CoriüKNUFJr Plaatse! Nieuws. NXMIalrielJÉaiiia', Kosthuis Zeeland's Proeftuin. Gemengd Nieuws Gemeente BRESKENS. Advertentiën. Aan de Vereeniging bij* het verlies van Varkens te Breskens. inenten Kennisgeving. een half uur ongeveer vijf meter was gestegen. De buiten de oevers getreden watermassaover- stroomde snel het lager gedeelte van de stad en sleepten alles wat los en vast was met zich mede. Dertig a veertig huizen wer den verwoest. Nog veel meer huizen werden door den vloed beschadigd en talrijke werden onbewoonbaar verklaard. De vloed overrompelde de inwoners zoozeer, dat zij niet allen snel genoeg een veilig heenkomen konden zoeken. De armste inwoners van de stad zijn het zwaarst getroffen. Menig gezin verloor zijn huisboedel. De woning van den stads geneesheer werd eveneens ver woest. De instrumenten en de bibliotheek gingen verloren. Bij deze ramp zijn vijftig per sonen om het leven gekomen. Wij ontvingen het jaarverslag van Zeeland's Proeftuin van de hand van den Rijkstuinbouw- leeraar D. Bloemsma, welke daarin een historisch overzicht geeft van deze, nu 18 jaren be staande instelling. Als groenten- proefveld, werd deze reeds spoedig omgezet in Proeftuin voor Fruitcultuur. Steeds werd de tuin door hon derden bezichtigd, en is zij velen ter voorlichting geweest, en heeft menigeen de gelegenheid ver schaft den grondslag te leggen voor zijn vakkundige ontwikke ling. Zij, die in ons district belang stellen in deze instelling, raden wij aan het boekje, dat vele bijzonderheden bevat, en gratis verkrijgbaar is, aan te vragen bij den Rijkstuinbouw-consulent te Middelburg. Breskens. Zaterdagmor gen vertrokken onder groote belangstelling met de Prov. Boot de Weensche kinderen, zwaar beladen, met gaven welke zij van hun pleegouders bekomen hadden. Geen wonder dat bij aankomst te Vlissingen door de begeleiders tot daar, alle krach ten moesten ingespannen worden om die berg met pakken in den trein te krijgen, en natuurlijk ook de kinderen zelf. Dank zij het krachtdadig aanpakken kon al de bagage met de kinderen mee. Dit was evenwel niet het geval met de pakken van de kleinen uit het Vijfde District. Jammer moesten van hen vele pakken achterblijven Bij de heden gehouden aan besteding der onderhoudswerken van het Cal. Waterschap Oud- en Jong Breskens voor het dienst jaar 1920-21, werd ingeschreven door: A. du Burck, Bieskens ƒ8510 J. Verheijcke, Ellewoutsd. 8490 P. v. d. Sande, Breskens 8480 J. M. H. v. d. Sande 8470 J. Wolfert, Hoek 8450 Jac. Cornelis, Hoofdplaat 8429 A. la Gasse, Cadzand 8420 T. Cambier, Breskens ,8417 A. Risseeuw, Groede 8387 Oostburg. Tijdens het onweer van Maandagmorgen sloeg de bliksem in de schuur van den landbouwer Buijsse alhier. Deze brande geheel af. Gelukkig ging geen vee verloren. IJzrendijke. De heer Joh. I. du Burck, vroeger alhier, die bij de laatste eind-examens slaagde voor het diploma 5-jarige Rijks Hoogere Burgerschool, slaagde dezer dagen voor het onderwijzers-examen en werd denzelfden dag als tijdelijk onder wijzer benoemd in zijn woonplaats Zuid-Scharwoude. Retranchement. Bij de Zaterdag 1.1. gehouden herbeste ding voor verbouwing der onder wijzerswoning was ingeschreven als volgt voor timmerwerk door Joh. Lucieer voor 2050. schilderwerk dezelfde 545. metselwerk C. van Dale 1595.— schilderwerk, Zee ven, te Sluis 538. in massa P. Daansen te Oostburg 4315. Het werk is aan P. Daansen gegund. De twee eerstgenoem- den wonen alhier. Als er nu wat fraais voor in de gemeente zal komen, is het wel besteed. Het zal wel op een schadepost voor de gemeente uitloopen. Het rijwiel dat in den nacht van Dinsdag op Woens dag 11. (3e Pinksterdag) werd gebruikt om thuis te komen, is nog niet thuis of terug gebracht. Het is toch niet erg plezierig als een rechtmatige eigenaar zoo lang op zijn eigendom moet wachten De regenkeep had hij zeker niet noodig en is dan ook gevonden. De rest zal zoo mogelijk wel volgen. De gemeente alhier gaat vooruit. In 1919 de Muziekvereeniging opgericht, die zeer goed voldoet. Begin 1920 de tweede Rederij kers-kamer en nu, nog niet eens de maand Juni, een Telefoon verbinding in 't zicht. Zoo komen we er wel. De grens nog wat meer open, de Franken wat hooger en dan de tram. Ja! Ja, dan zijn we al een heel eind op weg. SPORT. Wedvlucht Deventer, 30 Mei. Afstand 202 K.M. Duiven los 7 uur. BRESKENS. Ie prijs en 1ste poele, 4e prijs en 4e poele Joz. Pleijte, 2e pr. en 2e poele Jac. Besemer, 3e pr. en 3e poele A. v. Gijs 5e en 7e p. en 5e poele, Jan Pleijte, 6e en 8e pr. P. van de Sande, 9e D. Klaassen. De eerste duif arriveerde om 11-1-2, de laatste 11-5-39. Hoogwatergetij Breskens. Vanaf 5 April Zomertijd. DAGEN. vm. nam Woensdag 2 Juni 2.35 2.59 Donderdag 3 3.11 3.35 Vrijdag 4 3.45 4.09 Laatste Kwartier, Woensdag 9 Juni, nam. 8.18. OVERREDEN. Te Rotterdam is een 9-jarige jongen, daar hij voor een hond uitweek, overreden door een auto, bestuurd door den fabri kant H. v. W. uit Gorichem. De jongen kreeg een hersenschud ding en is naar het ziekenhuis gebracht. BRUTAAL. Zaterdagavond hebben een groot aantal mannen en opge schoten jongens, een aanval ge daan op een met steenkolen en briketten geladen trein der Ne- derlandsche spoorwegen, die van het spoorwegterrein IJselmonde naar dat der handelsinrichtingen aan de Binnenhaven werd ge reden. De trein werd aangeval len op den spoorwegovergang aan de Slaghekstraat en belang rijke hoeveelheden steenkolen en briketten zijn gestolen. De as sistent chef bij de spoorwegen de heer G. T. Z., heeft met een met scherpe patronen geladen revolver vier schoten op de ben de gelost, doch het is gebleken, dat iemand getroffen is. Allen zijn ontkomen. OVERVALLEN. Toen Zondagavond de koop man B. in zijn woning aan de Maaskade kwam, trol hij daarin den Duitscher H. W. H. en diens vrouw aan, eveneens op de Maaskade woonachtig. Zij had den zich met een valschen sleutel togang verschaft, doch over vallen door de ontijdige komst van den bewoner ontbrak de gelegenheid om iets mede te ne men. Zij werden door de politie gearresteerd. MOORD TE AMSTERDAM. Zaterdagnacht, te half twee, kwam iemand het politiebureau Warmoesstraat te Amsterdam binnenloopen en deelde mede, dat in de Wijde Kerksteeg het lijk lag van een vermoorden man. De politie vond hier in een goot de 30-jarige G. Bellmer, badende in zijn bloed liggen. Zijn kleederen waren geheel met bloed doortrokken en zijn gelaat droeg reeds de teekenen van den naderenden dood. De ongelukkige had messteken in den arm en in de borststreek en bloedde verschrikkelijk. Per auto werd hij naar het Binnen-Gast- huis gebracht, maar vóór de wagen de poort had bereikt, had de gewonde den laatsten adem uitgeblazen. Het kostte de politie heel wat moeite te weten te komen, wat er precies gebeurd was. Het schijnt, dat eenige personen twee mannen met elkaar hebben zien vechten, waarbij van messen werd gebruik gemaakt. Men heeft den indruk gekregen, dat de bewoners der Wijde Kerk steeg den naam van den dader willen verzwijgen. Er moeten echter aanwijzingen zijn, dat 't een zekere Duyker, bijgenaamd Lange Tinus, is. Een 3treng onderzoek wordt ingesteld. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Maandagmorgen werden te Axelsche Sassing vijf personen, welke in een schuur aan het tarwe dorschen waren, door den bliksem getroffen. Een hunner zeer ernstig. HET OUDE LIEDJE. Een koopman uit Maastricht zijn op het Oude Hofplein te Rotterdam uit zijn portefeuille drie bankbiljetten van f 1000 en een van f300 ontstolen, terwijl een handelaar in varkens uit Noord-Brabant in het portaal van een woning op de Gedempte Binnenrotte beroofd werd van f 250. EEN KRANIGE REDDING. Zondagavond omstreeks half twaalf zagen voorbijgangers, dat een meisje, 't welk met een jongmensch de Stadhouderskade te Amsterdam kwam afloopen, plotseling van de brug aan het Oosteinde in het water sprong. Onmiddellijk kwamen op het geroep der omstanders eenige agenten uit het bijzijnde politie bureau met dreg en zuurstof apparaat aansnellen. Een hunner, Mulder genaamd, sprong onmid dellijk met kleeren en al te water en slaagde er inderdaad in het meisje op het droge te brengen. Nadat door het toe passen van kunstmatige adem haling het bewustzijn bij de drenkelinge weder was terug gekeerd, heeft men haar naar het Binnengasthuis vervoerd. De haar vergezellende jonge man, die door den schrik be wusteloos was geworden, liet men in een naburig café, weer op zijn verhaal komen. Gebleken is, dat men te doen had met een 21-jarig dienst meisje en haar verloofde, die, omdat de familie van het meisje zich met het engagement niet kon vereenigen, besloten hadden een einde aan hun leven te ma ken, een plan, waarvan de jonge man, toen zijn aanstaande echt- genoote in de gracht verdwenen was, het onverstandige intusschen reeds had ingezien. Naar men verneemt, had agent Mulder de vorige week ook reeds een drenkelinggered. De onderhandelingen tus- schen Engeland en Frankrijk omtrent den bouw van een onder- zeesche tunnel DoverCalais schijnen thans in een vergevor derd stadium gekomen te zijn. Engeland is thans bereid zijn .splendid isolation" op te geven, nadat in het Lagerhuis verschil lende stemmen ^zijn opgegaan, dat Londen dan alleen de eerste stad der wereld zou kunnen blijven, indien de tunnel tot stand kwam. Als de plannen doorgaan, zul len er vier tunnels worden ge bouwd van 35 K.M. lengte. De Engelsche ingenieurs zijn tot de overtuiging gekomen, dat in verband met de gemakkelijk te bearbeiden bodem van de zee tusschen Engeland en Frankrijk het mogelijk zal zijn, deze vier tunnels in tien jaren tijds gereed te maken. De kosten van alle werken worden geraamd op 20 millioen pond sterling. Het werk zal zoodanig bespoedigd wor den, dat reeds na verloop van vijf jaren een der tunnels in gebruik kan worden genomen. Tegelijkertijd zal in Londen begonnen worden met den bouw van een groot modern spoorweg station, daar de bestaande stati ons niet voldoende voor het drukke verkeer dat verwacht wordt, zijn ingericht. Door middel van dezen tunnel zal men, zonder den trein te verlaten, in slechts zes uur van Parijs naar Londen v.v. kunnen reizen en desnoods op den dag heen en terug kunnen gaan, hetwelk vooral voor zaken- menschen een groot voordeel is. De spoorweg zal voor elec- trisch bedrijf worden ingericht en men zal 40 minuten noodig hebben voor het passeeren van het onderzeesche gedeelte. De prijs voor éen rit zal 10 shilling (ƒ6) bedragen. Volgens de berekeningen zal men dagelijks 30.000 ton goedern kunnen ver voeren. Op verzoek van En geland zal het krachtstation, dat den electrischen stroom moet opwekken, in Kent, 10 mijlen landwaarts worden gebouwd, en wel met het oog op de verde diging. Bovendien zal er een inrichting worden gemaakt, waar door men de tunnel zoo noodig direct vol water kan laten loopen. EEN NAAKTLOOPER. Nabij Zwolle, in de omgeving van het buitengoed Boschwijk, vertoonde zich dezer dagen een naaktlooper. De marechaussee mocht er tot nu toe niet in sla gen, den man te vatten. NIEUWS DOOR DRAADLOOZE TELEFOON. De Londensche .Dailly Mail" ontving Vrijdag j.l. voor de eerste maal nieuwsberichten door middel van draadlooze telefoon van Chelmsford in Essex. Het gesprek duurde twintig minuten en werd niet alleen duidelijk opgevangen door de toestellen in het gebouw der Daily Mail" doch ook verstaan in een aantal Engelsche steden, o.a. te Liver pool, Wolverhampton, Leicester, Birmingham, enz. EEN MYSTERIEUS KRUISBEELD. Te Limpias, in Noord-Span je, in de provincie Santander, is een kruisbeeld van den Santis- simo Christo de la Agonia, een kunstwerk, dateerende uit het midden der zeventiende eeuw, opeens van wondere krachten bezield. Volgens berichten uit Spanje beweegt de Christus de oogen en het gelaat. De borst gaat op en neer. Hij zucht, en bloeddroppelen vloeien van zijn met doornen gekroond hoofd op zijn schouders. Reeds 70.000 geloovigen hebben zich naar Limpias begeven, onder wie ook de koning met zijn vrouw en kinderen, alsmede de pauselijke nuntius en tal van Spa anschebisschoppenbe vonden. WIJNKOOP EN KRUYT NAAR NOORWEGEN. Naar ,De Tribune" meldt, zijn de heeren Wijnkoop en Van Leuven namens de Com munistische Partij in Nederland, in gezelschap van den heer Kruyt, naar Noorwegen ver trokken, naar aanleiding van een uitnoodigirg van de Noorsche Arbeiders-Partij om het Con gres van die Partij bij te wonen. In het St. Elisabethsgesticht aan de Mauritskade te Amster dam is een dame van de derde verdieping uit een raam gevalkn. De ongelukkihe was onmiddel lijk dood. BRANDSTOFFEN. Woensdag en Donderdag a.s. 2 en 3 Juni, telkens vanaf's mor gens 9 uur verdeeling van eier kolen op bons 2B en 3A en B van de zomeprantsoen- kaart en op de zomerbon A en B van de minimum* rantsoenkaart Iedere bon voor een hoeveelheid van 37'/ï K.G., dus gezamenlijk voor 187'/t K.G. Prijs f 3,20 per 75 K.G. afgehaald aan de schuit. GROENE KRUIS. Vergadering Donderdagavond 7 uur, in de Bewaarschool. Al- gemeene opkomst gewenscht. VISCH- EN LI ENGEL AKTEN. Om met ingang van 1 Juli een geldige visch- of hengelak- te te kunnen verkrijgen, moeten de aanvragen voor 10 Juni zijn ingediend ter Secretarie. Zij, die genegen zijn hunne varkens als voorbehoedmiddel tegen de vlekziekte, te laten kunnen zich daarvoor aanmelden bij den Secretaris van genoemde Vereeniging tot en met 15 Juni e.k. Namens het Bestuur: P. C ROEST, Voorzitter. J. P. W. BESEMER, Secretaris. Aan onze geachte clientele deelen wij hierdoor mede, dat vanaf heden, in de plaats van den heer S. L. JACOBSON als AGENT voor de provincie Zeeland zal optreden, de heer te MIDDELBURG en ver zoeken wij in voorkomende ge vallen Uwe orders en aanvragen aan dit adres te richten. Onder aanbeveling, Hoogachtend, Opgericht 1845. Afd. H. V. L. VAN DER HILST Zoon, Den Haag. aangeboden, in een klein gezin. Inlichtingen Bureau van dit Blad,

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 2