ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Het Festival te Gioede. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK Teiefoon B R E S K B"N S 29e Jaargang Woensdag 4 Augustus 1920 Nummer 2543 De Millioenen. Ontmaskerd, Ons Brood. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 10 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 60 cent Elke regel meer 12 cent. Bij abonnement lager tarief Drukker-Uitgever Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Een bewijs, dat ook onze Eerste Kamer vlug kan handelen, i> geleverd bij de behandeling van het wetsontwerp Crediet- overeenkomst met Duitschland. Het Handelsblad deelt hierover het volgende mede Ook de Eerste Kamer heeft dus „in een vloek en een zucht" het wetsontwerp houdende goed keuring op de met Duitschland gesloten credietovereenkomst aangenomen. Wij zijn er zeker van, dat men in onze parlemen taire geschiedenis tevergeefs zal zoeken naar een ander voorbeeld van eene wet van zoo gewichtige strekking als deze, die door de beide Kamers der Staten Gene raal zonder hoofdelijke stemming is aangenomen en niettemin in den boezem der bevolking zoo veel ongerustheid betreffende hare gevolgen achterlaat als ten aanzien van deze wet het geval is. Eene behoorlijke behandeling van het ontwerp in onzen Senaat, zooals aanvankelijk ongetwijfeld in zijne bedoeling heeft gelegen, zoude, ook al had ze tot dezelfde uitkomst geleid, de bevolking hebben gerustgesteld. Maar thans weet men, dat de Eerste Kamer, niet omdat de zaak zoo groote haast had, ook niet omdat de Regeering op zoo grooten spoed aandrong, maar alleen omdat hare leden met vacantie wilden, met ongehoorde overhaasting de behandeling heeft afgedaan. In één middag is het voorloopig verslag opgemaaktdes nachts is daarop het regeerings-ant- woord, door drie ministers on derteekend, uitgebroedop tal van vragen, in verslag gedaan, is geen antwoord gegeven ter nauwernood hadden de leden de beide stukken in hun bezit, ter wijl het publiek en de pers het antwoord nog in het geheel niet kenden, of de openbare behan deling begint en loopt in enkele uren ten einde. Daar is ook nog geweest een comité generaal en uiteraard 28) X. De schrijver en secretaris van den ouden graaf wandelde dage lijks om den Rotbachmolen. Het scheen, dat hij zulks in opdracht van den graaf deed, om zich van den toestand van den mole naar op de hoogte te houden, in werkelijkheid was het echter zijne eigene onrust, die hem zoo dikwijls dwong, het oude huis op te zoeken. Hierheen toch had zich zijne dochter begeven, om den zieken molenaar te verplegen, hier was zij het laatst gezien geworden en van hieruit ook, moest hij zijne navorschingen beginnen. Niemand was in staat hem eenig spoor aan te wijzen van de verdwenene. Niemand dan de zieke was in het huis, toen is het publiek geneigd aan te nemen, dat daar mededeelingen zijn gedaan, die de onvertraagd aanneming konden motiveerene zoo is de zaak in een zeker waas van geheimzinnigheid gehuld, dat de cretiek moet doen ver stommen. De Regeering schijnt daar eenige gegevens te hebben verschaft, die de verwachting kunnen rechtvaardigen, dat de Geallieerden de uitvoering der overeenkomst door Duitschland niet zullen tegenwerken waar om het publiek deze gegevens niet mag kennen, weten wij we nietde heer Bergsma scheen van oordeel, dat de minister ze zeer wel in openbare vergadering kon kenbaar maken. Hoe dit zij, de wet is thans aangenomen „op hoop van zegen" en ook wij willen er maar het beste van hopen wat de eerste Kamer aangaat, zal men nog wel eens op de zaak terugkomen, wanneer bij de aanstaande grond wetsherziening het tweede Ka merstelsel opnieuw aan de orde zal worden gesteld. Napleiten op de overeenkomst zelve heeft thans geen zin meer. Het kan zijn, dat alles heel goed afloopt, maar wij hadden toch gaarne van de Regeering eene uitzetting gehoord, waarop ook de Eerste Kamer in het verslag had aangedrongen, duidelijk ma-» kende, dat de Duitsche Regee ring in verband met de te Spa gesloten overeenkomst met de Geallieerden redelijkerwijze in staat moet worden geacht hare toezegging te onzen opzichte na te komen, uiteenzetting daarom van zooveel belang, omdat vast staat dat wij voor de ons te le veren steenkolen geen preferen tie hebben boven de Geallieerden en van vele zijden in Duitsch land wordt verzekerd, dat Duitschland zelfs niet bij mach te zal zijn de aan de Geallieerden toegezegde kolen te leveren. Thans hebben wij te dien aan zien geen anderen waarborg dan den voor onze ooren wat zoeti- gen brief van den Duitschen Rijkskanselier, waarin de uitla- zij den molen verliet. Ook geen teeken, dat zij daar geweest was, had zij achtergelaten. Lucie had de voorzorg geno men, de kleeding, die zij het laatst gedragen had, en zij, zooals men weet, tegen die van Gerda verwisseld had, in een pakje te binden en in den kof fer, die zij meegenomen en waarvan zij den sleutel steeds bij zich droeg, te sluiten. Er was een echt Amerikaansch zekerheidsslot op die koffer, dat geen onbekende kon openen. In dat koffer bewaarde zij ook het handta8chje, waarin het geheele vermogen van den ouden mole naar, zoowel de papieren als de schuldbekentenissen van Rheins- burg, die zij nog altijd gewei gerd had aan den graaf te over handigen. Wat de zaak nog meer in 't duister bracht, was de mede- deeling van een der dienstknech ten, die gezien had, dat de kleindochter van den ouden tingen van dr. Simons zijn ge desavoueerd. Wij willen aan dien brief zeker niet de waarde ont- zeggc-n die eraan toekomt, maar hadden_toch liever positieve cij fers gezien. In ieder geval geeft de verklaring van Fehienbach ons dezen waarborg, dat Duitsch land zich niet te onzen opzichte op overmacht zal kunnen be roepen, wanneer het tengevolge van de verplichtingen, die het te Spa op zich nam, zijne ver plichtingen ten onzen opzichte niet zal kunnen nakomen. Hebben in verschillende bladen verschillende mededeelingen ge staan omtrent de te wachten regeeringsmaatregelen van de broodvoorziening welke niet ge heel met de feiten overeenkomen, thans kan het Ned. Corr. Bureau mededeelen, dat de voornemens van den minister van landbouw, nijverheid en handel te dien opzichte zijn als volgt Zooals reeds geruimen tijd geleden door hem is medege deeld, wordt met 14 Augustus a.s. de invoer van tarwe en met 15 September die van tarwebloem en meel geheel vrijgegeven. Ieder kan dan op de vrije markt of geïmporteerd meel of geïmporteerde bloem of meel of bloem van de Nederlandsche meelfabrikanten koopen, die deze bereid zullen hebben uit inmid dels door hen aangevoerde tarwe. Het bericht, dat de meelfabri kanten niet bereid zouden zijn zelf tarwe uit Amerika te laten komen, is onjuist. De noodige maatregelen zijn door hen genomen om den import te bevorderen. Intusschen meent de regeering dat zij niet verantwoord zou zijn op eenmaal hare bemoei ingen ten opzichte van de brood voorziening te staken. Zij zal dus na 15 September de gele genheid nog openen, om, mochten de dan aangevoerde hoeveel heden tarwe of bloem niet vol- Steffen, den molen met den graaf verlaten en de bedienden de koffers naar het rijtuig ge bracht en naar het slot gereden hadden. Daar Gerda reeds voor de komst van de verpleegster ver trokken was, kon hij zich daar van geene verklaring geven, alhoewel het toch den schijn had, dat de kleindochter als gravin van Rheinsburg op het slot verbleef. Gezien had de vader haar slechts eenmaal op het slot en wel toen hij het huwelijkscontract had voorgelezen, doch toen was hij nog zoo ternedergeslagen over het verdwijnen zijn.-r dochter, dat hij haar weinig aandacht geschonken en hij toch ook in die dame, voor hem gezeten, alleen de bruid van den jongen graaf gezien had. Ja, toch nog eenmaal had hij haar aanschouwd aan het station, en was het toen niet als of iemand zijn hart met een dolk door- do mde zijn, hare voorraden tot een beperkte hoeveelheid ter beschikking van de meelfabrie ken of bakkers te stellen. Dit alles geldt voor de grond stoffen van het wittebrood. Daar reeds sedert geruimen tijd op de fabricage van het wittebrood door de regeering niet toege legd wordt, spreekt het van zelf dat de verstrekking dier grond stoffen zal plaats hebben tegen den wereldprijs. In hoeverre zulks een verhoo ging van den wittebroodsprijs ten gevolge zal hebben, is niet te voorspellen. Er zal na den 15en September een concurrentie ontstaan tusschen de van overzee aangevoerde bloem en de hier te lande gefabriceerde die, ook in verband met het dan beschik baar komende inlandsche product uit den aard der zaak op den prijs eenigszins verlagenden in vloed zal kunnen uitoetenen. De onderlinge concurrentie der meelfabrieken van het vrije product wordt dan ook weer her steld. De moeilijkheid die vroeger zoo sterk gold, n.l. of het aan te voeren graan al dan niet door schepen, welke door de regeering bevracht werden zou worden getransporteerd, is opgeheven, omdat er zulk een daling op de vrachtenmarkt plaats heeft, dat het requireeren van schepen door de regeering geen verla ging van de vracht tengevolge heeft. Tegenover de belangrijke ver hooging in prijs, die het witte brood in den laatsten tijd onder gaan heeft, staat de positieve toezegging van den minister van landbouw, handel en nijverheid dat de goedkoope bruinbrood- ziening nog geruimen tijd zal worden voortgezet. Daardoor wordt ook tegemoet gekomen aan de bezwaren van hen, die gewoon waren rogge brood te eten. De prijs van dit brood is toch tengevolge van het wegvallen van den toeslag belangrijk ge stegen. boorde. Was het toen niet, dat hij in de gravin voor een oogen- blik zijne dochter meende te herkennen Doch was het geen waanzin nige ingeving, zoo iets te den ken 1 Kommer en verdriet hadden zijne zinnen verward, en hoe meer hij er over na dacht, hoe duis terder het onoplosbaar raadsel der verdwijning voor hem werd. Doch hij moest zich geweld aandoen. Hij moest trachten kalm en beraden te werk te gaan, dan alleen zou hij een spoor kunnen vinden. Het gerecht en de politie had zich natuurlijk ook de zaak aangetrokken. Dit toch was onvermijdelijk. Een nauwkeurig ouderzoek werd ingesteld. Op roepingen in de couranten wer den gedaan. Een nauwkeurige beschrijving van haar persoon, evenals van de kleederen, die zij het laatst gedragen had, was verschenen, doch niets baat te. Niemand had iets van Lucie De Muziekvereeniging „Een dracht maakt Macht" heeft haar 80-jarig bestaan op luisterrijke wijze gevierd, terwijl de ge meente Groede haar gasten op waardige wijze heeft weten te ontvangen. Liet het weer zich vóór de feestdagen donker aanzien, niet minder donker was het, toen Zaterdagavond bij de opening van het feest een ware wolk breuk over de zoo kunstig ver sierde gemeente losbarstte en de straten in stroomende rivieren herschiep. Zondag, de ware dag van het feest, werd met angst en beven tegemoet gezien. De barometer wilde niet zakken, de lucht bleef dreigen. Bij het ontwaken was het eerste werk van de meeste Groenaars het bed te verlaten en naar de lucht te zien, en werkelijk, er was hoop, dat het wêer zou doorsteken; wel waren er nog donkere wolken, maar de wind was gunstiger. En werkelijk, nu en dan trachtte de zon tusschen de zware wol ken door haar verkwikkende stralen aan de aarde te schenken, j Nog één buitje, omstreeks twee uur, tijdens het opstellen van den stoet, en de zon kreeg de overhand en heelt er het hare toe bijgedragen om de feestvreugde te verhoogen. Ruim twee uur zette de stoet, bestaande uit de feestvierende Vereeniging en 12 Zusterafdee- lingen, waaronder twee Zang verenigingen zich in beweging, teneinde de muziekale wande ling door de gemeente te maken. Jammer, dat hierbij van het gewone gebruik werd afgewe ken en het Bestuur der feest vierende Vereeniging in rijtui gen voorop ging. Dit had ten gevolge dat de muziekale wan deling niet tot haar recht kwam, omreden het te vlug ging, en velen moesten uitvallen. Na ontbinding van den stoet werd op het Stadhuis aan de Enders gezien. En door de politie werd aangenomen, dat zij misschien in het bosch was vermoord geworden. Ook de rivier werd afgedregd, doch geen spoor was te vinden. Alle gruwelijke moorden, die de laatste jaren in de streek gepleegd waren, kwamen ter sprake, en de ijselijkste mede deelingen over het verdwijnen van vrouwen en meisjes deden de rondte. Ilier had men ver borgen lijken gevonden, daar had men afgesneden deelen van een menschelijk lichaam in eene rivier opgevischt, kortom de ijselijkste verhalen werden op- gedischt. Zoo geloofde men ook alge meen in het dorp, dat de arme Lucie Enders het slachtoffer van een moordenaar geworden was. Ook de politie had reeds haar onderzoek gesloten, alleen de schrijver Enders liet niet na zijne onderzoekingen voort te zetten. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 1