ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN ED De Anti-Revolutiewet. nè 3UI 3,00 VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 29e Jaargang Woensdag 14 Juli 1920 Nummer 2537 (H nier sing 3. Ontmaskerd Invaliditeitswet en Arbeidscontract. De Eokpaardendag te Axel. N No TOM E COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 10 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 60 cent Elke regel meer 12 cent. Bij abonnement lager tarief Drukker-Uitgever E. BOOM-BLIEK TNoef02°in BRESKENS p,°7s$4ro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur ja oodi ting cht k ■T D mk, jiK» am: ii, ,55. 1,27 ',15 ,42 ,07 ,45 ,30 ,13 45 47 10 43 55 48 :n :n Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet houdende nadere voorzieningen tot be strijding van revolutionaii e woelingen. Vele leden achtten den voor gestelden wettelijken maatregel noodzakelijk, niet alleen ter be veiliging der rechtsorde, doch ook omdat men meende, dat deze wet een goede preventieve werking zal hebben en ophoo ping van brandstof voor een revolutie zal voorkomen. Eenige leden konden deze zienswijze geenszins deelen. Zij wenschten zich aan te sluiten bij hetgeen in dd Tweede Ka mer door de sociaal-democrati sche fractie en anderen tegen dit wetsontwerp is gezegd en noemden de indidning ontijdig, overbodig, en een politieke fout. Een der leden, die een voor stander verklaarde te zijn van het vrije woord, merkte even eens op, dat de noodzakelijkheid van het wetsvoorstel niet was aangetoond. Andere leden gingen niet zoo ver, maar hadden toch groot bezwaar tegen deze wetsvoor- dracht. Hun inziens wordt door verscherping van strafbepalingen het sturen tot omwenteling eer der bevorderd dan bestreden. De uitbreiding der bestaande strafbepalingen achtten deze leden daarom tactisch en politiek verkeerd. Door een der leden werd op gemerkt, dat „gouverner est prévoir" en dat men de regee ring niet mag verwijten, dat zij zich wapent tegen gebeurtelijk- heden, zooals men in andere landen heeft aanschouwd. Ver schillende leden sloten zich daar bij aan en betuigden hun groote ingenomenheid met het ontwerp. Daartegenover stelde een an der lid de meening, dat wette lijke maatregelen als de hier voorgestelde niets baten, indien 22) Lucie had voor het diner, toen zij een oogenblik alleen stonden, haar gemaal iets in 't oor gefluisterd, wat hem gelijk een spook voor oogen stond. De jonge graaf zou zeker in onmacht gevallen zijn, indien hij zich niet met beide handen aan een marmeren zuil had vastgehouden, waar het jonge paar achter eenige palmen stond. En toch waren het slechts deze weinige woorden, die zij gezegd had: „Ik moet zeer veranderd zijn, Egon, dat gij mij niet her kend hebtIk ben niet Gerda Steffen, doch Lucie Enders, die gij eens als lafaard verlaten hebt". ,'o'j deze woorden werd Egon zoo wit als een lijk. De jonge graaf stond strak als een doode vook Lucie en keek haar wezenloos' aan. Een werkelijk een revolutie komt. Weer andere leden herhaal den, dat het voor zulk een voor stel noodig is, dat de tijdsom standigheden zulks wettigen. Er moet een zekere duidelijk merk bare roering aanwezig zijn om tot zoo iets over te gaan. Van die roering ontkende men echter het bestaan Vele anderen konden zich met de beschouwingen van deze le den niet vereenigen. We leven hier te lande in een ver door gevoerde democratische maat schappij, waar onze vrijheden zoo open en bloot liggen, dat er alle reden is om met meer scherpte en met meer nadruk er voor te waken, dat ze niet door een roekelooze minderheid kunnen worden aangetast. En dit wetsvoorstel is ter dege ge schikt om de democratische vrij heden te beschermen. Zelfs vroeg men zich af, of deze wetsvoor- dracht wel ver genoeg gaat en of ook niet andere uitwassen moeten worden strafbaar gesteld, zooals de onduldbare poging van vakvereenigingen, zelfs interna tionaal, om de macht te ver plaatsen van de wettige regee ring naar politiek onbevoegde lichamen als de vakorganisaties. Men kan zich eigenlijk de felle, en hartstochtelijke oppostie, die tijdens de behandeling van dit ontwerp in de Tweede Kamer in en buiten het parlement is aan den dag getreden, niet ver klaren. De tot oordeelen bevoeg de leiders hadden de oppositie eerlijkheidshalve moeten matigen of onderdrukken. Of was het, zoo werd gevraagd, wellicht meer te doen om aan het feit der indiening een welkome aan leiding te ontleenen tot het op felle wijze voeren van nieuwe propaganda, nu er een inzinking dreigt van den aanhang der so cialisten Bejammerd werd, dat in art. 2 wordt afgeweken van den tot dusver algemeen geldenden re gel, dat indien men terugtreedt van het aanvankelijk voornemen tot het plegen van misdrijf, geen verschrikkelijk voorgevoel kwam in hem op, doch zijn verstand kon het gruwelijk plan, het g:- pleegde bedrog niet doorgron den. Het was toch bijna onmo gelijk, dat dit op zulk een duivelsche wijze was uitgevoerd. Dan sprak Lucie verder, lang zaam, ieder woord op ijskouden toon, de oogen zonder mede lijden op haar offer gericht, om den indruk harer woorden beter te kunnen gadeslaan. Ja, Egon, zeide zij, de ko medie is ten einde Het spel is door mij gewonnen Door mij, Lucie Enders, wier leven gij eens zoo wreedaardig hebt ver bitterd, en die van dat oogen blik een wraakplan in hare ziel heeft gedragen, dat zij thans op ongehoopte wijze heeft kunnen ten uitvoer brengen. Toch kon hij dit alles niet begrijpen. Was dan de onder gang der wereld nabij? Was het een droom, die hem omgaf? Die rijkversierde zalen van het strafbaarheid bestaal. Een der leden betreurde dat art. 5, hoezeer verbeterd, toch vaag was gebleven en hande lingen strafbaar stelde, die het voorheen niet waren en van wel ker strafbaarheid de noodzake lijkheid nimmer was gebleken. Eenige leden verzekerden nu reeds dat dit artikel iedere ver standhouding met het buiten land strafbaar stelt. Verschillende leden verklaar den hiertegenover geen bezwaar te hebben tegen de bepal ngeii van dit artikel. Sommigen vreesden, dat de uitbreiding, door art. 6 aan het begrip „opruiing" gegeven, het in het geheim beraadslagen en spionneeren zal bevorderen. Enkele leden waren de mee ning toegedaan, dat art. 7 niet ver genoeg gaat, aangezien daar door het aansporen tot het na laten of schenden van zijn ambts plicht niet strafbaar wordt ge steld. Ilbld. Zooals meermalen in het da- gelijksch leven blijkt, zijn vele personen (en hieronder werkge vers) met de bepalingen van bet Arbeidscontract onbekend. Het is mijne bedoeling niet hier alle bepalingen van het arbeidscpn- tract te bespreken, slechts die bepalingen, welke in nauw ver band staan met de Invaliditeits i wet. Art. 1638b. B. W. luidt: „Geen loon is verschuldigd voor den I tijd, gedurenden welken de ar beider den bedongen arbeid niet heeft verricht." Art. 1638c. bepaalt o.a. Ie lid. Evenwel behoudt de arbeider zijne aanspraak op het naar tijdruimte vastgesteld loon voor een betrekkelijk korten tijd, wanneer hij tengevolge van ziek te of ongeval verhinderd is ge weest zijn arbeid te verrichten, tenzij de ziekte of het ongeval slot. die gasten in de rijkste kleeren uitgedoschtZijne bruid in die vorstelijke kleedingDat zou Lucie zijn, zijne verlaten en miskende geliefde, thans gra vin van Rheinsburg. Neen, neen, dan was hij plot seling krankzinnig geworden, of het waren koortsfantasieën, die zijne hersens in de war brach ten 1 Eerder was het een ver schrikkelijke droom, die hem beving. Als hij tot bezinning kwam zou alles voor zijn geest klaar en duidelijk worden, zou het geheele tafereel, dat zich als een duistere wolk voor hem opdrong, verdwenen zijn. Doch duidelijk hoorde hij toch het ruischen van Lucie's bruids kleed, gemaakt uit zware zijde. Dan zag hij die wraakzuchtige oogen 1 Het doodsbleeke aan gezicht, waarop enkel wraak te lezen was. Dat was geen droom beeld, al gruwde het hem nog zoo tegen, al was het alsof hij een der afgruwelijkste monsters door zijn opzet of onzedelijkheid veroorzaakt, of het gevolg is van een lichaamsgebrek, waar omtrent hij bij het aangaan der overeenkomst den werkge ver opzettelijk valsche inlichtin gen heeft gegeven." 2e lid. Komt hem in zoodanig geval, krachtens eenige wettelijke voorgeschreven ziekte- of on gevallenverzekering of krachtens eenige verzekering of uit eenig fonds, waarin de deelneming is bedongen bij of voortvloeit uit de arbeidsovereenkomst, eene geldelijke vergoeding of uitkee- ring toe, dan wordt het loon verminderd met het bedrag dier vergoeding of uitkeering. Laatste lid. Van de bepalin gen van dit artikel mag alleen bij schriftelijk aangegane over eenkomst of bij reglement wor den afgeweken. In het ontwerp van wet kwa men de woorden „voor korten tijd" niet voor, maar werd be paald, dat loon uitgekeerd zou worden voor eenen tijd niet langer dan de opzeggingstermijn. De bedoeling van deze wijziging was, dat de rechter steeds reke ning zou kunnen houden met bestaande gebruiken en ook bij wijziging van het rechtsgevoel te dien opzichte, een andere maatstaf zou kunnen aanleggen, waardoor de wet langen tijd soepel zou blijven en niet zoo spoedig wijziging zou behoeven. Ook de tijd, waarin een ge zonde vrouw wegens bevalling van hare werkzaamheden afwe zig pleegt te zijn, dient te dezer zake als een betrekkelijk korten tijd te worden aangemerkt zoodat over dezen tijd eveneens een loon moet worden uitgekeerd. Het tweede lid zegt, dat het loon verminderd mag worden met het bedrag eener vergoeding of uitkeering krachtens de On gevallen- of Ziektewet. Het verschil tusschen het loon en de vergoeding of uitkeering moet de werkgever betabm en aange zien hetgeen betaald wordt, loon is, moet ook de premie voor de Invaliditeitswet betaald worden. voor zich zag 1 Welk verschrikkelijk geheim, verborg zich toch achter dit spook, want hij wist er geen andere uitdrukking aan te geven. Een oogenblik voelde hij het verlangen in zich opkomen, de geheele verschijning met haar spookachtig uitzicht en de van wraak fonkelende oogen met zijne handen te vermorselen. Het angstzweet stond met dikke droppels op zijn voorhoofd, zwaar en moeilijk kwam de adem uit zijne borst Hij streek vertwijfeld met den zakdoek over zijn aangezicht. Hij gevoelde ten volle, dat zich dat vreeselijke raadsel spoedig zou moeten oplossen zich ech ter voorstellen, hoe zich dat'al les zoo had kunnen toedragen, zich daarvan een gedacht geven, >n hij onmogelijk. Hoe dan toch, was Lucie Enders in den molen gekomen Hoe had zij daar kunnen verblijven zonder herkend te worden Hoe zou Het laatste lid tenslotte be paalt, dat alleen bij schriftelijke overeenkomst of reglement van dit artikel (1638c B. W.) mag worden afgeweken. Is er dus geen schriftelijke overeenkomst of reglement, of is er een overeenkomst, waarin ten opzichte van art. 1638 c. B. W. niets is bepaald, dan zijn de bepalingen van genoemd artikel van toepassing en moet de werk gever voor betrekkelijk korten tijd loon betalen bij ziekte. Doet hij dit niet, dan kan de Kan tonrechter den termijn bepalen, waarover recht op loon bestaat. Artikel 186 der Invaliditeits wet bepaalt, dat de werkgever de premie moet betalen en wel krachtens art. 199 vóór of ge lijktijdig met de uitbetaling van loon. Vele werkgevers meenden, dat indien een arbeider wegens ziekte niet werkzaam was geweest, maar niettemin loon werd uit betaald, dit een gunst was, en bijgevolg geen premie voor de Invaliditeitswet verschuldigd was. Uit het bovenstaande moge blijken, dat een recht van den arbeider bij ziekte op loon be staat en derhalve bij uitbetaling hiervan, premie moet worden betaald. Dezen dag is in alle opzichten goed geslaagd. Er waren honderden prachtige paarden aangevoerd, waaronder vierspannen hengsten, achtspan merriën, ja zelfs een zestienspan merriën werd voorgebracht door den nestor der paardenfokkers, de heer Ph. J. van Dixhoorn van Axel. Van alle deelen van ons land, zelfs uit Duitschland, was er bezoek. Ruim twee duizend per sonen hebben dezen Fokdag be zocht. Na de keuringen werden de verschillende bekroonde dieren het mogelijk zijn geweest den i ouden graaf op deze wijze om den tuin te leiden Eene op lossing daaraan geven kon hij niet. Ook meende de jonge graaf dat het voorloopig het beste was, geen gerucht aan de zaak te geven, om het groote schandaal, dat er zou uit voort vloeien, ten minste nog te ver mijden. Noch zijne grootouders, noch de genoodigde gasten, mochten iets vermoeden van het schrik kelijk drama dat zich op het slot Rheinsburg had afgespeeld! Want dat deze aangelegenheid een groot schandaal voor de familie zou worden, als ook maar iets er van uitlekte, wist de jonge graaf. Hij moest dus in de eerste plaats zorgen te ver mijden, dat men iets vernam van het duister geheim, hetgeen door Lucie Enders, die thans zijne vrouw was, op het slot was af gespeeld. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 1