Plaats#! laws. Luchtpost. Rechtzaken. Gemengd Nieuws wielrijder achter elkaar gaan rijden Hij, die rechts is, gaat vóór rijden. Het is verboden de linkerzijde van een rijwielpad te houden voor zoover dit niet noodzake lijk is om iemand voorbij te rijden. In bochten waar het uitzicht niet vrij is, moet men steeds de rechterzijde vali het pad houden. Art. 15 der Motor- en Rij wiel wet verbiedt het rijden met zoodanige snelheid, dat de vei ligheid en de vrijheid van het verkeer op den weg worden belemmerd of in gevaar gebracht. Een bepaling welke dikwijls slecht wordt opgevolgd. Voor wegen in de bebouwde kommen der gemeenten kan bovendien door het gemeente bestuur eene maximum-snelheid voor motorrijtuigen en rijwielen worden voorgeschreven, hetgeen aangeduid wordt door ronde groene waarschuwingsborden. Wat ons evenwel van het hart moet is, dat de wegen in ons Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen voor motor- en rijwiel-verkeer zeer veel te wenschen overlaten en het meer dan tijd wordt, dat daarin verandering gebiacht wordt. Ook is het hoog noodig dat bij gevaarlijke bochten, o. a. op den grintweg Groede- Oostburg, het hoog opgroeiend gewas wordt weggeruimd, opdat men zien kan wat van de andere zijde ons tegemoet komt. Een maatregel welke veel ongeluk ken zal voorkomen. Door het College van Bur gemeester en Wethouders van onze gemeente is van de Konink lijke Luchtvaart-Maatschappij voor Nederland en Koloniën het volgend schrijven ontvangen EdelAchtbare Heeren, Wij hebben de eer U beleefd mede te deelen, dat wij op 17 Mei j.l. eene anderdaagsche luchtverbinding openden tusschen de vliegvelden Schiphol bij Am sterdam en Croydon bij Londen. Deze dienst werd een zoo danig succes, dat wij op 28 Juni j.l. besloten dezen dienst te veranderen in een dagelijk- schen, terwijl op 5 Juli door den Directeur-Generaal der Poste rijen en Telegrafie ons het ver voer van de post tusschen Hol land en Engeland werd toever trouwd. Wij exploiteeren dezen dienst in samenwerking met de Aircraft Transport Travel Ltd. te Londen. Wij hebben de eer Uw geacht College voor het volgende be leefd Uwe welwillende mede werking te verzoeken De mogelijkheid blijft altijd bestaan, dat bijv. door ongunstige weers gesteldheid en dergelijke eene noodlanding op een terrein, ge legen binnen Uwe gemeente, gedaan moet worden. De Mi nister van Waterstaat gal ons de toestemming, dat in een zoo danig geval de treinen, welke zich het dichtst bij bevinden, moeten stoppen voor het op nemen van passagiers en lading ter verdere doorzending, terwijl de Directeur-Generaal der Pos terijen en Telegrafie bepaalde, dat de telefoongesprekken be treffende eene noodlanding en aangevraagd in het belang van passagiers den voorrang zouden hebben boven de gewone aan gevraagde dringende gesprek ken. Daar de route van onze vliegtuigen, welke ongeveer loopt over de lijn Leiden, Den Haag, Maassluis, Kloetinge, Vlissingen, Oslende, Calais, Dover, Lympne, Croydon, ook over uwe gemeente is, zouden wij het ten zeerste op prijs stellen, indien U ons de namen zoudt willen geven van bezitters en verhuurders van automobielen en motorbooten, benevens de adressen en even tueel telefoonnummer, welke ge negen zijn ons, ingeval van eene noodlanding, te willen hel pen, eveneens die van reparatie inrichtingen voor automobielen en motorrijwielen en van aan nemers en timmerlieden. Moge lijk zou het misschien ook zijn, dat U ons op zoudt kunnen ge ven de namen en adressen van personen, welke gedurende de mobilisatie bij den militairen of marine-vliegdienst werkzaam waren onder vermelding van hun tegenwoordig beroep. Deze namen en adressen van U ver kregen hebbend, zullen wij ons rechtstreeks met bovengenoem de personen in verbinding stel len ten einde hun uitvoerig te kunnen mededeelen, welke maat regelen bij noodlandingen getrof fen dienen te worden. (Volgt onderteekening). Breskens. Wijlen mevr. weduwe A. G. A. Hulst-Batteké heeft gelegateerd aan onze Nederl. Herv. Diaconie (Breskens was hare geboorteplaats) drie dui zend gulden, zooveel mogelijk te beleggen in vaste goederen, waarvan de opbrengst moet strek ken om met Sinterklaas aan de kinderen en ter gelegenheid van het Kerstfeest aan de behoef- tigen uitdeelingen te verstrekken. Verder duizend gulden aan de „Studiekas" der Vrijzinnige Her vormden en eveneens duizend gulden aan de Vereeniging van Vrijzinnige Godsdienstigen te Voorburg, de woonplaats der overledene, waar haar krachtige persoonlijkheid een steun was voor het Vrijzinnig Godsdiensti ge leven. Hbld. Cadzand, Ook in onze ge meente heerscht het mond- en klauwzeer onder het vee oniust- barend. Op enkele hofsteden hebben reeds gevallen metdoode- lijken afloop plaats gehad. Bij den molenaar A. d-e H. alhier zijn de vorige week en kele konijnen gestolen. De da ders zijn gesnapt en hebben reeds bekend. Aapdenburg. Op 5 Aug. wordt alhier op het marktplein het monument onthuld voor wij len den heer G. A. Vorsterman van Oyen, in leven secretaris van de Zeeuwsche Landbouw- maatschappij en op politiek ter rein Vrijz. Democraat. Naar aanleiding hiervan schrijft „Zeelandia" Evenals indertijd 's Graven- hage heeft moeten gedoogen de oprichting van een monument voor Spinoza, zoo zal ook Aar denburg moeten gedoogen de oprichting van een voor Vorster man van Oyen, maar te 's Gra- venhage is het monument voor Spinoza verwezen naar een ach ter-buurt, dat zal hier het geval niet zijn met het monument Vorsterman van Oyen. Schoondijke. Maandag vergaderde de Raad onder pre sidium van den heer J. M. Ris- seeuw. De geloofsbrieven van den heer Iz. Risseeuw worden goedge keurd. Uit een proces-verbaal van kasopneming blijkt dat in 1920 is ontvangen ƒ68541.uitge geven 63446,3 l'/j. Een verzoek van de gemeente Breskens om te steunen het plan om een Kamer van Koophandel aldaar te krijgen, wordt voor kennisgeving aangenomen, aan gezien het vrij zeker is, dat die Kamer te Neuzen komt. Burgemeester en Wethouders hadden voorgesteld om op een verzoek van de Visscherijschool te Breskens om subsidie, afwij zend te beschikken. De heer Quist stelde voor 15,te geven. De stemmen staakten hier over. De verordening op het her- halingsonderwijs werd gewijzigd, zoodat nu 2 uur per avond kan worden les genoten. De rekening voor 1919 aange boden geeft tot cijfers 59811,76 en 53951.57 Goed slot 5860,19 Op de voordracht voor zetters worden geplaatst Iz. de Blieck en J. F. de Winde, als plaats vervangers J.-A. van Baal en J. van Lare. In de plaats van C. D. Kot- vis, die zich niet meer belast met het schoonhouden van het gemeentehuis, wordt benoemd A, Joris. Geen adhaesie wordt betuigd aan de vereeniging van gemeen ten, integendeel de bezwaren duchtig gevoeld. Uit mededeelingen van den Voorzitter naar aanleiding van een vraag van den heer Quist omtrent den aankoop der dyna mo's, blijkt dat er een misver stand bestaat tusschen Electron te Breda en de Gemeente. 't Is te hopen, dat deze dyna mo's, die uit Zwitserland moeten komen, zoo tijdig er zijn, dat we in den winter nu goed licht zullen hebben. Naar aanleiding van het niet hebben eener meter, waardoor alle controle op lichtverbruik ontbreekt, zal een ontwerp ge maakt worden, wat die verbrui kers van stroom voortaan te be talen zullen hebben. Ten slotte nam de raad aan het voorstel om de Veldstraat in beheer en onderhoud voor de gemeente te nemen, wat zeker toejuiching verdient. In de Vrijdagavond ge houden vergadering van de Volksbibliotheek alhier bleek, dat aan leesgelden van 1 November tot 1 April was ontvangen de som van ƒ28 25 (1 ct. perweek en per deel.) De rekening sloot met een saldo, waarvoor eenige nieuwe werxen, maar niet veel, zullen worden aangeschaft. De bibliotheek zij een ieder in zijne belangstelling aanbevolen. Groede. Te Breda slaagde voor de hoofdacte o.a. de heer A. J. van Lare, onderwijzer al hier. Sluis» De steenfabriek alhier, die vóór den oorlog zoo veel steenen leverde voor villa-bouw in de Belgische badplaatsen, vooral Knocke, waar de toen malige eigenaar der fabriek een groot hotel had, aldus de M. Crt., is na zes jaren van rust weer aan het werk gegaan. Ze is in andere handen overgegaan en werkt nu voorloopig met een personeel van 30 a 40 man. School- en Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep naar Groede door ds W. A. van Griethuijzen, te Buurmalsem. Arrorid.-Rechtb. Middelburg. Zitting van 27 Juli. Veroordeeld wegens diefstalP. J. V, 15 j., zon der beroep, Sluis, ter beschik king der Regeering gesteld. Hoogwatergetij Breskens. Vanaf 5 April Zomertijd. DAGEN. vm. nam Woensdag 28 Juli Donderdag 29 Vrijdag 30 12.53 1.15 1.50 1.17 1.39 2.14 Volle Maan Vrijdag 30 Juli nm. 12.39 u. ZWARE BRAND TE ROTTERDAM. Door onbekende oorzaak ont stond Vrijdagavond te half ze ven, nadat het werkvolk een uur te voren het werk had verlaten, brand in de aanbouw zijnde vries huizen van de firma Van der Staay aan de 2e Katendrecht- sche Haven te Rotterdam. Ont- zagelijke rookwolken kringelden over de rivier, hulden gebouwen en loodsen der Holland-Ameri- kalijn en het op vertrek liggen de stoomschip „Nieuw Amster dam" in volledig duister. Tot ver in den omtrek reizigers hadden zelfs in Den Haag den rook ontdekt was de brand te zien. Een tweetal particuliere sleep- booten richten het eerst hun stra len op den brand. Onmiddellijk daarna kwamen handspuiten, drijvende en rijdende stoomspui ten hulp bieden, zoodat te 7'/2 uur uit 27 stralen water in de vuurzee werd geworpen. Men kon echter niet verhinderen, dat de brand uit 't,rechter gedeelte van het pand in aanbouw, dat opge trokken wordt door de Interna tionale Gewapend Beton Bouw Maatschappij te Breda oversloeg naar groote stapels isolatie-ma teriaal, op het terrein aanwezig. Juist deze stapels, met teer en pek bewerkt, gaven den rook, die door den Zuid-westen wind werd voortgedreven. Van de koelinriching zelf, die de voltooiing reeds naderde, is weinig meer gered kunnen wor den, van het materiaal zoo goed als niets. Een deel der machines, die aan den waterkant opgesteld waren, om straks geplaatst te worden, kreeg mede belangrijke schade. Naar wij vernemen zijn materiaal en gebouwen verze kerd. Natuurlijk trQk de geweldige brand duizenden en duizenden toeschouwers, die zich aan de overzijde van de Maas op den Heuvel opgesteld hadden. GEEN VLAGGEN MEER NOODIG. B. en W. van Purmerend heb ben bepaald, dat voortaan bij geen enkele gelegenheid, ook niet op de verjaardagen van het Koninklijk Huis, van de ge- meent-gebouwen de vlag zal worden uitgestoken. BEROOVING. Zaterdag is de ploegbaas De Waal der kanaalwerken op een eenzamen weg onder Hilvareri- Beek door twee vermomde kerels aangevallen en van een bedrag van f 4000, dat hij aan de werklie den aan weekloon moest uitbeta len, beroofd. -Toen hij zich ver dedigde zette een der bandieten hem een revolver op de borst. Beiden zijn ontkomen. POGING TOT ZELFMOORD IN EEN KERK. Toen Zondagmorgen, in de St. Willebrorduskerk te Amster dam, de mis werd gelezen, klonk van een der banken plotseling een knal Verschillende personen, o.a. een politiebeambte, die den dienst bijwoonden, schoten toe. Het bleek, dat een jongmensch een onhandige poging tot zelf moord had gepleegd en gemeend had deze daad in een kerk te moeten bedrijven. De kogel af geschoten uit 'n klein revolvertje, stiet op een der ribben af. Per autobrancard werd de kwajongen naar het Wilhelminagasthuis ver voerd. Zijn toestand moet niet ern stig zijn. Het wapentje werd in beslag genomen. Een liefdegeschiedenis moet de oorzaak van deze daad zijn. Hij schijnt meer de bedoeling gehad te hebben „aan te stellen" eenige honderden vredelievende menschen aan het schrikken te maken, dan een serieuse aanslag op zijn leven te plegen. VROEGER EN NU. Men schrijft aan het Hbld Een plattelandsdokter, gelo geerd bij familie te Leiden, was er getuige van dat twee fabrieks meisjes, in een chocoladewinkel- ieder zich f2.50 chocolade-rum- boonen kochten. Een der hem vergezellende dames zette blijk baar groote oogen op, wat door een der meisjes werd opgemerkt. Bij het verlaten van den winkel hoorde zij zich toevoegen „Ja, kaik maar, juf, froeger vratte jului die rommel en nou wai, stik maar." OVERREDEN. Vrijdagavond is door den laatsten goederentrein, bij wacht post 56 op de lijn Zwolle-Deven- ter, gem Zwollerkerspel, de weg werker G. Koopman, overreden en gedood. Hij laat een weduwe met 4 kinderen achter. INGEZAKT. Na het passeeren met een boei er zakte Vrijdag de ijzeren bo venbouw van de Capanebrug, aan den Stationsweg te Aalsmeer, nabij het station van de Holl. Spoor, in elkaar. .Persoonlijke ongelukken kwamen daarbij niet voor. De oorzaak is nog onbe kend. EEN DAMES- VOETBAL V\' EDSTR [J D. Te Oostzaan heeft Zondag een bizondere sportgebeurtenis plaats gehad. Daar werd n.l. een da- mes-voetbalwedstrijd gespeeld. Voor een dergelijken wedstrijd was begrijpelijker wijze veel be langstelling in de Zaansche sport wereld. Tot de bezoekers be hoorden ook eenige raadsleden van Oostzaan. Het waren een O. S. V.- en een „Unie"-elftal in zwarte en witte pakjes. De vrouwelijke voetballers werden met muziek begeleid, op het terrein gebracht. Al dadelijk ontwikkelde zich een aardig spel, waarbij het „Unie" ook later in de meerder heid was. Na 10 minuten spelen scoorde „Unie". Hoewel „Unie" ook later in de meerderheid was, bleef verder doelpunten uit, zoo dat „Unie" met 10 won. NOOIT GOED 1 Twee leden der Duitsche le gatie hebben het Te Deum bij gewoond ter gelegenheid van het feest der Belgische onaf han- kelijkheid. De Antwerpsche „Ma- tin" is hierover in het geheel niet te spreken. Het meest elementaire fatsoen had meegebracht, dat zij niet gekomen waren, meent het blad en het slaakt de verzuchting, dat „die menschen nooit iets zullen begrijpen". Een merkwaardige verzuch ting als men bedenkt, dat zooals het blad zelf meedeelt de Duitsche legatie officieel door de Belgische regeering was uit- genoodigd 1 LAF. Te Winschoten werden Zon dagmorgen met afgesneden hals dood in de weide gevonden 2 paarden, van veel waarde, toe- behoorende aan de Coöperatieve stroocartoufabriek „Reiderland". Deze laffe daad wordt natuur lijk in verband gebracht met de staking, welke aan genoemde fabriek reeds weken duurt. IN 'T GROOT. De politie te Enschede nam de laatste dagen drie fietsendie ven gevangen van resp. 18, 19 21 jaar. Vier-en-twintig karretjes, die door dezen trits werden ge stolen zijn reeds opgespoord. EEN VERHAAL VAN EEN DESERTEUR. Een thans te Marseille terecht staand deserteur, Boucker ge-

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 2