ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM-BLIEK 29e Jaargang Woensdag 30 Juni 1920 Nummer 2533 Ontmaskerd. Provinciale Staten. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.—- met 10 cent dispositiekosten. Drukker-Uitgever Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Elke regel meer 12 cent. Bij abonnement lager tarief TNofo2T breskens p,°7s$4ro Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Langzamerhand beginnen de zegeningen der Invaliditeitswet door te dringen. Aanvankelijk werden overal bezwaren tegen deze wet geop perd. Niet alleen van de zijde der werkgevers, maar ook van de zijde der arbeiders. Sproten de eerste voort uit financieele overwegingen, de laatste vonden hoofdzakelijk haar oorzaak in de onbekendheid der wet. De bedoeling der wet werd niet begrepen. Velen staarden zich blind op het ouderdomspensioen, alsof dit het hoolddoel van de wet zou zijn. Er werd uit het oog verloren, dat dit maar een bijbedoeling der wet is. Een bedoeling echter, die het eerst tot het volk zou doordringen Het hoofddoel van onze Inva liditeitswet is lo. een uitkeering bij tijdelijke of blijvende invaliditeit te ver zekeren 2o. Weduwen- en weezenrente te verzekeren 3o. bij dreigende invaliditeit opname in een sanatorium te laste van de Rijksverzekeringsbank mogelijk te maken, terwijl ge durende de behandeling een uitkeering aan het achterblijvend gezin mogelijk is 4o. Toelagen aan inrichtingen, enz. De bedoeling van het sub 3o is, dat indien een verzekerde in valide dreigt te worden, de persoon in een sanatorium wordt opgenomen. Door zeer zorg vuldige en speciale behandeling wordt de invaliditeit, die anders gevolgd was, dikwijls afgewend, en bliift de persoon volkomen in staat in het onderhoud van zijn gezin te voorzien. Om dit ge durende de behandeling niet broodeloos achter te laten, kan aan vrouw en eventueele kinderen een uitkeering worden gegeven. Het sub 4o vermelde is van meer algemeene strekking. Het geven van toelagen zal hoofd- 18) Dit nam zich ook Egon van Rheinsburg voor, die in haar slechts een boerenkind meende te zullen zien. Als zij nu nog de goudstuk ken van den ouden molenaar had medegebracht 1 zeide hij op spottenden toon tot zijne kame raden, die met de andere gasten op het terras van den nieuwen villa tenni's speelden. Met de grootste verwondering van ailen verscheen plotseling eene jonge dame in een elegant Tenni's costuum. Zij trad op het gezelschap toe en zeide, - zich I tot Egon van Rheinsburg wen- dende De bedienden zeide mij, dat i gij graaf Egon zijt. Ik ben I uwe nicht Gerda van Rheins burg mag ik mede spelen Zij maakte te gelijkertijd eene zakelijk aan ziekenhuizen en vereenigingen in het belang van de volksgezondheid werkzaam, geschieden. Niettemin zal dit een van de zegenrijkste gevolgen van de wet zijn. Overal wordt geklaagd, dat er in soms zeer welvarende en dicht bevolkte streken, geen of voldoend ge outilleerde ziekenhuizen zijn en dat men voor een betrekkelijk eenvoudige behandeling dikwijls over vrij grooten afstand vervoerd moet worden Door het geven van subsidien zullen meerdere inrichtingen ontstaan en kunnen kostbare instrumenten enz. worden aan geschaft. Sub le en 2e zijn de renten (geen ouderdomsrenten)genoemd. Wordt een verzekerde, wiens wachttijd van 150 weken vervuld is invalide, dan wordt een rente toegekend. Recht op weduwen- en weezen rente ontstaat: a. indien de echtgenoot of vader reeds in het genot van rente was krachtens de Invalidi teitswet b. indien de overleden echt genoot of vader verzekerings- plichtig was krachtens de Inva liditeitswet en 40 premiën voor hem betaald waren. Het eerste jaar zal echter reeds recht op rente bestaan, indien er 15 pre miën betaald zijn. Wie de premie betaald heelt, doet niets ter zake, de zegels moeten echter geplakt zijn vóór het overlijden van den echtgenoot. Recht op weezenrente kan bovendien ontstaan, indien de verzekerde moeder overlijdt, en de kinderen vaderloos zijn of de moeder de kostwinster was, wanneer bijv. de vader niet tot werken in staat is. Een weduwe, wier echtgenoot een ouderdomsrente krachtens art. 373 der Invaliditeitswet was toegekend, heeft recht op rente, ai was er zelfs maar één zegel op zijn kaart geplakt. Weduwenrente wordt alleen toegekend le. indien de weduwe invalide is. lichte buiging tegen het overige gezelschap. Zwijgend zagen zij de aan gekomene een oogenblik aan. De dames bekeken zich en de vrienden van Egon wierpen be wonderende Wikken op de ele gante verschijning. Lucie had wezenlijk een bekoorlijk uitzicht en was door hare verandering geheel onkenbaar geworden, want met bewonderenswaardige zorg en smaak had zij zich ge kleed. Nooit zou iemand, in deze elegante dame, die zoo vrij in haar optreden was, alsof zij altijd in de deftigste kringen verkeerd had, de ziekenverpleeg ster van den ouden molenaar Steffen herkennen. Want zij zelf had, toen zij haar spiegelbeeld, alvorens tot het gezelschap te gaan, had gezien, een uitroep van vreugde niet kunnen be dwingen, zoo was zij door de kunst der toiletmiddelen veran derd Dat was niet meer Lucie Enders, dat was eene vreemde, 2e. indien ze den leeftijd van 60 jaar bereikt heeft. Voldoet ze bij het overlijden van den echtgenoot niet aan deze voorwaarden, dan wordt de rente pas toegekend, zoodra ze hieraan voldoet. Weezenrente wordt toegekend, indien de overleden vader (ook al leeft de moeder nog) een of meer kinderen 1 beneden den leeftijd van 14 jaar nalaat. De rente vervalt, zoodra het jongste kind den leeftijd van l4 jaar heeft bereikt. Gedurende dezen tijd wordt de rente niet vermin derd. Ook al werd vroeger een weezenrente toegekend, dan toch krijgt de vrouw nadat ze 60 jaar of invalide is geworden, een rente. Er kan niet voldoende gewe zen worden op het belang van de weduwe, om zoo spoedig mogelijk na het overlijden van den echtgenoot (in elk geval binnen 7 dagen) de rentekaart van den overledene onder mede- deeling van het overlijden aan den Raad van Arbeid op te zenden. De Raad van Arbeid onder zoekt dan of er recht op wedu wen- of weezenrente bestaat. Is dit het geval dan wordt een aanvraag met de uoodige be scheiden aan de Rijksverzeke ringsbank toegezonden en de rente toegekend. Bestaat er direct geen recht op rente, dan moet de aanvraag worden ingediend, zoodra de weduwe naar hare meening hier recht op heeft. In het laatste geval deelt ze dan aan den Raad van Arbeid mede naam, voornamen en geboorte datum van haar overleden echt genoot en zoo mogelijk den Raad van Arbeid waar de echtgenoot was ingeschreven en het rente nummer. Tot slot over het voorgaande eenige cijfers betreffende den Raad van Arbeid te Middel burg Tot nu toe werden reeds 5 verzoeken tot opname ter ver- pleging in een senatorium in beeldschoone dame van geheel bijzonderen aard 1 Er kwam een vroolijke lach uit Lucie's keel, die zij niet kon terughouden en deze lach was zoo frisch en helder, als kwam hij niet uit zulk een met schuld beladen hart. Zoo, in deze stemming, met een vreugdevol uitzicht verscheen zij in den kring der spelenden. Doch de zoo plotseling ver- schenene deed giaafvan Rheins burg aan iemand herinneren. Hij keek Lucie aan, als zag hij een geest voor zich, die hem aan een verleden van eenige jaren her deed denken. Een trek op hare lippen herinnerde hem aan een persoon, die hij vergeten wilde. Lucie 1 Die naam kwam onwillekeurig op zijne lippen. Geen trek op Lucie's wezen veranderde echter haar uiterlijk bleef hetzelfde, alleen op haie lippen kwam een trek van spot, en hare oogen keken den jon gen graaf zoo onbevangen aan, behandelinggenomen. Binnenkort zullen de eersten van deze guns tige bepalingen der Invaliditeits wet de voordeelen genieten, en laten wij hopen, hunne verloren arbeidskrachten geheel herwin nen. Tot op heden werden 103 ouderdomsrenten toegekend, 3 afgewezen, terwijl nog meerdere in behandeling zijn. Zeven aan vragen om weezenrente werden gedaan. Drie hiervan werden bereids toegekend (alle tot een bedrag van 187.20), terwijl de andere spoedig af zullen komen. Een weduwenrente tot een bedrag van 187-20 werd toe gekend. Meerdere zijn nog in behandeling. Het vermoeden bestaat, dat velen nog niet* hun aanvraag in dienden en rentekaart en -boeke van den overledene niet opzon den. In hun eigen belang wordt aangeraden dit alsnog zoo spoe- dig mogelijk te doen. Van de stoomtrammaatschap pij BreskensMaldeghem kwam een verzoek in om het toegekend renteloos voorschot voor den aan leg van de lijn van de Neder- landsche grens bij Retranche- ment naar Breskens, groot f 224,804, te verhoogen tot f 2.250.000 of 170°/0 meer dan hetvroegere, in 1916 tot f836.000 gestegen. Het rijk zal alleen een derde geven, wanneer de provincie en de betrokken streek dit ook doen. Dit zou be- teekenen, dat de provinciale kas f 627.554 zou moéten bijdragen. Dit bedrag is buitengewoon hoog en stelt zware eischen aan de provinciale kas. Toch wordt dan slechts hetzelfde systeem gevolgd als bij de oyerige den laatsten tijd in Zeeuwsch-Vlaan deren aangelegde tramlijnen, nl. dat behoudens de subsidies van gemeenten en polders een derde van <ie kosten van aanleg en van het in exploitatie brengen der lijn als renteloos voorschot uit dat hij in zich zelve zeide Welke onbetwistbare overeen komst 1 Dan werd het spel, nadat de gebruikelijke voorstel- ling geschied was, voortgezet. Des avonds verscheen Lucie voor het diner in de eetzaal. De gasten waren van hare ver schijning, in zoover zij niet ken nis gemaakt hadden met de pleegdochter, door Egon onder richt, hoe zij opgetreden was bij het Tennis-spel. De graaf en zijne gemalin kookten inwendig van woede, doch durfden zich niet uitlaten. Men wilde af wachten, hoe zij zich verder zou gedragen. Later zou zij de gevolgen van haar brutaal op treden wel ondervinden, als de gasten het slot verlaten hadden. Deze zelf zagen echter met in spanning het verschijnen van het nieuwe familielid tegemoet. Daar opende zich de deur en Lucie verscheen in een kleed, dat zoo rijk en kostbaar was, dat het meer paste voor een de provinciale kas wordt gege ven. Wel bedroeg dè verhooging voor de Z. V. 1'. M. slechts 42% van het aanvankelijk toegezegde voorschot, maar door deze maat schappij werd toen geacht, dat hiermede zcude worden volstaan voor het afbouwen van haar net. Het beginsel is alzoo hetzelfde. Intusschen rijst de vraag of toe passing van dit beginsel met het oog op den toestand der pro vinciale financiën nog wel moge lijk is, terwijl anderzijds later bleek, dat de Z. V. T. M. met de 42% verhooging ook niet kon toekomen en haar nog een extra- bijdrage door den minister van waterstaat is toegezegd, zonder dat daarbij opofferingen worden gevraagd van de provincie of de streek. Feitelijk heeft dus de provincie niet het derde gegeven. Ook voor de spoorwegen in Z.-n Beveland is het Rijk afgeweke/__ van de vroegere verdeeling, het geeft daar meer dan een derde. Óm te overwegen of dit ook hier mogelijk is, zou nader over leg met den minister en met de maatschappij en de betrokken streek noodig zijn, zoodat van een definitief voorstel tot ver leening van een zeker bedrag thans nog niet kan worden ge daan. Ofschoon dus de zaak de volle aandacht van Ged. Staten blijft houden, vinden wij thans geen vrijheid een ander voor stel te doen dan dat tot afwij zing van het verzoek Naar aanleiding van een des betreffend verzoek van het be stuur van „Vrederust" wordt voorgesteld het verpleeggeld te brengen van f 675 op f 800 voor iederen armlastigen patiënt, met handhaving van de f 50 voor kleedgeld, doch slechts voor den tijd van 1 Januari tot 30 Juni. Een tweede voorstel luidt tot het aangaan van nieuwe bepalin gen over het betalen van ver pleeggeld, zoodat dit telkenjare in overleg met Ged. Stalen zal worden vastgesteld. In verband met de rijkswet, waarbij ook aan de provinciale bruidskleed dan voor een een voudig diner. Aller blikken waren dan ook op haar gevestigd. Wat zou er geschieden? Te gen allen gebruikelijken vorm toch was het nieuwe familielid in groot toilet verschenen. Een onheilspellende blik der gravin viel op haar. Zij zag in de binnentredende niet het kind van den gestorven zoon, doch alleen de kleindochter van den ouden molenaar Steffen. Men had haar moeten erkennen, om dat het gerecht die uitspraak gedaan had, doch voor de gra felijke familie was het meisje een opgedrongen wezen aan den edelen stam. Zeide ik u niet, Gerda, d$it wij heden slechts met een klein gezelschap zouden zijn, sprak de graaf op scherpen tóón. Gij zoiidt in een kleeding, die bij ons pas send en gebruikelijk is, verschij nen, sprak de graaf, terwijl hi] haar met half gesloten oogen bezag. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 1