ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN WekelpsQ verzicht VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM-BLIEK 29e Jaargang Zaterdag 15 Mei 1920 Nummer 2521 Ontmaskerd. De drooglegging. BRES! KEN! SCHE 1 COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.— met 10 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent. Bij abonnement lager tarief Drukker-Uitgever tn'o%7 breskens pj>|$4ro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Vraagt condities. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Er zijn groote en kleine din gen op de wereld. Maar het is niet altijd makkelijk ze op het eerste gezicht te onderscheiden, tenminste zoo gemakkelijk niet als het lijkt. Dat komt niet al leen omdat groot en klein be trekkelijk zijn en in verhouding tot het hen omringende gemeten wordt, zoodat een huis groot kan lijken te Breskens en klein in New-York. Het komt ook om dat groot en klein vaak naar de innerlijke beteekenis, de strek king, de gevolgen gemeten wor den en we ook van 'tnietigste niet weten, wat het ten slotte in de wereld nog zal uitwerken. Daarom is het goed op alles acht te slaan, het groote en het kleine. Voor zoover het gaat dan! Want, nietwaar? een mensch zijn opmerkingsvermogen, zijn aandacht en zijn tijd zijn ten slotte beperkt. En dus Maar daar wou ik eigenlijk niet op komen. Ik wou alleen maar zeggen, dat het onder scheiden zoo moeilijk is en niet ieders werk en dat men niet te licht kleine dingen voorbij moet gaan, omdat kleine oorzaken groote gevolgen kunnen hebben, waaruit weer volgt, dat het niet zoo makkelijk is, de oorzaken van iets na te sporen, zelts niet van zooiets geweldigs en reus achtigs als de thans geëindigde wereldoorlog. Daar komt het van, en van nog een heele boel andere dingen ook, dat men de oorzaken altijd nog niet gevon den heeft, of beter gezegd, het omtrent die oorzaken nog altijd niet eens is. Want gevonden heeft men ze wel. De Duitschers hebben ze gevon den en de Franschen en de En- gelschen en de Japanners. Maar allemaal vonden ze wat anders En daarom is het zoo noodeloos nu nog eens op onderzoek uit te gaan, zooals de Fransche bond voor de rechten van den mensch wil, dat het Fransche parlement zal doen. Indertijd 6) Doch uw kind vrceg de rech ter, hoe hebt gij dat dan kunnen vergeten De fabrikant zweeg en staarde door het venster met strakken blik. Hij scheen in een oogen- blik tien jaren ouder. Ik werd slechts door eene gedachte bezield, namelijk een nieuw leven te beginnen en al les wat voorgevallen was te vergeten. Wat wachtte mij im mers in mijne geboorteplaats Van mijne geheele tamilie was ik verstooten geworden. Door terugkeer tot hen moest ik na-' tuurlijk afstand doen van mijne vrouw, met welke ik in Amerika gehuwd was. In een ander ge val moest ik de voorwaarden vervullen van den stijf hoof digen hebben de Duitschers voorge steld gezamenlijk op zulk on derzoek uit te gaan, de neutra len incluis. Dat was nog iets geweest, al kan men zeggen, dat ook voor zoo'n gemeenschap pelijk onderzoek de gebeurte nissen nog veel te dichtbij waren. Maar wat de Franschen zullen vinden en de Duitschers en de Engelscher^, dat weten we nu wel. Ieder mensch is nu eenmaal zichzelf het naast, nietwaar? en tracht het dus vodr zijn eigen deur schoon te vegen, onbe kommerd, of dan al het vuil zich voor de deur van den buur man ophoopt. We zien het nu nog overal. Het is ook een van de redenen, waarom de wereld maar niet tot rust kan komen. Het is misschien wel de reden. De groote reden, die altijd werkt onder de menschen en de twee dracht brengt, den strijd en den haat en de bitterheid. Het egoïs me is het, persoonlijk egoïsme, notionaal egoïsme, klasse egoïs me. In alle vormen openbaart het zich, maar telkens weer en overal. President Carranza heeft er ook een voorbeeld van gegeven. Het is een zeer laag-bij-de- grondsch voorbeeld. Wij in Europa doen dat anders, stellen onze machtsbegeerte niet zoo brutaal ten toon. Maar die bru taliteit heeft dan ook het ge wone gevolg gehad. In Mexico, waar ze aan zulke brutalitiet gewoon zijn, kennen ook het antwoord, dat erop past. Onze antwoorden zouden er niet ver staan worden en onze middelen er niet toereikend zijn. Wij ja gen geen koningen en presiden ten weg, tenzij bij hooge uitzon dering. In Mexico doen ze het wel, doen ze het geregeld, omdat het er de eenige manier is om van een president af te komen. En daarom, toen president Car ranza, wiens termijn om was, aanstalten maakte, om ook na dien termijn de macht te behou den, hebben ze weer eene re volutie gemaakt en hem wegge jaagd. molenaar, en dat scheen mij eene onmogelijkheid. Want ik wist vooraf, dat mijne familie nooit er in toe zou toe stemmen de dochter van den molenaar in de hare op te ne men. Het toeval der papieren was dus voor mij eene goede redding, die ik met beide han den aangreep. Door mijne ziekte was ik geheel veranderd en onkenbaar geworden, dus toen ik alhier aankwam was er geen het minste gevaar, dat men mij zou herkennen, en trad ik dan ook als chef der firma Weller alhier op. De eenige die mij misschien zou hebben kunnen herkennen, en die zou hebben bevestigen, dat de teruggekeerde niet Alfred Weller was n.l. de vader van dezen was niet meer onder de levenden. Het was juist de dood van dezen, die den terugkeer van den zoon noodzakelijk maakte En er was niemand van de aangestelden, die den zoon des In Denemarken, waar ze een koning hebben, wiens termijn alleen eindigt met zijn leven, maar waar die koning toch ook een klein beetje buiten zijn boekje ging, kennen ze dergelijke mid delen nog niet. Daarom heeft koning Christiaan het er beter afgebracht dan zijn Mexicaan- schen semi-collega. Hij heeft 't er zelts beter afgebracht dan men vermoeden kon, doordat de kiezers het ministerie, dat hij op zoo'n ongebruikelijke manier naar huis stuurde, niet in het gelijk hebben gesteld. Dat was misschien niet zoozeer om 's konings daad goed te keuren als wel een gevolg van het nati onaal egoïsme, dat op zijn beurt voor de Denen en de rest van de wereld nog belangrijke ge volgen hebben kan. De Denen zijn, als de meeste volken na den oorlog, in chau vinistische grootheidsdroomen bevangen geraakt en willen nu niet alleen dat stuk van Sleeu- wijk, dat Deensch is, maar ook de tweede zóne, waar tegenover de overweldigende Duitsche meerderheid het aantal Denen nauwelijks in aanmerking komt. En nu er niet veel kans is, dat ze het toegewezen zullen krij gen, trachtten ze de internalisatie van dat deel te verkrijgen, waar bij de nieuwe regeering in tegen stelling met de vroegere, mee werkt. Het kan alleen een gespannen verhouding tusschen Denemarken en Duitschland en nieuwe vijandschap tengevolge hebben. En van die vijandschap van zoo'n overmachtigen buur kan Denemarken immers niet anders dan schade en last onder vinden. Dat Polen daar niet mee rekent, nou ja, daar is het Polen voor. Maar de Denen Waarschijnlijk zullen echter de heeren te Parijs wel verstandi ger zijn. Parijs is anders op 't oogen- blik niet de stad, waar men van verstandigheid en een bezadigd ooi deel blijk geeft. De ontworpen spoorwegstaking is nu tot een feilen strijd tusschen huizes kepde vroeg rechter Bernhardt. Neen Het schijnt dat hij zich mede op het schip bevonden heeft en zijn dood in de golven vond. Doch als nu die Weller in Amerika ook gehuwd was en een zoon had die zijne rechten op het erfgoed zijns vaders doet gelden De rechter zag strak in het aangezicht van den fabri kant, die doodsbleek voor hem stond. Ik heb slechts een zoon en dat is mijn kleine WillyDe stem van den fabrikant had een scherpen, kouden klank. Hem bemin ik, gelijk niemand anders op aarde, hij alleen zal eens de vruchten mijner moeiten en van mijn streven erven 1 Zeg hem, die uit Amerika is overgekomen, dat het onnoodige moeite is zich in de rijke familie Weller te willen indringen, dat het nutte loos is, dat hij niets te hopen heeft 1 Ik zal hem desnoods als de regeering en de arbeiders massa's, in het algemeen verbond van de Arbeid vereedigd gewor den, en de eene arbeidsgroep j na de andere wordt in dien strijd geworpen. Waar gaat het om? Klasse-egoïsme. De .Evening Post Magazijn", te New-York, bevat het verslag van een rede van Bird S. Co- Ier, .commissioner of the New York departement of public weffarfe", waarin deze de zeer gunstige gevolgen uiteenzet, die het drankverbod heeft. Meer nog dan door de plei dooien voor de absolute droog legging, hadden de gevolgen die hij van het misbruik van sterken drank had gezien, den heer Coler tot een voorstander van de drankbestrijding ge maakt. De heer Coler verklaarde niet te spreken .as a dry", dus als een afschaffer van alle sterke dranken, maar alleen een en ander te willen mededeelen uit zijn ambtelijke ervaringen. Het „derpartement of public welfare" draagt nl. zorg voor alle hulpbehoevenden, voor de dakloozen, de werkloozen, voor hulpelooze kinderen, voor hulp behoevenden ouden van dagen, voor gebrekkige en zieken. Aan zijn gegevens zijn de volgende ontleend. Niettegenstaande de influenza werden in het eerste kwartaal van dit jaar in het Kings Coun ty Hospital te Brooklyn slechts twee derde van het aantal pa tiënten opgenomen van het vo rige jaarin het Greenpoint Hospital een vijfde minder in het Coney Island Hospital vijftien percent minder. In het „Municipal Lodging House" in East 25th street was het aantal opgenomen dakloo zen een zesde van het vorige jaar. Het aantal arrestaties wegens openbare dronkenschap vermin derde natuurlijk zeer belangrijk een bedrieger laten aanhouden, zoodra ik zie, dat hij zijne rech ten wil laten gelden. De rechter had zich opgericht. Op zijn aangezicht was afkeer tegen den man, die zoo tegen hem sprak, op te merken. Doch dat is alle recht op zijde zetten, zeide hij met ernst. De jonge man is zonder twijfel de zoon van den overleden Wel ler, wiens plaats gij hier onrechtmatig inneemt 1 Ook uw huwelijk is na de mededeeling, die gij mij zooeven deedt, on geldig, omdat het onrechtmatig geschiedde. Toch niet, ik heb alle moge lijke inlichtingen laten nemen en daaruit is bewezen, dat mijne eerste vrouw overleden was. Dat neemt toch niet weg, dat gij uwe tegenwoordige vrouw onder een anderen naam gehuwd hebt. Spreek stil, om Godswilzeide de fabrikant. Men hoorde in het naaste vertrek stemmen, en en droeg nog niet de helft van die gedurende het laatste half jaar 1919. In de gevangenissen slonk het aantal mannelijke misdadigers in den loop van het voiigejaar met 15 pet., dat der vrouwe lijke met 30 pet. Vroeger werden dagelijks 102 menschen in het Bellevue hospi tal opgenomen, lijdende aan al coholisme, thans nog drie of vier. In het Kings County Hospital verminderde het aantal van veer tig tot zes. In Januari 1919 moest de am bulance 138 menschen wegens de gevolgen van dronkenschap naar het Bellevue hospital ver voeren, in Januari 1920 slechts negen. Het Municipal Lodging House, met een capaciteit van 900 bedden, vroeger meesten tijds alle in gebruik, heeft nu voldoende aan veertig bedden. De veertig die van deze bed den gebruik maken, zijn vaste klanten, bejaarde vagebonden. Vroeger kwamen daar ver- scheidenen die wegens dronken schap hun betrekking verloren hadden en nu in dat gebouw onderdak vonden tot ze een nieuw baantje hadden. Dit komt thans niet meer voor. In de zaal voor alcoholisten in het Bellevue Hospital, waar vroeger duizenden patiënten werden verpleegd, worden nu 15 tot 20 per maand opgenomen. Dr Dillingham van het St. Josephs Hospital schrijft het af nemen van tuberculose toe aan het drankverbod. Voorts is een opmerkelijk ver schijnsel de geringere verwisse ling van personeel in de ver schillende kantoren. Aan het prohibitie is dus een grootere welvaart te danken. Men kan bezwaren hebben tegen een maatregel, die ten behoeve van de misbruikers de matige gebruikers trefthet is, ook ter wille van de matige gebruikers wel eens goed de aandacht te vestigen op den grooten zegen, die hun opoffering voor anderen, zwakkeren, heeft. Hdbl. op hetzelfde oogenblik verscheen in de deur van het vertrek een zeer schoone vrouw, wier rijke kleeding zekere pronkzucht ver ried. Zij had een beeldschoon knaapje van ongeveer zes jaren bij de hand. Nu, zeg papa goeden dag, Willy, zei de dame op zachten toon. De knaap schudde met het hoofd en zeide Ik wil niet. De oogen van den fabrikant schitterden, als de dame met het kind binnentrad. Een blik van groote zachtmoedigheid kwam op zijn gezicht, toen hij naar den knaap bukte, wien hij een kus op het voorhoofd gaf. Waarom wilt gij mij dan niet goeden dag zeggen, mijn lieve ling vroeg hij met weemoedige stem, de blonde lokken van den knaap streelende. Omdat ik niet wil uitgaan met mama 1 zeide de knaap. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 1