ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN tno.,02T breskens 29e Jaargang Woensdag 11 Augustus 1920 Nummer 2545 Onze levensstandaard. ggEFH.LBT6«. Ontmaskerd- V7 eepest. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 10 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 60 cent Elke regel meer 12 cent. Bij abonnement lager tarief Drukker-Uitgever E. BOOM-BLIEK Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur liet is voor de meesten nog een heele toer om hun uitgaven en inkomsten met elkaar in even wicht te brengen en het kan daarom wellicht een troost zijn te vernemen, dat volgens het Bureau der Statistiek de tegen woordige levensstandaard in zul ke mate is verbeterd, dat hij, in zijn geheel beschouwd, weer op het peil van voor den oorlog is gekomen. Weliswaar is het een schrale troost, zoolang men de waarheid dezer uitspraak niet in eigen leven ziet. Maar zij geeft hoop voor de toekomst in zooverre zij het streven der oeco- mische verhoudingen aantoont om in evenwicht te raken, een stre ven naar stabiliseering, dat ook op ons leven zijn invloed moet doen gelden. Deze uitspraak be- teekent allerminst, dat de duurte, waaronder de meesten onzer nog lijden, afneemt en de prijzen der benoodigheden dalen, maar heeft alleen betrekking op verhoudin gen. Duurte is natuurlijk een be trekkelijk begrip, in zooverre de vraag, of iets al of niet duur is, afhangt van verhoudingen. Prijs- stijging beteekent/iiog geen duur te, maar wordt het, wanneer de loonen en inkomsten niet even redig stijgen. Aanvankelijke prijs- stijging heeft dus altijd duurte tengevolge, omdat de stijging der loonen achteraan komt. Zoo dra echter die loonstijging alge- gemeen volgt, merken we de stijging der prijzen niet meer dan alleen in het begin, wanneer we ons nog de oude prijzen her inneren. Het geld heeft dan een andere waarde gekregen, wat zich in de verhooging van alle prijzen ook van de loonprijzen en ten slotte ook in de kapitaal verhoudingen uitdrukt. En wan neer nu het Bureau voor Statis tiek zegt, dat de tegenwoordige levensstandaard in het algemeen weer öp 't peil van voor den oorlog gekomen is, dan wil het daarmee 30) Dien dag zelfs, een schoonen herfstdag, had men hem in een stoel buiten in de frissche lucht gebracht en onder een grooten noteboom nedergezet. Enders was ook aanwezig en zat naast den zieke en deed moeite om zich door eenige gebaren, aan hem te doen vei- staan. Zelfs was hij op de ge dachte gekomen, om eenige groote letters op een stuk papier te zetten, die woorden vormden en op het gelaat van den zieke kon hij zien, dat hij zoodoende misschien zijn geest zou scher pen en zich het voorgevallene in herinnering brengen kon. Op deze wijze had hij hem ook medegedeeld, dat zijne kleindochter op het slot verbleef en met den graaf gehuwd was. De uitwerking dezer mêde- deeling wa» echter verschrikke- natuurlijk niet zeggen, dat de prijzen weer gedaald zijn tot de vóór-oorlogsprijzen, maar dat over 't algemeen de loonen zich aangepast hebben aan de prijzen en aus weer het evenwicht van normale verhoudingen en nor male toestanden bereikt is. Het komt mij echter voor, dat deze uitspraak in haar algemeen heid onjuist is, en alleen geldt voor bepaalde categorieën van menschen, speciaal voor de loon arbeiders in de steden, wier loo nen het meest gestegen zijn. Ook voor de plattelandsarbe'ders, al thans voor de landarbeiders, is de toestand nog minder rooskleu rig, al is ook hun loon zeer be langrijk in de hoogte gegaan. Maar voor de kleine burgerij, de intellectueele arbeiders eu het grootste deel van den niet-han- deldrijvenden middenstand is het evenwicht tusschen inkomstenen uitgaven nog lang niet bereikt en is er nog geen sprake van, dat hun levensstandaard alweer op het peil van voor den oorlog geko men is. Hun levenskosten blijven nog altijd belangrijk boven hun loonen en salarissen of andere inkomsten en het laat zich ook niet aanzien, dat daarin den eer sten tijd een gunstige verande ring zal komen, al is er natuur lijk een beweging in die richting merkbaar, doordat een kleine prijsdaling waar te nemen valt en anderzijds ook voor de min der bevoorrechte maatschappe lijke klassen, voor intellectueele arbeiders, beambten, ambtenaren en dergelijken een geringe loon stijging is te constateeren. In het Engelsche tijdschrift „The Economisch" komt Iedere maand een lijst voor van de prijzen van graan, vleesch, thee, suiker en andere voedingsmid delen, weefstoffen, delfstoffen, rubber, hout, petroleum enz. De vergelijking dezer lijsten geeft een kijk op den gang der prijzen en toont voor de laatste maanden een geregelde daling. Men moet echter bedenken, dat deze lijsten vooral voor Enge- lijk. Het hoofd van den molenaar viel achterover, zijne oogen sloten zich en zijn gezicht vertrok op akelige wijze. De schrijver van den graaf schrikte op dit gezicht en meende niet anders, of hij zou een nieuwe beroerte gekregen hebben. Doch het was alsof een wonder gebeurde. D? verlamde hand, die tot nu toe als dood op de omgeslagen deken had gelegen, bewoog in eens, en wat noch de kunst van den geneesheer, noch de zorg der verpleegster ver mocht hadden, volbracht de natuur, misschien door den schrik. De vingers van den mo lenaar maakten teekenen tot schrijven. Enders gaf spoedig papier en potlood en ondersteunde de hand van den zieke, omdat deze te zwak was. Eerst eenige onduidelijke tee- kens, de letters wilden zich niet vormen, ook kon de zieke zijne gedachten misschien niet ver zamelen. Doch eindelijk kwam, alhoewel bijna onleesbaar, een land gelden. En al blijft natuur lijk, nu het internationaal verkeer weer zoowat vrij is, iedere bin- nenlandsche markt ouder den invloed der internationale, tijde lijk kunnen er vooral in dezen tijd nog groote verschillen voor komen. Zoo is voor ons land, waar melk, kaas en eieren de eerste maanden van dit jaar in prijs daalden (de laatste weken gaan ze weer aanmerkelijk om hoog) door het Bureau voor Statistiek een stijging der prij zen voor brood, grutterswaren, vleesch, visch, suiker en aard appelen geconstateerd kleeren bleven in prijs vrijwel gelijk; de kosten van verlichting, brand stof, contributies, periodieken enz. namen toe. Volgens de lijsten in het Engelsche tijd schrift daarentegen is de d ding der prijzen sinds Maart vrijwel algemeen. In de maand Maart zou dus de stijging haar hoogte punt bereikt hebben en zou dus, voorloopig althans, het eind bereikt zijn van de lijn, die sinds begin 1919 onafgebroken naar boven loopt. De duurte, die zich thans laat voelen, is weliswaar grootendeels een gevolg van den oorlog, maar zij heeft zich thans eerst eenigen tijd na het einde van den feite lijken oorlog het duidelijkst geopenbaard. Feitelijk werken de oorzaken van deze duurte reeds van voor den oorlog. Ook toen klaagden we over de duurte en alleen de jongste prijsstijging heeft ons dat doen vergeten. Maar de eerste maanden na deq wapenstilstand was een dui delijke en geleidelijke daling merkbaar. Stellen we den stand der prijzen in November 1918 op honderd, dan zien we na den wapenstilstand een geleidelijke daling tot 92. Daarna begint eenige maanden na den wapen stilstand een stijging, die tot Maart van dit jaar aanhoudt, in welke maand zij met het cijfer 134 haar hoogtepunt bereikt. Hierna begint dan de daling, zoodat voor April, Mei en Juni woord te voorschijn. „Gerda", en daarachter een vraagteeken. De schrijver herhaalde hem zijne mededeeling nog eens. Dan rolden twee dikke tranen van het gerimpelde gelaat van den molenaar op het papier. Dan hielden de vingers het potlood krampachtig vast en het volgende kwam in groote doch onduide lijke letters te voosschijn Ongeldig Testament Gerecht. De schrijver verstond, dat hij een nieuw testament wilde ma ken en dat het gerecht moest komen. Daarna schieef hij eenige vra gen op en hield die den zieke voor. Weet ge dat ge bestolen zijt Bevonden zich in de kast papieren ook geld Hierop rolden de oogen weder wild in de kassen, krampachtig vertrok hij zijn lammen arm, die zich steeds meer begon te be wegen. Daar Enders gaarne op het de cijfers zijn 132, 132, 126. Deze cijfers zijn echter algemeen. Zoo wijst de vorige maand voor vleesch en graan een verhooging van het cijfer aan. Daarentegen is er een zeer geringe teruggang in den prijs der delfstoffen en een groote teruggang in dien van weefstoffen, met uitzondering van vlas. Dit laatste is wel opmerkelijk, omdat men juist algemeen meen de, dat kleeren wel het langst duur zouden blijven, maar de voedingsmiddelen snel in prijs zouden dalen. Het toont ook, hoe gevaarlijk het is te voorspel len en uit statistieken voor de toekomst conclussies te trekken Ofschoon de daling der vracht prijzen en de berichten omtrent goede oogsten wel doen vermoe den, dat de daling zal aanhouden, is het nog lang niet zeker. In elk geval zal de daling langzaam gaan, omdat de gevolgen van den oorlog, die zich ook in ver minderde productie, een enorme schuldenlast en een nog ontwricht internationaal verkeer openbaren, nog lang hun invloed doen gel den. De tegenwoordige prijzen zijn dan ook nog, als uit de statis tieken blijkt, een heel eind bo ven de prijzen op het oogen- blik van het eindigen van den oorlog. Niettemin is verbe tering merkbaar, in zooverre da ling is ingetieden, de productie begint te vermeerderen en het economische leven met allerlei hulp meer en meer zijn gewonen stand begint te hernemen. Bovendien is tegenover deze daling der prijzen een lichte ver hooging van loonen en salarissen merkbaar, ook voor die maat schappelijke groepen, die tot nu toe achterbleven. De uitspraak van het bureau der Statistieken moge dus wat voorbarig zijn, een verbetering van den levens standaard is voor allen merkbaar. En we mogen hopen, dat deze uitspraak, die nog slechts voor een enkele maatschappelijke klasse geldt, haar waarheid bin nen niet al te langen tijd in ons a)ler leven zal bevestigen. spoor zijner verdwenen dochter wilde komen, schreef hijWeet gij wat van Lucie mijne dochter gekomen, of waar zij gebleven is Zij verpleegde u immers Doch is spoorloos verdwenen. De molenaar scheen den zin dezer vraag niet te verstaan Hij kende Lucie niet, daar hij haar nooit te voren zag, ook scheen zijn geheugen nog te zwak. Alleen dat hij bestolen was wist hij en stelde vertwijfelde pogingen in het werk, om hem zulks verstaanbaar te maken. Enders wilde zich nu nog eenige zekerheid over Fred Wel- ler verschaffen, dien hij voor den dief hield. Weet gij waarheen de Ameri kaan Fred Weller zich begeven heeft De molenaar spande zich zooveel mogelijk in om het geschrevene te begrijpen. Ein delijk zeiden zijne oogen, dat hij den inhoud verstond. Enders nam andermaal zijne hand, die eerst eenige onduide- Nu de zeer gevreesde ziekte, de veepest der herkauwende dieren, ook deze gewesten be dreigt, meenen wij goed te doen, de wettelijke bepalingen en maatregelen in herinnering te brengen De Commissaris der Koningin seinde 6 dezer, dat alle bestaan de vergunningen tot invoer en weder invoer van vee uit België zijn ingetrokken, en geen nieuwe worden verleend. Hetzelfde geldt voor mest. De ingezetenen worden drin gend verzocht, Belgische vee stallen te mijden, en vreemden niet bij huil vee toe te laten. Art. 13 der WetWanneer zich bij eenig stuk vee verschijn selen van eene besmettelijke ziekte openbaren«i de houder of hoe der verplicht daarvan onmiddel lijk kennis te geven aan den burgemeester der gemeente, waar het vee zich bevi/idt. Overtreding wordt gestraft met geldboete van 25 tot 75. Art. 14. Een stuk vee, dat verschijnselen eener besmette lijke ziekte vertoont, moet on middellijk door den eigenaar, houder of hoeder van het overige vee worden verwijderd en zoo lang afgezonderd gehouden wor dentot dat daaromtrent door den burgemeester, in overleg met den veearts overeenkomstig de bepalingen der Wet zal be slist zijn. Overtreding wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 1 jaar of geldboete van ten hoogste 500. Art. 21. Vervoer van vee, door eene besmettelijke ziekte aangetast of daarvan verdacht, is verboden. Overtreding wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 1 jaar of geldboete van ten hoogste 500. Art. 22. Het vee wordt ver dacht gehouden, wanneer de districts-veeartsen daaraan ken- teekenen meenen te bespeuren van eene besmettelijke ziekte, lijke leekens gaf, doch eindelijk vormden zich de woorden .Ber lijn, Machinefabriek Weller, Nieu we uitvinding". Nu had Enders, meende hij, een uitgangspunt om op het spoor van den diet te komen. De hand van den molenaar schoof nog steeds onrustig heen en weer over het papier. En duidelijk was te lezen„Gestolen Schuldbekentenissen Rheins- burg". Nogmaals maakte de hand eene krampachtige beweging, doch het potlood ontviel de stramme vingers; er scheengeene kracht meer in te zijn. De secretaris van graaf Rheins- burg moest zich voor heden tevreden stellen, vooral daar de geneesheer kwam, die zulke in spanning ten strengste verbood. Hij vond den toestand dan ook veel erger en voorspelde een spoedig overlijden, als niet met de grootste zorg te werk gegaan en alle onnoodige inspanning vermeden werd. (Vervolgt.)

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 1