ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijksch Oveuichl VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK TNo,02in BRESKENS p°7s$4ro 29e Jaargang Zaterdag 7 Augustus 1920 Nummer 2544 Ontmaskerd. Volkenbond. Binnenland. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 10 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1—5 regels 60 cent Elke regel meer 12 cent. Bij abonnement lager tarief Drukker-Uitgever Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Bezint eer gij begint, is S^en deugdelijke raad voor iedereen en er zijn er al heel wat geweest, die zich beklaagden, dat zij er niet eerder rekening mee heb ben gehouden. Misschien be- hooren de staatslieden der En tente ook wel tot hen, al zullen zij het nog wel niet erkennen. Zij hebben de pretentie gehad de wereld opnieuw te willen inrichten en tot aller genoegen verder te besturen en het is nu voor iedereen, en waarschijnlijk ook wel voor hen zeiven, dui delijk, dat dit ver boven hunne krachten ging en zij daarin dan ook jammerlijk zijn gefaald. Want nog nooit sinds de tijden der groote volksverhuizing, toen alles in het honderd liep en de volken kris en kras door elkaar heen schoten als bliksemflitsen, is het zoo'n janboel geweest als tegenwoordig en heeft de wereld er zoo allerbelabberst voorge staan. En het is duidelijk dat de heeren dan ook absoluut niel meer weten, hoe de wereld weer in het goede spoor te krijgen en beginnen te vermoeden, dat het jammer is, dat ze haar ooit uit het oude spoor hebben gedron gen. Dit laatste vermoeden spreekt zich althans vrij onom wonden uit in de gedachten en de voorstellen van den Engel- schen minister Churhill, zooals hij die thans in een Londensch blad openbaart. Tegen het bol sjewistisch gevaar, waarvoor hij na al de mislukte proefnemin gen geen raad meer weet, wil hij de Duitschers mobiliseeren. Hun groote legermacht, die hun pas door den vrede van Ver sailles ia afgenomen, die altijd het groote gevaar heette voor de beschaafde wereld, ter af wering waarvan de Entente de wereld ten oorlog heeft opgeroe pen en over welker finale ont binding de wereld te Spa bijna opnieuw in ruzie was geraakt, die legermacht wil hij hen terug- 29) De herfst was ingetreden en het jonge paar was uit de hoofd stad op het slot Rheinsburg aangekomen, waar de graaf aan de jacht zou komen deelnemen. Zoo iemand, dan was het de schrijver Enders, die deze komst in bange afwachting te gemoet zag. Eindelijk toch zou hij de zekerheid krijgen of de jonge gravin zijne dochter was, en of zijn waanzinnig vermoeden we zenlijkheid was. Hij streek met biide handen over het voorhcotd, om zijne onzinnige denkbeelden te doen verdwijnen. Het was toch onmogelijk, dat zulk voor naam adellijk geslacht als de grafelijke familie Rheinsburg, zich tot zulk schandelijk bedrog zou leenen. Daarenboven was hij toch dagelijks in de nabij heid van den graaf en om te geven ter bestrijding van het bolsjewisme. De Engelschen hebben het met Koltsjak geprobeerd, met Joe- denitsj en Denikin en andere Russische generaals, met de blok kade en met de randstaten. Het is allemaal vergeefs geweest. En nu hun laatste mislukking in den nederlaag en den drei genden ondergang van Polen op zoo ontstellende wijze open baar wordt, willen ze het met de Duitschers probeeren. Het is Churchill nog maar, die wel eens meer met vreemde fanta- siën te venten loopt. Maar het zou de eerste keer niet wezen, dat het Engelsche rijk die fan- tasiën te verwezenlijken poogde. En te Berlijn ioopen al geruch ten, dat er met Ludendorff over de mogelijkheid van interventie en de vorming van een groot Duitsch leger onderhandeld wordt. Het zou de grootste en verschrikkelijkste mislukking van alle zijn. Geen mislukking ten opzichte van Rusland maar eene ten opzichte van de gansche wereld. Heel de wereldoorlog met zijn offers van millioenen menschenlevens en milliarden gouds zou een povere misluk king, meer nog, een lugubere vergissing blijken. Om Duitsch- land neer te werpen werd die oorlog gevoerd. En het slot zou zijn, de wederoprichting van dit zelfde Duitschland, maar de zekerheid bovendien, dat men het noodig had en niet missen kon ter bescherming van Euro pa's Westen en dus verkeerd deed het omver te gooien. Het-is nog zoo ver niet. Te Genève discussiëeren socialisten nog over Duitschland's schuld en Duitschland's verantwoorde lijkheid en in het Fransche parlement wordt Millerand hard gevallen omdat hij niet strenger aan het tractaat van Versailles vasthield. Maar we leven snel tegenwoordig. En dit openbaart zich ook in de telkens wisselende aspecten en overtuigingen. Hoe anders staan de gealli eerden nu tegenover de bolsje- zeggen zijn rechterhand. Er was bijna geen gedachte van den ouden graaf, die hij niet kende. Hij was zeker een echt aris tocraat, hoogmoedig, een tyran voor zijne ondergeschikten, van vooroordeelen bevangen, waar aan hij tot in zijn dood vast hield. Doch in den grond had hij een edel karakter, dat nooit tot een onrechtvaardige daad of eenig bedrog zou medegewerkt hebben. Dat was de oplossing van zijn hoofdbreken zijne inbeel ding, hij kon Lucie in de jonge gravin wedervinden, was een droombeeld. En inderdaad, de jonge voor name dame, die hij daags na de aankomst op het slot ontmoette in het park, had niet de minste overeenkomst, wat het gelaat betrof, met zijne dochter. Enders begreep zelf niet hoe hij op zulk een dwazen inval gekomen was. Zij moest inderdaad de wiki als ten tijde van de Parij- sche vredesconferentie. Toen werd ook een conferentie met de bolsjewiki voorgesteld op het eiland Principa. In hoe geheel andere positie zullen de bolsje wiki naar de Londensehe con ferentie gaan. Als ze er heen gaan 1 We zullen onze zaken met Polen zelf wel redderen hebben ze verklaard. Daar zullen de geallieerden dus genoegen mee moeten nemen. En de Polen ook Arme Polen Zij hadden zich in het hoofd gesteld, dat ze de toekomstige beheerschers van Midden- en Oost Europa zou den worden. En zij mogen heel blij zijn, wanneer ze er als natie het leven afbrengen. Posen, heet het, zullen de bolsjewiki weer voor Duitschland opeischen. Eu wat voor zich zelf? De En tente zegt wel, dat zij zich ver plicht voelen Polen in stand te houden, omdat zij Polen gescha pen heeft. Ma r hoe zij het doen wil, zegt zij niet. Waarschijnlijk heeft haar plichtsgevoel nog een anderen grond. Zij, de Entente, is niet alleen de oorzaak van Poien's ontstaan, maar de oor zaak van zijn nederlaag tevens, althans voor een groot deel. Want zooals de Polen zelf ook niet vrij waren van imperialisme en grootheidswaan, Frankrijk vooral heeft ten eigen behoeve dien waan aangewakkerd. Polen immers was bestemd om de Fran sche belangen in het Oosten te beschermen en zijn heerschappij op het vasteland van Europa te helpen handhaven. Het zou de Fransche politieagent zijn, die de onderworpen volken in het Oosten en Midden in bedwang hield. En de nederlaag van Polen beteekent daarom ook de mis lukking der Fransche politiek in Oost-Europa. Wellicht beteekent het nog meer, duidt het op de mislukking der Fransche politiek in haar geheel. Churchill's voor stel is een somber voorteeken. Want het herstel van Duitsch land's macht werpt het gansche broze kaartenhuis van Frankrijk's kleindochter van den molenaar zijn. Dank aan de talrijke toilet artikelen, die haar ten dienste stonden, had zij op haar gelaat eene heele verandering kunnen te weeg bréngen. Zelfs haar wenkbrauwen waren van andere kleur. Zoo had zij zich zelfs voor haar vader onkenbaar ge maakt. Hiertoe werkte de ele gante kleeding veel mede. Met droef heid overstelpt stapte de schrijver dien dag naar den ouden Rotbachmolen toe. Hij wiit dat de eenigc, die over het in den molen voorgevallene, eenige mededeeling doen kon, de molenaar SteliVn was Het was opvallend voor Enders, dat hij zich wilde verstaanbaar ma ken, door steeds zijne blikken op de oude kast te vestigen. Enders meende den wensch van den zieke te raden, en opende de kast, doch vond er alleen nog eenige oude papieren, die niet de minste waarde had- machtspolitiek en opperheer schappij omver. Daartegen kan geen Fransch-Belgisch verbond, waarvoor de F'ransche liga's zich zoo warm maken, helpen. En op F'rankrijk's macht steund Enge- land's macht. Is Llovd George zich van het naderend gevaar bewust, dat de geruchten van een overkomst tusschen de En gelsche regeering en de leren zoo hardnekkig aanhouden Want Ierland vreet aan Enge- land's kracht. En de Ieren schij nen vastbesloten tot het uiterste. Dat is hun zelfs door Engeland niet te breken kracht. Maar zou dan Engeland door een lersche samenwering te gronde gaan na dat het de grootste militaire macht ter wereld verslagen heeft, heeft Lloyd George gevraagd. Waarom niet? Er zijn grootere wonderen gebeurd dan die. En voor ieder wereldrijk, de ge schiedenis leert het, komt na de hoogste stijging het onver mijdelijke uiteenvallen. Volgens het Alg. Hbl. bevat de „Daily Telegraph" een com munique van den Volkenbond, waarin wordt gezegd dat een van de belangrijkste dingen, waartoe door den Raad van den Bond fe St. Sebastiaan is be sloten, het in het leven roepen van een instelling is, waardoor het den Bond mogelijk wordt om in geval van noodzakelijk heid een economische en finan- cieele blokkade toe te passen op een lid van den Bond, dat zekere bepalingen van de overeenkomst schendt. Een onmiddellijke beraadsla ging over dit onderwerp is van belang, vooreerst omdat zulk een blokkade niet toegepast zou kunnen worden zonder groot tijdverlies, tenzij zij van te vo ren is voorbereid. Verder om dat de wetenschap alleen, dat het wapen tot gebruik gereed is, een zeer heilzame uitwerking den. En toen hij hem deze toonde, rolden de oogen des molenaars zoo wild in hunne kassen, dat Enders er voor schrikte. Het vermoeden kwam bij hem op, dat de kast papieren van waarde had bevat, die verdwe nen waren. De gedachte, dat het verdwij nen dezer papieren, in verband met het verdwijnen zijner dochter konde gebracht worden, was nog niet in hem opgekomen. Integendeel, iets geheel anders begon hij te gelooven. En dat was dat de jonge ingenieur, die in den molen geweest was, zich den inhoud had toegeëigend. Ja, zoo zou het zijn, die had den ouden Steffen bestolen. Doch, dan ook was hij mis schien reeds op weg naar Amerika terug. Zijn naam had hij ge lukkig, als Fred Weiier hooren noemen. Herfst was het en ook bij den molenaar had men den oogst zon kunnen hebben. In de derde plaats zou zulk een actie aan- toonen, dat de leden van den Bond besloten zijn om het zoo noodig voor elke natie onmoge lijk te maken de gemaakte en aanvaarde bepalingen der over eenkomst te schenden. Dat wapen kan begrijpelijker wijze niet met goed gevolg ge bruikt worden zonder dat er een centra il, samenvattend ge zag in het leven wordt geroe pen. In de eerste plaats zou een algemeene uniformiteit in de wetgevende en administratieve bepalingen der verschillende staten zoowel grooter kracht aan de gemeenschappelijke actie bijzetten als een grooter gevoel van rechtvaardigheid en billijk heid onder de verschillende commercieele belangen verze keren. Tevens zou zulk een blokkade toegepast kunnen wor den op alle staten, of het leden van den bond zijn of niet. Een coöperatieve actie van de leden van den bond zou noodzakelijk zijn om er de staten, die geen leden van den bond zijn, toe te brengen geen handel te drijven met den overtredenden staat. Er dient op gewezen, dat de ver plichting van eiken staat om de financieele en economische blok kade op den staat, die de over eenkomst schendt, toe te passen, automatisch is. Zij vloeit voort uit het feit, dat de overeenkomst geschonden wordt, en verschilt dus fundamenteel van elke ver plichting voor leger of vloot, die er op de leden van den Bond mag rusten. In het laatste geval wordt aan elke regeering de eind-beslissing gelaten of zij ja dan niet zal meedoen aan een militaire actie te land of te water. De Berlijnsche correspondent van de „Tel." meldt: De minister van Financiën dr. Wirth heeft naar aanleiding van het sluiten van het Duitsch- binnengehaald, die de schooven tot aan het dak vulden. In het dorp zeide men weder: „De Rotbachmolenaar zaait ko ren en oogst goud, bij hem verandert alle» in goud 1" Dit alles nam niet weg, dat hij hulpeloos op het ziekbed lag. Doch alles ging zijn geregelden gang, omdat het een huis was, waar orde heerschte. Ieder wist zijn werk en zijne plaats, en daar hij voor zijn dienstperso neel een goed hart had en niet karig was met het loon, deed ieder zijn plicht, ook als hun meester er niet bij was. De geneesheer kwam dage lijks en dank zij zijn goede zorg kon men eiken dag eenige beterschap bespeuren. De verpleegster, eene zuster uit een klooster der naburige stad stond den geneesheer trouw ter zijde. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 1