Plaatol luws. Gemengd Nieuws Laatste Berichten. Breskens, Woensdagavond had alhier de eerste openbare vergadering plaats tot oprichting van een Vereeniging „Breskens Vooruit" met daaraan verbonden een Woningbouwvereeniging on der denzelfden naam. De waarnemend Voorzitter, de WelEd. Zeer Gel. Heer Dr. J. J. Wallien trad als voorloopig Voorzitter op en leidde deze vergadering op aangename wijze. Het doel dezer Vereeniging werd door hem uiteengezet. In de eerste plaats het stichten eener Woningbouwvereeniging en verder het trachten van mis standen iu onze gemeente te helpen opheffen en medewerking te verleenen aan voor de ge meente belangrijke zaken. Spreker herinnerde o. a. aan het afwijzen door den Raad tot het verleenen van subsidie aan de te leggen tramlijn Hoofdplaat- Breskens. Had de Vereeniging toen reeds bestaan, had zij alle middelen aangewend dat een zoo voor de gemeente belang rijke zaak niet zou worden af gestemd. Nog meerdere zaken doen zich voor, die voor de gemeente be langrijk zijn. Daarvoor moet de op te richten Vereeniging waken en alles in het werk stellen om de gemeente uit te breiden en in bloei te doen toenemen, en de welvaart der ingezetenen te bevorderen. Met een schitterend succes werd deze eerste vergadering bekroond. De Vereeniging Bres kens Vooruit" werd opgericht met aanvankelijk 60 leden, uit wier midden een Bestuur werd gekozen, bestaande uit de voor- loopige commissie, welk Bestuur werd aangewezen als de leden der Woningbouwvereeniging. Wij zullen het verder verloop der opgerichte vereeniging af wachten, in de hoop, dat zij veel goede vruchten mag af werpen. Donderdagavond had het 12-jarig dochtertje van de Wed. v. d. B. alhier het ongeluk te vallen, met het noodlottig gevolg dat het een armpje brak. Het meisje is hedenmorgen ter ge neeskundige behandeling naar Vlissingen overgebracht. Gt*oede. Zondag a.s. hoopt ds W. A. van Griethuijzen al hier zijn intrede te doen, na des morgens bevestigd te zijn door ds J. J. P. Valeton. Schoondijke. Donderdag kwam de raad in voltallige zit ting bijeen. Het vernieuwd verzoek tot steun aan de politieschool werd afgewezen. Bij de behandeling der be grooting werd door den heer Quist verhooging der jaarwedde van den Burgemeester voorge steld. De Secretaris, tevens Ont vanger zou daarvoor dan niet in aanmerking komen, aangezien deze een finantiël krachtiger positie heeft. Van de zijde der wethouders werd aangetoond dat Ged. Staten zulks niet zouden goedkeuren Slot was, dat èn Burgemeester en Secretaris ieder 250 meer krijgen. De ambtenaar ter secretarie krijgt f 300 meer. Bij de post electrische ver lichting deelde de voorz. mede, dat de bestelde dynamo's deze maand zullen arriveeren. Tevens zei de voorzitter, dat op dit oogenblik door een deel der ver bruikers draaistroom te geven, een ander deel gelijkstroom met de gehuurde dynamo, de licht voorziening nu verbeterd is. De machinist Zuijderduijn kreeg 200 verhooging, de reserve machinist Kotvis 100. De geheele begrooting be draagt 51742,715. Tenslotte werd besloten den achterweg aan de centrale te verbeteren. Na behandeling van het sup pletoir kohier werd de vergade ring gesloten. Predikbeurten. Nbd. Herv. Kerk. Zondag 17 Oct. Breskens v t)1/2 u ds J. A. Raams n 2 u Zondagschool. nÖt/juGeen dienst. Groede v 9u Bevestiging v. den nieuwen predikant door ds J. J. P. Valeton. n 2 u Intrede van ds W. A. van Griethuijsen. Ev. Luth. Gem. Groede. vm 9.30 u ds J. P. van Heest. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 12 Oct. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 40 gehouden veiling werden de volgende prijzen be steed Kipeieren f 16.05f 18.30. id. (klein.) 14.25f 15.65. Eendeieren f 15.80f 00.00. Aangevoerd 75000 stuks. Oostburg, 13 Oct. Ter graanmarkt van heden waren de prijzen: Tarwe 1 28- f33, Gerst f23f24. Aangevoerd 7022 eieren. Boter van f2.98 tot f3.50 per K.G. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Zaterdag 16 Oct. 3.30 3.54 Zondag 17 4.— 4.24 Maandag 18 4.38 5.02 Dinsdag 19 5.19 5.43 Eerste Kwartier Woensdag 20 Oct. voorm. 12.49. Ingezonden. Voor 400 Toevallijders. In de Stichtingen voor toeval lijders te Haarlem en Heemstede worden 400 dezer kranken ver pleegd. Dit werk dateert van 1882 en is in den loop der jaren gegroeid. De verschrikkelijke duurte der laatste vijf zes jaren hebben het evenwicht tus- schen ontvangsten en uitgaven dermate verbroken, dat een te kort van ƒ50.000 ontstond over de jaren 1916, 1917 en 1918. Gedrukt door zulk een tekort kon en kan dit werk der barm hartigheid niet worden voort gezet, waarom de hulp van alle milddadige landgenooten werd ingeroepen. Daardoor is het gelukt tot nu toe f 40.000 bij een te brengen. Dat is een verblijdende open baring van de belangstelling en liefde voor dit werk in ons vaderland in letterlijk alle kringen. Maar zou nu de weldadigheids zin en het vermogen om te geven bij onze landgenooten hiermee zijn uitgeput Wij gelooven het niet, als wij zien hoeveel er voor velerlei doeleinden gegeven wordt. Daarom is het, dat wij met ernstigen aandrang aan ons Nederlandsche volk komen vra gen: Helpt ons nu nog aan de ontbiekende 10.000. Zoodat wij van deze schuld verlost met minder zorgen, de moeilijkheden, die nog vóór ons liggen te beter het hoofd kunnen bieden. In onze Stichtingen worden 400 patiënten van alle gezindten en uit alle Provinciën van ons Vaderland verpleegd. Iedere gift voor dit doel zal dankbaar worden aanvaard door den Penningmeester C. F. BIERENS DE HAAN, huize „Oud-Zomerzorg", Bloemendaal. INBREKER GEVAT. Toen de gemeenteveldwachter Olthof te Blokzijl Dinsdagmor_ gen op onderzoek uitging, naar aanleiding van de gepleegde in braak op het kantoor van de firma B. Loes Zoon, bemerk te hij aan den zeedijk ter hoogte van het Duin bij Lok, op pl.m. 20 minuten afstand van Blokzijl, een man, bezig om goederen in een rieten reismand te pakken. Onbemerkt sloop hij nader, wierp zich onverwachts op dien per soon, wist hem een geladen re volver uit één zijner zakken te ontnemenente arresteeren. Onder geleide van Olthof werd hij naar Blokzijl vervoerd, maar op on geveer 200 meter van de plaats wierp hij plotseling zijn fiets met de reismand voor de voeten van Olthof, sprong in een sloot en ging er van door. Daarna het kanaal overzwemmende ver dween hij langs het strand in de richting van Blankenham en Kuinre. Onmiddellijk begaven zich vele inwoners op weg om den vluchteling te achterhalen, die met verbazende snelheid zich voortspoede. Fietsers en voetgangers zetten de jacht meer dan een uur voort. Herhaaldelijk werden door de polit'e en onbe zoldigd rijksveldwachter schoten in de lucht gelost om den vluch teling tot staan te brengen, ech ter vergeefs. Eindelijk begafhij zich van het strand in zee, maar zijn vervolgers aarzelden ook niet om hem daar te achtervol gen. Na veel moeite gelukte het den onbezoldigde rijksveldwach ter A. Engelsman hem te arres teeren en met behulp van zijn broeder Y. Engelsman aan wal te brengen. Daarna werd hij naar Blokzijl vervoerd. Bij onderzoek was bijna al het gestolene in de reismand aanwezig. De inbreker gaf op te heeten Jan Kroese, schippers knecht uit Rotterdan, thans zwer vende, oud 22 a 23 jaar, en was in het bezit van een gestolen rijwiel en ook van verbandmid delen, zoodat hij blijkbaar op alle gebeurtelijkheden was voor bereid. AUTOBOTSING. In den afgeloopen nacht kwam het tooneelgezelschap fa. Stips te Tilburg van een tooneeluit- voering te Bokstel per auto naar Tilburg. Op den Bosscheweg tusschen Berkel en Enschot kwam de auto in botsing met een wa gen beladen met grafzerken, waardoor de auto omkantelde met de inzittenden, twee dames en vier heeren. Vijf konden zich door de verbrijzelde ruiten red den, doch de tooneeispeler Kops lag onder het rijtuig bekneld en werd een half uur later bevrijd. Hij werd in levensgevaarlijken toestand naar het gasthuis te Tilburg overgebracht. Een dame had een armbreuk, terwijl de anderen, evenals de chauffer Van Heugten, niet ernstige kwetsuren bekwamen. De auto werd totaal vernield. HET STAPHORSTER BOERTJE. Te Staphorts heeft de heer P. Stegeman, algemeen bekend als „het Staphorsterboertje" den dag herdacht waarop hij vóór 50 jaar zijn beroep als kruid kundige" begon Tevens vierde hij zijn 80sten jaardag. Uit alle oorden van Nederland en ook uit het buitenland ontving de jubilaris telegrammen en geluk- wenschen, alsmede stoffelijke blijken van waardeering. INBRAAK. Te Maastricht is in den nacht van Maandag op Dinsdag inge broken bij de Petroleum Mij. de Automaat aan den Scharn- derweg. De brandkast werd ge forceerd en het daarin aanwezige geld, vermoedelijk gestolen. Ook een fiets werd meegenomen. SPOORWEGDIEFSTALLEN. De beide aangehoudenen, de 21-jarige kantoorbediende en de 20-jarige kruier hebben een volledige bekentenis afgelegd. GRUWELIJKE MOORD. Te Beilen heeft men het lijk gevonden van een 10-jarig meisje. Het hoofd was jammerlijk ver minkt, bebloed, met vuil bedekt, de kleeren bevuild, het onder goed los. Omtent deze gruwelijke moord deelt de Asser Courant het vol gende mede De 10-jarige Gezina Schans, dochtertje van den kleinen boer H. Schans, wonende in het Wes- tersclie veld onder Smalbroek, gemeente Beilen, had een af spraak gemaakt om te gaan spelen bij de kinderen bij den boer A. E. te Smalbroek. Na het eten begaf ze zich welgemoed op weg, Zondag-mid dag om ongeveer half twee. Ze moest door een groot heideveld, waardoor verschillende paden loopen en dan over den Dam- broeksweg. Het is daar zeer eenzaam. Geesje kwam niet op de plaats, waar ze verwacht werd en in den namiddag en 's avonds wachtten de ouders, die nog meer kinderen hebben, te vergeefs op haar terugkomst Men werd ongerust, sprak er over met buren, en men ging op weg om het te zoeken in de richting, waarheen het zich had verwij derd. Men zocht langs verschil lende wegen. Ondertusschen ont moetten de buren een boer, H. H., met wien zij het geval be spraken. Deze was 's middags langs het gebied gekomen, waar door Geesje moest zijn gegaan. Hij had toen zekeren Arend G. gezien, een landbouwersknecht van ongeveer 20 jaar, werkende en thuis hoorende bij een boer te Spier. G. heeft geen ouders meer. Hij liep ongeveer om 2 uur bij den Dambroeksweg en H. had in de hei toen iets zien bewegen, dichtbij G. Hij dacht dat het een hond was en was doorgeloopen. Toen hij nu echter hoorde, dat er een kind zoek was, kwam het geval hem weer in de gedachte. Hij ried de bu ren van Schans daarom aan naar de bewuste plek te gaan en zij begaven zich gezamenlijk daar heen. Later bleek, dat ook nog een persoon, een meisje, Arend. G. in de nabijheid van de be wuste plek had gezien. Men kwam ter plaatse. Een droge sloot, met heide en gras begroeid, loopt daar langs den Dambroeksweg. Na eenig zoeken werd het lijk van Geesje daarin gevonden. Bij onderzoek bleek, dat ver moedelijk eerst onzedelijke han delingen met het kind zijn ge pleegd. Daarna heeft vermoede lijk de moord plaats gehad. De hersenpan is ingeslagen en met een mes zijn andere verwondingen toegebracht. Met een stomp zwaar voorwerp, bijv. een ha mer, kan de groote slag zijn toegebracht. Misschien is er ook meermalen geslagen. Vermoede lijk is de dood Zondagmiddag reeds om ongeveer 2 uur inge treden, zoodat Geesje kort na haar vertrek uit het ouderlijk huis overvallen en gedood moet zijn. Daar verdenking rees tegen genoemden Arend G., die ter plaatse gezien was, werd aan diens woonplaats geïnformeerd. Het was toen reeds laat in den nacht geworden, doch om 2 uur was de verdachte nog niet thuis. Hij was Zondagmiddag uit Spier naar Beilen gegaan. Op de plaats van het onheil was hij echter gezien zich in de richting van Spier terug bewegend met een fiets bij zich. Bij onderzoek en navraag in café's of ook verdach te personen waren gezien, werd eindelijk als door toeval Arend G. aangetroffen. Hij ontkende iets van de zaak te weten. Men ging echter toch over tot een fouilleeren en vond men twee messen op hem en een hamer zonder steel. Aan dezen hamer zat droog versch bloed. Ook werden bloedvlekken ontdekt op een wit hemd. dat hij aan had. De burgemeester vond de ver klaringen van G. onvoldoende om hem vrij te laten, en gaf, mede in verband met de ver dachte omstandigheden, last tot de arrestaie van G. Hij bleef eerst zijn onschuld volhouden, doch was wel zenuwachtig. Later bekende hij den moord te heb ben gepleegd. Hij werd in het arrestantenlokaal ondergebracht. De bevolking was zeer ver bitterd tegen hem. EEN TREIN met GROENTEN NAAR WEENEN. Het bestuur van de Groep Veilingvereeniging in Neder land" uit den Ned. Tuinbouw- raad heeft, in overleg met den Raad van Advies, het plan op gevat om een trein met voor vervoer geschikte groenten (gele en roode kool, peen en aard appelen) naar Weenen te zenden, ter leeniging van den daar nog steeds heerschenden nood. Van de verschillende Veiling- vereenigingen zal het afhangen hoeveel assen deze trein zal bevatten. Van de groote Veiling vereeniging wordt verwacht dat zij minstens één completen wa gon beschikbaar zullen stellen, terwijl de kleinere kunnen samen werken bij het vormen van een wagonlading. De wagons worden alle naar een nader aan te wijzen centraal spoorwegpunt gezonden, van waar uit de complete trein bij welslagen einde dezer maand de reis naar Weenen aanvaardt. VLIEGEN BIJ DUISTERNIS. Men meldt aan het Hbld. Woensdagavond werden te vliegkamp Schiphol proeven ge nomen met twee zoeklichten om het vliegen bij avond mogelijk te maken. De zoeklichten werden op 100 M. afstand van elkaar opgesteld en verspreidden een bundel licht van 70(5 M. lengte en 100 M. breedte. Een Duitsche vlieger met een A. E. G.-toestel maakte daarna een goede vlucht en landde vlot op de verlichte gras vlakte. De proeven kunnen als geslaagd beschouwd hèeten. BRAND. In het buurtschap Hoef te Putten o. d Vel., brandde Dins dagmiddag de boerenhofstede van B. Koopman af. In den hooi berg begonnen, deelde het vuur zich mede aan het strooien dak van het woonhuis en aan de achter het huis staande onge- dorschte rogge. Binnen 1 uur tijds was alles in de vlammen opge gaan. Het huis en inboedel wa ren laag, de landbouwproducten echter geheel niet verzekerd. DUUR VEE! De heer P. Jongens te Beem- ster verkocht een U/s-jarigen stamboek stier voor 7000 naar het buitenland. VERDUISTERINGEN. De politie heeft gisteren aan gehouden een man, verdacht van verduistering van f 5000een loopjongen, die verdacht wordt van verduistering van f 200 en drie vrouwen verdacht van af persing van f180. TRAM—ONGELUK. Donderdagmorgen is, ten ge volge van den zwaren mist, een personentrein der tram Zutfen Emmerich nabij de halte den Biemen op een goederentrein geloopen. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor, maar er is wel materieele schade. Minister Ruijs heeft, naar aan leiding der audiëntie van Post- personeel, van den Directeur- Generaal P. en T. en van Rijkspersoneel, de toezegging gedaan, dat uiterlijk Maandag de publicatie is te verwachten van de salarisregeling

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 2