ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Polen en Rusland. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 30e Jaargang Woensdag 20 October 1920 Nummer 2565 Ontmaskerd De mij 11 werkersstaking in Engeland. Binnenland. BRESKENSCHE COURANT - - 111i-agr-a Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 10 cent dispositiekosten. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Elke regel meer 12 cent. Bij abonnement lager tarief TNof02T BRESKENS p,°7s$4ro Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Nog steeds gaan de krijgs verrichtingen op het oorlogsveld door, trots de -wapenstilstand en de voorloopige vrede. Ja, vol gens de staf berichten worden er zelfs verwoede gevechten gele verd. Volgens de bepalingen van den wapenstilstand is dit wel geoorloofd, daar het vuren pas na zes etmalen gestaakt moet worden, maar zonderling moet het toch aandoen, zegt de N. R. Crt., dat de Polen prat gaan op een „nederlaag" die zij den aftrekkenden Russen, na het handjes-geven te Riga, hebben toegebracht. Joffre heeft in een onderhoud met een correspon dent van de Manchester Guardian gezegd dat de Russen bij hun onderhandelingen met de Polen tot de uiterste grens van hun tegemoetkoming waren gegaan en dat het geen haar had ge scheeld, of de vredesconferentie was uiteengegaan. Het wordt langzamerhand duidelijk dat niet alleen de bepaling dat de wapen stilstand met den zeer korten termijn van 48 uur kan opge zegd worden, maar ook de voorwaarde dat het krijgsbedrijf na de onderteekening van de oorkonden van Riga nog zes etmalen zou voortduren, een van de verregaande eischen van de Polen is geweest. De Polen nemen, partij trekkende van hun gunstigen militairen toestand, in de eerste plaats den bolsjewiki nog zooveel mogelijk oorlogs- materieel af in den tijd die hun rest. Die buit is dan, hoewel de krijgsverrichtingen weinig zin meer hebben, wat men noemt, meegenomen. Hoe weinig zin de Poolsche opmarsch in ooste lijke richting anders op het oogenblik zeu hebben, leert bijv. het bericht over de bezetting van Kojdanof (ten Z.W. van Minsk) en van Sluzk. Beide steden liggen, de eerste onge veer 30, de tweede 50 K..M. ten Oosten van de nieuwe Poolsche grens. In de tweede plaats zijr> de 50) Ik kan en durf niet langer uwe medeplichtige meer zijn, door zwijgend toe te zien, hoe gij de wereld bedriegt 1 Laat mij dan tijd 1 zeide Wel- ler op smartvollen toon, het vertrek op en neer gaande. Hoe lang vroeg de rechter. Er streden vertwijfelde be sluiten bij den fabrikant. Einde lijk scheen hij iets gevonden te hebben, een gedacht als een lichtend punt was in hem op gekomen. Hij moest tijd win nen een jaar slechts. In een jaar kon veel veranderen. Moge lijk was de rechter dan niet meer. Hij was reeds een oud man en leed aan eene hartkwaal. En het graf is stom de dood de beste garantie voor een eeuwig zwijgen. Polen erop uit, het terugtrekken van de Sowjet-troepen naar het front van Wrangel deze week nog zooveel mogelijk in de war te sturen. Dat geeft dien gene raal nog wat respijt en tegelijk krijgen de troepen van generaal Pernikin, die met de Polen had samengewerkt, maar zich nu onder bevel van Wrangel heeft gesteld, gelegenheid om naar de Üekraine af te zakken. Een andere groep, die van generaal Balachowitsj, blijft opereeren in het noordelijke gedeelte van het oorlogsterrein bij Minsk en Wi- tebsk in de hoop daar toeloop te krijgen van in opstand ge komen boeren. In Sowjet-Rus- land zijn er altijd boerenopstan den aan den gang, omdat de boeren het graan en het vee niet willen afgeven, dat de bolsjewiki moeten requireeren, nu hun pa pieren roebel geen koopkracht genoeg meer heeft, om de boe ren in de steden vrijwillig ter markt te laten komen. Het geschil tusschen Polen en Lithauen is nog geen stap dich ter bij zijn oplossing. De Li- thauers willen om Wilna vechten, en Zeligofski antwoordt hierop met een ultimatum aan hen, om hun troepen uit de buurt terug te trekken. De Poolsche regeering is be reid om den generaal te ver loochenen, blijft het gebied van Centraal-Lithauen (dat is de naam weermee Zeligofski het veroverde gebied gedoopt heeft) voor Polen opeischen, da.t wil zeggen zij wil wel een volks stemming, maar aangezien, vol gens haar eigen statistiek, in Wilna en omliggende districten de Polen sterk in de meerder heid zijn (te Wilna b.v. wonen 74 000 Polen, 2700 Lithauers en 48.000 joden) kan de uitslag er van niet twijfelachtige zijn. Het laatste bericht is, dat ook de commissie van de geallieerden overhelt tot het denkbeeld van de volksstemming, zoodat er kans is, dat de Polen hun zin krijgen. De eenigen die de macht zouden hebben om de Polen uitWil nate krijgen waar zij zullen blijven Geef mij een jaar tijd zeide de fabrikant met den zakdoek herhaaldelijk het zweet van zijn voorhoofd drogend. In dien tijd kan ik in de fabriek veel zwa righeden geregeld hebben. Op dit oogenblik bevindt zij zich in een crisis, die alleen kan te boven gekomen worden, als ik de fabriek blijf besturen, alleen met mijne hulp zeg ik 1 Het zou zeker niet in het voordeel zijn, van hem die de fabriek zou in bezit nemen, als ik nu van hier vertrok. Ook kan ik vrouw en kind zoo niet op eenmaal op straat zetten. Ik moet hun eerst eene zekere toe komst bereid hebben. De fabrikant had met verhel- fing van stem gesproken, zijn bleek gelaat werd donkerrood. De rechter zag in, dat- het een vertwijfeld besluit was, dat Weller nam. Hij streed tegen eene onmogelijkheid. Doch het scheen, dat hij zoo lang moge met ot zonder volksstemming, met of zonder het etiket Cen traal-Lithauen, omdat het in hun corridor ligt, zijn de bolsjewiki, maar een retour offensif van hen heeft nog den tijd. Er is in de berichten van het oorlogsterrein nog een belang wekkende bijzonderheid. Uit Warschau wordt gemeld, dat Zeligofski naar het Noorden naar Swenzjany oprukt en daarbij de 11de sowjet-divisie met wat Lithauers erbij verstrooid heeft. Tegelijk zegt het Poolsche staf- bericht, dat de noordelijke vleu gel van de Polen Nieuw-Swen- zjany heeft bereikt. Het eene Swenzjany ligt aan den spoorweg Wilna-Dunaburg, het andere 15 K.M. Oostelijker aan een spoor weg die zijwaaits loopt. Het kan dus niet lang meer duren, of de Centraal-Lithausche Polen en de andere Polen zullen tegenover elkaar staan en elkaar in de armen vallen. Vrijdagmiddag is de groote mijnwerkersstaking in Engeland uitgebroken. Op last van de gedelegeerden vergadering der Nationale fede ratie van mijnwerkers werden naar alle steenkolenmijnen de onheilspellende woorden „staakt het werk" geseind. De agenda der vergadering was maar kort. Haar werd het schrijven van Lloyd George voorgelezen. „Een uitvoerige discussie ontspon zich over het schrijven van den premier", zoo luidt althans het officieel verslag van de met gesloten deuren gehouden vergadering en uit die uitvoerige discussies kan men ineenings-verschillen afleiden, doch desondanks werd het vol gende besluit genomen Gezien het onbevredigend ant woord van de regeering op onze eischen voor een loonsverhooging van 2 sh., 1 sh. en 9 d. per lijk wilde leven en genieten. Het was hem evenwel duidelijk ge worden, dat hij de schande meer vreesde dan den dood. De fabrikant was aan eene hevige aandoening ten prooi, en twee dikke tranen ontvielen zijne oogen. Heer rechter, zei hij met eene weekheid in zijne stem, die hem ineest eigen was, gij hebt zelf een zoon, gij beefdet eenmaal, als het zwaard van Damocles boven zijn hoofd zwierf, voor de eer van zijn naam, dien gij hem onbevlekt achter wildet laten Ik heb u toen vrijwillig de hand geboden, uwe eer en vrijheid gered. Zou de handelwijze van u nu het loon zijn voor mijne hulp Betaalt men zoo den dank voor eene ontvangene weldaad Een bittere spotlach volgde deze woorden. In het vergramde gemoed van den rechter kwamen thans tegen strijdige gedachten op. Hij was dag, besluiten wij om aan alle districten per telegram mede te deelen, dat de eenige weg is het werk te staken in en bij de steenkolenmijnen, met dien ver stande, zooals op de vorige conferentie is overeengekomen, dat een aantal mannen aan het werk blijft om de mijnen in goeden staat te houden. De gevolgen van de staking zullen spoedig door de nijver heid en de samenleving worden gevoeld. Reeds vaardigde het Êngelsche departement voor de steenkolenmijnen een kennis geving uit dat de noodtoestand, waarin de wet voorziet, zal in treden. Van dien dag af zal het steen kool-rantsoen voor ieder huis gezin hier te lande één centenaar per week bedragen. Iedereen wordt aangeraden zoo zuinig mogelijk met de in zijn bezit zijnde steenkool te zijn. Ook wordt zuinigheid met gas en electriciteit aangeraden. De plaatselijke autoriteiten worden gemachtigd den toevoer van gas en electriciteit af te snijden als er naar hun oordeel in eenig geval te veel wordt verbruikt. De gasfabrieken zullen tevens zoo zuinig mogelijk moeten zijn met het verbruik van steenkool, terwijl het gebruik van steenkool voor de industrie beperkt zal worden. Het spoorwegverkeer zal de eerste drie of vier dagen op den ouden voet worden gehandhaafd, om iedereen in staat te stellen huiswaarts te keeren. Men ver wacht echter, dat na dezen tijd passagierstreinen successievelijk zullen vervallen. De spoorwegmaatschappijen hebben vrijwel steenkool voor- ïadig, zoodat het treinenverkeer wel geruimen tijd is gaande te houden, doch alles hangt van den duur der staking af. De regeering heeft, geleerd door de ervaring, verleden jaar bij de spoorwegstaking opgedaan al haar plannen reeds om de voedselvoorziening over het ge- heele land te verzekeren. Voor in strijd met zijn gevoel voor recht en eerlijkheid. Hij streek met de hand over zijn voor hoofd, als wilde hij zijne ge dachten verzamelen. Het zij gelijk gij verlangt Dus een jaar, zeide hij op zwaar- moedigen toon. Hij was op gestaan, nam zijn hoed en ging vertrekken. En als gij uw woord niet houdtHij blikte bij deze woorden in het gelaat van den fabrikant, die echter geen woord uitte. Een jaar, dacht de fabrikant, als hij den rechter met lichten tred in het voorvertrek hoorde weggaan. Nog een jaar zou hij in het genot van zijn onrecht matig verkregen fabriek kunnen blijven. Doch wat dan Wie kon hem een antwoord op deze vraag geven De toekomst zag donker voor hem uit. XIV. Enders had zijne dochter reeds dit doel is het land in veertien districten verdeeld. Men zal van duizenden mo torwagens gebruik maken om van verschillende centra uit de levensmiddelen te vervoeren. Hydepark zal andermaal een reusachtig depot worden terwijl andere groote Londensche par ken aangewend zullen worden voor het bergen en herstellen van motorwagens. Zoo noodig zullen de particuliere auto's ge- requireerd worden, doch men verwacht, dat evenals verleden jaar een voldoend aantal vrij willigers zich zal aanmelden. Reeds ontvingen de betrokken departementen een opgave van talrijke vrijwilligers voor het vervoer van levensmiddelen, de rantsoeneering wordt verwacht. Het nog steeds bestaande suikerrantsoen zal terstond tot de helft worden terruggebracht. Het publiek toont volstrekt geen angst voor de komende moeilijke tijden en het gegeven sein tot staking wordt thans algemeen kalm opgevat. H. P. STAAL f. In den ouderdom van 75 jaren is te 's-Gravenhage overleden de oud-minister van oorlog, de gepens. luitenand-generaal H. P. Staal, lid der Eerste Kamer. BELGISCHE PAS-VISA. Naar de N. R. Ct. verneemt, zijn met ingang van Maandag aan alle Belgische consulaten in Nederland het nieuwe tarief voor een pas-visum toegepast en zal tevens onder zekere voorwaarden een visum, voor een geldigheids duur van 1 jaar, verleend worden aan Nederlandsche onderdanen. Het tarief is verhoogd voor alle personen en wordt toegepast, onafhankelijk van de nationali- tiet. Het is, voor het grootste gedeelte van de niet-Belgische onderdanen en met name voor Nederlanders, vastgesteld als volgt: uren lang verwacht. Zou zij komen? dacht hij, toen hij buitens huis ging om te hooren of nie mand het huis naderde. Lucie was reeds tot op korten afstand gekomen, doch vertraag de haren gang steeds meer. Het was of zich een paar armen naar haar uitstrekten, die haar in het armoedige leven van voorheen wilden terugtrekken. Een bang voorgevoel snoerde haar de keel dicht, een gedachte als zou dit nachtelijk bezoek aan deze plaats onberekenbare gevolgen hebben, bekroop haar. Als zij den drem pel van het huis betrad, had zij misschien weder een stap gedaan in de armoede, waaruit zij thans zoo glansrijk verheven was. En dat gruwde haar als gravin van Rheinsburg tegen. Neen, neen, niet terug in de diepte des levens 1 Op de hoogte wilde zij hare eens ingenomen plaats behouden. (Wordt vervolgt('

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 1