[sell Nieuws. Uiiinenland. Gemengd Nieuws rdt. Er is geen ontkomen aan, overige houtproduceerende den zooals Finland, Polen en - itschland kunnen ons geen mdstoffen tegen lagere prijzen i erenwij zijn ook op de t tndinavische landen aangewe- j en deze hebben hun mate- al-prijzen in het eerste kwar- .1 van dit jaar eenvoudig dubbeld. Daarbij komen nu ichten van bijvoorbeeld 160 r vaam tegen 16 vóór den ■log dat alles veroorzaakt n geweldigen sprong van het jenblik. Wij vroegen nog, of er geen as was op eenige uitredding or regeeringsmaatregelen, bijv. pzetting van den uitvoer, of 1 het bekende systeem van rlaagde prijzen in het binnen- id met compensatie door hoo- re exportprijzen. Het antwoord luidde „Voor aver dit laatste stelsel toege- st kan worden, is het feite- c al in werking. De Neder- ische papierindustrie produ- ert ongeveer anderhalf maal hoeveelheid, die voor het cou- ïtenverbruik van ons land noo- is. De prijs van het couranten- pier, bestemd voor ons land, )rdt zoo laag mogelijk gecal- leerdhet overschot wordt rootendeels uitgevoerd. De nst is hierop iets hooger dan e op hel gewone papier, maar t is noodig om verliezen op n krap-berekenden prijs te orkomenmoeilijkheden met reranciers uit Duitschland bij- orbeeld zouden daartoe anders bben geleid. Wij weten de ijzen van onze grondstoffen et altijd nauw van te voren, moeten dan toch een prijs ior het binnenland vaststellen. kunt gerust aannemen, dat :ze laatste hooger zou zijn, inneer wij den export niet •dden." „Voor den oorlog had de Ne- xlandsche papierindustrie een er belangrijken exportdat dus veranderd vroegen wij. „Voor den oorlog werd een ij groote hoeveelheid geimpor- erd. De import is nu sterk genomen, het verbruik echter mzienlijk toegenomen. Er schiet is veel minder over." „Is de prijsstijging van andere ipiersoorten de z.g. „hout- ije" ook evenredig hoog?" Die houtvrije soorten worden tsluitend uit cellulose vervaar- gd, en deze grondstof is even- dig in prijs gestegen." „Hoe denkt u over de moge- kheid van hernieuwden import t Duitschland De daar gel- :nde prijs is, in Hollandsche mten uitgedrukt, altijd nog ag." „Op het oogenblik is de prijs Duitschland voor couranten- ipier M 4.50 per K.G., tegen pf. voor den oorlogdat is as 22,5 maal zoo veel. Zeg nu, at de Mark 6 cent wordt, dan )u dat gelijk staan met 27 cent. laar die lage prijs van Duitsch apier in Duitschland heeft jor den Nederlandschen ver ruiker geen beteekenis, want e Duitsche industrie is lamge- agen, heeft geen kolen, geen rondstof en te weinig arheids- racht en niettegenstaande den ■oor Duitschland ontzettend 30gen prijs is er in Duitschland apiernood en natuurlijk uitvoer- erbod. Het beetje, dat de gren- :n overgesmokkeld wordt, wordt ier tegen den wereldmarktprijs erkocht en bezorgen den Duit- :hen smokkelaar 100 °/0 winst, en van de bijkomende redenen tn den papiernood is juist dat uitschland en Oostenrijk als pa- erproducent, Rusland als hout- -oducent zijn uitgeschakeld. „U zegt, dat de grondstoffen prijs zijn verdubbeld. Moet :t product daarom wel nood- ikelijk 100°/o duurder worden? l aar onze berekening zou in ;rband met het aandeel dat i grondstoffen hebben in den ndprijs van het papier een prijs- ijging van 30 tot 59 ct. wijzen op verviervoudigde grondstoffen- prijzen." „U vergeet, dat op den prijs van 30 cent verlies is geleden. Na het sluiten van den wapen stilstand kregen wij plotseling weer concurrentie van buiten en moesten ons wel handhaven door een te groote prijsverlaging. Ook is sedertdien de achturendag in gevoerd, wat ons product aan zienlijk duurder heeft gemaakt. Ik zie geen kans hoe graag ik zou willen om eenig mid del aan de hand te doen, dat de geweldige stijging zou kun nen voorkomen." Op onze vraag ten slotte, of er ook gevaar was dat hier te lande ook eens tekort zou ont staan, antwoordde onze zegs man „Dat zeker niet. Onze la- brieken zijn groot genoeg, onze valuta en geografische ligging zijn gunstig. Papier zal er we zen maar duur Het laatste is erg genoeg. Maar wij zullen er wel in moeten berusten. GEEN BROODKAARTEN MEER. In overleg met de regeering zal, bij wijze van proef, voor Am sterdam het broodkaartenstelsel worden opgeheven. Gebleken is, dat de broodconsumptie van de geheele bevolking beneden het door de regeering vastgestelde rantsoen blijft, zoodat, wanneer elke bakker het kwamtum meel en bloem ontvangt, hetwelk in ovei eenstemming is met zijn produktie, de bevolking binnen het raam der aan Amsterdam toegewezen hoeveelheden, in het broodgebruik vrij kan worden gelaten. Van 19 Mei af zullen dus geen broodkaarten binnen deze ge meente meer worden gebruikt. KIND-MANNEQUIN. De Algemeene Nederlandsche Vrouwen-Organisatie heelt, naar aanleiding van het feit dat bij de mode-show van een firma te 's-Gravenhage medewerking is verleend door een vierjarige man nequin, en van oordeel, dat het beroep van mannequin is een onteerend beroep, dat een vrouw betaald wordt om toiletten op haar lichaam te etaleeren haar bijna zeker omlaag haalt, en dat dergelijke „arbeid" eigenlijk moest worden verboden aan elke minderjarige, per adres den Mi nister van Arbeid verzocht in het belang van die kinderen, welke van een dergelijke exploi tatie de dupe zullen worden, maatregelen te nemen, opdat ten minste jonge kinderen niet wor den geëxploiteerd in een mensch- onteerend beroep. BELGISCHE HOFSTEDEN LM NEDER! ANDSCH BEZIT. De Maasbode verneemt uit Brussel „Een correspondent van de Libre Belgique in de streek van Gent klaagt er over, dat vele hofsteden en landbouwgronden in de grensstreek van Zeeuwsch- Vlaanderen in handen van Neder landers overgaan, die dank zij den hoogen stand van den gul den prijzen kunnen betalen, waartegen de Belgische land bouwers niet kunnen opbieden. Het blad geeft de regeering den raad, om gelijk andere landen, bij wettelijke bepalingen te verbieden, dat vreemdelingen eigenaar worden van grond en huizen op het platteland". Tot zoover het bericht van de Maasbode. Een verbod, als in de Libre Belgique wordt voorgesteld, zou ons nog al vreemd zijn, want zeer veel hofsteden en landbouwgron den in ons distrct zijn in Belgisch bezit (Red. Br. Crt.) Oosiburg» Zaterdag 1.1. had alhier in het Veilingsgebouw „Avicultura" eene vergadering plaats van de Pluimvee Veree- niging V. P. N. afdeeling Oost burg en Omstreken. Veel was er niet aan de orde. Het betrof hoofdzakelijk twee punten voor behandeling. Deze waren zal deze onder- afdeeling zich aansluiten bij eene op te richten Prov. Zeeuwsche Vereeniging of wel, zal deze zon der aansluiting, voor Zeeuwsch- Vlaanderen W. D. afzonderlijk blijven. Nadat door eenige per sonen verschillende aanmerkin gen en toelichtingen besproken waren, is aan het bestuur op gedragen, met de a.s. Provinciale eene bespreking te houden op eene in Juni in Middelburg of Goes te houden vergadering. Het tweede punt van behan deling betrol het verloten van een kippenhok, dat op de ge houden Tentoonstelling te Sluis in 1919 door deze Vereeniging was aangekocht. De gelukkige prijswinner was den landbouwer de Witte van Zuidzande. Velen zullen hem dit koopje wel be nijden 1 Voor eenige toelichtingen te geven voor toetreding Dij de a s. op te richten Zeeuwsche Vereeniging waren de heeren Hanse en Slegt uit Goes ter vergadering gekomen, die dan ook breedvoerig de aansluiting bij de Provinciale voorstonden. Na afloop der vergadering V. P. N. Oostburg en omstreken had eene vergadering plaats van aandeelhouders van het Veilings gebouw „Avicultura". Hoogwatergetij Breskens. Vanaf 5 April Zomertijd. DAGEN. vm. nam Woensdag 19 Mei 2.27 2.51 Donderdag 20 3.12 3.36 Vrijdag 21 4.02 4.26 Eerste Kwartier Maandag 24 Mei nam 9.27. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoeken wij u het volgende op te nemen, bij voor baat onzen dank. Eenige maanden geleden werd aan de Gemeentenaren van Oost burg, gedekt door een waas van geheimzinnigheid, een lijst aan geboden door? teneinde uit de opbrengst daarvan aan onzen Ed. Achtb. Heer Burgemeester een huldeblijk aan te biedeu in zake zijn beleid in de distribu tie-crisis. Ik zeg een lijst, neen het was een note bloc, waarop ieder zijn gevoelens kon uit drukken in al of mindere mate. Maar van wie het uitging, dat was het raadsel. Nu dat moeten wij zeggen en dat zullen alle Gemeentenaren met ons eens zijn, dat er geen gemeente in ons 4e District was waar de distributie zoo voor treffelijk was geregeld, en daar voor moeten wij onzen Burge meester eeren en verdient hij onzen dank. Maar nu wat anders! Per advertentie werd bekend femaakt, dat het geschenk te ezichtigen was, naar maanden van geduld, en de gedachten dat er van ons geld niets meer te recht zou komen. Wij onder- geteekenden zijn dan dat ge schenk gaan bezichtigen en wij, horlogemakers in de Gemeente Oostburg, zagen tot onze ver bazing een uurwerk tentoon gesteld, dat niet geleverd was door Gemeentenaren, wat toch ons inziens de aangewezene weg was, maar wel door een Vlissin- ger. Wij moeten dan ook de heeren van het comité feestelijk bedanken, dat ze ons zelfs niet in de gelegenheid gesteld heb ben om prijsopgave te verstrek ken. Is het hier ook zooals met de hengsten Laboureur den Inzak. Het is wel de manier om de goe de verstandhouding tusschen de Gemeentenaren aan te kweeken. DE HORLOGEMAKERS. Oostburg, 15/5 1920. HET AANTAL AUTO MOBIELEN EN MOTORRIJWIELEN IN NEDERLAND. Volgens de laatst uitgegeven staten van nunimerbewijzen voor automobielen en motorrijwielen blijkt, dat in totaal in Nederland zijn uitgegeven 61,710 dier be wijzen, verdeeld als volgtGro ningen (A) 3883 Friesland (B) 2904; Drente (D) 1319; Over- ijsel (E) 3718; Noord-Holland (G) 11.914; Zuid-Holland (H) 15.906; Zeeland (K) 2037; Utrecht (L) 3699Gelderland (M) 6363Noord-Brabant (N) 5095 Limburg (P) 2097 en De partement (R) 2175. EEN DRIJVENDE MIJN. Zondagnacht is door het loods wezen gerapporteerd dat in de buitenhaven te Vlissingen een mijn drijvende was. Ter waar schuwing werd de roode vlag uitgestoken. Maandagmorgen heeft de ma rine en de waterstaat een onder zoek ingesteld, doch de mijn werd niet meer gevonden, en was vermoedelijk naar buiten afgedreven. In verband hiermede zijn de beide provinciale booten een half uur later vertrokken, toen de directie zoo goed als zekerheid had, dat de vaart veilig was. Aan boord van de boot naar Terneuzen bevond zich o.a. de Commissaris der Koningin, die een inspectiereis in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen ging ma ken. M. Crt. VLIEGONGELUKJE. De vliegdemonstraties van de I.L.V.O. zijn Zondagavond om half zeven door een ongeluk on derbroken. Toen de Fransche vlieger Milton een tochtje zou doen met de 1000e en 2000e bezoeker van dien dag die een gratisvlucht mochten meemaken, kreeg de motor een klein defect waardoor de machine niet om hoog wilde. Gelukkig wist Mil ton het toestel, dat in de rich ting van het publiek stortte, tij dig te wenden. De machine stortte in een sloot, de schroef en het onderstel werden verbrij zeld en een der twee passagiers, een dame uit Loppersum brak haar been, de ander bleef on gedeerd. UIT WANHOOP. De Bioemendaalsche politie heeft te Amsterdam aangehou den een dienstbode, de moeder van het onlangs gevonden kin derlijkje in de Houtvaart onder Aardenhout. Het lijkje werd ge vonden met een verbijzelden schedel. Later is gebleken, dat het aangehouden meisje te Amster dam diende. Zij verklaaarde uit wanhoop tot de daad gekomen te zijn, omdat haar verloofde naar Amerika vertrokken was. Het kind was in een koffer gepakt en in een kast gezet. Het meisje verklaarde niet te weten, of het kind geleefd had. Eenige dagen later mocht zij een dag naar buiten, naar Zand- voort. Onderweg heeft zij het lijkje toen ongemerkt uit de tram in een sloot geworpen. Het meisje is ter observatie in het Diac. te Haarlem opge nomen. ERNSTIGE BRAND. Zondagmorgen is brand ont staan in het achterste gedeelte van de boerenplaats van A. Banken te Leeuwen (nabij Tiel). Aangewakkerd door den wind, greep het vuur snel om zich heen. Spoedig stond het ge heele huis in lichte laaie en on danks het spoedig aanwezig zijn van de brandweer, kon niet voorkomen worden, dat het vuur op andere in de nabijheid zijnde boerenplaatsen oversloeg. Een drietal huizen werden eveneens een prooi der vlammen. De drie handspuiten deden al het moge lijke, verdere uitbreiding van den brand te voorkomen. Het groot ste gevaar bestond voor het patronaatgebouw, dat tusschen de brandende boerenplaatsen in stond. Het mocht echter geluk ken dit uit steen opgetrokken gebouw te redden, zoodat hier slechts waterschade werd ge leden. Nog eenige andere hui zen, die in de omgeving stonden, werden min of meer ernstig be schadigd door het vuur en leden waterschade. Het blusschings werk had plaats onder leiding van burgemeester Schuyt, die spoedig na het uitbreken van den brand ter plaatse aanwezig was. Van de inboedels kon weinig gered worden. Eenig stuks vee werden een prooi der vlammen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De oorzaak van den brand is nog niet vastgesteld. Men ver moedt dat deze gezocht moet worden in het spelen met lucifers door kinderen, of tengevolge van het spekrooken. OOSTENRIJKSCHE KINDEREN NAAR WEENEN Vrijdag a.s. vertrekt uit Wee- nen het eerste transport kinderen, ongeveer 500, die in Engeland opgenomen zullen worden. De trein wordt met Pinksteren te Rotterdam verwacht, waar de kinderen twee of drie dagen ondergebracht zullen worden in het Uranium-hotel. Waarschijn lijk gaan ze dan met den trein naar Vlissingen, om dan met de Oranje-Nassau den overtocht te maken. Veertien dagen na Vrijdag vertrekt het tweede transport uit Weenen. DROEVIG ONGEVAL. Maandagmiddag is de gemeente werkman Van Zanden te Hilver sum, terwijl hij met zijn kameraad. Jongerden bezig was een zink put op het erf van den heer K aan de Nassaulaan, te reinigen, bewusteloos geraakt door op stijgende dampen en op den bodem van den put gestort. Zijn kameraad daalde onmid dellijk af om hem te helpen, maar raakte eveneens bewuste loos en viel op het lichaam van den eerste. De heer K. waar schuwde den reinigingsdienst, die met materieel spoedig ter plaatse was. Een derde gemeentewerk man zou met een reddingsgordel om afdalen, maar deze geraakte ook bewusteloos. Een arbeider, die het ongeluk gadesloeg, bood zich aan om af te dalen met een doek met eau de cologne om neus en mond. Het gelukte hem de beide slachtoffers naar boven te brengen, maar 't bleek dat Van Zanden reeds over leden was. De doktoren brach ten Jongerden weer bij. Van Zanden laat drie kinderen na. DIEFSTAL. Zondagmorgen ging een win kelierster te Purmerend even een boodschap doen bij een sla ger, die eenige huizen verder woonde Zij liet echter de winkel- en huisdeuren open. Bij haar terugkomst bleek, dat uit een kast in de woonkamer een bedrag aan geld van f 500 was ontvreemd. Men vermoedt, dat hier bekenden in het spel waren, die door de achterdeur zijn binnengekomen. STAKING OPGEHEVEN. De bouwvakstaking te Vlis singen, welke gisteren de der tiende week was ingegaan, is opgeheven.

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 2