Plaatsel lows. Gemengd Nieuws Besturen der verschillende ver- eenigingen den eerewijn aange boden. Natuurlijk werden hierbij de noodige speechen gehouden, terwijl den eerewijn alle eer werd aangedaan. Terwijl de herinne- rings-medailles werden uitgereikt, kreeg iedere Vereeniging haar premie, zijnde 15, ter tege moetkoming in de gemaakte kosten. Onderwijl was de tijd aan gebroken dat de verschillende Vereenigingen haar stukken ten beste zouden geven op de rijk versierde kiosken. Nauwelijks had de feestvie rende Vereeniging op de kiosk op het marktplein plaats geno men, en zou de Ed.Achtb. Heer Burgemeester hen toespreken, toen zich een klein incident voordeed, doordat de houten bevloering der kiosk wegzakte, zoodat de muziekanten mede in de diepte gingen. Gelukkig liep dit ongeval zonder ongelukken af. Het verder verloop van den feestdag was gunstig. Overal ontmoeten men spelende of zin gende vereenigingen, omstuwd door honderden feestgangers. De rijk versierde en 's avonds prachtig verlichte stoomcarosel, welke aanwezig was voor de kinderfeesten van Maandagmocht ook Zondags open zijn, en had een zeer druk bezoek. Een woord van hulde komt voorze ker toe aan de ijverige kroons- ters, voor de door hun ontwor pen en smaakvolle eerepoorten, welke de gemeente zoo'n feeste lijk aanzien gaf. Maandagmorgen, heerlijk zomer weder. De te houden kinder- teesten konden begonnen wor den, geen regen zou hun feest komen storen. Om half tien werd aangevan gen met het opstellen van den stoet. De muziek voorop, daar na de schoolkinderen, gevolgd door versierde rijwielen en kar retjes. Onder het spelen der muziek ging het naar het feest terrein, waar verschillende spel letjes de kleinen wachtte, 's Mid dags hadden verschillende Volks spelen plaats, als ringrijden met paarden, fietsen en karretjes, zoowel voor dames als heeren voorts zakloopen, mastklimmen, enz. Des avonds om half zeven had op het Gemeentehuis de uitreiking der prijzen plaats. Vanaf het balkon van het Ge meentehuis werden de prijs- winners bekend gemaakt en werd hen verzocht die prijzen in ontvangst te komen nemen. Van de verschillende spelen noemen wij de le prijswinnaars: Ringrijden voor jongens, 11 prijzen, le pr. P. Herman. Koekhappen 5 prijzen, le pr. J. Notebaart. Ringrijden voor dames, 7 prij zen, le pr. S. Risseeuw. Ringrijden te paard, 6 prijzen, le pr. R. van de Waeter. Ringrijden met karretjes, 5 prijzen, le pr. Mej. M. Porreij. Zakloopen, 7 prijzen, le pr. Jan Risseeuw. Mastklimmen, 6 prijzen, le pr. J. Vermeulen. Voor de mooist versierde Fiets werden prijzen behaald door de dames M. Becu, S. Risseeuw en J. Lauret. Voor de mooist ver sierde karretjes werden prijzen behaald door de dames M. Ris seeuw, Jo Buijsse en Cor de Cock. Hierna werden door de mu ziek- en zangvereeniging eenige nummers ten beste gegeven. Een aardige attractie brachten de heeren Braet en de Hullu met een rijk versierd motor rijwiel, waarop een kunstig ge maakte Vliegmachine. Door de werking der motor kwam de vliegmachine goed tot haar rei ht. Door den Eere-voorzitter der Muziekvereeniging en door den Voorzitter der Feestcommissie werden woorden van dank ge bracht aan allen, die mede gewerkt hadden om dit feest te doen slagen. Groede mag met genoegdoe ning terugzien op haar feest, hetwelk op grootsche wijze uit nemend is geslaagd, dank zij het weder, dat buiten verwach ting zoo gunstig medewerkta. Breskens. Bij de gehouden aanbesteding voor het bouwen van een noodwoning (armhuis) aan de Nieuwe Sluis is inge schreven door J. v. Haneghem voor 1600 Iz. Vergouwe 1494 P. van de Sande 1313 L. Lijk 1125 Jac. Cruson „1110 Jac. Dierings 1103 De raming was 1253. Retranchement, Alhier is bijna algemeen het mond- en klauwzeer onder de veestapel en ook één geval vlekziekte onder de varkens. De grensstrook is weer opnieuw voorzien van een groot bord, met groote letters en nummers van Art. zooveel, die niemand kan begrijpen. De Belgen denken, het is hier wel erg gevaarlijk, zoodat auto's, fietsen, voetgangers enz. ook zelfs nog, die voorzien zijn van een grenskaart, rechtsomkeer maken. Wanneer zal zulk een muilplaagsbord kunnen veran deren en de weg op Retran chement voor de inwoners dezer en de naburige gemeente Cad- zand, gelijk gesteld worden met Sluis en andere gemeenten In de Zaterdag gehouden vergadering van den Gemeente raad alhier werden op de voor dracht als zetters geplaatst de heeren Lev. Basting, aftr. Lib. en als plaatsvervanger de heer Ch. Louret, Lib. De vacature-Kouwe werd ver vangen door den heer P. de Ridder, Anti-rev. en als plaats vervanger de heer Jac. Cambier, Lib. De Gemeenteraad bestaat uit 5 Lib. en 2 Anti-rev. IJzendijke. Zaterdagmorgen konden de marktbezoekers alhier wat nieuws zien op Landbouw gebied. De heer W. de Schrijver uit Middelburg demonteerde een Tractor, welke vooreen Dorsch- machine was gespannen. In plaats van paarden trok de Tractor deze zware machine voort, hetwelk veel bekijks had. Deze Tractor was geleverd aan den landbouwer Weeda-Diele- man te Biervliet. Waterlandkerkje. Bij de op 31 Juli jl. gehouden aan besteding van het timmer-, met sel- en schilderwerk der school alhier, was laagste inschrijver de heer P. C. Casteleijn, tim merman alhier, voor de som van 4885.871/2, aan wien het werk is gegund. POSTERIJEN. Breskens. Aan het post kantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Juli in de rijks-postspaarbank ingelegd 1 14928.88; en terugbetaald f 16139.77- Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9595. Hoogwatergetij Breskens. Vanaf 5 April Zomertijd. DAGEN. vm. nam Woensdag 4 Aug. 4.39 5.03 Donderdag 5 5.16 5.40 Vrijdag 6 5.57 6.21 Laatste Kwartier Zaterdag Aug. nm. 2.10. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur 1 De schrijver van het stukje in „Zelandia" over het monument voor Vorsterman van Oyen ver gat ook aan te halen het stand beeld van Thorbecke, dat eerst door wijlen Minister Heemskerk geweerd werd van het Binnenhof te 's Gravenhage „omdat het op de „Rijkstravers" niet mocht staan" en daarna te Amsterdam op een achteraf pleintje werd weggestopt. Dat was vroeger zoo'n beetje regel in Nederland om werkelijk groote mannen als de denker Spinoza en de groote Staatsman en geleerde Thorbecke, beide nederige, bescheiden mannen, en die in hun arbeid opgingen zon der anderen te hinderen, na hun dood nog te kleineeren. Later is men wat milder van geest geworden, getuige het Stand beeld voor Johan de Witt en waarschijnlijk spoedig een voor Oldenbarnevelt. Overigens vind ik dat de schrijver in „Zelandia" erg in consequent ishij is blijkbaar geen vriend van Van Oyen, maar bewijst hem te veel eer door hem te vergelijken met Spinoza. Van Oyen heeft zich op land- en tuinbouwgebied zeer verdienstelijk gemaakt en was een stoere werker, maar op po litiek terrein zeer veranderlijk van richting, en overigens heb ben zeer vele zijner gewest- genooten, waaronder z;er ver dienstelijke, geleden onder zijn persoonlijke aanvallen en scheid- artikelen uit zijn Weekblad, soms op lasteren af. Men zegt wel laat de dooden rusten, maar wat geschreven is blijft ge schreven, dat is ook waar en het Weekblad van Van Oyen is en blijft voor vele familiën een doorn in 't vleesch. Een tijdgenoot van Van Oyen. 29 Juli 1920. SMOKKELHANDEL. Op den weg Herzogenrath- Pannesheide, vlak tegenover de huizen, de .laatste van Neder land, op Kerkraadsch grond gebied, den weg naar Aken, waarover in 1914 de Duitsche legers zegevierend naar België trokken en vier jaar later uit Frankrijk huiswaarts keerden, lijkt het tegenwoordig wel een manusje-van-alles-markt. Op Hollandsch gebied in de huizenrij, zijn houten keeten ge bouwd, waarin de winkelier .van alles en nog wat verkoopt aan de van-alles-kunnenden-gebrui- ken Duit8cher. In de sloot ach ter de electrische lijn, liggen de Duitsche vrouwen en mannen en ook kinderen te wachten om za ken te doen met de kooplui en koopvrouwen, die uit het verre Holland na .r het uiterste hoekje des lands komen, om „massel" te maken. Het Hêgsch accent en het Emsterdemsche bargoensch vormt met het Aockener en het Rijnlandsch dialect een Babylo nische spraakverwarring. Doch de menschen begrijpen elkaar Volkomen. Er moet gemarchan deerd worden en er wordt ook drukke handel gedreven. Vooral in wittebrood en zeep. Een „wèk" kost minstens aan den Duitscher een gulden, en wie kan den prijs betalen voor de mik, die ge sneden op tafel ligt in Dussel dorf De gevraagde prijzen voor de artikelen roepen luide, dat er woekerhandel wordt gedreven. Op de Duitsche manier zijn ook de vrouwen gepakt en ge zakt als ze de grens met kost bare waar verlaten. Met den ransel op den rug en op de borst trek ken ze naar het Hinterland, om daar met een zoet winstje hun waren, veel te duur gekocht, van de hand te doen. De tusschenhan- del profiteert en de fancy-prijzen kunnen op den duur zelfs de Duitsche werklui niet meer be talen. DE FABRIEK MUTSAERS AFGEBRAND. Zaterdagnacht zijn de maga zijnen der fabriek van de firma N. A. Mutsaers en Zn. te Til burg afgebrand. De geheelen voorraad garens, wol en afge werkte stukken gingen verloren. Men schat de schade op ruim een half millioen guldens. Alles is verzekerd op beurspolis. Oor zaak onbekend SMAKELIJK ETEN! De kantonrechter te Utrecht veroordeelde Vrijdag den slager P. F. van Rooijen tot f 15 boete subs. 15 dagen hechtenis wegens den verkoop van ondeugdelijk vleesch en de slagers A. van Leeuwen en J. P. G. Vollebrecht ieder tot f 25 boete subs. 25 da gen hechtenis wegens het in voor raad hebben van ondeugdelijk vleesch. DOOR EEN AUTO OVERREDEN. Op den Amersfoortschen straat weg te Bussum is Vrijdagavond de wielrijder H. door een autó overreden, ten gevolge waarvan hij dadelijk dood was. De chauf feur had geen schuld. FRANSCH-GEINTER- NEERDEDOODGESCHOTEN Vrijdagmorgen is op een Fransch geïnterneerde in het kamp te Harderwijk, die trachtte te ontvluchten en aan het bevel van den schildwacht om halt te houden geen gehoor gaf, gescho ten. De kogel ging door het hoofd en de vluchteling viel op de plaats dood neer. ERNSTIG ONGELUK. Vrijdag had te Groningen aan de Priesch-Groningsche beet wortel-suikerfabriek een ernstig ongeluk plaats. Door't breken van een tros is een stijger, waarop zich veel werklieden bevonden, omlaag gestort. De werklieden kwamen terecht op een nieuw dak, dat eveneens instortte. Er zijn veel gewonden waaronder vijf ernstig. Van hen is de 23- jarige ongehuwde De Wolff, wonenende in Noord-Brabant, ,eenige uren later overleden. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Voorbij de Strandbatterij op het strand te Schevingen is Za terdagmiddag een 16-jarige jon geling, genaamd Deenen, wo nende Korte Molenstraat 27 te Den Haag, die daar was gaan zwemmen, verdronken. DROEVIG ONGELUK. De werkman J. Ilokke te Maas dijk heeft bij het werk van een paard een slag tegen de borst gekregen kort daarna is hij aan de gevolgen bezweken. De man laat een weduwe met zes nog jeugdige kinderen achter. DE JEUGD. Er liepen den laatsten tijd ge ruchten dat er in de omgeving van de Czaar Peterstraat te Am sterdam op de treinen zou zijn geschoten. Bij een door de poli tie ingesteld onderzoek is ge bleken, dat een aantal kwajon gens, waarvan een viertal van 713 jaar zijn aangehouden, ge tracht hebben „op treinen schie ten" te imiteeren. De bengels legden namelijk knalsignalen op de rails en op 't moment dat de trein ze deed ontploffen, gooiden ze met steenen tegen de ruiten, waardoor de reizigers meenden dat er geschoten werd. De politie heeft aan deze va- cantiebezigheden voor de jeugd ongetwijfeld prettig maar voor de veiligheid minder aanbeve lenswaardig, 'n einde gemaakt. BRUTALE DIEFSTAL. Zondagnacht heeft een brutale inbraak plaats gehad ten huize van mr. Del Campo, substituut officier van justitie, in de Wil lem de Zwijgerslaan, te 's-Gra- venhage. De inbrekers zijn door den tuin binnengekomen en heb ben door het boren van gaatjes in de serre-deuren, zich toegang tot het huis verschaft. In het be nedenhuis hebben zij alles over hoop gehaald, kasten en bureaux opgebroken en al wat maai eeni ge waarde had, mee genomen, waaronder een groote hoeveel heid tafelzilver, benevens een heerenrijwiel. De bewoners, die boven sliepen, hebben niets ge merkt vóór zij 's morgens bene den kwamen. De totale waarde van het gestolene kon nog niet worden opgegeven. Van de da der heeft men nog geen spoor kunnen ontdekken AANGEHOUDEN. De politie te Rotterdam heeft aangehouden en naar Middel burg overgebracht een 27jarige man, laatstelijk wonende te Amsterdam, die thans door Ne derland rond zwierf en door middel van een valsch stuk en voorgevende dat hij vertegen woordiger was van een werf te Port Elisabeth, namens welke werf hij een proces zou voeren tegen de Kon. Maatschappij, van verschillende personen te Middelburg en te Domburg geld had weten los te krijgen, terwijl het heerschap zijn hotel- en pension-rekeningen vergat te be talen en in een pension nog een van een anderen gast geleende regencape vergat terug te bren gen. Het bleek, dat het heerschap ook nog in het Algemeen Poli- tie-blad was gesignaleerd door den commissaris van politie te Utrecht, waar hij zich ook aan oplichting heeft schuldig ge maakt, wat hij reeds bekende. FAMILIEDRAMA. Een bewoner van de Pathmos- straat te Enschede heeft zijn Vrouw, moeder van zeven kin deren, onverhoeds van achteren bij het hoofd gegrepen; hij bracht haar met een vlijmscherp knip mes een levensgevaarlijke wonde toe aan den hals. De man meldde zich daarna op het bureau van politie aan. Het slachtoffer is naar het R.- K. ziekenhuis overgebracht Haar toestand was hopeloos. De dader heeft bij zijn ver hoor verklaard reeds geruimen tijd met het plan tot moord op zijn viouw te hebben rondgeloopen. HET VLAGGEN TE PURMEREND. Het besluit van B. en W. van Purmerend, om voortaan niet meer van de gemeente-gebouwen te vlaggen, had bij een deel der burgerij ontstemming verwerk, vooral bij de katholieken. In de laatste raadsvergadering werd aangekondigd, dat men heden op den verjaardag van de Ko ningin-Moeder meer dan ooit de vlag zou uitsteken. En Maandagmorgen hingen er in de straten van het Purmer- stedeke zooveel vlaggen, als zelfs op den verjaardag van Koningin Wilhelmina nooit te zien waren. Doch er was ook een bijzonder heid in verband met de vlaggen- quaestie. Op het dak van het stadhuis was door tot nog toe onbeken den een vlag gebonden en ook aan de lantaarn boven de stoep wapperde een groote driekleur. En vóór het raadhuis stonden velen het kunststukje te bespre ken. Want het was inderdaad een kunststukje, om boven op het dak van het stadhuis een vlag te planten. VERGIFTIGING. Te Beemster werd een Belgi sche arbeider onwel, na het ge bruik van melk. Bij onderzoek bleek, dat zich in de melk kort geknipt haar (waarschijnlijk men- schenhaar) bevond. Men vermoedt hier met een geval van opzettelijke vergiftiging te doen te hebben. De rijkspolitie stelt daarom een onderzoek in.

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 2