ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZÊÊUWSCHVLAANDEREN 1 VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. 29e Jaargang Zaterdag 26 Ju^ 1920 11 Wekelijks Overzicht Ontmaskerd. 17) Nummer 2532 Toch saemen kermesse gouwen BRESKENSCHE COURANT prijs per drie maanden f 1.Drukh>r-Ilitorevpr II Abonnementsprijs per drie maanden met 10 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 60 cent Elke regel meer 12 cent. Bij abonnement lager tarief Telefoon No. 21 Drukh» i-Uitgever BOO 4_B LI E K BRESiens Postgiro 17704 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Tempora mutantur et nos mu- tamur in illisMen kent dit Latijnsch gezegde, dat de evo lutie van alle leven vaststelt en daaruit ook de geestelijke evo- luitie verklaart. Het kan immers ook wel niet anders, wanneer de tijden veranderen, moeten wij ook veranderen. En met ons en de tijden verandert alles. Dat is de rustelooze wenteling dien wij nauwelijks zien, maar die zich in allerhande nieuwe ver schijnselen en nieuwe vormen aan ons leven openbaart. De groote wereldoorlog was in zekeren zin, ondanks zijn vliegtuigen en tanks, nog ouder- wetsch. Vechten en zijn zin te krijgen, dat deden Assyriërs al en Chineezen tientallen eeuwen voor hen. En dat is sinds zoo gebleven tot onzin tijd toe. Maar onze tijd toont ook de verandering. Onder de oorlogsmiddelen wa er een, dat vroegere eeuwen, althans in dezen beslissenden vorm, niet kenden, dat is de blokkade. Dit middel beteekent het einde van den vechtoorlog. En de Entente-conferentie te Parijs heeft dat begrepen, toen ij den Volkenbond stichtte en als represaille-maatregelen tegen onwillige staten de oeconomische boyot voorstelde. Het is werke lijk een oplossing, je vecht niet meer en je raast en je slaat niet meer. Het mooie ervan is juist, dat je feitelijk niets doet en dat je ook geen gevaar loopt, dat anderen je wat doen. Je laat alleen anderen ondergaan. Heel kalm doe je het zonder opwin ding. En het mooie is, dat je er mee door kunt blijven gaan, ook wanneer de oorlog uit heet. Dat vertoont nu de Entente te genover Duitschland, dat ze door het doen betalen van schadever goedlngen, die hooger worden naarmate Duitschland meer be talen kan, willen knijpen tot er niets meer in zit. Want daartoe schijnen de heeren Millerand en Lloyd George te Hythe besloten te zijn en daartoe is blijkbaar l Si zo e1 OQ )F(? bt ndl ir: 01 ctei irii zen: sch om Lig elj de, Zij dutft, kte n. D« ',/j b. 5| ior aar| :en.j 1de en-] 51 had Dus pas goed op, dat gij de overigen in al hun doen en la- en navolgt. Daar gij eene goede opvoeding genoten hebt, hoop ik, dat het u niet moeilijk zal vallen. Het gesprokene was op hoog- moedigen toon gezegd en Lucie moeite moeten doen, om zich in te houden en den graaf niet in het aangezicht uit te lachen. Met innige voldoening dacht zij aan de schuldbekentenissen, wel ke in haar bezit waren 'en die zij steeds bij haar droeg, om •®'ker te zijn, dat zij niet ver loren gingen of ontstolen zouden ^worden. De graaf had haar tevens ge zegd, dat zij tot des avonds, als ook de confentie der geallieerden te Boulogne bezig te besluiten. Maar het min of meer gevaar lijke van dit nieuwe oorlogsmid del is dat niet alleen regeeringen het kunnen gebruiken, maar dat het ook door particulieren, die zich vereenigen, tegen die re geeringen kan aangewend wor den. De arbeiders die internatio naal vereenigd zijn en zonder wier medewerking het oecono- misch leven niet gang kan blijven, zijn daarvoor het eerst in de gelegenheid. En nu een deel van hen in Hongarije in de verdruk king zit, zijn ze dan ook tot toe passing van dit middel overge gaan. De internationale boycot tegen Hongarije, die Maandagmorgen begonnen is, wil dit land totaal van het verkeer met andere landen afsnijden en zoodoende de re geering dwingen de vervolging van de arbeiders, die het er hard te verantwoorden schijnen te hebben, te staken. Maar dit nieuwerwetsche oor logsmiddel is een tweesnijdend wapen. Het wondt ook minder of meer dengene, die het hanteert en derden nog bovendien. Dat heeft de wereld tot haar schade maar te duidelijk ervaren. Nu nog zucht het onder de ge volgen van deze wijze van oor logen, die tegen Midden-Europa toegepast, het geheele oecono mische leven zoodanig ontwricht te, dat men nog altijd te Bou logne en elders vergeefsche po gingen aanwendt het weer op de been te helpen. De boycot tegen Hongarije zal wel zoo'n uitwer king niet hebben. Maar wel zul len naburige landen als Oosten rijk eronder lijden, omdat Hon garije als verweermiddel ook hen gaat boycotten. E11 die sta ten, Oostenrijk vooraan, zijn het juist, die dat al heel slecht kunnen Voor de Entente, die, sinds ze de wereld regeert, voor albe- schikster moet spelen, is dit een zorg te meer. En ze heeft wer kelijk al genoeg. Op de confe rentie te Boulogne worden ze opnieuw gewogen en bespro ken. Daar zijn er heel zware bij. De verhouding tot Duitschland, tot Rusland, tot Turkije. zij na het diner aan hare familie voorgesteld zou worden, op hare kamers moest blijven. Zij zou haar eten op hare kamer op gediend krijgen. Ook zeide hij, terwijl hij een afkeurenden blik op hare kleeding wierp, dat zij zich niet opvallend moest klee- den, daar men maar in klein gezelschap was. Evenwel, voegde hij er op vriendelijken toon bij, moet ge u passend kleeden, want mijn zoon Egon is met verlof op het slot. Die naam had haar als een zwaard doorstoken en alle in haar sluimerende wraakplannen opgewekt. Lucie lachte inner lijk over hare duivelsche plan nen. De grafelijke familie zou zij doen ondervinden, dat zij niet genadiglijk wilde behandeld worden, maar in alles aan de overige familieleden wilde gelijk staan. Zij wilde zich doen ken- Mét de Duitschers ft_fj men niet zooveel complimenin ,neer te maken. Zij zullen eei,oujjg gesommeerd worden hun (esjer tot 100.000 man te verminaren. Maar met de Tui ken en de Russen gaat dat zoo gemak^. lijk niet. Men kan ben ook wj sommeeren en ten opzichte vat Turkije doet men dal dan ook heel naarstig. Maat daarmee is men er nog niet. >e Turken zitten verder af dan Ie Rijn en men moet zelfs nog een heel eindje verder trekkendan Kon- stantinopel om hun he vredes verdrag op te leggen Dat is juist het moeilijke. Oierteeke- ning door de regeerin te Kon- stantinopel is geheel cvoldoen- de. Men zou ook de gcikeuring moeten hebben van d nationa listen in Klein-Azië e die den ken er niet aan haar geven. De Grieken hebben r aange boden dat zaakje alle op te knappen, maar de maichalken der Entente, Foch e< Wilson, schijnen dat een beef groot spraak te vinden, waton trou wens de Grieken in 'tgemeen niet afkeerig zijn. Dnoeilijk- heid is echter, datfoch en Wilson vechtlustiger z dan de soldaten, die ze te caiandee- ren zouden krijgen edan de volken, die de soldatlmoeten leveren. Europa krijgbo lang zamerhand genoeg vatt vech ten, de Grieken dan uitionderd -en de Polen. Missch: zullen de eersten er ook ge;g van krijgen. Wanneer dTurken hun dat aan het versti bren gen. En de Polen ziyl aar- dig op weg er genoepan te hebben, nu de bolsjew nog zoo duchtig van zich tVijken te kunnen slaan. Tempora mutantur. Ar.ffiien veranderen ze nog eens -da nig, dat zelfs Polen en (iken niet meer vechten willen dat ook het nieuwerwetsche oojs- middel heelt uitgediend, ar voorloopig zijn we daaraajg niet toe, getuige de Volkesd en andere wijzen van inteti- onale samenwerking. nen als het kleinkind van n millioenen rijken eigenaarr Rothbachmolen. Ook nain zich reeds voor den wenk 1 den graaf om in eenvoudig, let aan het diner te verschi, niet op te volgen. Nauwelijks was zij dan een paar uren in het slot gekomen of de graaf ontwaï tot zijn schrik, dat zij harl slechts zou volgen. Deze kamers zouden vinj bestemd zijn I zeide zij ech telijk, toen zij de veken betrad, die men haar Kan- gewezen. Deze kam'zijn nauwelijks goed genoeg het kindermeisje, dat ik mijhu- ren, en hier zou men eenvin van Rheinsburg willen ben verblijven 1 En op hfde oogenblik bracht zij del in beweging, dat het door Iele slot klonk. Een vertelling nit Z.- Vlaanderen. (Slot.) De slimme vader van Camiel had al gauiv bemerkt dat èn zijn zoon èn Marie er in den laalsten tijd bedrukt uitzagen, en hij had dra begrepen hoe de >ork in den steel zat. Hij was gien bekrompen inan en zag dadelijk in, dat de vele goede hoedanigheden, die Marie bezat, ruim opwogen tegen het gemis van geld. Hij nam zich daarom voor zijn zoon een beetje te helpen. Toen de Pinksterdagen voorbij waren, nam hij hem apart. „'Oe is 't, Camiel, je noe nog geen meisje gevonnen, da' je anstaet ,Jae, joengen, 't 'óor noe toch lied vóo' je. Je moe' noe maar e kéer zoeken of je geen flienk meissen kan vinnen. Asjemae' zurgt, da' ze goed voo' je zae- ken kan zurgen én nie' bange is van werken, dan bin ik content!" ,In-,-e, vaeder,eh gee- v-et nie', of ze géén geld 'ét „Bêt nêet toch, joengen! As't maer een fassoendelijk meissen is in flienk. Geld je zelf ge noeg. Kiek Donderdag op Er- denburgsche kerremesse maar e' kêe' goed of 't er gêen nae' je zin is En glimlachend ging hij weg. 't Was of 't Camiel plots veel helderder werd. Zeker, hij zou vaders zin doen en op de Aar- denburgsche kermis een meisje vinden en zonder lang te zoeken! En nu, nu was 't Sacraments dag, de drukste dag van de Aardenburgsche kermis. En Ca miel was vroeg opgestaan om Marie toch nog eens eventjes alleen te spreken. Ze was op gestaan nu, den emmer vol schui mende melk in de hand. De blaarkop ging verheugd verder grazen. Marie keek naar Camiel. Hij lachte, een gelukkig lachje en zij, zij huilde bijna en ze vond hem wreed op dat oogenblik. „Je gaet toch zeker ook nae' De bedienden snelden uit de verste hoeken te voorschijn, om dat zij dachten, dat een ongeluk was gebeurd. Lucie stond bevend van toorn in de deur van het vertrek en beval den bediende terstond haar koffer terug in het rijtuig te brengen, daar zij geen uur langer op het slot wilde vertoeven, als men haar geene andere vertrek ken verschafte. Zij wilde in elk opzicht haar passende ver trekken hebben, om alles naar eigen smaak in te richten; gaf men haar die niet, dan reisde zij terstond af. Oin een openlijk schandaal te vermijden, moest de grafelijke familie den wil van het nieuwe familielid vervullen, en kreeg derhalve de prachtigste vertrek ken van het geheele slot. Nog was zij niet tevreden, want alle spijzen, die men haar de kerremesse vanmiddag, Ma rie. 't Gae zu'k schoon wêer zien! Zeg in weet je, wa-t-of men vaeder gezeid ét. 'k Moen van- daege een vrouwe zoeken zei- t-ie. In 'k gaen 't doen ook, zu'jeJe moe' maer e' keer kieken, of 't een goeje is, 'óor 1 Mae' 'k gaen je nie' langer op' ouwen. Toet vanmiddag, él" 't Was weer de grooteknecht, die door zijn verschijning een eind aan 't gesprak maakte. Als 't er gewerkt moest worden, moest je wei ken, luidde 't con signe van den boer. En zelfs zijn zoon mocht de melkmeid niet van 't wérk houden. Intusschen was Marie aan de volgende koe begonnen en peins de onder 't melken. Nog ver toonde haar mond denzelfden smartelijken trek, nog meer dan zooeven. Arm kind, ze had niet begrepen 1 Ze dacht in zijn vroolijkheid een spot te zien alsof hij zeggen wou'k Kan je missen In gedachten verzonken molk zij voort Omstreeks twee uur al begon het druk te worden in Aarden- burg. Vooral op het marktplein verdrong zich heel veel volk tusschen de talrijke kramen en tenten. Het weer werkte mee een vriendelijk zonnetje scheen uil de blauwe luchthet beloofde een goede dag te worden voor de „spullemenschen" en café houders. In de cafés, of in danstenten daarachter, stonden groote or gels, die al van één uur af hun deuntjes lieten hooren. Vooral daar werd het geweldig druk; voornamelijk het jongere ge slacht kon men er vinden ieder een wenschte de beenen van den vloer te lichten. Zoo was weldra 4 s deel van de tent of de zaal ingenomen door toekijkenden, die straks hun beurt wilden heb ben, terwijl in de overschietende ruimte, een cirkel van misschien 4 Meter middellijn, zoo onge veer 20 a 25 paartjes ronddraai den of rondbotsten En het orgel draaide afpolka, mazur ka, schotsch, wals of hetzelfde in andere volgorde 1 wilde opdienen weigerde zij kortaf en verklaarde alleen aan de familietafel iets te gebruiken. Dienstboden aten alleen, liet zij de familie zeggen, doch geene gravin van Rheinsburg. Zij zou op tijd in de eetzaal verschijnen. De grafelijke familie zag spoe dig in, dat zij in alles de wil van de brutale indringster, zoo als de oude gravin haar noem de, moest laten welgevallen. Dien dag had men eenige gasten uitgenoodigd uit de buurt, waarbij ook eenige officieren, vrienden van Egon. Onmogelijk kon men dus in tegenwoordig heid van dit gezelschap een schandaal maken en men liet haar dus begaan. Doch boeten zou zij voor dit optreden tegen den wil der grafelijke familie. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 1