PMsel NiBDffs. Invaliditeitswet. Binnenland. Gemengd Nieuws ging Hoofd. Omslag betreflende kinderaftrek. Een schrijven van Ged. Staten, naar aanleiding van de wijziging der politie verordening. Hiervoor zal een afzonderlijke verorde ning tot beteugeling van het woeste rijden met motoren bin nen de kom, noodig zijn. Wordt besloten dat B. en W. een nieuwe verordening zullen ontwerpen. Verzoek van de Brekensche Visscherijschool, om de verleende 475 subsidie ook dit jaar te mogen ontvangen. Met het oog op de nieuwe wet, zal door de gemeente 30 °/0 moeten gesub sidieerd worden, wat met de gevraagde subsidie overeenkomt. Wordt goedgevonden. Van de Breskensche Burger wacht en van de Wilhelmina- Bewaarschool waren de reke ningen over het afgeloopen jaar ingekomen, dit in verband met de toegestane subsidien. De gemeente-begrooting voor 1921 wordt den Raad aangebo den met een ontvang van f 48239.46 en een uitgaaf van f 44458.79, met een post van 3780.67 voor onvoorzien. De Hoofd. Omslag zal worden verminderd tot een bedrag van 16000. De rekening over 1919 wijst in ontvang aan 53188.35,/2 en in uitgaaf 49266.41'/, batig saldo 3921.94 Voor het te geven herhalings- onderwijs worden aangewezen de heeren P. C. Geelhoedt, Joh. Ie Bleu en Chr. Moerdijk. Bij den rondvraag vestigt de heer van Overbeeke de aan dacht op het vuil hetwelk af komstig van de werken aan het Bankgebouw, in de Zandstraat wordt gegooid. De Voorzitter zal hierna een onderzoek instellen. Voorts wijst genoemde heer op het gevaar van groote los- loopende honden, zoo o.a. zag hij dat j.l. Donderdag de hond van F. Ie Clercq een kind be sprong en op twee plaatsen beet. De Voorzitter deelt mede, dat, wanneer bij het College van B. en W. klachten dienaangaande inkomen, zij den eigenaar kun nen verplichten die honden vast te leggen of te muilkorven. De heer de Hullu, welke Vrij dag een dergelijk geval heeft gezien van dienzelfden hond, dient hierover een klacht in. De Voorzitter zegt, dat de betrokkene zal worden mede gedeeld, dat zijn hond moet vastgehouden worden. De heer Luteijn vestigt de aandacht op de wenschelijkheid een lantaarn te plaatsen in de de Hullustraat. De Voorzitter deelt mede, dat vroeger een besluit is genomen, dat, als er ëen nieuwe straat wordt aangelegen, en aan beide kanten drie huizen staan, zal worden overgegaan tot plaatsen van een lantaarn. Hier zijn wel zes huizen, doch niet over elkaar, maar aan een kant, wat niet weg neemt, dat hier een lan taarn noodig is. De heer de Hullu dringt er bij B. en W. op aan wat voor de bouwers te doen, en niet wachten tot er meerdere huizen zijn. De gemeente moet de bouwers in alles zooveel moge lijk tegemoet komen, opdat de lust tot bouwen wordt bevorderd. Wordt goedgevonden een lan taarn te plaatsen, en in eene volgende vergadering het over nemen van het bouwplan te behandelen. De heer Becu vraagt, wat voor bestelloon van telegrammen wordt betaald binnen de kom der gemeente, daar deze kosten buiten de kom zoo schrikbarend hoog zijn, en deze door de ont vangers moet worden bekostigd. De Voorzitter merkt op, dat binnen de kom der gemeente geen bestelloon verschuldigd is. Vroeger werd het bestelloon guiten de kom door de gemeente betaald. Daar deze post even wel hoog liep, temeer daar de heer van der Wal veel tele grammen ontving, is deze post van de gemeente-begrooting geschrapt en zijn de kosten ge bracht voor rekening van de ontvangers. Nu evenwel de heer van der Wal is vertrokken zal het mis schien geen bezwaar zijn deze post weer op de Gemeente- begrooting te brengen. In eene volgende vergadering hopen B. en W. met een desbetreffend voorstel te komen. Niemand meer het woord ver langende, wordt overgegaan tot zitting met gesloten deuren. Tot heden was het niet toe gestaan op de rentekaarten der Invaliditeitswet eenige aantee- kening te stellen. Thans is bij Koninklijk Be sluit bepaald, dat het daarop vermelden van enkele woorden getolereerd is; ter bevordering van een goede uitvoering van deze wet. Waar de kaarten éen jaar geldig zijn en na het verstrijken van dien termijn bij het binnen komen van den Raad van Ar beid gecontroleerd worden, al vorens de bedragen (aan zegels geplakt) geboekt worden ten name van den verzekerde, blijkt meermalen dat het geheugen begrijpelijkerwijze omtrent de reden van het niet plakken van zegels over een week geen betrouwbare baken is, zelfs ge heel geen inlichting meer kan verstrekken. Ter gemoetkoming hieraan is het in den vervolge toegestaan in de vakjes, waarop geen rente zegel zit, de oorzaak daarvan aan te teekenen met de woorden: „ziek", „werkloos" of „werk staking". De arbeidster, die wanneer ze niet gewerkt heeft, al heeft ze inkomsten, steeds geexcuseerd is om niet te plakken, mag er op schrijven "niet gewerkt". Ter verduidelijking hiervan zij vermeld, dat volgens de I.w. de arbeider, wanneer hij geen werkgever heeft over een week verplicht is zelf te plakken, in dien hij inkomsten heeft. EERSTE KAMERVERKIEZING. Maandagavond zouden te 's Gravenhage de clubs der leden van de rechterzijde der Prov. Staten van Zuid-Holland ver gaderen ter vaststelling van de houding der fracties van de rechterzijde bij de heden door de Staten te houden verkiezing van een lid van de Eerste Ka mer in de plaats van dr. Kuyper. Wij vernamen uit die kringen de bevestiging van het voor nemen om den door dr. Kuyper bezetten zetel te doen innemen door den oud-Gouverneur-Gene raal en oud-Minister van Kolo niën A. W. F. Idenburg. (Hbl.) Breskens. De eerste boot kwam hedenmorgen, tengevolge der zware mist eerst te 9 uur binnen, na eenigen tijd te heb ben vastgezeten. Groede. Hedenavond komt de Raad onzer gemeente bijeen, ter behandeling der agenda. Wij komen in ons volgend nummer hierop terug. IJzendijke. Voor de betrek king van tweede Gemeente-veld wachter alhier zijn 41 sollicitanten. Mej. S. Goethals alhier {is benoemd tot tijdelijk onder wijzeres, in de plaats van den heer J. Bareman, die met 1 Oct. a.s. naar Waterlandkerkje vertrekt. SPORT. Aardenburg. De eerste aangekondigde kampioens-wed- strijd in het korfballen voor Zeeland is door de Aardenburg- sche korfbalclub gewonnen van Hansweert met 85. Duivensport Nog Sneller, Breskens In ons vorig nummer maakten wij melding over de Wedvlucht Roodenschool. 28 duiven zijn weggebleven, 21 prijzen zijn toegekend en wel le prijs Jan Pleijte, 2e A. van Gijs, 3e Jac. Besemer, 4e Joz. Pleijte, 5e A. Vermeulen, 6e P. de Smit, 7e D. Quaars, 8e P. van de Sande, 9e D. Klaassen, 10e W. Reijnhout, 1 le J. Quaars, 12e Jac. Pleijte, 13e P. Jacobs, 14e W. Klaassen, 15e J.Jacobs, 16e E. Modde, 17e J. van de Luijster, 18e F. Monjé, 19e H. de Baere, 20e J. Reuling, 21e Iz. Leenhouts. Tevens voegen wij hierbij dat Jozias Pleijte zich heeft ondet- scheiden met het kampioenschap duif 3482. De eerste arriveerde 7-18-1, Zondag 19 Sept., de laatste 7-31-31, Donderdag 23 Sept. Gelost 11-10-0. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Woensdag 29 Sept Donderdag 30 Vrijdag 1 Oct. 1.43 2.17 2.52 2.07 2.41 3.16 Laatste Kwartier Dinsdag 5 Oct. voorm. 1.13. RAMP MET EEN VLIEGTUIG. Een passagiersvliegtuig in En geland met 6 personen aan boord stortte Zaterdag nabij Harrow naaromlaag. Vijf der inzittenden, drie heeren, waarbij de bestuur der en twee dames vonden den dood, terwijl de zesde passagier, een jong meisje, zwaar gewond werd. ONVOORZICHTIG. Zaterdag waren kinderen aan het spelen in een uitdragerij te Haarlem, waarin zich een brand kast bevond. De deur werd open gemaakt en door nieuwsgierig heid gedreven, kroop een 4-jarig meisje in de kast. De vriendin netjes deden de deur dicht en pas daarna begrepen ze onwil lekeurig, dat er iets ernstigs was gebeurd. Huilend werden de ouders gewaarschuwd, maar er was geen sleutel. Een smid werd gehaald, die de kast openhakte tien minuten duurde deze spannende arbeid. Eindelijk kon de deur geopend worden en kwam de kleine le vend en ongedeerd voor den dag. GOEDE VANGST. Door de politie te Heerlen zijn op heeterdaad betrapt een tweetal Duitschers E. B. en C. K., van beroep chauffeurs, bij het inbreken in de woning van den heer v. d. V. Een derde persoon J. S. werd later aangehou den. De aangehoudenen hebben bekend. Waar in de laatste dagen onophoudelijk inbraken in de verschillende gemeenten in Z. Limburg hebben plaats gehad, meent men een goede vangst te hebben gedaan. INBRAKEN. Vrijdagnacht is ingebroken in het gemeentehuis te Brummen. Er werd circa f 100 gestolen. Op verschillende andere plaatsen in de gemeente hadden dienzelf den nacht inbraken plaats, waar- bi] rijwielen, waschgoed en an dere voorwerpen werden ont vreemd. Blijkbaar heeft men te doen met een georganiseerde bende. Tot nu toe van daders geen spoor. VERGIFTIGD. Te Lisse werd Woensdag j.l. de werkman J. v. d. B., vader van 5 kinderen, plotseling onwel. Aangezien de man werkzaam was aan de gasfabriek, dacht de geneesheer aanvankelijk, dat hij gas had ingeademd, waarvoor hij naar het Academisch Zieken huis te Leiden werd vervoerd. Vrijdag is hij aldaar overleden. Uit- een Zaterdag ingesteld on derzoek bleek, dat de man door rattenkruid was vergiftigd. Daar de politie ter oore was gekomen, dat zijn vrouw ongeoorloofde be trekkingen onderhield met den 45-jarigen bij haar als commen saal inwonenden bloemistknecht C. v. d. L., arresteerde zij bei den. Bij het verhoor bekende v. d. L. met medeweten van B.'s vrouw hem door middel van rattenkruid, dat hij in een voor B. bestemden kop chocolade had gedaan, te hebben vergiftigd. V. d. L., is voor de tweede maal gehuwd, maar woont sinds lan gen tijd niet meer met zijn vrouw samen. Hij, alsmede de vrouw v. d. B., zijn gevankelijk naai het huis van bewaring te Jlaar- lem overgebracht. NIET VERWACHT. Bij een familie te 's Graven hage was eenige maanden ge leden ingebroken. Uit de benedenverdieping was alles wat waarde had, meegeno men. De inbrekers, die een ruit van de serre uitgesneden had den, waren keurig te werk ge gaan. Niets was beschadigd, zoo was bijv. de sleutel van een kastje, waarin kostbaarheden waren geborgen en welke sleutel in een pulletje op het kastje bewaard werd, gebruikt en de deur niet opengebroken. Het vieemde van de inbraak was verder, dat deze juist plaatshad in een nacht, dat de meid uit was en dat mijnheer dien avond het tafelzilver enz., dat hij altijd mee naar de slaapkamer nam, beneden gelaten had. Verder had de hond zich niet laten hooren. Van de daders aanvankelijk geen spoor, totdat in de Bank van Leening eenig goed in be- slag genomen werd Een paar dagen later ontvingen de besto lenen bezoek van een recher cheur, die hen verzocht even mee te gaan naar een huis aan de overzijde. Dit geschiedde en daar vonden mijnheer en mevr. tot hun groote verbazing een groot de<-l van hun eigendom. De inbrekers waren de overburen, Duitschers, man en vróuw, die reeds geruimen tijd daar woonden, hun huis, een groot perceel, goed hadden la ten meubileeren en die zich door niets opvallends onderscheiden hadden. De verwondering van hun arrestatie was bi] de om woners dan ook groot. De aan dacht viel op hen, doordat de vrouw een deel van het gestolen goed naar de bank van leening gebracht had en bij het naar huis gaan, was zij gevolgd. De verklaring, dat de hond tijdens de inbraak niet aangeslagen heeft ligt waarschijnlijk hierin, dat hij nooit reageert op heeren luchtjes. Het gearresteerde twee tal maakt vermoedelijk deel uit van een kleine bende vreemde lingen, die het hare tot de on veiligheid van de stad bijdraagt. Het „Vad." meldt, ter ver betering van dit bericht dat de inbraak is geschied in Augustus. Een deel van de gestolen goe deren is niet teruggevonden bij de menschen in de buurt. De inbrekers zijn echter niet ge vonden. Ook zou het onjuist zijn uit de mededeeling, dat de inbraak geschiedde toen de dienstbode een nacht van huis was, eenige gevolgtrekking te haren opzichte te maken DOLKMESSEN. De militaire grenspolitie aan* het station te Oldenzaal heeft bij aankomst van een trein uit Duitschland in beslag genomen drie groote en vijf kleine dolk messen, toebehoorende aan den heer Troelstra Jr., zoon van het Kamerlid. De heer Troelstra, die een dezer messen bij zich droeg en de overige in zijn koffer had geborgen, verklaarde deze messen als een souvenir uit Finland te hebben medegebracht. Tegen hem is wegens het dra gen en meevoeren van verboden wapenen procesverbaal opge maakt. EEN HOLBEWONER. In de bosschen nabij Beekber gen onder Apeldoorn heeft een landbouwer een ondergrondsche holwoning ontdekt, waaruit, toen hij naderde een man ontvluchtte. Vijf maréchaussées, die een on derzoek instelden, zijn er niet ingeslaagd, den bewoner die niet terugkeerde op te sporen. AUTO-ONGELUK. Zaterdag had te Oosterbeek een botsing plaats tusschen 2 auto's. De eene auto werd geheel ver nield, waarbij de inzittenden, de heeren Ankersmit uit Diepenveen, eruit geslingerd werden. Dhr! H. Ankersmit bleek vrij ernstig gewond te zijn. VERMIST. Sedert eenigen tijd wordt te Deventer vermist de schipper W. M., die per trein naar Rotterdam is vertrokken. De politie stelt, met behulp van de Rotterdam! sche recherche, een onderzoek in. EEN VERSCHRIKKELIJK MENSCH. De Kopenhaagsche correspon dent van het „Petit Journal" be richt aan zijn blad nadere bij zonderheden over de dezer da gen gearresteerde kindermoorde nares Dagmar Overby. Zij is dertig jaar oud en het aantal harer slachtoffers moet meer dan honderd bedragen. Deze zijn voor het meerendeel onechte kin deren van eenige dagen of we ken, maar nooit ouder dan vijf jaar. Zij liet de ouders steeds een verklaring teekenen, dat zij de kleintjes nimmer weder zou den opeischen of naar hen te in- formeeren. Men betaalde haar per kind sommen varieerende van 100 tot 500 kronen. Soms nam zij zelfs in het geheel geen geld aan. Had zij ze eenmaal in haar macht, dan doodde het afschu welijke wijf de arme kleinen nog denzelfden dag, na ze eerst vreeselijke martelingen te hebben laten ondergaan. Meestal worg de zij haar slachtoffers, maar doodde ze ook met een mes of bracht ze door verdrinking om 't leven. De lijkjes begroef of ver brande zij op afgelegen plaat sen. Toen zich onlangs een vreese lijke lucht uit haar woning ver spreidde drongen de buren met geweld binnen, en verrasten haar, •terwijl zij bezig was de resten van een harer slachtoffers te verbranden. Na haar arrestatie vertelde zij met de meeste kalm te, dat zij zestien aan haar toe vertrouwde kinderen had gedood, en dat zij bij het zien van den doodstrijd der kleinen een bui tengewoon genoegen ondervond, hetgeen haar met het geld, dat zij voor de „adoptio" der kinde ren ontving, ten zeerste bevredig de. Zij was in 1910 begonnen met haar afschuwelijk werk, en had gemiddeld een kind per maand aangenomen en gedood. Zelfs is zij er niet voor teruggedeinsd, haar eigen zoon te vermoorden. Ook heeft zij volwassenen ver moord. Dit geschiedde uitslui tend uit roofzucht.

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 2