Plaatselijk Nieuws. VerKurte Berichten. Nederland en Belgë. Schaken in ZeeuwschVlaanderen. Rechtzaken. Gemengd Nieuws Advertentiën. Rund- en Varkensslagerij P. J. DIERX Rund- en Varkensslagerij P. J. DIERX. Bij BESEMER-K00LE is het Spek weer afgeslagen l in den ring gebracht en dravend rondgeleid, terwijl hiervan door den heer Mullnes, filmoperateur te 's Gravenhage opnamen wer den genomen, teneinde deze later op het doek te brengen en als reclame voor de Zeeuw- sche paardenfokkerij te vertoo- nen, niej alleen in ons land, maar ook in het buitenland. Natuurlijk werden nu en dan ook kiekje» genomen van de Axelsche kleederdrachten. De Parijsche correspondent van het Hbld. seint. Het dagblad „Elcair," heeft een artikel van Dumont-Wilden, lid van het „Comité de politique nationale." Het is doortrokken van den geest van dit annexio- nistisch comité. De schrijver zegt, dat het Bel gische volk thans van de geal lieerden verwacht het instellen van een plebis ciet „par zone" in het „afgestane Limburg" bij ge heime stemming, onder controle van den Volkenbond. Voorts verlangt hij dat Belgiö door zijn bondgenooten onder steund worde tot de volgende eischen ziet ingewilligd waar van het totaal blijft onder wat de Belgische regeering in Aug. 1919 gevraagd heeft -- te we ten a. de vrije beschikking (mai trise possession) over de wateren, die toegang geven tot de haven van Antwerpen en die van Gent (de Beneden-Schelde en het ka naal van Terneuzen); b. het recht om in tijd van oorlog voor zijn verdediging de beschikking te hebben over de Beneden-Schelde en Z. Vlaanderen c. het recht om in tijd van oorlog „de poort" van het „af gestane" Limburg te verdedigen; d. het recht van doortrekken van de Belgische bezetingstroe- pen aan de Rijn dwars door het „afgestane" Limburg; e. de inlijving van het zuide lijk deel van het „afgestane" Limburg in de Belgische kolonie; f. het recht om door het „af gestane" Limburg te trekken in overeenstemming met de Lim burgers, land en waterwegen te ontwerpen, die noodig zijn voor de verbindingen van Antwerpen met Wallonië en met Duitsch- land en g. het recht om de controle over die wegen uit te oefenen zonder eenige prejudice van Holland's souvereiniteit. De Belgische schrijver hoopt, dat de conferentie te Spa niet zóó bezet zal zijn, dat zij aan dit vraagstuk geen oogenblik aandacht kan wijden. Breskens. Ook de Ge meenteraad van Cadzand heeft een jaarlijksche subsidie toe gezegd van 10 voor de Bres- kensche Visscherijschool. De Weensche kinderen uit Zeeland zullen niet einde Juli met transport 9, doch eerst on geveer 3 Aug., met transport 10 naar Weenen kunnen ter ugkeeren. Van de kinderen, die dan wil len medegaan, zou ik gaarne zoo spoedig mogelijk de namen wil len ontvangen. Ds RAAMS. Zooals uit een advertentie in on» blad blijkt, zal vanwege de auto-garage „de Baljuw" der Firma F. Wibaut Zoon te Vlissingen op verschillende plaat sen een demonstratie worden gehouden met het „auto-paard", waarvan zij de alleen-verkoop voor Zeeland heeft. Dit auto- paard ontwikkelt 22 P.K. en kan voor ieder voertuig geplaatst worden, het trekvermogen is 5 tot 15 ton (500015000 K.G.), naar gelang van de geschiktheid van den weg én den aard van het aanhangmateriaal. De de monstraties hebben voorloopig plaats Dinsdag te Goes, Woens dag te Oostburg en Donderdag te Middelburg. Schoondijke. Zaterdag morgen speelde het zoontje van den rijks-kantonnier V. aan een rijwiel, met het ongelukkig ge volg dat de fiets omsloeg en het kind er onder geraakte, tengevolge waarvan het een armpje brak. Het kind is naar Vlissingen overgebracht ter geneeskundige verpleging. IJzendijke. Benoemd tot tijdelijk onderwijzeres te Othene (gem. Zaamslag) mej. S. Goet- hals alhier. Op 2 en 3, 9 en 10 Juli jl. is t e Terneuzen een schaakwedstrijd gehouden om het kampioenschap van Zeeuwsch-Vlaanderen. De uitslag was P. Risseeuw, Zuidzande 7'/a punt, C. Broekkamp, Terneuzen 7, J. Delvaux, Sas van Gent 5llu, 1. van de Sande, Terneuzen 5, J. Donze, Terneuzen 4, L. van Dale, Terneuzen, 1 punt. Na zwaren strijd, die vooral liep tusschen de heeren Del vaux, Risseeuw en Broekkamp. won dus de heer P. Risseeuw, die hiermede den kampioens titel verwierf. Een extraprijs, door een der deelnemers uitgeloofd voor hem die er in slaagde een partij te winnen van den eventueelen kampioen, werd gewonnen door den heer C. Broekkamp, die in den loop der wedstrijd een partij won van den heer P. Ris seeuw. Hoogwatergetij Breskens. Vanaf 5 April Zomertijd. DAGEN. vm. nam Woensdag 14 Juli 12.36 1.— Donderdag 15 1.06 1.30 Vrijdag 16 2.— 2.24 Nieuwe Maan Donderdag 15 Juli n.m 9.45 SPORT. Wedvlucht Zwolle. GROEDE. Ie, 2e en 5e prijs E. de Martelaere, 3e J. Schijve, 4e P. Lijbaard. Ie overduif J. van Lare. Arrond.-Rechtb. Middelburg. Bij Kon. besluit is benoemd tot Rechter in de Arondisse- ments-Rechtbank te Middelburg, de heer Mr P. J. van Bortel, Advocaat en Procureur en Kan ton-rechter te Oostburg. De benoeming betreft eene nieuwe rechtersplaats, noodig geworden door de meerdere werkzaam heden in de laatste jaren. De benoeming geschiedde buiten de voordracht, door de Rechtbank ingediend, om. Rechtsingang is bevolen met gevangenhouding tegen A. L., 44 j., makelaar te Middel burg en A. v. L., koopman, H. PI., handelsreiziger en P. A. S., particulier, allen te 's Graven hage en thans gedetineerd te Middelburg, ter zake van op lichting gepleegd in Zeeuwsch Vlaanderen West. Deel. Zitting van 13 Juli. Veroordeeld wegens diefstalH. L., 23 j., schilders knecht Gioede, tot 4 maanden gevangenisstri f. verboden uitvoerL. T., 30 j., landbouwer, Selzaete, 10 of 10 d. hecht. „ZICH VERGIST". De heer N. Bakker, lid der S.D.A.P. te Heerenveen, raads lid van Schoterland, stemde in de vorige raadsvergadering vóór verlating van het winkelsluitings uur op Zaterdagavond. In de gehouden raadsvergadering deel de de heer Bakker mede, dat hij zich bij die stemming „ver gist" had. De wethouder Gerrits- ma vond dat van een leerling niet erg, waar ook de meester zich had vergist. Deze zaak is echter niet uit Door de Christe lijke Winkel- en Kantoorbedien den te Heerenveen is n.l. aan den Raad het verzoek gericht, bedoeld raadsbesluit weer in te trekken en de winkels des Za terdags ook om 8l/2 uur e sluiten, welk verzoek is gerenvoyeerd aan B. en W. ter visie van ad vies. Dit verzoek zal dus ook in een raadsvergadering ter tafel gebracht worden en er is nog een S.D.A.P.-er, die vroeger vóór verlating stemde en nog niet me dedeelde zich vergist te hebben. EEN VECHTPARTIJ. Zondagnacht waren eenige burgers op de Vlietkade te Rot terdam aan het vechten. Twee agenten van politie kwamen tus schen beide om de vechtenden te scheiden. Allen keerden zich tegen de agenten, van wie er een met een boksbeugel in het gelaat is verwond en de andere in het hoofd is gebeten. Een van de agenten is in het zieken huis verbonden en buiten dienst gesteld. De daders ontkwamen. OVERREDEN. Zondagmiddag is A. D. uit de van der Duijnstraat te Rotter dam op het Moriaansplein al daar bij ongeluk overreden door een auto, bestuurd door B. P. van K. Aan beide beenen in wendig gekwetst is de man naar het ziekenhuis vervoerd en na daar verbonden te zijn naar zijn woning gebracht. AAN DE GRENS. Men meldt uit Zevenaar, dat Zaterdag en Zondag de grens beambten te Elten opnieuw den reizigers het zilveren geld alge- nomen hebben. 'Nederlandsche zilveren guldens moesten zij ach terlaten tegen papieren marken. In geruimen tijd is dit optreden niet voorgevallen. KINDEREN OP DE FIETS. Kleine wurmpjes zitten met guur weer en de afhangende bloote beentjes blauw van de kou, in hun mandje achter op vader of moeders fiets. Hoeveel schrikken die kleintjes krijgen door van weerskanten voorbij- razende motorfietsen en auto's enz. kan ieder zelf uitrekenen. Als men zoo'n grooten schat op aarde heeft als een lief ge zond kind, och ga dan wandelen als voorheen met het kleintje in den ruimen kinderwagen en wacht met toeren op de fiets tot de kleine wat grooter is. De opvoeding van het kind ga boven alles, en op de bagage plank berge men liever wat anders dan zoo'n klein, fijn be snaard wezentje. Vóór op de fiets met het gezichtje naar rijdster of berijder gekeerd is wel iets beter, mits het stoeltje waarin Baby zit, een hoogen rug heeft, zoodat het kind niet den wind in den nek krijgt en er een voetplankje is, voor de kleine voetjes. Maar ouders, die plichts besef hebben en liefde voor het kind, denkt aan het oordeel van vele medici„misdadig". ,N. Vrouwenleven". AANGEHOUDEN. De recherche te Vlissingen heeft twee Hollanders aange houden, die in het Zeemanshuis te Antwerpen een diefstal van 25000 francs hebben gepleegd. Bij aanhouding werd nog een belangrijk bedrag gevonden. Zij zijn ter beschikking van de Ju stitie te Middelburg gesteld. DIEFSTAL EN HELING VAN BROODKAARTEN. Door de politie te Hengelo zijn een drietal personen gearre steerd wegens diefstal en heling van broodkaarten. Iemand uit Hengelo begaf zich eenigen tijd geleden naar het distributiebu reau te Weerselo en vroeg aan den ambtenaar ter secretarie, tijdelijk hoofd van het distribu tiebureau aldaar, of hij hem broodkaarten wilde leveren. De ze weigerde'eerst, doch op her haald aandringen leverde hij hem 200 opplak kstaten van het I37e tijdvak waarvan de bons werden afgeweekt. Even later leverde deze ambtenaar nogmaals van die staten, thans 80Ö. De aanvrager verkocht hier van 700 aan een bakker en 52 aan een anderen bakker te Hengelo. De beide bakkers hebben de afgeweekte bons op legen staten opgeplakt en die ingeleverd op het distributiebureau te Henge lo. Dit kon geschieden, doordat in de gemeente Weerselo de staten een paar dagen eerder ingeleverd moeten worden dan te Hengelo. De drie aangehouden perso nen werden naar Almelo over gebracht. ONGEVAL. De heer v. S. uit Middelburg kwam Zaterdag, toen hij zich per motorrijwiel naar Breda begaf, onder Krabbendijke te vallen, waarbij hij zijn been boven de voet brak. Door de ziek mauto uit Middelburg werd hij afge haald en naar het gasthu's al daar vervoerd. De echtgenoote van den heer v. S., die achter op het motorrijwiel zat, kwam met den schrik vrij. ONTVLUCHT. Een milicien, deserteur van het le reg. huzaren, werd van Doesburg, waar hij gevankelijk was binnengebracht, vervoerd naar Amersfoort. Tusschen Soe ren en Eerbeek sprong hij uit den in beweging zijnden trein, hoewel de geleider hem onmid dellijk nasprong, mocht het niet gelukken hem weder in handen te krijgen. INVALIDITEITSWET. Door den Raad van Beroep te 's-Hertogenbosch is uitspraak ge daan in een geschil tusschen den Raad van Arbeid te Middelburg en de fa. J. te Middelburg be treffende het al of niet betalen van premie voor arbeiders, die in het aangenomene" werken. Het betrof het volgende ge val. Een der arbeiders had aan genomen van de firma, een schip bruinkolen te lossen voor een bepaalden prijs per eenheid. De overige arbeiders waren door de firma niet aangewezen. De firma meende niet verplicht te zijn premie te betalen, aangezien de personen die het schip losten niet in zijn dienst waren, maar zelfstandige samenwerkende per sonen. In de uitspraak van den Raad van Beroep wordt o.m. overwo gen, dat geacht moet worden dal een arbeidsovereenkomst aanwezig is en bevestigt de be slissing van den Raad van Ar beid, waarbij beslist werd, dat genoemde firma voor alle arbei ders, die het schip gelost had den, premie moest betalen. VERGETEN. Een heer, die zich Zaterdag middag met een taxi van Lei den naar Hotel Palace te Noord- wijk had laten brengen, kwam, nadat de auto weer naar Leiden was vertrokken, tot de minder aangename ontdekking, dat hij daarin zijn portefeuille met ƒ200.000 aan bankpapier had laten liggen, schrijft de N. Crt. Dadelijk belde hij den eigenaar der taxi-onderneming te Leiden op. Nadat de eigenaar der taxi onderneming bij terugkomst van den chauffeur zich overtuigd had, dat de portefeuille rret inhoud werkelijk aanwezig was, zond hij den chauffeur dadelijk naar Noordwijk terug. Deze ont ving behalve de extra reisvracltt, 25 gulden belooning. EX'Keizarin Eugénie is Zondag in Spanje overleden. Zij werd den 5 Mei 1826 te Granada geboren. Van vaders zijde stamt zij uit het oud-adellijk geslacht Porto- Carrero, dat in de 14e eeuw uit Genua naar Estramadura trok, waar het van Koning Alfonsus XI van Castilie het landgoed Montijo in eigendom kreeg, dst in 1697 door Karei II tot een graafschap werd verheven. Van moederszijde behoort zij tot een R. K. Schotsche familie, die na den val der Stuarts de wijk nam naar Spanje. In 1851 wekte zij in 't Elysee bij de feesten van den president der Republiek door haar schoonheid veel opzien en toen Napoleon zich daarop tot keizer deed uit roepen, nam hij haar tot gemalin. Den 30sten Januari 1853 werd het huwelijk voltrokken. De ge meenteraad van Parijs stelde bij die gelegenheid een som van 600.000 fres. beschikaar voor het aankoopen van een sieraad voor de bruidskorf, doch op verzoek der jonge keizerin werd het geld gebruikt tot het stichten eener nijverheidsschool voor be hoeftige meisjes. Den 18 Maart 1856 schonk zij den keizer een zoon, die den titel ontving van Prince imperial. Deze kwam later om bij een veldtocht in Zuid-Afrika, waar hij zich bij het Engelsche leger had aangesloten. DE EERSTE BIJEENKOMST VAN DEN VOLKENBOND. De eerste bijeenkomst van den volkenbond is bepaald op 15 November. M^HP»Ondergeteekende maakt 1^» het geachte publiek van GROEDE en Omstreken bekend, dat hij vanaf Maandag 19 Juli zijn heeft overgedaan aan en bedankt met dezen hiermede het publiek voor de gunst zoo ruimschoots genoten en beveelt zijn opvolger in ieders gunst aan. M. IMANSE. Verwijzende naar bovenstaande adver tentie maakt ondergeteekende het geachte publiek van Groede en Omstreken bekend, dat hij de van M. IMANSE heeft overge nomen met ingang van 19 Juli„ Hopende door een prompte en nette bediening een ieders gunst te mogen genieten. Groedb, 12 Juli 1920. Vanaf heden fijne Prinsesse- boonen, Inmaakuien, alle soorten Groenten, Aardappelen, Enz. Zeer lage prijzen. J VERGOUWE, 2e Zandstraat.

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 2