Plaatse! Ins. Binnenland. Burgerl. stand Gemengd Nieuws zou kunnen overgaan. Zijn rede voering moge van zijn standpunt juist zijn, 't is dan toch nog maar de gelijkhebberij van een be perkten geest, die niet verder ziet dan de materieele belangen van de mijnwerkers alléén. Alle industrieën zonder uitzondering hebben nu eenmaal steenkool noodig en het gaat niet aan, dat de mijnwerkers maar blijven de- creteeren hoeveel ze voor hun arbeid zullen ontvangen. Ten slotte zouden èn de steenkool prijzen èn de loonen zoo hoog worden, dat het goedkooper zou uitkomen om maar kolen te gaan importeeren en alle mijnen hier te sluiten. De consequentie moge heel vreemd lijken, onjuist is ze daarom nog niet. Het betreft dan ook niet slechts quaestie tusschen de mijnwerkers en de regeering, die thans gere geld moet wordende uitslag is van het grootste belang voor de heele arbeidersbeweging hier. De vraag is of er werk en goede loonen zullen blijven in iedere industrie. Hoogstwaarschijnlijk zien ook de beide andere partijen in de Triple Alliance (de transport arbeiders en het spoorweg personeel), dat wel in. Het feit, dat het Drievoudig Verbond van de mijtiwerkers-eischen verklaard heeft, dat die waren gerecht vaardigd en redelijk en onver wijld ingewilligd dienden te worden", behoeft dan ook zeker nog niet te beteekenen, dat men de Miners Federation in den strijd wenscht te steunen. Het blijft weliswaar mogelijk, maar 't is vooreerst nog niet waar schijnlijk. Wanneer het Drie voudig Verbond inderdaad op vrede en niet op oorlog aan stuurt, dan zou deze organisatie haar bemiddelingspogingen na tuurlijk niet kunnen beginnen met Smillie en zijn aanhangers door onbesuisde verklaringen tegen zich in te nemen. Door een tegemoetkomende houding jegens de mijnwerkers kan mis schien een eervolle terugtocht mogelijk gemaakt en de nood lottige staking voorkomen wor den. Zoolang het tegendeel niet blijkt, zal ik blijven gelooven, dat dit de prijzenswwaardige bedoeling der Triple Alliance is. Moge de verdere loop der gebeurtenissen bewijzen, dat ik niet te optimistisch geweest ben! ALG. SCHIPPERSBOND. In de Vrijdag te Zwolle voort gezette buitengewone algemeene vergadering van de Algemeenen Schippersbond is onder meer goedgekeurd een voorstel van het hoofdbestuur om op een nader te bepalen datum op alle beur zen, waar deze Bond een verte genwoordiger heelt, eigen werk wijze in te voeren. Aan het hoofd- districtsbesturen, te zijner tijd bedoelden datum vast te stellen. Er werden aan de vergade ring eenige mededeelingen ge daan nopens de onlangs opge richte leenbank „Hulp en Ver trouwen". De heer Van Buyte, hoofdin specteur van de Centrale Raif- leinzenbank te Utrecht, hield een lezing over het leenbankwe zen, speciaal over een schippers- leenbank en haar wijze van wer ken. De nieuwe statuten van den Bond werden met enkele wij zigingen vastgesteld. Zij zullen centralisatie in den bestuursvorm brengen en bepalen onder meer, dat in het hoofdbestuur voortaan behalve een voorzitter, secretaris en penningmeester tien varende leden zitting zullen hebben. Algemeen was men in de vergadering van meening, dat met deze statuten aan den Al gemeenen Schippersbond een grondwet is gegeven, welke de positie van den bond naar bin nen en naar buiten zal versterken. De beginselen eener transport maatschappij werden vastgelegd. Zonder uitzondering verklaarden de afgevaardigden zich voor de stichting, en het besluit, dat op de a.s. jaarvergadering in Januari tot stichting zal worden overge gaan, vond algemeen instem ming. NEDERLAND EN BELGIË. De redacteur van „de Maas bode" te Brussel seint: Naar wij vernemen, zullen bin nenkort van .Belgische zijde pogingen worden gedaan, om de Nederlandsch-Belgische onder handelingen, die, zooals men zich herinnert, waren opgeschort te hervatten. De afgetreden minister van buitenlandsche zaken, Hymans, had in zijn laatste onderhoud met zijn collega's een uiteenzet- ting gegeven voor hetgeen hij van plan was inzake de Neder- landschBelgische kwestie. De minister had besloten, dat het onderzoek betrefTende deze kwestie onmiddellijk zou hervat worden. Minister-president Delacroix, die gelijk men weet, „buitenland sche zaken" ad interim behan delt, zal de kwestie in den ter stond na zijn terugkeer uit Parijs te houden ministerraad voorleg gen. In de wandelgangen van den Belgischen Senaat zijn de borst beelden geplaatst van den voor- maligen Nederlandsche minister president te Brussel, jhr. Van Vollenhoven, en van den Spaan- schen gezant, markies de Villa- logar, els hulde voor hetgeen deze diplomaten voor de Belgi sche bevolking hebben gedaan tijdens den duur van de Duit- sche bezetting. Breskens. Hedenmorgen arriveerde alhier de Minister van Onderwijs om te Oostburg de Rijks H. B. S. voor Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen te openen. Alvorens naar Oostburg te gaan, werden de gemeenten Groede, Nieuwvliet, Zuidzande, Cadzand, Retranchement, Sluis en Aardenburg bezocht. Cadzand. Zaterdagavond werd door het Muziekgezelschap een serenade gebracht aan den heer J. C. de Puy alhier, ter gelegenheid zijner benoeming in de Orde van Oranje Nassau. Zuidzande. Zondag had al hier een luisterrijk festival plaats, waaraan door 12 Muziekgezel schappen werd deelgenomen. Ondanks het ongunstige weder is het feest toch goed geslaagd, aangezien er een zeer groot aan tal bezoekers aanwezig waren. Des Maandags was hetweder iets gunstiger zoodat de volks spelen goed konden plaats heb ben. Schoondijke. Als een bij zonderheid dient vermeld, dat de 8 leerlingen der openbare school A alhier, die examen deden voor de R. H. B. S. te Oostburg, allen slaagden. Groede. Het aat tal op gegeven leerlingen voor de R. H. B. S. te Oostburg slaagden allen. IJzendijke. Lijst der deel nemende Vliegers op 12 Sept. 1920 te IJzendijke tot nu toe opgegeven Hector de Witte IJzendijke. Aug. Modde F. de Pauw Mej. Ella Aerts Prosper van de Broucke Prosper Wijffels Mad. Prosper Wijffels Louis Rosseel Jan Ypelaar Petrus Taelman André de Smet ponte Jan Dieleman Axel. P. de Hullu Pz. Schoondijke. Iz. de Hullu Pz. Aarnout de Hullu Izn. Cornells Schijve, bijgen. Dikke Nelis Iz. de Hullu Breskens. Iz. de Hullu-de Liene E. Boom Steph. de Vuijst Chauff. van S. de Vuijst J. P. van de Sande Jr. HedwigChaufffirm. v. Melle„ Petrus van Hooteghem Ed. Hinneman Oostburg. Octaaf Steijaert Alex Retèl Terneuzen. C. Nobels Van der Peijl Jos Caducque Philippine. J. Cornelis Hoofdplaat. Prudent de Miliiano Sluis. W. Schroeier J. Eeckhout Prudent Buijck, Retranchement. Becu-van Dijke, Groede. Omèr Cocquijt. Jacobus Risseeuw Zuidzande. Ch. Herweijer, St. Kruis. Louis Masseir, Aardenburg. Henri de Meijer, Zelzaete. René de Meijer, Rudolf Pernot Desiré Houdeman Wie volgt Gelegenheid tot passagiers- vluchten a 10,aanmelding tot uiterlijk 11 September a.s bij Hector de Witte en G. C. Bevin alhier. Met ieder tocht gaan 4 pas sagiers mede. SPORT. Wedvlucht 's Hertogenbosch. GROEDE. Jonge Duiven. Ie en 2e prijs Jacob van Lare, 3e en 4e P. van Hijfte, 5e H. Cij- souw, 6e E. de Martelaere. Eerste en tweede overduif van E. de Martelaere. Hoogwatergetij Breskens. Vanaf 5 April Zomertijd. DAGEN. Woensdag 8 Sept Donderdag 9 Vrijdag 10 Nieuwe Maan, Aug. nam. 2.11. 9.55 11.14 12.15 Zondag 10.19 11.38 12.39 12 SCHOONDIJKE. Huw.-Voltr. 12 Aug. Petrus Josephus Steijaert, 23 jjm. en Maria Victoria Scherbeijn, 22 j., jd. 26, Izaak Abraham Sa- lomé, 29 j., jm. en Adriana Maria Leenhouts, 24 j., jd Geboorten. 7 Aug. Janna Neelje, d. v. L. T. Brugge en J. Herman. 23, Esdra Johannes, z. van E. Minnaard en Cath. Steurrijs. 26, Florent Augustinus, z. van A. F. Termont en A. M. Stokker- man. 31, Abraham Jannis, z. van P. J. M. Marsille en L. M. Porreij. Overlijden. 3 Aug. Gerard, 1 i., z. van I. P. Clarisse en J. Seen. W \TERLANDKERKJE. Huw.-Voltr. 12 Aug. Pieter Dierx, 18 j, jm. en Janna Jo hanna Geelhoed, 20 j., jd. BRESKENS. Huw.-Voltr. 5 Augustus. J. van der Wagen, 25 j., jm. en S. E. Cappon, 23 j., jd. 12, J. Notebaart, 24 j., jm. en M. de Ruijter, 20 j., jd. A. J. van Houte, 27 j., jm. en A. M. Boek hout, 22 j., jd. 19, H. W. Brand, 23 j., jm. en N. van den Heuvel, 24 j., jd. Geboorten. 3 Augustus. Jacob Johannes, z. van M. van de Velde en D. S. Blaakman. 5, Maria Helena, d. van C. Taze- laar en S. de Hullu. 6, Johan nes Pieter, z. van A. S. de Bath en S. Deij. 11, Jacomina Jo hanna, d. van H. Struijlaart en M. J. Erasmus. 17. Juliana, d. van Iz. van Mslle en A, C. Kousmaker. Jacobus Abraham, z. v. P. J. de Baare en C. Wille. 20, Willem Jannis en Pieter Jo hannes, tweel. zonen van P. J. van den Broecke en W. Bonde- wel. 22, Abraham Andries, z. van P. A. de Munck en H. C. Klaassen. EEN KASSIÊRLOOPER BEROOFD. Een kassierlooper van een der groote banken te Amsterdam, heeft zich Vrijdagmorgen, ter wijl hij voor zijn principalen op zijn ronde was, door een vrouw laten meetroonen naar een der misdaadspelonken St. Olofsteeg 9, een onooglijk straatje aan het einde der Warmoesstraat. In de „inrichting" waren nóg eenige „dames". Nadat hij eenigen tijd in het gezelschap van dat vrouwvolk had vertoefd, ging zijn eerste „vriendinnetje" ondereenig voor geven de deur uit. Toen hij de bezoeker, eenigen tijd daarna het krot wilde verlaten, bemerkte hij tot zijn schrik dat zijne por tefeuille waarin een bedrag van drie en dertig duizend gulden aan bankpapier, verdwenen was. Hij begaf zich onmiddellijk naar het bureau Warmoestraat en deed er aangifte. De politie, die met den beroofde naar St. Olofsteeg is gegaan, vond het roofhol gesloten. Naar de vrouw en hare hand langers wordt nog gezocht. DOOR EEN AS GEGREPEN. Vrijdagmorgen is de metse laar B. H. M. uit Oosterbeek, werkzaam aan de sajetfabriek vangebr. van Leeuwen te Vee- nendaal, door een as gegrepen en eenige malen rondgesleurd. In deerniswaardigen toestand is de ongelukkige per auto naar Arnhem vervoerd. LIJK GEVONDEN. Te Usselo (gemeente Lonne- ker) is Vrijdagmorgen in een sloot het lijk gevonden van den 56-jarigen landbouwersknecht G. A., aldaar. Een flech, gedeelte lijk gevuld met sterken drank werd nabij het lijk gevonden. VIJF MENSCHEN VERDRONKEN. Een vreeselijk ongeluk heeft Zaterdagmiddag ongeveer één uur plaats gehad op den Hol- landschen IJsel. Aldaar is bij Kortenoord, niet ver van Nieu- werkerk, gezonken het scheepje „Liquenda", groot 58 ton, gela den met dakpannen en riolen. Het vaartuig, dat bestuurd werd door schipper Dirk Pols, is ge durende het laveeren door een rukwind omgeslagen. De vrouw van den schipper benevens de drie kinderen, die in de kajuit waren, zijn jammerlijk verdron ken. De knecht is over boord geslagen en eveneens verdron ken. Alleen de schipper kon worden gered. Vier lijkjes zijn reeds geborgen, naar het jongste kind van vier maanden wordt nog gezocht. AANRIJDING. Op den Amersfoort8chenweg werd Zondagmiddag een dame, die een kinderwagen reed, aan gereden door een motor met zijspan, waarvan de bestuurder blijkbaar het stuur kwijt was. De dame werd tegen een boom aangekneld en bekwam inwen dige kneuzingen, benevens een beenwond. De kinderen kregen slechts enkele schrammen, hoe wel de wagen vernield werd. BRAND. Te Arnhem is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de bakkerij van de firma Sanders aan de Maarten van Rossum- straat. De bewoners konden zich intijds redden. De bakkerij is uitgebrand. Verzekering dekt de schade. ALS EEN DER LEDEN SLAAP VALT. Op de publieke tribune vj de raadzaal te Zuidland is tt ledikant geplaatst voor een di huisgenooten van den gemeenti veldwachter. De man moest ei door hem gehuurde woning di verkocht was verlaten en die het gemeentehuis betrekken. Deze is echter zoo klein d| men voor de keus kwam der arrestantenlokalen of publieke tribune voor slaappla^ in te richten. De keus viel de laatste. Bij de zittingen vl den raad is het ledikant dof een gordijn aan het oog on| trokken. BLOEDVERGIFTIGING. Een agent van politie te Delj krabde een puistje in het gela: open met het gevolg dat onder hevige pijnen aan bloeij vergiftiging is bezweken. VERNIELD. Het postvliegtuig Amsterdam Hamburg is Vrijdagmorgen b een daling op het vliegterrei te Oldenzaal gedeeltelijk vtJ nield De post is per D-trei doorgezonden naar Duitschlani Er zijn geen persoonlijke ongi lukken. CONSENTEN-ZWENDEL. De politie te Amsterdam heel aangehouden een 52-jarig ma; uit Zandvoort, verdacht vaj zwendel met consenten. AANGEHOUDEN. De politie te Amsterdam heel i Vrijdag aangehouden: een vrous^- verdacht van berooving va( 1300; drie electriciens, vet dacht van diefstal van ondet deelen; een slagersjongen, vei dacht van oplichting; en eti man, verdacht van medeplichtig heid aan berooving, BEROOVING. In perceel Warmoesstraat Amsterdam 85 is Zaterdagmidf dag iemand beroofd van 2D. en 3000 mark. ZEDENMISDRIJVEN. De politie heeft gearresteer een vrouw, verdacht van ovet treding van art. 250bis W. v. S gepleegd in het huis aan de O. Z. Achterburgwal te Amstei dam 27 (waar de agent Draai is vermoord) en een man, vet dacht van overtreding van art 250ter W. v. S. Hij had ee meisje van 21 jaar in het bedoel huis gelokt. TREURIG. Te Glane is een vrouw geatl resteerd, verdacht van pogira tot vergiftiging van haar tw<^ kinderen. OPLICHTER. Voorgevende het oog op haat te hebben laten vallen, en me( haar te willen huwen, wist zt kere G., wonende te 's Graven- hage, een te Delft wonendt trouwlustige weduwe een bedraj groot 25 afhandig te maken die hij volgens zijn bewerinj te kort kwam om iets te koopen Hij liet daarna niets meer vat zich hooren Vrijdag zag di vrouw den man loopen die haat had bedrogen en opgelicht. Zi achtervolgde hem en leverdt hem over aan de politie. D' oplichter zit thans achter slot et grendel. De man heeft reeds op meetj trouwlustige weeuwtjes het oog; laten vallen, welk oog er latei weer afrolde toen hij geld vat hen in bezit had. EEN KWAAD BEEST. Een meisje te Boekelo werf aangevallen door een hond, die van den ketting was losgebroken. Het kind werd zeer ernstig aan een arm en een been verwond,, terwijl haar de kleeren grooten- deels van het lijf werden ge scheurd. Een vrouw, die tel

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 2