Plaalal luws. Een vreeselijke spoorwegramp.' Rechtzaken. Nederland en Ëelgë. Gemengd Nieuws Zaterdagavond heeft te Houil- les, op de lijn Parijs-Nantes een vreeselijke spoorwegramp plaats gehad, waarbij vijf-en-veertig menschen het leven lieten. Het ongeluk is aan ee i fatalen samenloop van omstandigheden te wijten. Niemand treft hier eenige schuld. De koppeling van den zevenden wagon van een goederentrein uit Nantes brak, zonder dat het werd bemerkt. Pas te Sartrouville bemerkte men, dat een gedeelte van den trein bij Houilles was achtergebleven. Juist liep een sneltrein uit Parijs het station binnen. Men trachtte deze nog door noodseinen tot stilstand te brengen, doch deze werden door den machinist te laat bemerkt om tijdig te kunnen stoppen en met een snelheid van 55 K.M. stortte de sneltrein zich op de goederenwagens. De lo comotief viel omver en eenige wagons achtei deze vlogen over elkander op de overblijfselen van de goederenwagens. De tweede wagon stond boven op de eerste en de derde werd weer tusschen deze overblijfselen geslagen, zoo dat deze zich ongeveer op de hoogte van de brug van het station opstapelden. De vierde wagon werd geheel versplinterd. Het ergste was, dat de wagons imperiales hadden, zooals de meeste Fransche wagons, en dat deze vol passagiers zaten. Zoo moest het aantal dooden wel groot zijn. Een afgrijselijk gekerm volgde op den donder van brekend hout en ijzer, honderden passagiers, beklemd tusschen staven en ban ken, schreeuwden om hulp. Zelfs de niet-gewonden, die verspreid rondom lagen, trachtten weg te komen en gilden luid van angst. Gelukkig was er dadelijk hulp van het stationpersoneel en in woners van Houilles. Jammerlijke tooneelen speel den zich af. Vele gewonden moesten uit de overblijfselen uitgezaagd worden. Een man wiens enkel in het ijzer beklemd zat, smeekte dat men hem zijn voet zou atsnijden. Een vrouw, die op het punt stond moeder te worden en wier beenen ver brijzeld waren, moest onmiddel lijk naar een vroedvrouw vei- voerd worden. Er werd direct een verband trein in gereedheid gebracht en een autodienst ge organiseerd. De gewonden wer den naar een Parijsch ziekenhuis vervoerd, terwijl de dooden nu voorloopig in de wachtzaal van het station werden gebracht. Zij, die niet herkend zijn, zijn naar Parijsche Morgue vervoerd. De trein bevatte voornamelijk men schen, die Zaterdagavond van hun werk naar buiten terugkeer den, en lieden die den Zondag buiten bij hun familie gingen doorbrengen. De balans was droeviger waren meer dan 100 slachtoffers, waarvan 45 dood en 29 zeer ernstig gewond. De meesten hadden geen identiteit-papieren bij zich, zoodat dertien dooden nog niet zijn herkend. Zondag hebben zoowel de president Millerand als de minister van Binnenlandsche Zaken Steeg een bezoek aan de plaats van het onheil gebracht, en in de Parij sche ziekenhuizen de gewonden bezocht. Breskens. Zooals onze lezers uit een in dit blad voorkomende advertentie kunnen zien, zal Woensdagavond 13 Oct. in de Wilhelmina-Bewaarschool alhier eene Openbare Vergadering worden gehouden om te geraken tot eene Vereeniging .Breskens Vooruit". Wij kunnen niet anders dan dit plan van harte toejuichen, want werkelijk, voor een plaats als Breskens met een zoo schit terende toekomst, is het hoog noodig dat er eens flink wordt aangepakt. Hoog noodig in de eerste plaats voor het daarstellen van een Woningbouwstichting. We raden dan ook een ieder aan Woensdagavond 8 uur in de Bewaarschool aanwezig te zijn, teneinde de plannen van de voorloopige commissie te hooren. Aardenburg. De Alge- meene Vergadering van de Korf balclub „A. K. C." alhier heeft de volgende motie aangenomen Gezien de wijze, waarop de Korfbalclub „Zeelandia" van Hansweert, aangaande den door haar verloren kampioenwedstrijd voor Zeeland, „A. K. C." af kamt in de pers om haar verlies te verbloemen. Overwegende, dat deze handel wijze voorbarig en onsportief is en met het door haar uitgelokte besluit van de protestcommissie, dat in strijd is met reglement en sportiviteit, alleen stof geeft aan op korfbalgebied en op sportgebied in 't algemeen niet overgoed ingelichte bladen en personen. Spreekt, hare afkeuring uit crvei de houding van Zeelandia en de Protestcommissie van den Zeeuw- schen Korfbalbond. Arrond.-Rechtb. Middelburg. Tegen A. v. L., T. H. PI. en P. A. C. S., kooplieden te 's Gravenhage en A. L., commis sionair te Middelburg, allen ge detineerd aldaar, beklaagd van zwendel in hofsteden in Z.- Vlaan deren (W. D.), is de gevangen houding met 30 dagen verlengd. Door den Kantonrechter te Middelburg werden de volgende uitspraken gedaan N. v. S., landbouwer teGrijps- kerke, T. A. S., coiffeur en J. P. G., kantoorbediende, beiden te Middelburg, allen tot 25 boete, subs. 25 dagen htechtenis, wegens het geven van onware inlichtingen M. H., arbeider te Grijpskerke, tot 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis, eveneens wegens het verstrekken van onware inlichtingen en M. v. S. te Grijpskerke, wegens het niet plakken van 32 zegels tot 32 X 2 boete subs. 32 X 2 dagen hechtenis. Verder werd door den amb tenaar van het Openbaar Minis terie te Hulst geëischt tegen Th. B. te Koewacht, 6 X 3 wegens het niet plakken van 6 zegelsP. J. J. V., landbouwer en Vlasfabrikant te St.Jansteeu, 412 X ƒ2-subs 6 maanden hechtenis, wegens het niet plak ken van 412 zegels; I. S. H. te Hontenisse, 62 X 2.—, wegens het niet plakken van 62 zegels. Hoogwatergetij Breskens. De Brusselsche correspondent van de N. R. Crt. meldt De Action Naflonale, het Ant- werpsche orgaan van het Co mité de Politique Nationale, cri- tiseert zeer scherp, in een hoofd artikel aan, wat het noemt, „le traité fatal" gewijd, de verzoe ningsgezinde politiek van minis ter Delacroix ten opzichte van Nederland. Waar verscheidene Brusselsche bladen in den laat- sten tijd van hun anti-Neder- landsch gestook afzagen en be tere wegen opgingen, waar nu in de geheele Belgische pers en niet meer in de Vlaamsche alleen een kentering ten goe de merkbaar is, zal het niet lang meer duren of de direct of in direct van het C. P. N. afhan gende bladen Nation Beige, Action Nationale, Métropole en Neptune zullen weldra geheel alleen staan om zich aan het oprakelen van oude veeten te bezondigen. In het artikel van de Action Nationale wordt, voor 'de zoo- veelste maal, beweerd, dat de heer Delacroix van zijn diplo matiek interim en de afwezig heid van koning Albert gebruik wil maken om het Nederlandsch- Belgisch tractaat te onderteeke nen, de abdicatie, door België, van „zijne rechten op de Schelde, Zeeland, de Maas en Limburg te bekrachtigen en een militair verbond met Nederland te slui ten". „Men vertelt, aldus de Action, dat de Fransche regeering, te Brussel, den wensch zou hebben uitgedrukt ons spoedig weer in goede verstandhouding te zien met de bevolking van benoorden den Moerdijk. Men vertelt ten slotte nog, dat de heer Millerand en zijn omgeving een drievoudig FVansch-Belgisch-Nederlandsch verbond zouden hebben ontwor pen. Volgens de door ons inge wonnen inlichtingen drijven de heeren Charles Benoist en Phi lippe Berthelot hun land, met aandrang, in deze richting." Na een aanvalletje op den Franschen gezant te 's-Graven- hage en de secretaris-generaal van de quai d'Orsay, welke bei den beschuldigd worden van al te groote Nederlandschgezind- heid ten koste van België, gaat het blad aldus voort „Deze heeren beelden zich on getwijfeld in zeer behendig te zijn. Wij willen ons wel de moeite doen hier mede te deelen, dat zij zich vergissen. België kan een zeer groote rol spelen in de Fransch-Belgische groepeering weet het en staat er dan ook op, profijt uit deze situatie te trekken. 't Is niet uit vriendschap, maar om onze veiligheid ten opzichte van Duitschland te vermeerderen en ook nog om de oplossing, in ons voordeel, van het Nederlansch- Belgische geschil te bespoedigen, dat wij overtuigde voorstanders zijn van het accoord tusschen Brussel en Parijs." Toch zou, volgens de Action, de politiek door den Belgischen „premier" ten opzichte van Ne derland gevolgd, niet alleen aan de tusschenkomst van Frankrijk en Engeland te wijten 2ijn, maar vooral aan „de werkelijke mees ters der regeering, die op een toenadering tot Nederland aan sturen omdat deze een eerste stap zou zijn in de richting van een toenadering tot Duitschland, aan welk land zekere machtige Belgische financieele kringen se dert lang gebonden zijn. „De eischen der V'.aarnschge- zinden zijn alleen maar een voor wendsel, waarvan met vreugde gebruik wordt gemaakt. Eeuwen lang zijn wij een bedrogen, ver drukt en uitgebuit volk geweest. Nieuwe pogingen worden nu weer in het werk gesteld om ons aan den band te leggen. Zullen wij dit alles laten begaan Een tweede Spoorweg ongeluk. Zondagmiddag had een tweede spoorwegongeluk in Frankrijk plaats op de lijn ParijsArgen- tieres, in de nabijheid van Ozères, waarbij door verkeerden wissel stand een trein van terzijde in een andere reed. Drie wagons werden vernield, het aantal ge wonden bedraagt hierbij vijftig, waarvan er tien naar een zieken huis werden vervoerd. DAGEN. vm. nam Woensdag 13 Oct. 1.43 2.07 Donderdag 14 2.15 2.39 Vrijdag 15 2.51 3.15 Eerste Kwartier Woensdag 20 Oct. voorm. 12.49. Ingezonden. IJzendijke, 13 October 1920. Geachte Heer Redacteur 1 De aandeelhouders in de vlieg- demonstratie op 12 September j.l. gehouden, die reeds in 1914 hunne penningen hebben geof ferd, vragen zich af welke de redenen wel mogen zijn, dat door het Comité zoo lang getalmd wordt om rekening en verant woording te doen waarop die aandeelhouders naar hunne be scheiden meening toch recht hebben. Naar verluidt zou er kans be staan onze gemeente in 1921 de tentoonstelling voor Oott en Tuin- bouw binnen hare muren zal zien houden en nu zou het voor In gezetenen-aandeelhouders, alvo rens hunne duiten voor dat feest weer te storten, wel aangenaam zijn, te weten op welke wijze de commissie der vliegdemon- stratie hare zaken heeft beheerd. Booze tongen beweren wel dat er dure plezierreisjes zijn ge maakt, ten koste van het Comité, de grove verteeringen daarge laten, doch daaraan wordt wei- nig geloof gehecht Het comité toch zal alles wel gedaan hebben enkel en alleen om de ingezetenen- neringdoenden ten profïjte te zijn en niet om ten hunnen koste te profiteeren1 Het Comité ontsteke dus licht en doe rekening en verantwoor ding, het zal hiermede verplich ten, Vele Ingezetenen-aandeelhou ders in de vlieg demonstratie. Voor de Hongaarsche Kinderen. De regeering van Hongarije heeft in het algemeen dank be tuigd voor hetgeen Nederland voor de Hongaarsche kinderen heeft gedaan. Het ligt op den weg van ons Comité die erkentelijkheid over te brengen aan de duizenden pleegouders, welke maandenlang met liefde en niet zelden met opoffering ons streven hebben gesteund inzonderheid zijn wij dank verschuldigd aan diegenen, welke hunne pleegkinderen, weezen, of halve weezen, blijvend in hun gezin hebben opgenomen. Het is ons voornemen onzen arbeid voort te zetten. Een onderzoek door éen onzer comité-leden in Budapest in gesteld, gevoegd bij talrijke berichten dienaangaande, ook van Nederlanders, heeft ons de overtuiging geschonken, dat huis vesting van kinderen hier te lande een doelmatig en zeer gewaardeerd middel is om te gemoet te komen van de groote ellende, welke nog in Hongarije heerscht. Met de geneeskundige hulp, ons toegezegd van de zijde onzer eigen regeering, hopen wij, meer nog dan tot dusver, de kinderen, die het meest onder voed zijn, over te brengen naar Holland. Wij vragen daarom opnieuw dringend steun in velerlei vorm; in geld, een aanbieding tot huis vesting, in de vorming van plaatselijke comités tot toezicht en organisatie. Men gelieve opgave omtrent organisatie of huisvesting te zenden, liefst vóór 20 October, aan den secretaris, en geldelijke bijdragen aan den penning meester. Het Centraal Comité voor Hongaarsche Kinderen W. C. A. Baron v. Vredenburch, Voorzitter. Dr Th. van Schelven, Secretaris, ('Nassau Odijckstraat 36). C. de Neef, Penningmeester, (Anna Paulownastr. 49). Dr. J. A. Cramer. Baronesse v. Vredenburch, geb. Havelaar. Mevr Cramer, geb. Witte Eechout Mevr. van Gheel Gildemeester, geb. Gildemeester. Mej. J. H. Kuyper. Ds J. van der Linden. Mevr. Pelényi. Mevr. Tuyt. Den Haag, 4 Oct. 1920. GEVAARLIJK. Eenige kinderen van een school aan de Zwederstraat te Rotterdam zijn vermoedelijk door het kauwen op zoethout, ongesteld geworden. De politie heeft in een snoepwinkel een kleine hoeveelheid zoethout in beslag genomen. Een nader on derzoek wordt ingesteld. NOODLOTTIGE VAL. Een groente-koopman te Al- melo, die beschonken was, werd door den kellner van 't hotel Grimme, die door hem lastig werd gevallm, terzijde geduwd. De man viel en bleef bewuste loos liggen. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij, zonder tot bewustzijn te zijn teruggekeerd, aan de gevolgen van schedelbreuk is overleden. EEN INVAL MET HINDERNISSEN. Zaterdagavond bemerkten een paar surveilleerende politieagen ten te Amterdam, dat muziek werd gemaakt in een café zonder vergunning. De agenten gingen binnen en bemerkten, dat een paar flesschen met sterken drank werden weggewerkt. De bezoe kers gingen de politiemannen te lijf. Deze kregen echter spoedig versterking, maar het publiek stelde zich te weer en bekogelde de agenten met flesschen. Eerst nadat eenige schoten in de lucht waren gelost, gelukte het een paar belhamels te arresteeren. OP HOL. Zondagmorgen is te Almelo een paard, gespannen voor een boerenwagen, waarop bussen met melk voor de boterfabriek vervoerd werden, op hol gesla gen. De bestuurder, de 17-jarige J., kwam onder den wagen en is aan de bekomen verwondingen overleden. AANGEREDEN. Nabij de stopplaats Zalk, tus schen Hattem en Kampen, is Maandag een met een paard be spannen wagen aangereden. Een der zich op den wagen bevin dende personen, D. L., is over reden en gedood. GEKNIPT. Ter beschikking van de justi tie zijn gesteld drie Polen, van wien twee op 21 September j.l. door middel van opensluiting diefstal hebben gepleegd van kleeren en zilveren voorwerpen, in een perceel in St. Jacobstraat in den Haag, en de derde als heler de gestolen goederen ver kocht, waarvan de opbrengst ge deeld werd. De daders, die te Amsterdam zijn aangehouden, hebben alle drie bekend. GEVONDEN. In de Zuiderzee, nabij Dur- gerdam, onder de gemeente Rans- dorp, is, naar het Hilbl. meldt, Zondagochtend drijvende gevon den een kieljacht, genaamd Meer koet, van buiten donkergeel ge schilderd. Groot zeil, fok en touwwerk bevinden zich in goe den toestand. Een ijzeren stang aan stuurboord is weggeruktde stuurboog is gebroken. In de roef was niets aanwezig. De meeste deuren van de kastjes zijn uit de scharnieren gerukt. Boven in de mast bevond zich als noodsein een gescheur de roode zakdoek. Vermoedelijk heeft de boot reeds weken op zee rondgedreven. BRANDSTICHTING Zondagavond zijn elf koren- mijten bevattende rogge, haver, vlas en paarde boonen, ter waar de van 20,000 gulden en toe- behoorende aan K. Dijkstra, te Groningen, verbrand. De politie is van meening, dat ergerlijke baldadigheid of kwaadwilligheid in het spel is en stelt een scherp onderzoek in. Het koren was verzekerd. NIET TE GELOOVEN. In de gemeente Westerhoven (N.-Br.) wordt geen hoofdelijke omslag geheven.

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 2