ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM-BLIEK 29e Jaargang Woensdag 18 Augustus 1920 Nummer 2547 Weelde-belasting. Ontmaskerd. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 10 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 60 cent Elke regel meer 12 cent. Bij abonnement lager tarief Drukker-Uitgever Telefoon krf(VFN<> Postgiro No. 21 ÖKtaliCn:ï 17704 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur :-: Een nieuw ontwerp Weelde belasting is. naar het „N. v. d. D." meldt, vanwege liet ministerie van Financiën ter kennis rond gezonden aan de Kamers van Koophandel en de Kamers van Arbeid. Onder den naam „Weeldebe lasting" zal worden geheven een belasting van goederen genoemd in een bij deze wet behoorende tabel, bij levering hier te lande aan een kooper, door vervaardi ging, bereiden, bewerken, telen of verbouwen. Bij invoer van zulke goederen wordt die belasting vervangen door het te heffen invoerrecht. Met levering aan een kooper wordt levering ingevolge iedere andere overeenkomst onder be- zwarenden titel dan die van koop en verkoop gelijkgesteld. Met uitbreiding in zoover van het eerste lid van dit artikel wordt van schilderijen, pastels, teekeningen, etsen, kunstvoorwer pen en oudheden, bij elke le vering hier lande aan een koo per de belasting geheven, on verschillig waar die goederen zijn vervaardigd. De bepaling geldt mede ten aanzien van beelden, waarvan niet ten ge- noege van de administratie der accijnzen kan worden aange toond, dat daarvan meer exem plaren bestaan, met dien ver stande, dat bij levering door een ander dan den vervaardiger, de belasting slechts wordt geheven ten bedrage van twee ten hon derd van den verkoopprijs. De belasting wordt verder ge heven van den geheelen omzet van wijn-, drank- en koffiehuizen, eethuizen, hotels en pensions, in verband met de door hen bere kende prijzen, het gehalte hun ner bezoekers en den aard en de stoffeering hunner inrich ting door een aan te wijzen com missie telkens voor een tijdvak van 36 maanden worden aange wezen als inrichtingen van weel de. Onder omzet wordt ten deze mede verstaan hetgeen den be- 32) „Neen, zeide hij, dat is mijne dochter niet. En toch zag hij iets in haar, dat hem weder geen twijfel liet, dat hij niet uit zijn hoofd kon verwijderen. De nabijheid der gravin maakte hein zenuwachtig en benam hem allen zin, om zich aan de zaken van den graaf te wijden. Wat bekommerde hem op dit oogenblik de oude molenaar? Wat ging het hem aan, of hij bestolen was De graaf die tot hem sprak, deed hem opschrikken uit zijne gedachten. Gij meent, Enders, dat de oude in den Rotbachmolen in staat is, zich nog alles van den diefstal te herinneren, vroeg de graaf. Ik denk wel, heer graaf, ant woordde hij met klankvolle stem, zoekers of logeergasten in reke ning wordt gebracht wegens nachtverblijf, huur van vertrek ken, licht, bediening of uit welken hoofde ook. Wat v r ij is. Geen weelde belasting is verschuldigd: a. wegens de levering van eigen werken op het gebied der schilderkunst, teekenkunst, beeld houwkunst en plastiek, door Ne- derlandsche kunstenaars, die hier te lande wonen. b. wegens de levering van goederen, die bestemd zijn om in een verzameling te worden opgenomen, aan musea en der gelijke voor het publiek toegan kelijke inrichtingen, welke ei gendom zijn van een publiek rechtelijk lichaam, een stichting of een vereenigingv die rechts persoonlijkheid bezit. c. wegens goederen bestemd voor den kerkedienst. Heffingen van 2 en 10 Volgens de tabel zal worden geheven een belasting van 2 "Io van oudheden, kunst voorwerpen, schilderijen in wa ter- of olieverf, pastels, teeke ningen, etsenvan 10 °/0 van allerlei gebruiksartikelen, o. a badgevser8, warmwatergevsers, badkuipen, beddespreien, brand kasten, safe-loketten, kluisdeuren, cylinderhoeden, panamahoeden, damestasschen, dons, eetwaren in luchtdichte verpakking, fijn lederwerk uitgezonderd schoen werk en van riem voorzien le deren geldtasschen gekleurde versierde lampenkappen of lam pen ballons (uitgezonderd van die van papier), handschoenen, ingevoerd fruit, versch of ge droogd, met uitzondering van sinaasappelen en bananen, drui ven, kachelhaarden, open haar den, gashaarden, haardstellen, kristallen en half kristallen goe deren, al of niet geslepen, licht kronen met meer dan twee branders of lichtpunten, linnen tafel- en beddegoed, mandwerk, rieten meubelen, voor zoover geschilderd of in meer dan een kleur bewerkt, meubelen die gebeeldhouwd zijn, die van snijwerk zijn voorzien of die zijn dat hij met den tijd zich alles zal herinneren. De geneesheer geeft de hoop, den ouden man in het leven te houden, niet op, en het schijnt, dat hij met den dag in beterschap toeneemt. De oude graaf was opgestaan en ging met de handen op den rug het vertrek op en neer. Hij mompelde eenige onverstaanbare woorden, die nu juist wel geen goede wensch tot herstel van den molenaar geweest zullen zijn. Zijn gelaat was toornig. Het jongste lange proces, om de rechten des molenaars klein dochter als gravin van Rheins- burg, had haat en verbittering teweeg gebracht. Voor mij handelt het zich en kel om de gestolen akten, die op de schuldbekentenissen onzer eigendommen betrekking heb ben. De toestand van dien ou den schurk, komt bij mij niet in aanmerking. Lucie zat gelijk een beeld, geschilderd of gelakt, spiegel kasten, meubelgordijnen en vi trages, olijfolie, onder- en bover.- kleederen, gedeeltelijk bestaand uit fluweel, zijden of kunstzijden of waarop bont of vederen zijn aangebracht, parasols, zijden, kunstzijden en halfzijden para- pluies, wandelstokken, rijzwee- pen, reisnecaissaires, reisdekens, rijtuigen met hun onderdee'en en toebehooren, rijwielen niet ingericht voor goederenvervoer met hun onderdeelen en toebe hooren, luchtbanden daaronder begrepen, schoenen, laarzen en pantoffels, wanneer de schacht uit nog andere stoffen dan on- gelakt leder, rubber of linnen is vervaardigd, specerijen, spiegel glas, spiegels, glas in lood, stof fen van zijde, kunstzijde en halfzijde fluweel en trijp en daaruit of daarmede vervaardig de goederen, stofzuigers en toe-, behooren, tafelkleeden, met uit zondering van linnen en katoe nen, vloerkleeden en matten, met uitzondering van uit biezen gevlochten matten, vrouwen- en kinderhoeden vftn zijde, kunst zijde, halfzijde of fluweel of voorzien van andere versierselen eenkleurige band of lint, wasch- tafels ingericht voor koud en warmwateraanvosr en afloop, wijn voor zoover niet aan ac cijns onderworpen. Heffing van 20°/o. Ver der wordt geheven 20°/0 van albums, arresleden, beelden, beeldhouw- en snijwerk en daarmede versierde voorwer pen; benzine, biljarten, biljart ballen en queues, biljartlaken, onderdeelen van biljarten; bloem stukken, bouquetten, bloemen manden, bloemenvazen, behalve die bestaande uit ongekleurd en ongeslepen glas boa's, boek- en plaatwerken waarvan de band ge heel of gedeeltelijk uit andere bestanddeelen dan karton of lin nen bestaat, of de rug uit leder of perkament al of niet te sa men met andere stoffenbont werk, pelswerk, bereide voeten zakken, dons, doozen voor ber ging van speelkaarten of fiches, feest en carnavalartikeien, film- Toch had zij tijd gehad, om van den eersten schrik te be komen en op een middel ge zonnen, om het dreigende gevaar af te weren. „Overwinnen of sterven", moest zij voor oogen houden, en ze wilde leven. Nu vooral, nu het gevaar haar den afgrond getoond had, waar aan zij stond, ontwaakte in haar een nieuwe levensdrang. Neen, zij wilde niet sterven, zij wilde zich den glans niet laten ont nemen. Nu vooral zou zij tot eiken prijs de rol blijven spelen, die zij eens op haar genomen had. Zij was de kleindochter van den molenaar Steften en zou haar grootvader niet op zulke wijze laten beschimpen, zooals de oude graaf het gedaan had en nog wel in het bijzijn van een ondergeschikte. Brutaler wezen kon men zich zeker moei lijk denken. Zij stond op, nam den sleep van haar kleed en zeiIk ga positieven voor gebruik in bios copen, fijn koper- en tinwerk, fotografietoestellen formaat 13 bij 18 en kleiner objectieven, toestellen tot het projecteeren van lichtbeelden, galakleeding met toebehooren, geëmailleerde goederen, met uitzondering van ijzerwaren, indien zij teekenin gen of versieringen vertoonen gongs, haarwerken, handwapens en munitie, alsmede onderdeelen hiervan en kruit; hazard- en andere spelen, met uitzondering van speelkaartenhuistelefoon met bijbehooren, jachtbenoodigd- heden en sportartikelen, kleeding daaronder begrepenkant uit de hand bewerkt en voorwerpen waarin deze voorkomtkoek-, suiker-, taartpastei, bisquit-, ban ket, banketbakkerswerk en cho colade kransen, kunstbloemen, lijfsieraden, lijsten en portret standaard, likeuren, punch, whis key, livreien en toebehooren, meubelen waaraan leder, pluche, zijde, kunstzijde of brocaat voor komt ingelegde meubelen, als mede meubelen uit massief eiken-, noten-, palissander of mahoniehoutmoffenmotor rijwielen, autopeds, aanhang- en zijspanwagens, een en ander voor zoover zij niet zijn inge richt voor goederenvervoer, als mede hun onderdeelen en toe behooren, luchtbanden daaron der begrepen. Muziekinstrumenten, zoo me chanische als andere, met hun onderdeelen en toebehooren, met uitzondering van orgels oesters parketvloeren; met beeldhoilw- werk of snij werk versierde wand- betimmering vaste tafels, bed den en zitplaatsen daaronder be grepen pleiziervaartuigen met hun onderdeelen en toebehooren; prent-briefkaarten, schemerlam pen, schuimende wijn, slobkou sen, sluiers, «moking- en rokklee- ding, snuiserijen, speeltafels rook tafeltjes, sigarenkastjes, rookstel len, stereoscopen, tooneelkijkers, prismakijkers voor handgebruik, binocles, fafe a mains, tuinmeu belen, serremeubelen, voorwer pen van goud, zilver of platina of die daarmede zijn belegd of mij verwijderen, want ik kan onmogelijk dulden, dat men in mijn bijzijn op zulken toon van mijn grootvader spreekt. De onde molenaar Steffen is de vader mijner moeder, die insge lijks eene gravin Rheinsburg was. Zij had deze woorden met zooveel talent gesproken, dat de beste tooneelspeelster haar moei lijk geëvenaard zou hebben. Voor den koekoek, heethoofd, loop toch niet weg, zeide de graaf, hield haar tegen en duw de haar zacht op den stoel neder. Gij moet het een ver bitterd aristocratenhart niet eu vel duiden, als het overloopt van woede 1 Gij hebt er toch geen gedacht van, wat ik in den loop der jaren van dien boerenvlegel aan haat en wraakzucht geleden heb. De graaf balde onwillekeurig de handen, de oogen schoten vlammende blikken onder de grijze wimpers, zijn gansche samengesteld zijn, vergulde of verzilverde voorwerpen, met uit zondering van gereedschappen, werktuigen, munten, boren, vul penhouders, waarvan de pen uit edel metaal is vervaardigd en zulke pennen zelve, als ook van snaren met zilverdraad omwon den voorwerpen, van agaat, barnsteen, invoor, jaspis, koraal, marmer, parelmoer of schildpad of die daarmede zijn samenge steld voorwerpen enkel bestemd tot versiering, vuurwerk, waaiers. In zijn toelichting zegt de minister van financiën reeds kor ten tijd na zijn optreden te kennen te hebben gegeven, dat invoering van een weeldebelas ting tot versterking der midde len hem gewenschf voorkwam. Een zware druk voor handel en nijverheid door deze belasting wordt door hem niet gevreesd. De minister schat de opbrengst van deze belasting op f 24.000.000 's jaars. De oorlog tusschen Polen en Rusland. Nu wij het oorlogvoeren aan onze grenzen gelukkig niet meer kunnen aanschouwen, achten wij het niet van belang ontbloot onze lezers mede te deelen, wat de Duitsche correspondent van het Duitsche blad „Acht Uhr Abend- blatt" mededeeld van het Pool- sche front, waar, zooals men weet, de oorlog nog gestadig voort woedt: Ik was Zaterdagavond getuige van de eerste gevechten in het gebied van Soldau, die den Poolsche corridor afsloten. De Russen hadden belangrijke strijd krachten om Mlawa samentrok ken. Zij openden gisteren om halt vier een artillerievuur, dat tot vijf uur in den namiddag duurde. De Russen rukten tege lijkertijd van Narzyn langzaam tegen Soldau op. De tegen Soldau vechtende troepen bestaan uit de 34ste infanteriebrigade, ver der uit gedeelten van het kau- kasische ruiterkorps en uit vier batterijen. Bij Illowo waren twee lichaam beefde. De geheele wrok, dien hij zoo lange jaren tegen den ouden molenaar had, kwam te voorschijn. De wapens, waarmede uw grootvader ons Rheinburgers be streed, waren gruwzame, ging hij op diepen toon voort. Voet voor voet ontrukte hij ons onzen eigendom. De Bensdorfer kolen mijnen, uit welke hij millioenen gedolven heeft dat was vroe ger Rheinsburger eigendom 1 De bosschen, die zich tot aan het slot uitstrekken, behooren voor het grootste deel aan hemNu gij dit vernomen hebt, zult ge zeker niet verlangen, dat ik hem met glacé handschoenen aanvat! Ik haat hem ik haat hem tot over het graf heen 1 Er is niets wat in staat is, de kloof, die tusschen ons ontstaan is, te vullen 1 Hierop droogde zich de graaf het zweet van het aangezicht. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 1