Polen. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM-BLIEK TNO.,02? BRESKENS PI077?40 29e Jaargang Woensdag 1 September 1920 Nummer 2551 Ontmaskerd. 6) Lg Gemeenteraad. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 10 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1—5 regels 60 cent Elke regel meer 12 cent. Bij abonnement lager tarief Drukker-Uitgever Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot u i t e r 1 ij k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur De „Times"-correspondent te ?archau meldt, dat er twee stroo- ingen zijn in de openbare mee- ng in Polen, die vermoedelijk ok haar weerspiegeling vinden het kabinetde eene is voor en strijd tot het einde, thans, [gen het bolsjewismede an- ere wenscht een onmiddellijken rede en den wederopbouw van et land. Aangenomen wordt, at de eerste politiek gesteund rerdt door Frankrijk, de tweede loor Engeland. Deze veel ver breide meening is, zegt de „Ti- nes"-correspondent, zeker onjuist [at betreft de officieele gealli- ierde vertegenwoordigers te Varschau. Zoowel de bijzondere lissies, die thans vertrokken zijn, ls de permanente staven der latente in de Poolsche hoofdstad ebben in harmonie en eenstem- ling ten gunste van den laatsten oers gewerkt. De politiek om het bolsjewis- le met geweld te vernietigen, ie steeds de ambitie is geweest an een krachtige militaire partij, l nu populair bij een grooter eel der gemeenschap. Zij heeft en krachtigen stoot gekregen oor de erkenning der regeering an generaal Wrangel door frankrijk. De aanhangers ervan ,ijn opgetogen door de jongste irachtige, doch gemakkelijke 'oolsche sdccessen en aange- loedigd door den blijkbaren af- eer der Russische boeren zeiven an het bolsjewieksche regime, ooals die door duizenden ge- angenen wordt aan den dag elegd. Deze Russen worden tot twee roepen gevormd. De een zal ienen onder kolonel Balakowitsj, en Russischen officier, die ge urende den geheelen veldtocht en kleinen troep Russen heeft angevoerd, die aan de zijde er Polen vocht. De andere groep al onder kolonel Dolinski staan ie de vertegenwoordiger is van eneraal Wrangel. Deze beide roepen zullen, als alles goed aat, binnenkort een krachtigen Ik wil volstrekt niet aan de ;ravin mijne bemiddeling om len goed resultaat te hebben, ipdwingen. Hij boog en wilde aan zijn rerk voortgaan, hetgeen de laaf hem opgedragen had. De Taaf verhinderde hem hierin n zeide Enders, ik wensch, dat gij de [ravin naar den molen vergezelt. Mogelijk dat zij uwe hulp niet an missen. De oude molenaar weet zich lok op zijne wijze met u te l'rstaan. En het is vooral noo- ''g> dat gij het er op aanlegt het stuk, dat ze mij op- ateld hebben, door hem te iten teekenen. Als de oude nog zond verstand heeft, zal hij oeten inzien, dat hij aan het veldtocht voeren tegen het bol sjewieksche regime als onder deel van Wrangei's leger en met hem een convergeerende bewe ging maken naar Moskou. De „rimes"-correspondentlegt er den nadruk op, dat zij geen deel uitmaken van het Poolsche leger, maar onder de algemeene leiding staan van een Russisch comité, dat reeds geruimen tijd zijn hoofdkwartier heeft in Polen en waarvan Savinkof voorzitter is. Dit comité staat niet in recht- streeksche verbinding met gene raal Wrangel maar werkt loyaal met hem samen en is zoo moge lijk nog democratischer dan deze. De beweging is als volkomen onafhankelijk van Poolsche of eenige andere hulp van buiten bedoeld. Degenen, die den strijd willen uitvechten, houden staande dat er geen vrede mogelijk is met de bolsjewieken, ook al wordt deze gewenscht geacht. Zij be- toogen o.a., dat bolsjewieksche agenten het gezag van de Pool sche gemakkelijker zouden on dermijnen wanneer er in naam vrede is dan als de krijgswet geldt. In tegenstelling hiermee zeg gen anderen, met de socialisten aan het hoofd, dat het eerste en meest noodige voor Polen vrede is. Ook zij geven toe, dat een werkelijke vrede met het bolsje wieksche régime moeilijk, wel licht onmogelijk is om te be reiken, maar dat de poging moet worden gedaan. Zelfs ten koste van eenig verlies van zelfrespect moet een vrede of ten minste een wapenstilstand van onbe- paalden duur worden geteekend met de bolsjewieken. Dit laatste standpunt, aldus be sluit de ,Times"-correspondent, dat door de Britsche diplomatie begunstigd wordt, spreekt waar schijnlijk ook tot het Britsche publiek. Het is echter niet meer dan billijk tegenover de Polen eraan toe te voegen, dat men de kracht der andere argumenten gemakkelijker inziet, als men te Warschau is dan wanneer men de Poolsche moeilijkheden be kind zijner dochter die nu een maal eene gravin Rheinsburg is, plichten te vervullen heeft' Ik zal doen, wat de heer graaf heef! bevolen. Ënders was opgestaan en had de pen neergelegd. Lucie was niet op haar gemak, er streden in haar verschillende gewaarwordingen. Alles in haar verzette zich nu weder er tegen om den tyrannieken wil van haar grootvader ten uitvoer te bren gen. Daar klonk in het nevenver- trek een lichte pas, en spoedig er na verscheen de jonge graaf XIV. De fabrikant Weller droeg, vooral wanneer hij alleen was, het hoofd voorover op de borst, als buigde hij onder een zwaren last, dien hij alhoewel onzicht baar doeg. Het was niet alleen het min der goed gaan der zaken, daar schouwt van het veilige eiland Brittanië uit. Breskens. Vrijdagavond kwam de raad onzer gemeente bijeen. Wegens ziekte was de Secretaris afwezig. Na voorlezing der notulen, welke worden goedgekeurd, wordt namens het College van B. en W. de Gemeente-rekening aangeboden in ontvang op 53188.351 'a en in uitgaaf op 49266.41'/2, alzoo met een batig slot van ƒ.1921.94. Van de aanslagen worden enkele posten oninbaar verklaart, door vertrek uit de •gemeente. Het presentiegeld der Raads leden, wat thans 48 is, wordt met het oog op de duurte ge bracht op 75. Omtrent de stortplaats voor vuilnis, hebben B. en W. een deskundig advies ontvangen. Hieruit blijkt dat het contract Van Meenen-Manneke niet zou gehandhaafd kunnen worden, en de gemeente wel het rechtheeft de vuilnis daar ter plaatse te storten. B. en W. advisecfen evenwel, daar er niet genoeg gebruik van gemaakt zal worden, er van af te zien en de vuilnisbelt te bren gen, waar zij vroeger is geweest, aan den Oesterput, achter Van Gijs. Na eenige discussies wordt met algemeene stemmen besloten dit advies aan te nemen. Van den architect Hamers uit Bussum was een ontwerp van Nieuw-Breskens ingekomen. Het bouwplan was op een groote kaart, welke in de Raadzaal hing, in beeld gebracht. Dit plan is opgemaakt met het oog op het feit, dat Ged. Staten indertijd afwijzend be schikte op het annexatie-plan van de Kijkuit. Nu Ged. Sta ten evenwel zelf met het voorstel tot annexeeren van gemeenten zijn gekomen, acht men het wenschelijk af te wachten. Mocht echter geen grenswijziging plaats hebben, dan kan men op dit plan terugkomen. andere fabrieken op de zijne, door nieuwe uitvindingen een aanzienlijke voorsprong gemaakt hadden, doch verscheiden zijner groote plannen hadden zich nog niet verwezenlijkt, zoo ook niet de uitvinding van Weller. Dit maakte hem zeer zenuwachtig vooral daar hij ook door de groote verkwistingen zijner vrouw, zijn rijkdom zag verdwijnen, gelijk de sneeuw voor de zon. Hij ging nog altijd door als voor meer malen millionair alhoewel hij het niet meer was. Hij had reeds lang getracht door een of andere nieuwe uitvinding er weer boven op te komen, doch het mocht hem niet gelukken. Zulks was toch niet alles, wat hem ter neder drukte. Sedert zijne bekentenis aan advocaat Bernhardt was zijn leven gebroken. Zijn geweten was wakker geschudhet gor dijn, dat zijn verleden bedekte, had hij opgelicht. Of hij er goed aan gedaan Van den heer W. de Smidt was een schrijven ingekomen om subsidie voor de in te leggen auto-dienst Cadzand-Breskens. B. en W. kunnen den Raad nog geen voorstel doen. Van andere gemeenten hebben zij ook nog niets vernomen, waar om wordt voorgesteld een af wachtende houding aan te ne men. Aldus wordt besloten. B. en W. hebben een schrij ven gericht aan den Minister van Waterstaat, in verband met een verzoek van de Vereeni- ging ,Schuttevaêr", om de hier bestaande hooge kadegelden te vermind ;ren, en deze in over eenstemming te brengen met die van andere havenplaatsen. Van den Minister was een schrijven ingekomen, verzoeken de hem een met feiten omkleed schrijven toe te zenden. De heer Van Overbeeke gueft eenige adressen, waar om feiten kan geïnformeerd worden. Met het oog op de nieuwe volkstelling zal een nieuwe huis- nommering moeten plaatshebben. B. en W. meenen, dat de voordeeligste weg is, de bestaan de plaatjes te hernommeren. De Raad keurt dit goed. Tegelijkertijd zou ook aan de straten, welke nog geen naam hebben, een naam kunnen wor- den gegeven. Zoo wordt voorgesteld de weg naar het kerkhof te betitelen met de Weijkmanlaan. De straat aan het einde van de Steen ovende Hullustraat, omre den de heer de Hullu het initia tief heeft genomen daar te bouwen. De weg naar zandhalen zal Duinstraat worden genoemd, en de weg tusschen Moggré en Besemer Strandstraat, terwijl het Keipad zal vervallen, en de naam zal krijgen van Spuiplein. De heer Luteijn was er voor om de namen Zandstraten te herdoopen in Dwarsstraten. Dit kon evenwel bij den Raad geen ingang vinden. Het voorstel in stemming gebracht, wordt ver worpen met 6 tegen 1 stem, die van den heer Luteijn. Van den Inspecteur der Be had den advocaat Bernhardt, die intusschen rechter geworden was, tot zijn vertrouwde te ma ken Deze vraag had Weller zich herhaaldelijk gesteld, doch hij meende niet anders kunnen ge handeld te hebben. Toch ver volgde hem dit steeds gelijk een nacht. Als de rechter thans eens sprak, als hij hem eens verraadde? Hij huiverde bij deze gedachtenl Doch dan weer zeide hij tot zich zelf, dat de rechter eeuwig dank baarheid schuldig was, en zoo lang hij het hem geleende bedrag niet terug had betaald, hij niets te vreezen had, en daartoe zou hij nooit in staat zijn. Daaren boven had hij ook zijn woord ge geven te zullen zwijgen. Doch van het oogenblik af dat rechter Bcrhardt achter zijn ge heim gekomen was, was de vriend schap die vroeger zoo hecht en innig was, veel koeler gewor den. Er was eene verwijdering lastingen en Accijnzen was een verzoek ingekomen of de ge meente genegen was een woning voor den Ontvanger op de Spui- kom te bouwen, alsmede een tweetal woningen voor de kom miezen. Algemeen was men van oor deel dat de gemeente, met het oog op de financiën, hierin niet kon toestemmen, en men het beter achtte, dat het Rijk hier voor zorgde. Voorgesteld wordt de Politie verordening te wijzigen en duarin bepalingen op te nemen om het woeste rijden met motor rijtuigen binnen de kom der gemeente tegen te gaan. Beslo- ten wordt de maximum-snelheid te bepalen op 15 K.M. Wegens ziekte van den Secre taris-Ontvanger, wordt besloten een waarnemend Secretaris aan te stellen. B. en W. hebben den heer Wagtho gevraagd om deze be trekking weder op zich te nemen en van hem een welwillend ant woord ontvangen. Besloten wordt den heer Wagtho als waarne mend Secretaris aan te stellen en den Secretaris zieken-verlof te verleenen. Met het oog op de ziekte van den Secretaris wenscht de Voor zitter van het hem verstrekte verlof tot 29 Sept. geen gebruik te maken. Van Ged. Staten is een her haald verzoek ingekomen tot subsidieering der Politieschool te Hilversum. Besloten wordt dit bij de a.s. begrooting te behandelen. Een schrijven van den Bond van Gem.-ambtenaren in Zeeland behelzende onderzoek of genoeg personeel aanwezig is, wordt voor kennisgeving aangenomen. Bij den rondvraag vraagt de heer Luteijn hoever het staat met het aanleggen van het straatje aan de Boulevard. De Voorzitter deelt mede, dat dit 15 Sept. moet gereed zijn. De heer Cappon vraagt of er geen herstelling kan plaats heb ben van de 1ste Zandstraat, daar deze geheel is stuk gereden. tusschen hen ontstaan, kortom Bernhardt gaf het bewijs, dat hij de handelwijze van den fa brikant afkeurde. Hij vermeed hem zooveel mo gelijk en als hij den fabikant soms toevallig ontmoette en hem de hand toestak, drukte hij die niet. De fabrikant leed ten zeerste onder deze vernedering, toch zou hij geen handbreed van zijne rol, die hij eenmaal op zich genomen had te spelen, zijn af geweken. Hij zou als een leeuw voor zijn hol vechten, als men het wagen durfde, hem zijne plaats te betwisten. Hoofdzaak was, voor zijne echtgenoote het geheim te be waren en zijnen zoon Willy een eerlijken naam en de fabriek achter te laten In korten tijd kon hij de fabriek weder er boven op gewerkt en het inko men met eenige millioenen ver meerderd hebben. (Vervolgt.)

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 1