Platei Niënws! Binnenland. Gemengd Nieuws Gemeente GROEDE. GÏ Men begrijpt, dat het niet gemakkelijk was, in deze drukte iemand te zoeken en hoe Camiel ook zijn best deed, hij kon Marie niet ontdekken. Deze wasechter tegen den middag nog eerst naar haar oudeis gegaan en pas tegen zes uur op de kermis ge arriveerd. Ze was gegaan op aansporing van haar ouders, doch zonder veel lust. Nu was ze met een vriendin een der dansgelegenheden binnen gegaan. aDaar was het dat Ca miel haar het eerst zag. Hij was op een bank geklommen en zoowaar, daar stond Marie eenige schreden van hem vandaan met een lusteloos gezicht naar het dansen te kijken. Camiel vond er een genoegen in haar zoo een poosje gade te slaan. Plotseling ontstond achter in de tent een gedrang drie dron ken kerels, waaronder Camiel de grooteknecht van zijn buur man herkende, drongen door de menigte tot vlakbij de dansenden. Wae' zien al die schdone meis jes riep de bewuste knecht. T oen stoof hij tot grooten schrik van Camiel plots op Ma rie at en zei „Marietje, schóón buurmeisje, wilder gaen e' kêer daansen, A'gauw". En hij wilde haar in den kring trekken. Doch Marie wees hem verontwaardigd af Ze had al genoeg aan de drank lucht, die haar uit 's mans mond tegemoet kwam. Woest over de weigeiing trok de ander af en danste zijn rondje met een -an dere dronken vriend. Camiel op zijn bank was bleek geworden, er af gestapt en doorgedrongen tot vlak bij Marie. Niet dicht genoeg 1 De wals was uit en een andere dans begon. De dronken kerel kwam weer op Marie af, een valsch lachje op zijn gezicht. „Je wil zeker nog nie' 'k Weet wê' mêe wien of je gie liever zou daansen Mee de zeu- ne van je baes, A-'t-ie 'ier mae was. Mae noe a-t-ie der nie' is" en de kerel pakte met een vlugge beweging Marie om het middel „noe moe je 't mae mêe mien doen 1" Marie gilde en trachtte zich los te rukken, maar de kerel, met dronkemanskracht en dron kemanswoede lichtte haar op en zwaaide met haar in het rond, botste in zijn geweldige vaart tegen anderen aan en draaide al sneller en snellerMarie scheen het bewustzijn te verlie zen. Alle dansers hielden ontzet op, slechts de orgelman draaide voort-; niet wetende wat er voor viel Ook Camiel stond eenoogen- blik verstomd, maar toen hij smeet de menschen voor zich op zij, wierp zich als een razende boven op den dronkaard, bracht hem tot staan en had toen met een geweldigen ruk Marie be vrijd uit de klauwen van den ellendeling 1 Behulpzame han den vingen haar op, waar zij jauw bijkwam, vroeg genoeg oin ;e zien hoe Camiel den nu half versuften kerel beetgreep, op- ilde en met een geweldigen tmak van zich alwierp Een seconde later lag Marie n zijn armen te snikken. Was 't van verdriet Of van vreugde Een half uur later wandelden te samen naar de boerderij terug, deen van beiden had lust verder termis te houden. En daar, op lien eenzamen weg, werd het Jas gesloten verbond met den :ersten kus bezegeld en begreep darie voor wie Camiel naar de termis was gegaan. Den volgenden dag vertelde le vader van Camiel, niet wei- lig trotsch op zijn kranige zoon, -au ieder die het hooren wilde, 10e deze zijn aanstaande vrouw gevonnen 'ae' in d' erms van en aanderen vint". NASCHRIFT. Wanneer de Zeeuwsch Vlaam- sche lezers, speciaal de Aarden- burgsche, dit verhaal onder den neus krijgen, zullen ze mij naar het hoofd werpen; Wat kan jij allergeraffineerdst liegen I En dat voor een Zeeuwsch-Vlaming! Er is op de kermis niets van gebeurdWees niet boos, waarde lezer 1 Als ik lieg, lieg ik in commiss:e I lk zat Donder- dag, 3 Juni op mijn kamer en dacht aan Aardenburgsche ker mis. En toen herinnerde ik me dit verhaal, dat mij als knaap verteld is door een ouden scha per, die vlak bij mijn ouderlijk huis zijn schapen hoedde, ik heb 't voor U opgeschreven in mijn eigen woorden, 't Moet in de jeugd van den schaper ge beurd zijn Typisch vind ik het, dat de toestand in de dans gelegenheden in Z.-Vlaanderen nog even ongezond is als mis schien 60 jaar geleden. Immers, als je één dansje maakt, zit drie dagen later nog je neus vol stof. 'k Weet er an mee te praten 1 JACK. HET A.S. AFTREDEN VAN DEN HEER LOBMAN ALS KAMERLID. In verband met de mededee- ling van minister De Visser in de deze week gehouden Tweede Kamerzitting, dat jhr. mr. A. F. de Savornin Lolunan voornemens is als lid der Tw-ede Kamer af te treden, kunnen wij mededeelen, j dat de heer B. J. Gerretson hem als Kamerlid zal opvolgen. GEEN ZONDAGBOST. Naar aanleiding van het ver slag over het wetsontwerp tot wijziging van de begrooting van posterijen, telegrafie en telefonie deelt de Minister van Waterstaat in een nota mede, dat het in de bedoeling ligt, teneinde de kosten vcor het in dienststellen van tijdelijk personeel aanzien lijk te verminderen, de bestelling op Zondag ten platte lande en in die plaatsen van eenigen om vang waar daartoe aanleiding bestaat, op te heffen, en in plaats daarvan de gelegenheid te geven die stukken, welke thans des Zondags worden besteld, koste loos van de kantoren af te halen. Breskcns. Woensdagavond met de laatste boot vertrokken een 70-tal Weerertjes van uit Groede, Nieuwvliet en Breskens weder naar de heimat. Groot was de belangstelling, en treffend het atscheid van sommige kleinen van hun pleeg ouders. Menig traantje werd gelaten. Het deed ons goed te zien, dat alle kinderen er zoo flink en gezond uitzagen. Het vormde een groot contrast met de aankomst dezer kleinen, en kele weken geleden. Toen zag men niets als bleeke en verhon gerde gezichtjes. Nu gezond en vroolijk. Hoe blij klonk, bij het vertrek der boot uit hun keeltjes het Zeeuwsch-Vlaainsch Volkslied, dat is ons eigen landje, maar deel van Nederland. Het landje, wat voor hen is geweest, het land van melk en honig. Ondanks tranen, ging het hoopvol op het ouderlijk huis aan, waar zij vader, moeder, broertjes en zusjes zullen mede deelen van de gaven, welke zij zoo ruimschoots mede kregen van hun pleegouders, die alles wat in hun vermogen was, aan hen hebben gedaan, en hun bij het naar huis gaan mede gaven wat zij konden torschen. Dat de ontgoocheling in de heimat voor hen niet te groot moge zijn. Het comité van Groede heeft hen uitgeleide gedaan tot de Duitsche grens. In ons vorig nummer ver melden wij, dat de gemeente Nieuwvliet een jaarlijksche bij drage van vijf gulden had toegezegd voor de Breskensche Visscherijschool, dit moet zijn f '0,Voorts kunnen wij mel den dat de gemeente Hoofd plaat f 10,en de gemeente ÏJzendijke f 25,toezegde. Groede. Naar men ons inededeeld heeft de heer J. B. Becu Sr. zijn ontslagname als !id van den Raad onzer gemeent- weer ingetrokken. Hij wenstlit weer lid van den Raad te blij/en. Oostburg, Woensdag ge raakten de paarden v»i den landbouwer de B. van ödzand, bespannen voor een wfgen, op hol, door het schrikke.' van een motor. De wagen kwam in de sloot terecht en wa^deerlijk ge havend. Overigens-iep aller, zon der verdere ongefkken af. Cadzand, ie beer U. Lu- cieer alhier, i< aangesteld als Brievenbestell.r bij de posterijen alhier. Nieuwvlfet. Begunstigd door heerlijk zjmerwede', maakten heden de leerlingen der school alhier o»der leidinj van het onderwijzend person el een reisje naar Walcheren. Bij de hede gehouden aanbesteding van bt herstel, de vernieuwing en lit onderhoud van de gewone wfken aan den Cal. Adornispolde werd inge schreven door A. Gasse te Cadzand voor HO. Voor het verhoren van een bestaanden buiten rin en van een gedeelte vanflen Zeedijk aan bovergenoeden polder werd üigeschreveidoor E. v. Wijnen, Pajjidr. ƒ15163 P. J. v d Sande, Brkens 15300 Cornells, Hoofdplt 15310 J. v.'tl lof Co rek 15400 1'. Vos, Terneuze 15700 A. la Gasse, Cadnd 15800 Elenbaas, St. Phiiland 15900 Cambier, Retrani nent 15990 Wissekerke, Philiine, 15990 J.M.H v dSande, Fskens, 16200 Wolfert, Hoek 16200 A. Risseeuw, Grce 17350 I. Adriaansen 24.390 Predikbtrten. Ned. HerjKerk.. Zondag ijuni. Breskens v 9u J. A. Raams. n 2 u idagschool. n 5'/2 u J. A. Raams. Groede n 2 uCastelein. Ev. Luth. GciGroede. vm 9.30 u ds J. van Heest. MARKTBERHTEN. Rotterdam, Juni. Op de heden iet Veilings lokaal Baan 40 guden veiling werden de volgei prijzen be steed Kipeieren f35 f 13.50. id. (klein.) f50—110.80. Eendeieren f70f 13.00. Ganseieren fDOf 00.00. Kalkoeneieren 100f00.00 Aangevoerd 1651 stuks. Oostburgi Juni. Aangevoerd 310 eieren. Boter van f 11 tot f2.59 per K.G. Ingezden. DIENSTREi-INGEN BOOT E7RAM. Mijnheer dedacteurl Met veel belitelling zullen allen wel geli hebben de verbeteringen ke boot en tram en ook deinen onder gaan met ingaian 1 Juli a.s. We krijgen veer de z.g. vroegboot naar van Breskens met daarop aanrnde sneltrein. Wat we echop de dienst- regeling der mtram Bres- kens-Maldegheog altijd mis sen is een tram de eerste boot en een avondtram naar Breskens, gelijk vroeger gewoon- 1 te was. We verkeeren nu weer in deze moeielijkheid dat we uit de richting AardenburgSluis en Cadzand resp. om 4 52, 5.25 en 5.37 moeten vertrekken om nog in Breskens of voorafgaande stations te kunnen komen, wat wel wat vroeg is. Ik geloof dat dit voor velen een ongemak is I en veler) de directie van de trammaatschappij dankbaar zou den zijn als ze hierin nog eens verandering kon brengen. Hopende dat bovenstaand in overweging kan genomen wor den teeken ik, M. d. R., bij voor baat U dankzeggend voor de verleende plaatsruimte, UW GETROUW LEZER. I M. d. R.l Mag ik voor onderstaand een klein jjlaatsje. SCHOOLJONGENSTACTIEK Zij waren na het uitgaan der school gaan knikkeren. De meester was er ook bij. Een der jongens kreeg zijn zin niet, en ging na afloop kwaad naar huis. Ilij liet den meester weten, dat hij voortaan niet meer met de jongens wenschte mede te doen, er dus van af zag voortaan met de jongens te spelen. De meester deelde hem even wel mede, dat hij dit niet aan hem moest zeggen, doch dit aan zijn kameraden moest laten we ten. Dit was hem te veel, de booze jongen trok z'n woorden in en deelde den meester mede, dat hij het zoo niet bedoeld had, en voortaan weer wenschte mede te spelen. D»ze schooljongenstactiek kwam mij te binnen bij het vernemen, dat de heer J. B. Becu Sr. te- Groede zijn ontslag als lid van den Raad weder had ingetrok ken, na eerst zijn ontslag te hebben ingediend. Bij informatie, naar dit zon derlinge feit, deelde men mij mede, dat genoemde heer z'n ontslag als lid van den Raad had ingediend aan het College van B. en W. Volgens de wet moet dit geschieden aan den Raad der Gemeente. Nadat dit den betrokkene was medegedeeld, heeft hij weder schriftelijk laten weten, dat hij zijn ontslagname introk. Dwalen is menschelijk Sommigen beweren, dat het is op aandrang van zijn zoon, weer anderen, op aandrang van de kiezers. Misschien heeft dit muisje nog wel een staartje. EEN KIEZER. VOOTZETTING. De Fransch-Duitsche econo mische onderhandelingen worden Maandag hervat. PRINS CONNAU3HT. Prins Arthur Connaught is tot gouverneur-generaal van Zuid- Afrika benoemd. ONTSLAG VAN HET HONGAARSCHE MINISTERIE. Het Hongaarsche ministerie heeft onder den druk van den boycot zijn ontslag genomen. TREURIG ONGELUK. .Donderdagmiddag is te Assel bij den bouw van de torens op het station een werkkorf naar beneden gestort. Van de acht werklieden in den korf, werden er drie gedood en drie zwaar gewond. ERNSTIG VLIEGONGELUK. Dinsdagmiddag had tijdens een vlieg-demonstratie te Venlo een treurig ongeluk plaats. De vliegenier Need deed met mejuffrouw Overdijk en den heer Caubo een tocht. Toen het vliegtuig boven de stad was, is het benzine-reservoir gesprongen en vloog de machine in brand. De machine kwam te recht in de keuken van het huis van den heer Joosten aan de Lomstraat. De aviateur en de beide passa giers lagen verbrand onder den motor. Indien het toestel vijftig pas verder was terechtgekomen, was het ongeluk nog veel grooter geweest, daar het dan middeii in een onzaglijke menigte ker misbezoekers zou zijn neerge stort. Sergeant Need had zijn op leiding als lieger gehad in het kamp te Soesterberg. Hij gold als een van de beste vliegers uit het kamp. In November 1918 is hij in Soesterberg gekomen, waar hij 16 Augustus 1919 zijn klein brevet haalde, en op 4 Maart 192Ü zijn militair brevet. Als buitengewoon staal van zijn koenen durf en stoutmoedigheid, evenals van zijn vaardig vlieger- schap wordt medegedeeld, dat sergeant Need op betrekkelijk geringe hoogte tal van loopings achter elkaar dorst nemen. Hij was thans met verlof te Venlo, waar hij vliegdemonstra- ties gaf met een machine, die hi t particuliej; eigendom was van de drie sergeants Need, v. d. Griend en Geysendonfer. Op verzoek van de burgerij maakten ze om dc beurt vliegtochten met passagiers. Het ongeluk had plaats, toen de eerstgenoemde een vlucht deed. ZEER VERDACHT. Dinsdagavonud ontdekte de inwonend officier in de infante- riekazerne te Amsterdam, dat trappen en gangen van een der paviljoens, nabij de plaats waar thans een nieuw gebouw voor militaire bureelen wordt ge bouwd, op enkele plaatsen met petroleum waren gedrenkt, het geen hem aanleiding gaf. on- middelijk bij de in dat gedeelte van de kazerne wonende ge huwde militairen te onderzoeken of hun iets van die petroleum bekend was, hetzij dat een kan of flesch was gebroken of zoo iets. Toen daarop een ontkennend antwoord werd ontvangen, wer den voorzorgsmaatregelen geno men alle plaatsen, welke met olie waren gedrenkt, werden met zand bestrooid, terwijl een schildwacht bij de trappen werd geplaatst. Omstreeks 2 uur 's nachts werd door den commandant der wacht een schot gehoord, dat door den schildwacht bij het be merken van onraad gelost zou worden. Een onderzoek bracht aan het licht, dat personen ge tracht hadden om over een schut ting, toegang gevende tot de kazerne, te klimmen, doch op het hooren van het schot zich vlug verwijderd hadden. Ook later werd door den schildwacht bemerkt, dat zich personen met zaklantaarns nabij de kazerne ophielden, doch blijkbaar overtuigd van de goe de bewaking, waren afgetrok ken. Of hier aan een poging tot brandstichting moeten worden gedacht, valt niet met zekerheid te zeggen, hoewel de algemeene teekenen er wel op wijzen. Alle verlofgangers van de Landweer der lichting 1916b en 1916c, die in den loop van het jaar 1920 aanspraak kunnen doen gelden op ontslag uit den dienst bij de Landweer wegens vol brachten Landweerdienstlijd moeten hunne Rijksgoederen, met uitzondering vnn het zak boekje, (dus wapenen, voorwer pen van ledergoed, kleeding en uitrustingstukken, reglementen en teil dij deal stukl In BIS| MAIS eiwit LIEB BEEh Meelid

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 2