Binnen land. Gemeenteraad. Gemengd Nieuws matigdheid te willen betrachten en te willen samenwerken, door de Duitschers naar Spa te roe pen. Hij herinnerde aan de clausules van het verdrag be treffende de steenkolenleverin- fen, welke een levering van .250.000 ton per maand eischen en aan de reducties welke de Commissie voor Herstel reeds heeft toegestaan, waardoor de maandelijksche leveringen op 2.400.000 ton wérden terug gebracht. Verder wees hij op de verzoeningsgeest der gealli eerden die wel hebben kennis willen nemen van de uiteenzet tingen en het aanbod van de Duitschers. Met het oog op de houding van de Duitsche regeering, die geen rekening houdt met het vredesverdrag noch met het programma van de Commissie voor Herstel en die een geheel onaanneembaar aanbod doet, zal de conferentie worden geschorst opdat de geallieerden den toe stand kunnen nagaan. Crt. LIBERALE UNIE. Prof. mr. J. E. Heeres heeft naar het .Vaderland" meldt, be dankt als voorzitter en als lid van het hoofdbestuur van de Liberale Unie. UITVOER VAN PAARDEN NAAR DUITSBHLAND. Naar de „N. R. Crt". ver neemt, heelt de Duitsche regee ring bij wijze van uitzondering zich bereid verklaard om de met toeslemming van den delegeerde van het Duitsche departement van Landbouw voor invoer in Duitschland gekochte paarden de volgende week vrij te laten. Alleen de handelaren mogen echter le veren, die een bewijs daartoe in bezit hebben. Nieuwe vergunningen voor in voer in Duitschland worden niet meer verstrekt, daar de Duit sche regeering een geheel nieu we regeling van den invoer van paarden overweegt. Zeeuwsche polders. Te Goes is Dinsdag 13 Juli de eerste algemeene vergadering gehouden van den Zeeuwschen Bond van Polders en Waterschap- pen, onder leiding van den voor zitter mr. P. Dieleman te Mid delburg. De vergadering werd o.m. bijgewoond door den heer Korthals Altes, voorzitter van den Noord-Hollandschen Bond van polders en waterschappen den hoofdingenieur van den Pro vincialen Waterstaat in Zeeland den heer J. A. J. Sibrnacher Zij nen, en den heer G A. Hajenius burgemeester van Goes. Zeventig polders en water schappen zijn als lid toegetreden. Na afloop der vergadering werd een excursie gemaakt ter bezichtiging van de afwaterings werken bij Kattendijke. Retranohement. Van de tweede naar de derde klasse der R. H. B. School te Middelburg is bevorderd mej. M. P. Leen- houts, alhier. Schoondijke. Naar wij van bevoegde zijde vernemen zal in Augustus door den Vrijz. Dem. Bond alhier een landdag gehouden worden. Als spreek ster en sprekers zullen waar schijnlijk optreden Mevr. Bergs- ma van Zoutelande, en de hee- ren Mr Marchant, lid der Tweede Kamer en Jac. Welleman, lid der Prov. Staten van Zeeland, te Krabbendijke. Biervliet. De kinderen der O. L. School alhier, maakten hedenmorgen onder leiding van het personeel der school, een reisje-naar Vlissingen. Sluis, De sprei, welke de Kon. Kantwerkschool alhier in opdracht van de Koningin had te maken voor de Koningin- Moeder, is naar het Handelsbl. mededeeld, gereed en wordt in het raadhuis alhier tentoongesteld Het prachtwerk is vervaardigd van het fijnste garen, dat tot dit doel gebezigd wordt. Ze is 2.20 M. lang, en 2,10 M. breed Op een fond, met roosjes en blaad jes bezaaid, is in 't midden een groot medaillon aangebracht van zeldzame schoonheid, met een rand van geheel gevulde z.g. Duitsche slagen. Guirlandes loo- pen van daaruit naar de vier hoekpunten van den rand, elk ander kruisende en weer klei nere medaillons omvattend. De hoeken worden gevuld door tak ken met opgetrokken nerven, 't Geheel is Duchesse kant, naar oud-SluisChe motieven ontwor pen door mej. Roos, een der vorige directrices. De tegenwoor dige directrice, mej. van Cas- tricum, heeft de teekening in onderdeelen moeten overbrengen, daar 22 werksters gedurende ongeveer P/a jaar er aan gewerkt hebben. Een der bestuursleden, mej. J. Noest, dezelfde, die de persoon lijke opdracht van H. M. heeft Ingezonden. Mijnheer de Redacteur Mag ik een klein plaatsje in Uw veelgelezen blad, bij voor baat mijn dank. Aan de Burgerij van Nieuwvliet. De eerste post wordt hier om elf uur rondgebracht, de laatste om drie uur, doch die is reeds met de boot van 11,20 of mis schien nog wel eerder uit Vlis singen gekomen. Dan kunt ge rustig slapen gaan, geen ernstige brief zal U doen schrikken, de telefoon zal U niet wakker bellen. Blijf rustig, gauw genoeg, misschien reeds in het jaar 2000 wordt U uit dat isolement ver lost, dan krijgt ge tram, elec- trisch licht, telefoon, waterleiding, al de dingen die U tijdens den oorlog beloofd zijn. Vergeef, medeburgers, mijn spot, maar tracht eensgezind betere toestanden te krijgen. Een St. PIERNAAR. Wz. te Cadzand is een nader schrijven ingekomen, in zake een ontvangen, hoopt 20 Juli a.s. het kunststuk aan H. M. de Konin gin op het Loo te mogen over handigen. School- en Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Groede ds W. A. van Griethuijsen, te Buurmalsem. Ger. Kerk. Tweetal te Oostburg J. G. Feinhout, cand. te Amsterdam en D. de Wit, cand. te Leid- schen dam. Predikbeurten. Breskens. Van de derde naar de vierde klasse der R. H. B. School te Middelburg is be vorderd de beer A. J. Luteijn alhier. Heden maken de kinderen van de 5e en 6e klasse der O. L. school alhier onder leiding van het onderwijzend personeel een reisje naar Domburg. Groede. Tot gezworene van het Waterschap Groede en Baanst is benoemd de heer P. Salomé alhier, en tot gezworene van het Waterschap Groot en Klein Baarzande, de heer J. F. de Milliano alhier. Waterlandkerkje, Bij den landbouwer H. J. Weniaer is onder het rundvee het mond- en klauwzeer uitgebroken. Ned. Herv. Kerk. Zondag 18 Juli. Breskens v 9f/2 u ds J. A. Raams. n 2 u Zondagschool. n 5l/a u ds J. A. Raams. Groede n 2 u ds Scholte. Biervliet n3 udsj. A. Raams. Ev. Luth. Gem. Groede. vm 9.30 u ds J. P. van Heest. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 13 Juli. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 40 gehouden veiling werden de volgende prijzen be steed f 12.30—f 14.15. f 9.85—f 11.90. f 132.0f 13.75. f 00.00—f 00.00. f 00.00—f 00.00 Breskens. In de op Dinsdag middag gehouden raadsvergade ring werd ter tafel gebracht le Een schrijven van den Mi nister van Waterstaat waarbij Je vergunning voor het hebben van een gemeenschappelijke stort plaats van vuilnis aan den Oost- Havendam, met het oog op de niejwe havenwerken wordt in getrokken. Uitvoerig werd gediscusieerd, waar met het huisstraatvuil, fabrieksafval enz. te blijven. De stortplaats welke men op het oog heeft, zal voor de meeste ingezetenen wel te ver weg zijn om het vuil wekelijks daarheen te brengen. Algemeen was men van mee ning, dat de beste oplossing is, dat de ingezetenen hun huis afval, voor zoover zij geen stortplaats op eigen terrein hebben, dit wekelijks of om de 14 dagen bij overeenkomst met F. B. van Hulle, van huis doen halen. 2e Een missive van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken waarin gewezen wordt op de steeds grooter wordende moei lijkheid om gemeente-leeningen geplaatst te krijgen. Het zal dus voor de gemeente raden noodzakelijk zijn, om al vorens tot uitgaven te besluiten, welke uit leeningsgeld moeten worden betaald, zich de zeker heid te verschaften dat de lee ning kan worden geplaatst. 3e Voor kennisgeving wordt aangenomen het adres van den Raad van Termunten, waarbij geprotesteerd wordt, tegen de Regeering, welke het zelfbe- stemmingsrecht der gemeenten aanrandt, door bezwaar te maken tegen 'n Raadsbesluit waarbij de aftrek voor noodzakelijk levens onderhoud op f 900 was bepaald. 4e Van het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Han del is een schrijven ingekomen waarbij de goede ontvangst wordt bericht van het adres met toelichting, om te komen tot een afzonderlijke Kamer van j Koophandel voor Zeeuwsch- Vlaanderen Westel. Deel. De minister zegt met belangstelling van een en ander te hebben kennis genomen. De' Voorzitter zegt des niet temin te vreezen, dat Oostelijk en Westelijk Zepuwsch-Vlaande- ren wel weer als één onverbreek baar geheel zal worden be schouwd, en het 4e District wel weer ondergebracht zal worden bij het 5e. Volgens de kranten zou b.v. de heele Provincie Drenthe in één Kamer van Koophandel wor Ev VERBRAND. Vermoedelijk ten gevolge van auto-onnibusdienst tusschen Bres- ],e[ 3pelen met lucifers geraak- kens - Groede -Nieuwvliet-Potjes- ten de kleertjes van het372 ja- Cadzand. I -t- Daarin wordt gewezen op het groote belang voor Breskens bij bedoelde autodienst. De uit gaven van den dienst worden geraamd op f 15000 per jaar, de ontvangsten op f 9000. Het tekort op de exploitatie zou moeten worden gedragen door Provincie en belanghebbende ge meenten. Er zou 3 a 4 maal per dag heen en weer moeten worden gereden. De tarieven zouden kunnen gesteld worden op de ba9sis van f 0.75 per persoon van Cadzand naar Breskens. Een en ander is uit den aard der zaak nog slechts globaal te ramen. Bij eventuëele tot stand- koming van 'n autodienst, zou alles onder goedkeuring van Ged. Staten geschieden. Deze aangelegenheid werd aangehouden. 6e. Op 31 Dec. a.s. treden als zetters af A. du Burck en W. Woittiez. In de opgaaf aan den Com missaris der Koningin werden geplaatst de beide aftredenden en P. M. Catsman en L. Maas. Hierna gaat de Raad over tot verdere behandeling van het Kohier H. O. 1920. Kipeieren id. (klein.) Eendeieien Ganseieren Kalkoeneieren Aangevoerd 175000 stuks. j den vereenigd. Eveneens Zee- Oostburg, 14 Juii. land benoorden de Schelde in Aangevoerd 34,250 eieren. één Kamer. Boter van 12.77 tot f3.12. Er zal nog eens een poging per K.G. worden gewaagd. 5e. Van den heer W. de Smidt OMVERGEREDEN. Deze week werden op het Velperplein te Arnhem drie per sonen door een dronken auto mobilist omvergereden. De ver keersagent Z. werd zwaar ge wond en is zonder tot bewust zijn te zijn gekomen, overleden. De toestand van den tweeden gewonde, den heer K., die ook naar het ziekenhuis was ver voerd, is naar omstandigheden redelijk wel. De derde persoon kwam er met eenige lichte kwets uren af. De chauffeur en zijn passagier, die eveneens in beschonken toe stand verkeerde, zijn gearres teerd. HET GULDENSPORENSLAG TE ANTWERPEN. Omtrent de bloedige dag te Antwerpen deelt het „Laatste Nieuws" het volgende mede „Bloed heeft er gestroomd te Antwerpen op 11 Juli 192"! Dat zal geschreven blijven in de anna len der stad, ter eeuwige schande en beschaming aan hem, die aan de Vlamingen verbood te ge hoorzamen aan't wachtwoord van hun koning, door op vrede en ordevolle wijze den Slag der Gul den Sporen te gedenken niet minder tot schande en bescha ming van ongenoemden en on- noembaren, die, achter de scher men, een zwakken grijsaard, be kleed met het hoogste stedelijk gezag, aanspoorden tot het ple gen van een zoo ongehoorde als onverantwoordelijke „uitdaging". „Stellig, wij zullen het betoo- gen op Antwerpen's grondge bied, spijts 't uitgevaardigde verbod, niet meer dan noodig is, in bescherming nemen. Maar dat gebeuien zou wat gebeurde, was te voorzien en haast onver mijdelijk. Zelfs ten tijde der Duit sche bezetting heeft nooit eenig Pruisisch verbod het vermocht te beletten dat de Sinjoren toog- den op de dagen, dat zij het zich hadden voorgenomen. Dat nu ook, in vredestijd, de Sinjo ren zich goedeschiks zouden neerleggen bij de erger dan Prui sische ukase van burgemeester de Vos, kon iedereen voorzien, die niet moetwillig ziende blind was of er niet naar hunkerde in cidenten uit te lokken. OP SLAG GEDOOD. Dinsdagmiddag is een 5-jarig kind van M. op den Boschveld weg te 's-Hertogenbosch spelen de onder een stoomtram geraakt. De kleine was op slag dood. rig kindje van den arbeider K. te Enschede in brand De kleine is aan de daardoor bekomen brandwonden bezweken. AANGEVALLEN. De Berlijnsche correspondent van de „N. R. Ct." meldt: Toen Zaterdagavond de heer Overhof, penningmeester van de Nederlandsche levensmiddelen voorziening te Berlijn, het lokaal der vereeniging „Nederland en Oranje" verliet, waar de maan delijksche vergadering van de afdeeling levensmiddelen voor Nederlanders had plaats gehad, werd hij door twee kerels aan gevallen, die hem zijn porte feuille, inhoudende 43.600 maik, ontrukten. Na een wilde jacht slaagde men erin de dieven te grijpen een van hen haalde bij de vervolging een revolver te voorschijn en schoot op zijn ver volgers, van wie hij er één ver wondde. De heer Overhof kreeg op het politiebureau het geld, dat aan de Nederlandsche le vensmiddelencommissie toebe hoort, terug. De boeven moeten van iemand, die regelmatig le vensmiddelen bij de commissie afhaalt, vernomen hebben, dat de heer Overhof bij het verlaten van de Nederlandsche sociëteit groote geldsommen bij zich had. Het onderzoek zal moeten uit maken, wie deze persoon is. DE MISLUKTE AANSLAG OP VON HINDENBURG. Over den mislukten aanslag op veldmaarschalk Von Hinden burg, die bij een poging tot in braak in zijn villa ter nauwer- nood aan den dood door een ■kogel van den inbreker is ont snapt, deelt zijn zoon nog het volgende mede Maandagavond tusschen kwart over zevenen en half acht ging mijn vader, die met een knecht alleen in de villa was, een achter kamer binnen. Toen hij in de kamer was, zag hij een man, die met den rug naar hem ge keerd stond. Mijn vader ver moedde niets kwaads; hij hield den vreemde voor een werkman, die iets in het vertrek te ver richten had. Toen hij binnen kwam, keerde de man zich plot seling om en stamelde eenige woorden als „ik heb niets ge daan, neemt u inij niet kwalijk". Het was er mijn vader vooral om te doen, den man, die on geveer twintig jaar oud kon zijn, en dien hij thans als een be trapten inbreker herkende, in de aangrenzende kamer te krijgen, waar een alarmbel was. Ilij pakte den man beet en trok hem tot dichtbij de bel. Toen rukte de inbreker zich echter los; snel trok hij een revolver en riep „Nu zullen wij eens anders met elkaar praten". Voordat mijn vader het kon beletten, had de man reeds een schot gelost, dat echter zijn doel miste; het ging links voorbij de borst van mijn vader. Daarop ontstond een ge vaarlijke worsteling om het vuur wapen, dat mijn vader den in dringer afhandig trachtte te ma ken. Hij kon telkens, wanneer het wapen op hem gericht was, den arm van zijn aanvaller om laag drukken. Eindelijk was mijn vader bij de bel gekomen, en met zijn linkerhand gaf hij het alarmsignaal. Op dit oogenblik rukte de inbreker zich echter los en nam hij de vlucht. Men heeft hem nog niet kunnen arresteeren. GOEDKOOPE VLIEGMACHINES. Naar de „Times" mededeelt, zal de „Central Aircraft Com pany" binnenkort een twee-per- soons vliegmachine op de marat brengen, toegerust met een 45 P.K. motor. De prijs van dit vliegtuig, dat 90 mijlen per uur en 400 mijlen achteréén zal kun nen vliegen, is slechts 250 pond sterl.

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 2