Rinnenland. Rechtzaken. Gemengd Nieuws dorschvloer sporen van de ziek ten bevinden, welke zich bij het ontsmette graan aan de korrels zouden kunnen hechten. Men kan een zeil nemen, dat van te vo ren is schoon gemaakt, dit bui ten uitspreiden en hierop het graan ontsmetten. Herbesmetting kan ook ge schieden, doordat men het ont smette zaad in dezelfde zakken doet als waaruit het gekomen is. Na de ontsmetting moet daarom het zaad gedaan worden in nieu we zakken of in zakken, die vooraf ook ontsmet zijn, door ze b.v. enkele minuten in kokend water te stoppen. Ook de zaai- machine kan een bron van be smetting zijn, vooral wanneer meerdere landbouwers van één machine gebruik maken. Men zorge er dus voor, dat het be handelde graan niet op plaatsen komt, waar zich opnieuw sporen van steenbrand of strepenziekte aan de korrels kunnen hechten. De ontsmetting moet volgens onderstaand voorschrift plaats hebben. Steenbrand van tarwe en gerst en strepenziekte der gerst. Men maakt een 8 procents oplossing van kopervitriool (dus 80 gram per L. water). Voor de ontsmet ting van tarwe neemt men van deze oplossing per H L. graan 2'/a L. Voor gerst wordt deze hoeveelheid perH.L3. L. Onder voortdurend omscheppen giet men de oplossing over de graan- hoop. Er moet zoolang omge schept worden, dat men er van verzekerd kan zijn, dat alle kor rels met de vloeistof in aanra king zijn geweest (ongeveer een kwartier lang). De strepenziekte wordt door deze behandeling niet geheel afdoende bestreden, maar toch blijft het percentage zieke planten gering. Iets betere resultaten tegen deze ziekte kun nen worden verkregen door de gerst gedurende 1215 uur on der te dompelen in °/o ko- pervitriooloplossing. Het bezwaar van deze methode is, dat in som mige gevallen de kiemkracht eenigzins vermindert en dat het graan niet altijd zoo gemakkelijk weer zaaidroog is te krijgen. Er moet voor gezorgd worden, dat kopervitriool wordt gebruikt, dat 25 °/0 koper bevat en een zuiverheid heeft van 9798 Het kopervitriool moet opgelost worden in houten-, glazen of steenen vaatwerk. IJzeren of blikken vaatwerk wordt er door aangetast. Na de behandeling wordt het graan onder inacht neming van het bovenstaande ter droging uitgespreid. Stuifbrand van tarwe en gerst. Deze kan niet door omscheppen van het zaaigraan met koper vitriool besteden worden. De zwam, die deze ziekte veroor zaakt, bevindt zich n.l. in het in wendige van den korrel en bij het dooden van de schimmel met een bijtende stof zou tegelijk ook de kiem gedood worden. Ter bestrijding kan echter ge bruik gemaakt worden van warm te, waaraan het zaaigraan, na vooraf geweekt te zijn, geduren de eenigen tijd wordt blootge steld. Het graan wordt gedu rende l'/s uur in water geweekt en daarna laat men het nog 4'/j uur buiten het water naweeken. Hierna wordt't gedurende 10 mi nuten ondergedompeld in warm water. Dit water moet voor tar we een temperatuur van 53° C. hebben en voor gerst 5152° Celsius. Na de behandeling wordt het graan zoo spoedig mogelijk dun uitgespreid om te voorko men, dat de hooge temperatuur te lang behouden blijft. De be handeling moet zeer zorgvuldig geschieden. De thermometers, welke men gebruikt, moeten ge controleerd zijn. In Mededeeling IV van den Phytopathologischen Dienst (Steen- en stuilbrand van tarwe en gerst), die na ontvangst van 25 ct. fr. p. p. door dien Dienst wordt toegezonden, wordt een en ander uitvoerig uiteenge zet. Wil men het gewas tegen aan tasting door steen- en stuifbrand en strepenziekte tegelijk bescher men, dan moet eerst de behan deling met kopervitriool, daarna die met heet water plaats heb ben. Nadere inlichtingen, en zoo noodig hulp bij de uitvoering der heetwaterbehandeling, wor den gaarne e i gratis door den Phytopathologischen Dienst te Wageningen verstrekt. ZOMERTIJD. De zomertijd eindigt in den nacht van Zondag 26 op Maan dag 27 September. Om 2 uur worden de klokken een uur stil gezet. VERPLICHTE LICHAAMSOEFENINGEN. Aan het departement van on derwijs, kunsten en wetenschap pen is een wetsontwerp in voor bereiding, dat ten doel heeft alle jonge mannen van 15 tot 19 jaar te verplichten aan lichaamsoefeningen deel te ne men. De oefeningen zullen een zuiver burgerlijk karakter dragen en zich zoo na mogelijk aan sluiten bij de oefeningen, welke thans bestaande sport en gym nastiekverenigingen beoogen. Zij zullen, naar men zich voor stelt in de toekomst behalve het voordeel van een betere phisie- ke en geestelijke vorming der jeugd ook belangrijke vruchten afwerpen voor ons leger en te vens de persoonlijke militaire lasten aanzienlijk verminderen. WIELINGEN. Het Haagsche Corresponden tiebureau meldt Naar aanleiding van de be richten in de buitenlandsche pers omtrent den stand van zaken in het vraagstuk der Wielingen ver nemen wij van bevoegde zijde, dat de gedachtewisseling tusschen Nederland en België nog niet is hervat. De medewerking aan herziening van de tractaten van 1839, gelijk ook aan de oplos sing van het Wiel!ngenvraagstuk, heeft voor de Nederlandsche re geering geen anderen grond dan de wenschelijkheid van duurzaam goede betrekkingen met België. Nieuwvliet. Door het be danken van den heer A. J. de Hullu als wethouder dezer ge meente, is in zijn plaats benoemd de heer A. de Hullu Iz.z. alhier. IJzendijke. Op het Bureau van de Genie te VÜ9singen werd Woensdagmiddag aanbesteed het bouwen van een kazerne voor de brigade marechaussee alhier. Ingeschreven werd door de heeren H. Wisse, Zaamslag, voor f96462 H. Visser, Sliedrecht, f96450 W. Anker, Vlissingen, f96448 Herrebout, Terneuzen, f95200 A. Loois, Vlissingen, 195000 Gebr. v. d. Hof, f92700 A. v. d. Walle, Hulst, f92500 Wieman, Dordrecht, f92000 H. Victeler, Bergen op Z. f91000 J. B. Reuling, Breskens, f88500 Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. De raming was 86.000. Hoogwatergetij Breskens. Vanaf 5 April Zomertijd. DAGEN. vm. nam Zaterdag 18 Sept- 5.34 5.58 Zondag 19 6.14 6.38 Maandag 20 6.59 7.23 Dinsdag 21 8.03 8.27 Eerste Kwartier, Maandag 20 Sept. nam. 6.15. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 14 Sept. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 40 gehouden veiling werden de volgende prijzen be steed Kipeieren f 15.40f 17-10. id. (klein.) f 14.20—f 14.80. Eendeieren f 17-30f 17-70. Aangevoerd 95000 stuks. Oostburg, 15 Sept. Ter graanmarkt van heden waren de prijzen: Tarwe f28- f32, Gerst f24—f25. Aangevoerd 16,447 eieren. Boter van f3.tot f3.48 per K.G. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 19 Sept. Breskens v9!/2uGeen dienst. n 2 u Zondagschool. n 5ll3 u ds Krul. van Biervliet. Groede n 2 u dsHofker. Ev. Luth. Gem. Groede. vm 9.30 u dr J. A. Rust, van Utrecht. Arrond.-Rechtb. Middelburg. Zitting van 17 Sept. Veroordeeld wegens diefstalD. L., 26 j., brieven besteller, Groede, thans gede tineerd, 1 jaar gev. straf., M. v. d. H., 21 j., veldarbeider, te Cadzand, 25 of 25 d. hecht J. N., 21 j., veldarbeider, Cad zand, 25 of 25 d. hecht. heling: A. N., 21 j., veldarbei der, Cadzand, 25 of 25 d. h. mishandelingA. B. d. D., 24 j., landbouwersknecht, Bier vliet, 20 of 20 d. hecht. Tegen A. Dh., 24 j., post ambtenaar te Oostburg, thans gedetineerd, beklaagd van post- diefstal, is de gevangenhouding met 30 dagen verlengd. Rechtsingang is verleend met gevangenhouding en ver wijzing naar de terechtzitting tegen J. J. H., 26 j., werkman, te IJzendijke, verdacht van dief stal van een motorfiets. DE ROMEINEN IN ONS LAND. Ds opgravingen te Vechten, door den oorlogstoestand ondét- broken en dit jaar wederom van wege het Opgravingsfonds der Nederlandsche Anthropologische Vereening onder leiding van dr. Holwerda ondernomen, hebben thans tot zeer belangrijke uit komsten geleid. Vastgesteld werd dat een tiental jaren na het be gin van onze jaartelling hier door de Romeinen een kamp van vrij grooten omvang is gebouwd, waarvan de gracht op verschil lende plaatsen werd weergevon den. Op het zelfde terrein is eenige tientallen jaren later waar schijnlijk een kleinere Romein- sche vesting aangelegd uit hout en aarde gebouwd. Ten derde male is omstreeks den tijd der Antonijnen een dergelijke ves ting aangelegd^nadat men eerst het terrein met ruim een meter leem nad opgehoogd. Deze laat ste vesting had een steenen muur en een breede gracht, welke ten deele door de vulling van de gracht van de vroegere vesting heen is gegraven. Van deze beide laatste vestingen, die ongeveer een gelijken omvang hebben gehad, kon de omtrek reeds worden vastgesteld. Bo vendien werd geconstateerd, dat er buiten deze militaire werken zoowel in vroegeren als in late- ren tijd nog een burgelijke ne derzetting moet hebben gelegen. Zoo zal men mogen verwach ten, dat bij voortgezet onderzoek het volgende jaar, hier een be langrijk stuk geschiedenis der Romeinen in ons land voor den dag zal komen. N. R. Crt. OVERREDEN. Maandagmiddag overkwam de landbouwer Oberink te Hup pel een enrstig ongeluk. Bij het vervoer van een dorschmolen werd 't paard schichtig, waardoor Oberink in een karspoor viel, met het gevolg, dat een wiel hem over de borst ging. Naar het ziekenhuis te Winterswijk vervoerd, overleed de man eeni ge uren later. DOOR EEN AS GEGREPEN. De arbeider Bannink, werk zaam op de steenfabriek van de firma te Siepe Scholten te Winterswijk werd Dinsdag middag door de as van een machine gegrepen en eenige ma len rondgeslingerd. De man ver keert in hoogst bedenkelijken toestand. EEN GEARRESTEERD OPLICHTER. Een jongeman, die er te Am sterdam zijn werk van maakte telefonische bestellingen te doen, met het verzoek wisselgeld me de te geven, om dan den brenger dat wisselgeld afhandig te maken, is gesnapt. Reeds een aantal malen had de jongen, die 17 jaar oud bleek, zijn slag geslagen. De eerste maal, dat van de truc is gehoord, was op 28 Au gustus. Een ventje van 16 jaar moest toen de bestelling brengen. Hij wilde het wisselgeld niet afgeven, 'maar de jeugdige op lichter rukte het af. Sedert heeft de politie ijverig naar den de- liquent gezocht. Dinsdag nu liep de jongen van 16 jaar, die op 28 Augus tus het slachtoffer werd, in het Vondelpark Daar zag hij den oplichter. Hij wees den jongeman aan een bereden agent aan, die den misdadiger pakte en naar het bureau Leidscheplein bracht. Hoewel de bestolen jongen pertinent verklaarde den dader te herkennen, bleef deze eerst zijn onschuld volhouden. Andere getuigen, die ontboden werden, bevestigden evenwel de herken ning. De jongen heeft toen voor den commissaris een volledige be kentenis afgelegd. Hij zeide veel berouw te hebben en verzocht in vrijheid te worden gesteld. Natuurlijk werd aan dit verzoek niet voldaan. De jongen zeide het afgenomen geld aan zijn moeder te hebben gegeven. Óf dit waar is, kon niet worden vastgesteld, want de vrouw kon niet worden gehoord, daar zij zeer enstig ziek is en reeds op sterven ligt. Het bleek, dat de gearres teerde jongen reeds in een ver beterhuis is verpleegd geweest en, ondanks zijn jeugd, aan den drank was verslaafd. 's Avonds poogde de jongen te ontsnappen, doch daar juist de wacht werd afgelost, was het Leidscheplein vol agenten, die den vluchteling omsingelden en hem weer in verzekerde bewa ring brachten. De arrestant is ter beschik king van de justitie gesteld. VECHTENDE SCHOOLMEESTERS. In de Woensdag gehouden Raadsvergadering te Beemster kwam in behandeling een adres van de ouders der schoolgaande kinderen te West-Beemster, hou dende mededeeling dat er aldaar tusschen het hoofd der school en de onderwijzeres een slechte verstandhouding bestaat, waar van het gevolg is geweest, dat Zaterdag tusschen hen een woor denwisseling ontstond, welke ein digde in een formeele vechtpar tij. Adressanten verzochten nu om een van beide leerkrachten over te plaatsen. Indien dat niet ge beurt, dan zullen zij hunne kin deren niet meer naar die school zenden. De voorzitter deelde mede, dat deze zaak de volle aandacht van B. en W. heeft en dat door de hoogere schoolautoriteiten een onderzoek wordt ingesteld. Na afloop van dit onderzoek zal de zaak nader worden be handeld. De Raad nam hiermede ge noegen. NA TWEE JAAR. In April 1918 liep een jongste bediende van een effectenfirma op de effectenbeurs met een ci tybag, inhoudende 2200. Een paar jongemannen spraken hem aan en vroegen hem een enve loppe met effecten weg te bren gen. Zij zouden de citybag wel vasthouden. De jongste bediende voldeed aan het verzoek en in middels verdwenen de beide „heeren" met de citybag. De enveloppe, waarin effecten zou den zitten, bleek niets te bevat ten dan een exemplaar van een dagblad. De beroofde jongen kon van de mannen geen juiste beschrij- ving geven en de politie zocht vergeefs. Evenwel had zij ver moeden op iemand, en deze moest onlangs voor een andere zaak op een politiebureau verschijnen. Hij viel toen door de mand en bekende de oplichting in April 1918 te hebben gepleegd. Hij is in ai rest gesteld en heeft tevens zijn mededader, die evenals hij, kantoorbediende was, genoemd. Ook deze mededader is thans in handen der politie. NIET GEMAKKELIJK: Te Leeuwarden werd dezer dagen de Slotmakersstraat en omgeving in rep en roer ge bracht. Een deurwaarder moest ten huize van M. de V. in de Slotmakersstraat beslag leggen op diens inboedel wegens be lastingschuld. Hem was 198 .afslag" gegeven, doch er bleef een bedrag van 25 over, dat moest worden betaald. De ge bruikelijke weg om de belas ting-penningen te innen was gevolgd, doch de V. weigerde. Excesutie moest dus volgen. De deurwaarder nu, trad den winkel binnen om de V. in kennis te stellen met zijn opdracht en deze uit te voeren. „Ze hebben pik op me, ik heb klacht gedaan bij den minis ter", voegde de belastingschul dige den deurwaarder toe op voor dezen minder prettige ma nier. Onderwijl had hij nl. een mes genomen en zou daarmee den deurwaarder te lijf. „Ik zal je doodmaken, dood- snijden", schreeuwde de man. De deurwaarder verliet de woning en riep de hulp in van den commissaris van politie, die, op grond van art. 444 van bet Wetboek van Burgerlijke rechts vordering, bevoegd is, de woning binnen te treden. Toen de commissaris verscheen, stond de V. voor de winkelruit. ,Je komt er niet in, ik schiet, ik steek, ik sla, die er in komt, dood. Moet de officier en de burgemeester zelf komen", aldus werd de commissaris begroet. Deze trachtte den man her haaldelijk te bewegen en de deur te openen, doch de V. bleek hiertoe niet bereid, waarom de hulp van een smid werd in geroepen, die met een breekijzer de deur zou forceeren. De menschenmenigte groeide meer en meer aan en terwijl de smid pogingen deed de deur open te breken, spijkerde de V., onder groote hilariteit der men- schen, met groote draadnagels de deur van binnen vast en schoorde deze met ijzerenstangen. De smid haalde nu een koe voet en begon daarmee de deur te bewerken. Door het ramelen brak een ruit, met welker stuk ken de politie door de V. werd bestookt. De V. scheen nog boozer plan-

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 2