd oplichting te plegen ten nadeele van de Associatie Cas- sa aan de Heerengracht te Am sterdam door middel van een valschen wissel, groot f 30.000. De kassier, die den wissel in handen kreeg, bemerkte, dat er iets niet in orde was en waar schuwde de politie, terwijl de aanbieder van den wissel nog aan het loket wachtte. De op lichter werd gearresteerd en naar het bureau St. Pietershal over gebracht, waar hij in verzekerde bewaring is gesteld. KOFFIE. Men schrijft uit Maastricht aan de N. R. Crt. De uitvoer van Koffie naar Duitschland aan de grens bij Kerkrade heeft zoodanige afme tingen aangenomen, dat dag en nacht wordt doorgewerkt. De eene vrachtauto met balen koffie is nog niet weg, of een andere wordt weer geladen. Ons werd verzekerd, dat een firma uit Amsterdam eiken dag 6000 kilo koffie afleverde naar de grens. Hoeveel dit aantal hier in Maas tricht bedraagt, is niet te bena deren alle koffiebranderijen wer ken onafgebroken voort. De kof fie wordt gebracht naar en ver kocht te Kerkrade en van daar gaat ze de grens over. Of voor den uitvoer van al die koffie consent gegeven wordt Het zijn dikwijls tusschenhandelaars, die hier de koffie koopen en ze in Kerkrade van de hand doen. VERBRAND. Dinsdagavond is een 69-jarige weduwe te Apeldoorn verbrand, doordat haar kleederen in aan raking kwamen met het vuur in haar stoof. VITRIOOLWERPSTER. Woensdagmorgen had aan 't gemeentehuis van Schaerbeek een feit plaats, dat niet weinig opschudding verwekte, aldus meldt het „Handelsbl. van Ant werpen." Daar was het huwelijk gesloten van een genaamde Gas ton L. met Maria Ripout. Het bruidspaar was, gevolgd van een talrijke „suite", onder de zuilen rij van het gebouw gekomen, te midden van een grooten toeloop van nieuwsgierigen, toen een vrouw, Aglaë W. voor de nieuw getrouwden sprong en hen een kom vitriool in het gelaat wierp. Gaston L. werd deerlijk gebrand in het gelaat en zal een zijner oogen verliezen. De bruid is ook in het aangezicht getrof fen. Drie of vier omstanders kre gen druppels vitriool over het lijf en in het gelaat en twee kin deren werden ook zeer erg ge brand. Aglaë W. heeft een kind van 5 jaar, waarvan Gaston de vader zou zijn evenals van een tweede, dat nog moet geboren worden. Zij werd aangehouden. IN HET ZAND GESTIKT. Woensdagmiddag na school tijd vermaakten een paar jon gens, wonend in de Borgerstraat te Amsterdam, zich er mede om in het zand, een hol te graven. Toen het gat vrij diep was, kropen de jongens er in. Door een noodlottig toeval is de bo- ven-laag van het hol verschoven, zoodat de knapen onder het zand bedolven geraakten. Menschen uit de buurt slaag den er in een van de jongens te bevrijden. Hij was zoo over stuur door het gebeurde, dat hij zich om zijn kameraad niet ver der bekommerde. Pas later deelde hij mede, dat zijn 14-jarig vriendje nog onder het zand lag. onmiddellijk werd toen een onderzoek ingesteld, doch het bleek te laat. Alle po gingen om de levensgeesten van het slachtoffer op te wekken mislukten. En de te hulp geroe pen geneesheeren konden slechts den dood constateeren. INBRAAK. Te Bussum is ingebroken in „de Gooische Koekfabriek". Door een tuimelraam heeft men zich toegang verschaft. Vermist werd uit een geldkistje pl.m. ƒ300. MIJNONGELUK. Men neemt thans als zeker aan, dat de stoomtrawler „Bruin- visch'' IJM. 69, op de Noordzee is gebleven, zeer waarschijnlijk door een mijnontploffing. Het schip behoorde aan de Scheepsexploitatie Mij. „De Mareraten", directeur de heer Joh. Polderman, te IJmuiden. DE POOLSCHRUSSISCHE OORLOG. Uit Warschau wordt draad loos gemeld, dat de vijandelijk heden tusschen Rusland en Polen Dinsdagnacht te twaalf uur zijn gestaakt. De Poolsche troepen bereikten intusschen de Lettische grens, zoodat Rusland van Lit- tauen in militair opzicht is af gesneden. STAKING in de ENGELSCHE KOLENMIJNEN. Te Tonypandy (Wales) is het Woensdagavond voor de derde maal tot relletjes onder de sta kers gekomen. Zij wierpen met steenen en de politie deelde dolkslagen uit. Verscheidene menschen werden gewond. MIJNRAMP IN CHINA. Tengevolge van een ontplof fing in een steenkolenmijn te Tungshan (provincie Tsji Li) werden 400 personen gedood,

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 2