Plaatse! Nieuws. De vliegdemonstratie te IJzendijke. Binnenland. Gemengd Nieuws De Voorzitter merkt op, dat dit hoofdzakelijk is gekomen door het berijden met zware vrachten boomen door Strikwer- da, die, wegens het hooge kade- geld, de boomen heeft gelegd achter zijn woning en daarom die straat moet berijden. Voorgesteld wordt, wanneer de boomen weg zijn, die straat te herstellen met groote keien, welke later van het keipad zul len komen. De heer de Hullu stelt voor, daar niet achter te wachten, doch dadelijk met keien te be straten. Hierna wordt de openbare vergadering gesloten, om over te gaan in comité-generaal. Vergadering van den Raad der gemeente Oostburg, op Vrijdag 27 Augustus 1920. Om elf uur kwam de Raad onzer gemeente bijeen. Afwezig met kennisgeving de heer A. Brevet. Na lezing der notulen, welke worden goedgekeurd, deelt de voorzitter mede, dat is ingekomen de goedkeuring van het Leeningsbesluit Van de PI. Comm. van On derwijs, dat de leden hun be noeming hebben aanvaard. De rekening 1919 wordt vast gesteld in ontv. op ƒ85916.82 en in uitgaaf op 81789.53 Goed slot 4127.29 waaronder de geldleeniog is be grepen. Verhooging van den Hoofd. Omslag wordt niet noodig ge acht. De concept-begrooting 1920 wordt den Raad aangeboden tot een bedrag van 55205.191/a. Een postje Erfpachtsgrond groot 2.08 van C. Ekkebus wordt oninbaar verklaard, zoo ook eenige postjes H. Omslag. Een schrijven van den Hoofd ingenieur der Rijks-Waterstaat was ingekomen, omtrent het beheer en onderhoud der Rijks weg loopende door de gemeente. B. en W. brengen dit schrij ven in den Raad om hun oor deel hierover te vei nemen. De Voorzitter acht het wen- schelijk dat het onderhoud in één hand is, en niet het eene gedeelte bij het Rijk en het andere gedeelte bij de gemeente. Ook kan niet uitgemaakt wor den wat de gemeente wel, en wat niet in hun onderhoud moet worden opgenomen. Op voorstel van B. en W. zal aan den Hoofd.-Ingenieur mede- deeling worden gedaan dat de Raad kennis heeft genomen van zijn schrijven, doch geen be slissing kon nemen en gaarne een teekening tegemoet ziet, waarop wordt aangegeven wat door het Rijk en vrat door de gemeente moet worden onder houden. Voorts wordt mededeeling gedaan dat de opening der R. H. B. S. op 7 Sept. zal plaats vinden in de Graanbeurs. Ook de Minister van Onderwijs hoopt daarbij tegenwoordig te zijn. De opening zal op gepaste wijze plaats hebben. Bij monde van den Voorzitter wordt den heer Van Peenen dank gezegd voor de bewezen diensten als zetter. Wegens hoogen ouderdom wsnschte hij niet meer in aanmerking te komen. Een reclame Hoofd. Omslag van den heer Plasschaart wordt gegrond geacht, en overeenkom stig zijn verzoek verminderd. Bij den rondvraag vestigt de heer Van Dam de aandacht op het gevaar dat er 's avonds be staat aan het einde van den Grooten dam, en vraagt of daar een lantaarn geplaatst kan wor den. De Raad is het hiermede vol komen eens, en met de winter- dienst zal daarin worden voor zien. Hierna wordt de vergadering gesloten. Onze lezers zullen zich zeker nog wel herinneren, dat in het jaar 1914, vóór dat de groote wereldoorlog uitbrak, te IJzen dijke een beweging werd op touw gezet om aldaar een vlieg demonstratie te houden Een terrein werd uitgezocht en een bekend Vlieger, Jan Oliesla ger, werd aangezocht om boven dat terrein zijn vliegkunst weer te geven. Om zoo'n vliegdemonstratie te organiseeren was veel geld noodig. Voorbereidende maatregelen om die kosten te dekken waren reeds genomen. Toegangskaar ten tot dat terrein werden ver kocht, en waarlijk het scheen te gelukken. Er scheen animo genoeg te wezen om het terrein te bezoeken om het vliegen te zien, toen plotseling de wereld oorlog uitbrak en de vliegde monstratie in het water viel. Evenwel niet de vlieger. Deze bleef vliegen, al was het niet boven IJzendijke. Wie heeft tijdens den oorlog niet gelezen van den Antwerpschen Duivel. Maanden gingen voorbij zonder dat men iets van hem hoorde. Velen dachten aan hem; hoe zou het met Olieslager zijn? Zou ook hij gesneuveld zijn Is hij aan het front? Toen plotse ling werd vernomen dat Jan Olieslager als vliegenier in het leger was en zich geheel had gegeven voor zijn land. Zijn land heeft ook hem niet vergeten en gedecoreerd is hij uit den oorlog gekomen na zeer veel gevaren te hebben getrotseerd. Met recht werd hij genoemd de Antwerp- sche Duivel. En nu, zes jaren daarna, zal diezelfde Jan Olieslager naar IJzendijke komen, om de uitge stelde vliegdemonstratie toch te geven. Maar, de tijden zijn veranderd, en met hen de menschen. Was het- in 1914 een vliegde monstratie om te zien vliegen, thans is het om zelf vliegtochten te maken. Met den aviateur, den beroemden en bekwamen Jan Olieslager mede ds lucht in te gaan. Wel een groot onderscheid. Dat het aan deelnemers zal ontbre ken, gelooven wij niet, gezien de niet hooge kosten. Voor tien gulden maakt m m een vliegtocht mee. Wij wenschen de onder nemers veel succes. De navolgende personen heb ben zich reeds opgegeven Ed. Hinneman te Oost burg P. de Hullu Pz., Iz. de Hullu Pz., Aarnout de Hullu Iz. allen te Schoondijke Iz. de Hul lu te Breskens Prudent de Mil- liano te SluisJos. Cadueque te Philippine Jan Ykelaar, Hector de Witte, Aug. Modde, F. de Pauw, Ella Aerts, Pros. v. d. Broucke, allen te IJzendijke en Jan Dieleman te Axel. Wie volgt DE VEEPEST IN BELGIË. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat met ingang van 30 Augustus 1920 is verbo den het vervoeren of doen ver voeren van herkauwende dieren en varkens uit een kring in de provinciën N.-Brabant en Lim burg, begrensd ten Westen door deprovincie Zeeland, ten noorden door den spoorweg van af ge noemde grens over Bergen op Zoom, Roosendaal, Breda, Til burg, Boxtel, Eindhoven, Venlo, Duitsche grens, ten oosten door de Duitsche grens en ten zuiden door de Belgische grens, met inbegrip van het gedeelte van de gemeente Roosendaal ten noor den van genoemden spoorweg gelegen binnen dezen kring het houden van markten, openbare verkoopingen, tentoonstellingen en andere vereenigingen van herkauwende dieren en varkens. Wanneer bijzondere reden af wijking van dit verbod noodza kelijk maken, kan zoodanige af wijking worden toegestaan door den betrokken Commissaris der Koningin, onder de door den betrokken districtsveearts aan te geven voorwaarden. (St.-Crt.) De Minister van Landbouw brengt ter kennis van belangheb benden, dat, blijkens ontvangen mededeeling, de uitvoer en de doorvoer door België van her kauwende dieren, varkens, een hoevige dieren, gevolgelte, vle.'sch, huiden, alle soorten van dierlijke voortbrengselen, mest, hooi en veevoeder zijn verbo den, uitgezonderd rechtstreek- sche doorvoer van genoemde dieren en producten in met lood gezegelde spoorwagens, zonder overlading cp Belgisch grond gebied. (St. Crt.) Breskens. Ter gelegenheid van den veertigsten Geboortedag van H.M. de Koningin, wapper den van vele gebouwen de drie kleur. De schoollieren waren met Oranje versierd, terwijl door de muziekvereeniging 's avonds een concert werd gegeven cp de gedempte Spuikom. IJzendijke. De vorige week verscheen boven onze gemeente een vliegmachine, komende van Antwerpen, waarin zich enkele leden bevonden van de com missie tot het houden van vlieg tochten alhier. Na het terrein te hebben verkend, werd de te rug naar Antwerpen aanvaard. Biervliet. Voor de betrek king van Onderwijzer met hoofd akte aan de School alhier heb ben zich geen sollicitanten aan- gemeld, i i SPORT. Wedvl. Zwolle 29 Aug. Afstand 213 K.M. Duiven gelost 7 uur. 50 duiven le en 3e prijs en le poule P. v. d. Sande, 2e, 5e en 6e prijs en 2e 3e en 4e poule A. v. Gijs, 4e prijs A. Vermeulen, 7e prijs D. Quaars, 8e en 9e prijs en 5e en 6e poule W. Reinhout, 10e prijs en 7e poule Joz. Pleijte. De eerste duif arriveerde 9.50.18. Laastste 9.51.43. Hoogwatergetij Breskens. Vanaf 5 April Zomertijd. DAGEN. vm. nam Woensdag 1 Sept 3.40 4.04 Donderdag 2 4.14 4.38 Vrijdag 3 4.52 5.16 Laatste Kwartier, Sept. nam. 8.24. Zondag 5 INBRAKEN. Bij afwezigheid van den schip per C. van der W. is ingebro ken in de roef van het in de Spoorweghaven te Rotterdam liggende Rijnschip Stella Maris. Uit de roef is voor een waarde van f300 aan boven- en onder- kleeding gestolen. Tevens werd ingbroken in het langs zijde van het Rijnschip liggende tjalkschip Jan, schipper r. P. Aan boord van dit tjalkschip wordt niets vermist, doch op een tafeltje in de roef aldaar zijn een breek ijzer en bet slot van de openge broken roef van het Rijnschip gevonden. KIND VERBRAND. Bij het afsteken van een ze venklapper is Zondagmiddag te Arnhem een drie-jarig meisje door een brandende zevenklap per geraakt. Haar kleertjes vat ten vlam en het kind is tenge volge van brandwonden overle den. Waarom dit gevaarlijk werk niet verboden. INDRUKWEKKEND. Vrijdagmiddag had de begra fenis plaats van de slachtoffers van de zandverschuiving te Win schoten. Enorm groot was de deelneming. De geheele St. Vi- tusstraat stond vol, toen tegen half een de lijkjes van de 3-ja- rige Jacoba, de 5 jarige Pieter- tje en de 9-jarige Caiharina Hemmen het sterfhuis werden uitgedragen en in den lijkwagen gezet. Tal van buurvrouwen, ja zelfs mannen schreiden. Een 9- tal kransen dekte de kistjes, waaronder een van de .Volhar ding" en een van de bewoners van het Sint Vitusholt, met 't opschrift: .Laatste groet be woners St. Vitusholt." En pas was deze droeve plech tigheid afgeloopen, of ook het vierde slachtoffer, de 41/,-jarige Geert Lindemulder, werd aan den schoot der aarde toever trouwd. Ook hier was de deel neming groot. BRAND. Vrijdagnamiddag, kort nadat de werklieden de fabriek verla ten hadden, is brand uitgebroken ir, de stoomhoutzagerij en scha- verij van de firma Nanninga en Zonen aan de verlengde H. L. Wicherstraat te Groningen. De brandweer, die met veel materi aal uitrukte, wist den brand te beperken tot de zagerij, die dan ook met den daarin aanwezigen houtvoorraad en de machines is vernield. Verzekering dekt de schade. GESNAPT. Den Haagsche recherche heeft aangehouden den Oostenrijker M. T., uit Mannheim, en den Nederlander W. van der S., van Scheveningen, die reeds lang waren opgemerkt voor het wis selkantoor op het Spui en ver dacht werden van de uitgifte van valsche Duitsche bankbiljetten van 500 mark. In dat kantoor trachtte zij de biljetten te wis selen, en met succes. Toen de recherche hen aanhield in het wisselkantoor, hadden zij nog een groot aantal der valsche biljetten in hun bezit. De beide mannen zijn ter beschikking van de ju stitie gesteld. Waarschijnlijk zijn de biljetten in Duischland gefa briceerd en over Kerkrade ons land ingevoerd. DOODGESTOKEN. Bij een twist is Zaterdagnacht te Groningen de 26-jarige J. S. in het hart gestoken. Nadat hij zich nog een 50 meter had voort gesleept, zakte hij ineen. Op het transport per brancard naar het politiebureau is hij overleden. De politie meent den dader op het spoor te zijn. BEROOVINGEN. In de douanenzaal te Hoek van Holland ia gistermorgen een passagier van de Haiwichboot beroofd van een portefeuille met 600 gulden. Drie passagiers, ver dacht van dezen diefstal, werden door de politie aangehouden. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. is te Amsterdam een Duitscher op de Prins Hen drikkade aangevallen door twee onbekend gebleven personen, die hem op het hoofd stompten en hem een koffertje o.a. inhouden de 930, 1000 Mark, 500 dol lars en een paspoort afnamen. De man is ter vepleging in het Binnengasthuis opgenomen. NOODLOTTIG SCHOT. De landbouwer A. W. te Har- denberg wilde op een stuk wild schieten, maar schoot bij zijn buurman door de ruiten. Deze werd zeer ernstig verwond en in het ziekenhuis alhier opgeno men. ERNSTIGE BRAND. Nabij Vorden is de molen toe- |ver behoorende aan H. Jansen afge- van brand. Door het neervallen van de brandende wieken zijn ook de naastliggende winkel bakkerij en woonhuis door het vuur aan getast. Het geheele complex en de in een schuur geborgen win ter voorraad en het meubilair zijn verbrand. De bewoners, die door omwo nenden werden gewekt, konden zich niet dan met de grootste moeite in veiligheid te bren- gen. EEN GOEDE VANGST. Dezer dagen bemerkte men, dat de offerblokken in de R.K. Kerk te Nederwetten gelicht waren. Terstond viel de ver- drenkeling van dezen diefstal op een zeer verdacht individu, dat hier destijds rondzwierf. Zoo dra men het verdacht individu voor de tweede maal bemerkte werd de politie gewaarschuwd, die het heerschap inrekende. De politie heeft hiermede een goede vangst gedaan, want de dader is zekere van K. uit Til burg, een berucht kerkdief, die meermalen met politie en justi tie in aanraking is geweest. ^r- ON VOORZICHTIG. Het vierjarig dochtertje van den heer Huizebosch te Grams- bergen was achter op een wagen geklommen. Toen de wagen stil hield geraakte het kind onder een wiel en werd levensloos op genomen. EEN HOTEL-TREIN. Ten dienste van het groote toeristen-verkeer in de verwoeste streken van N.-Frankrijk, is een hotel-trein ingericht, samenge steld uit 17 wagons van Ameri- kaansche herkomst. Dit „hotel" bevat slaapgelegenheden, salons, restaurants en badkamers. ONTZETTENDE BRAND. Uit Moskou wordt geseind dat de Russische stad Saratof bijna geheel door de vlammen verwoest werd. Een ontzettende brand, die 8 uur lang woedde, heeft geheele wijken in asch ge legd; een 100-tal menschen kwa men in de vlammen om 25.000 zijn dakloos; op de Wolga ver brandden verschillende booten. Het is opmerkelijk dat sedert eenigentijd zooveel branden zich voordoen in sovjet -Rusland. Zoo werden in de steden van Moskou, Riazan en Tambof verschillende woudgedeelten vernield De sov jets zien daar bewijzen van an ti-bolsjewistische samenzwerin gen in. EEN DWERGSTAM. Een Amerikaansch zendeling en anthropoloog, wiens naam Van den Bergh is, heeft in de maagdelijke wouden van den Belgischen Kongo een dwerg ras ontdekt. De volwassen exem plaren van dit ras zijn gemiddeld niet langer dan vier voet. Zij vertoonen een aapachtig uiterlijk en de mannelijke individuen be- wegen zich met verwonderlijke handigheid over de takken der boomen. Andere stammen geven deze pygmeeën den naam Mam- boeti. Dr. Van den Bergh vond ze in het district Kilo, op 200 mijlen afstands van den weste lijken oever van het Albert Ny- anza en leefde een week lang in hunne nabijheid. Hun taal bestaat uit een reeks monosyllaben. De zendeling-anthropoloog zegt, dat dit dwergvolk kleiner is dan de vroeger bij het Tanganjika- meer door sir Harry Johnston ontdekte pygmeeën, die in an dere opzichten zelfs sterk van de Mamboetie verschillen,

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 2