ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijksch Overzicht. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM-BLIEK 30e Jaargang Zaterdag 16 October 1920 Nummer 2564 Ontmaskerd Spoorwegdiefstallen aan het Centraal-Station. Hinnenland. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 10 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 60 cent Elke regel meer 12 cent. Bij abonnement lager tarief Drukker-Uitgever TNo'211 BRESKENS pt°7s$4ro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Bij alle onzekerheid, die ons plaagt en waaraan we zoo gaarne een eind zouden maken, dat we er conferenties voor opzetten, is er ook een onzekerheid der ver rassingen. We weten heelemaal niet hoe het nu eigenlijk moet in de wereld en we weten ook nooit, wat er een volgend oogen- blik gebeuren zal. Maar we kunnen met vrij groote zekerheid weten, dat dat volgend oogenblik nog donkerder zal zijn dan het voorgaande, dat we nog altijd in den neergang zijn en geen enkel meevallertje onzen toestand blijvend komt verlichten. Dat is een pessimistisch inzicht. Maar de wereld zelf is tegenwoordig pessimistisch en de inzichten mnnen dus wel niet veel anders zijn. We tobben maar voort. En wanneer er eenige grond voor optimisme is, dan is het dat we blijven voorttobben en er de brui nog niet van geven. Want zoo lang als een mensch nog blijft voorttobben, heeft hij nog hoop. Hoop geeft moed en vertrouwen. En moed en vertrouwen zijn de noodzakelijke hetboomen, maar ook de zeker werkende hefboo- raen om de verslagen wereld omhoog te lichten. Daar hebben we ten slotte meer aart dan aan credietplannen, hoe voortreffelijk ook Waarom ik maar zeggen wil, dat het feit, dat er een in ternationale financieele conferen tie bijeen geweest is en plannen heeft beraamd, ons voorloopig meer helpen zal dan de beraamde plannen, zelfs al zijn die van onzen landgenoot Ter Meulen. Trouwens zijn plan, een crediet- plan, is als alle crediet op ver trouwen en moed opgebouwd. Maar er sprak uit dat plan nog iets anders, de behoefte aan de noodzakelijkheid van samenwer king. En dat die samenwerking op komst is, daarvan was ook de conferentie zelf een bewijs. Helaas ze heeft nog een lan gen weg voor zich. De Engelsche regeering heeft den Duitscher Rathenau den toegang tot de 19) De beleefde uitnoodiging van den fabrikant om te gaan zitten, scheen hij niet te willen hooren. Met een onderzoekenden blik keek hij rond en trok toeneene portefeuille uit zijn binnenzak, nam er een stuk uit en lei het op tafel. Het was de akteeener levensverzekering. Wilt gij dat stuk eens inzien? zeide hij kort en met holle stem. De daarin aangegeven som is die, welke ik u reeds jaren ver schuldigd ben. De verzekerings- rtaatschappij betaalt die som, tonder voorbehoud, aan den 'ouder dezer akte uit. Het doel lezer verzekering was, om mijne 'rouw, indien ik soms onver dachts kwam te overlijden, eene ente te verzekeren. Dit is thans 'nnoodig geworden. internationale oeconomische con ferentie geweigerd. En de Fransch-Engelsch-Belgische be zetting kost Duitschland, als ik goed gelezen heb, de klemigheid van bijna 3000 milliard mark per jaar. Dat laatste is ook een be wijs, dat we nog niet aan de samenwerking toe zijn. Want wanneer we die goed begrepen, dan zouden we niet een van ons dwingen zulke reusachtige som men aan geheel onproductieve uitgaven te versmijten, te minder waar die uitgaven verhinderen, dat hij weer op de beenen raakt en zijn niet geringe krachten opnieuw tot het algemeen her stel kan aanwenden. Maar dat zijn van die incon sequenties van de menschelijke natuur, waarvan we de laatste jaren zoo bijzonder zijn gewoon I ge.aakt en die de daden der I Europeesche regeeringen in het bijzonder kenmerken. Het laatste antwoord van Curzon op Tsjits- jerin's nota legt er weer getui genis van af, in zooverre zij op eigenaardige wijze de zonder linge verhouding van Engeland tot Rusland en omgekeerd ka rakteriseert. Deze karakteriseering teekent trouwens min of meer de ver houding tusschen Rusland en alle andere Europeesche staten. In hun hart kunnen Engeland en alle anderen Rusland niet uit staan. Van weerskanten zouden ze niets liever doen dan mekaar vernietigen en tersluiks of meer openlijk wenden ze daartoe dan ook pogingen aan. Maar intus- schen spreken ze officieel over het herstel der betrekkingen en zijn Engeland en ook anderen daarover al langen tijd met Rus land in onderhandeling. Het gevolg is natuurlijk, dat ze mekaar telkens achterbakschheid, of on waarheid verwijten. Zoo stelt Curzon's antwoord de tegenstelling tusschen Rus- land's kuiperijen tegen de Brit- sche heerschappij in Azië en het voeren van onderhandelingen te Londen in het licht. Maar het vergeet, dat het zelf Polen steunt en dat na Curzon's nota de Thans eerst zag de fabrikant den rouwband, dien de rechter om zijn hoed en arm droeg. Op raadselachtigen toon ging de fabrikant voort Mijne vrouw was het, die toenmaals eene mij onbekende schuld betaalde, met de aan mij toevertrouwde gelden. Zij had niet vermoed in welk gevaar zij mij daardoor gebracht heeft. Gisteren heb ik haar begraven. Alhoewel zij sedert lang eene ongeneeselijke kwaal had, is haar dood toch te spoedig gekomen. De rechter ademde zwaar en zeide toen Nu is deze som vrijgekomen. Gij kunt ze in ontvangst nemen, zoodra het bericht van mijn dood u bereikt. De fabrikant was zeer bleek geworden. Hij leunde met het hoofd in zijne handen en keek strak voor zich uit. Het was alsof spookachtige armen hem in een afgrond trekken wilden, Russische oorlogsschepen nog met een aanval bedreigt, wanneer zij zich in Oost of Zwarte Zee durven vertoonen. Over 't algemeen is de hou ding van Engeland en anderen tegenover Rusland weer heel wat parmantiger sinds de bolsje- wiki het tegen Polen hebben moeten afleggen. En dat is, wanneer men de bovengeschetste gezindheid in aanmeikingneemt, heel natuurlijk. Men hoopt nu eindelijk de bons te krijgen. Frankrijk heeft er niet op ge wacht, maar steunt Wrangel al. En tegelijkertijd schijnt het Po len aan te vuren, zich met het bereikte niet tevreden te stellen. Zoo althans verklaart een En- gelsch correspondent den onver- hoedschen aanval der Polen op de Lithausche hoofdstad Wilna, ondanks den gesloten wapen stilstand en de tuBschenkomst van den Volkenbond. De Polen kunnen anders te vreden zijn. Al hun voorwaar den zijn door Rusland aanvaard en hun gebied is verdubbeld na den vrede. Ze zijn nu, voor loopig althans, de beheerschers van Oost-Europa, die ze zoo graag wezen willen. Maar dat voorloopige is, dat de Franschen er misschien ook hen zelf een beetje vrees inboezemt. De bolsjewiski zullen nu ongetwijfeld eerst met generaal Wrangel trachten af te rekenen, en zich daarna tegenover Polen te her stellen. En die kans duchten de Polen, zooals de Franschen de Duitsche wraak en daarom het Duitsche herstel duchten. Men zou zoo zeggen, dat tijdige verzoening nog de beste uitweg was, omdat men toch elkaar noodig heeft. Maar verzoening ligt niet in den geest van dezen tijd. De rede van Lloyd George, te Carnarvo tegen Ierland ge houden, bewijst het ook. Maar van welken kant moet dan de opbeuring en moeten de nieuwe verrassingen komen. „Van de onzen", heeft Vliegen op het congres der Duitsche meerder heids-socialisten gezegd. We zullen zien waaruit allerlei monsters hem tegengrijsden. Als ik u goed versta, heer rechter, zeide hij, zich m :t alle moeite bedwingend om kalm te blijven en een rustigen toon te houden, dan wilt u reeds voor uwen dood de schuld met mij' vereffenen, door deze akte aan mij te overhandigen. Doch hij nam het stuk en gaf het den rechter met de woorden: Hier, neem dit papier terug 1 Ik weet van geen schuld meer, gij zijt mij niets schuldig. De rechter trad terug en nam een koude en trotsche houding aan en aan de uitdrukking van zijn gelaat kon dc fabrikant zien, dat hij hem met geene verdere pogingen zou behoeven lastig te vallen. De rechter zeide En gij ge- gelooft, ik zou dat zondenloon als zwijggeld aannemen Dat ik zou blijven voortleven in het bewustzijn, medeplichtige te zijn, Het is aan de politie van bureau Warmoesstraat te Am sterdam gelukt de hand te leg gen op een paar individuen, die op zeer geslepen wijze fietsen en bagage-goederen van het Centraal-Station wisten te be machtigen, schrijft het Alg. Hbl.: Eenige dagen geleden werden rechercheurs door den eigenaar van een klein ho el op het Dam rak gewaarschuwd, dat een reizi ger, die eenige dagen geleden was vertrokken en niet was teruggekomen, twee koffers op zijn kamer had laten staan. Na dat de politiemannen met hun superieuren hadden beraadslaagd werden de koffers geopend. Daarin werden gevonden een enorm groot aantal briefjes van Banken van Leeningen daar ter stede. Er werd nagegaan wat op die briefjes was beleend. Toen kwam uit dat in de Banken waren beleend rijwielen en handkoffers. Men bracht dit in verband met de talrijke klach ten der laatste maanden over rijwieldiefstallen aan het Cen traal-Station en het verdwijnen aldaar van handkoffers. Het was nu zaak den beleener van die goederen te „knippen". Dagen lang stonden daarvoor politie- speurders op den loer, aanvanke lijk echter zonder succes, tot op het Centraal-Station iemand op heeterdaad werd betrapt bij het wegnemen van een city-bag, toen de liftwagen voor den trein was geplaatst met de bedoeling om de kofiers te verladen. De gearresteerde kwam over een met het signalement, door den hotelhouder van hem ge geven. Naar het bureau gebracht, bekende hij eigenaar van de in het hotel achtergebleven koffers te zijn, alsook dat verschillende van diefstal afkomstige goede ren door hem waren beleend. Hij zei tevens het winstgevend bedrijf uit te oefenen in associ atie met een hulpkruier van het Centraal-Station. aan uwe ellendige daad 1 Hij zweeg een oogenblik, toen hij zag welke uitwerking zijne woor den op den fabrikant maakten. Gij leeft onder een valschen naam, hebt het eigendom van een ander onrechtmatig in uw bezit. Kort en goed, gij belee- digt het goede recht op allerlei wijze, ook daar gij de rechte erfgenaam zijn eigendom wilt betwisten en door leugen en bedrog uw bestaan wilt voort zetten. Denkt gij dan, dat ik mij niet schaam, door stilzwij gend uwe schandelijke misdaad aan te zien en medeplichtig te maken aan uwe strafbare han delwijze Gelooft gij, dat ik thans, nu ik door den dood mijner vrouw van den schulden last bevrijd wordt, nog verder zou kunnen leven met dit vreese- lijk bewustzijn van schuld op mijne ziel U aan te klagen stuit mij tegen de borst I De schuld der dankbaarheid, die mij aan Ook de compagnon werd thans door de politie gearresteerd. En het uitgebreide onderzoek, dat nog niet is beëindigd, heeft reeds een groot aantal gestolen fietsen en reistasschen in handen der politie gebracht. Het zal nog wel vele dagen duren, al vorens het onderzoek naar deze spoorwegdiefstallen geheel is beëindigd. DE NIEUWE ARBEIDSWET. Den 24en October treedt de nieuwe arbeidswet in werking, waarin o m. wordt voorgeschre ven, dat ieder jeugdig persoon of vrouw die in een bedrijf werkzaam zijn, in het bezit moeten zijn van een arbeidskaart van een ander model dan de thans bestaande. Dit geldt alleen voor nieuw aan te nemen per sonen. De jeugdige personen of vrouwen die reeds in dienst zijn kunnen met de oude arbeidskaart volstaan. Onder jeugdige per sonen verstond de wet tot nu toe personen van 13 tot 17 jaar, dit wordt 24 October 14 tot 18 jaar. DAGZEGELS INVALIDITEITSWET. Zeer binnenkort is te verwach ten de uitvaardiging van een algemeenen maatregel van be stuur, betreffende de invoering van dagzegels voor de premie betaling krachtens de Invalidi teitswet, ten behoeve van arbei ders, die op enkele dagen van de week bij verschillende werk gevers werkzaam zijn, zooals bijv. werkvrouwen. Voor deze dagzegels zullen de bestaande rentezegels worden gebezigd met een overdruk, wel ke de waarde aangeeft. VOORZITTERSCHAP TWEEDE KAMER. Mr. Kooien, ('R.-K.) staat als eerste eandidaat op de nomina tie als voorzitter der Tweede Kamer. u verplicht, legt mij het zwijgen op 1 Doch stilzwijgend blijven toezien, hoe gij alle recht met voeten treedt, het eigendom van anderen in uw bezit houdt dat mag ik niet! Ik schaam mij voor mij zelf Dat is waanzinnig 1 zei de fabrikant in de grootste opge wondenheid. Gij wilt mij het pistool op de borst zetten, mij dwingen, ten gunste van den Amerikaan, mijne plaats, die ik hier heb ingenomen, te verlaten! Dat kunt en moogt gij niet verlangen! Denk aan mijn zoon! Gij toch hebt ook een zoon, die oflicier is, meen ik. Dat is juist een grond te meer om in mijn besluit te volharden! zei de rechter. Juist omdat hij de kleeding des konings draagt, waarop niet de minste vlek mag kleven, zal hij zich nooit over de daden zijns vaders mogen schamen. (Wordt vervolgt.)

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 1