liiTi Nieuws. Gemeenteraad. Binnenland. Gemengd Nieuws nopel gelaten, maar onder zijn macht gebracht. Het kan hem alles beletten, maar hem ge bruiken voor de handhaving der Britsche heerschappij voor den Islam. En ook tegen dreigende ge varen heeft Engeland zich ver zekerd. Het heeft te San Remo de bezetting der Dardanellen ge kleed in den vorm eener inter- geallieerde bezetting. Verder zijn de Turken even als de Bulgaren en de Magyaren, hun stamverwanten, zoo zwak mogelijk gemaakt. Ten slotte heeft Engeland in de Levant een generaal-agent, n.l. Griekenland en daarmee tevens in het oosten der Middel- landsche Zee een gevaarlijken mededinger van Italië geplaatst. Groot-Griekenland heeft we derom Engeland achter zich en is verbonden met Roemenië en Zuid-Slavië wier gemeenschap pelijk belang het is, Bulgarije er niet weer bovenop te laten komen. In politieke en economisch opzicht doet het Groot-Grieken land van Venizelos, te San Remo gegrondvest, een stap vooruit en naar alle waarschijnlijkheid heeft het een schitterende toe komst. Met deze oplossing der Oos- tersche quaestie zijn Frankrijk en Italië, die beide in het na burige Oosten sedert de kruis tochten over oude tradities be schikken en die beide op kwamen voor een zelfstandig Thracië en Anatolië, overwon nen. Frankrijk heeft Cilicië en Sy rië verkregen, maar beide landen zijn economisch geisoleerd. Italië krijgt een economisch mandaat over een groot gedeelte der Anatolische kust, maar het heeft Smyrna en de Dodekane- se verloren en bij de exploitatie der kolenmijnen van Heraklea blijft het Fransche kapitaal voor 25% betrokken Nu met de Dardanellen ook de weg naar Zuid-Rusland, van waar Italië levensmiddelen en grondstoffen denkt te betrekken, in Engelsche handen is gekomen, is Italië van de goedgunstigheid van Engeland afhankelijk ge worden. Toen het van het westelijk gedeelte der Middellandsche Zee ten gunste van Frankrijk had afgezien, had het van den oorlog de herleving der Venetiaansche heerschappij over het oostelijk gedeelte dier zee verwacht. Na het ontstaan te San Remo van Groot-Griekenland kan Italië de ze hoop voor goed laten varen. Italië heeft zijn doel bereikt in de Adriatische quaestie, welke de Italiaansche politiek reeds meer dan een jaar beheerschte en het in economisch opzicht slecht er voor staande land maar niet tot rust liet komen. Op het beslissende oogenblik waren de Zuid-Slavische telegraaflijnen naar Italië gestoord, evenals vroeger naar Parijs, terwijl die naar Washington goed bleven werken. Dezelfde politiek, vroeger tegen Oostenrijk gevoerd, wenden de Zuid-Slaven thans tegen Italië aan, waardoor zij de Irredenta hopen te verkrijgen. De mededingers van Italië heb ben er belang bij, dat het zwaar- te-punt van Belgrado naar Agi am wordt verplaatst, daar het nieuwe rijk zich anders naar het Zuiden, naar Saloniki zal wenden en met Griekenland in strijd komen, dat in den rug vrij wil zijn, terwijl Roemenië een sterken op Kroatië gebasseerden Z. S. staat noodig heeft om de Magyaren in bedwang te houden. Thans staat het wel vast, dat de Adriatische Zee, die hoofd zakelijk als basis voor de heer schappij over de Levant waarde heeft, na het verlies van deze eigenschap nagenoeg waardeloos is, dat Dalmatië met de eilanden behalve Lavinia en Lissa voor Italië verloren is en dat het voorloopig rekening moet hou den met een vijandigen Z. S. staat, die Sebenico en Cattaro, het Gibraltar der Adriatische Zee bezit en steunt op de vriend schap van Griekenland en Roe menië. Hbld. Breskens. Zaterdagmiddag kwam de Raad onzer gemeente in voltallige zitting bijeen. Na voorlezing der notulen, welke worden vastgesteld, wordt mededeeling gedaan, dat de reclame Hoofdelijken Omslag van den heer Weeda te laat bij Ged. Staten is ontvangen. Dat het beredeneerd verslag van den toestand onzer gemeente over 1919 is ontvangen. Omtrent de circulaire van Ged. Staten, behelzende samen voeging van gemeenten, deelt de Voorzitter mede, dat B. en W. het met de strekking van die circulaire eens zijn, en wil len hierin een afwachtende hou ding aannemen. De Raad gaat hiermede accoord. Overeenkomstig het schrijven van den Commissaris der Koning in om het tractement van den Veldwachter te brengen op 1200, plus de verhoogingen, en aldus te brengen op 1350, wordt besloten. Een verzoek van de gemeente werkvrouw om haar tractement van 100 te verhoogen, wordt op voorstel van B. en W. in gewilligd en gebracht op 150. Een verzoek van den Gemeente reiniger F. van Hulle, om zijn tractement met 150 te ver hoogen, was ingekomen. B. en W. stellen voor het salaris, zijnde 250, met 100 te verhoogen en aldus te bren gen op 350. De heer de Hullu vindt het verzoek billijk en acht een sa laris van 400 niet te hoog. B. en W. willen hierop hun voorstel wijzigen en in plaats van 100, 150 geven. Wordt met alg. stemmen aangenomen. Van de Muziekvereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" was een verzoek ingekomen om een jaarlijksche subsidie van 100 te mogen ontvangen. Steeds heeft deze Vereeniging zonder Gemeente-subsidie be staan, doch de tegenwoordige hooge kosten van muziek en instrumenten zijn oorzaak, dat zulks niet meer kan. B. en W. zijn van meening dat de Muziekvereeniging moet blijven bestaan, en stellen voor haar tegemoet te komen met een jaarlijksche subsidie van ƒ50. De heer de Hullu sprak als Voorzitter der vereeniging een bemiddelend woord. Hij hoopte dat de vereeniging hiermee ge holpen is. De Raad kon zich met het verleenen dezer subsidie veree nigen, mits bij de aanvrage de begrooting van de Muziekver eeniging den Raad ter inzage wordt gegeven. Een verzoek van de Bresken- sche Burgerwacht om een jaar lijksche subsidie van 50 gulden komt in behandeling. B. en W. meenen, dat de Burgerwacht wenschelijk is en stellen voor de gevraagde subsidie te ver leenen. De heer van Overbeeke kon het goede doel van de Burger wacht niet inzien voor onze ge meente. De Voorzitter meent, dat de Burgerwachten moeten gehand haafd blijven. Wij hebben de goede resultaten van de Burger wachten kunnen zien in Duitsch- land, zoo ook in Limburg. Hij acht het blijven bestaan noodig en wenschelijk. De heer van Overbeeke vindt het goed voor groote steden, doch voor het platte land acht hij deze niet noodig. De heer de Hullu meent, dat het meer de ligging der streek betreft en acht het bestaan van Burgerwachten hier als grens streek zeker noodig. Met algemeene stemmen wordt besloten de gevraagde subsidie toe te staan. Een verzoek van de Afdeeling Breskens van het „Groene Kruis" om financieële steun voor de aan schaffing van een ligtent was ingekomen. De Voorzitter meent dat deze tent zeer nuttig en noodig is en stelt voor een bedrag van 250 toe te staan voor de aanschaffing der tent, alsmede dat de raad hun medewerking zal verleenen om deze vereeniging op te bouwen De heer de Hullu geeft in overweging het aan B. en W. over te laten. De tent kan door de Vereeniging aangeschaft wor den in overleg met het College van B. en W. Wordt aldus goed gevonden. De Voorzitter deelt mede, dat wegens de verandering aan de haven, de vuilnisbelt zal moeten worden opgeruimd. Hij geeft de leden in overweging hun ge dachten te laten gaan voor een geschikte plaats, om dat in een volgende vergadering dit punt ter sprake zal worden gebracht. Voor de verpleging van den zoon van Van Opdoip, in het Gasthuis te Middelburg, is een bedrag van 52,betaald voor 14 dagen. Een tweede betaling van 52,zal noodig zijn, maar als de post op de begrooting overschreden wordt, heeft B. en W. de goedkeuring van den raad noodig; daarom wordt goedkeu ring van de raad gevraagd. De heer Becu deelt mede, dat bedoelde zoon niet meer in het Gasthuis, maar bij zijn ouders thuis is. Een onderzoek zal worden in gesteld hoe hierin verder ge handeld moet worden. Aan de Wed. Hoogstad zal voorloopig een uitkeering van ƒ2,50 per week worden verstrekt. Bij de rondvraag zegt de heer Cappon dat het jammer is dat de gemeente geen controle heeft op de gehalte van de hier ver kocht wordende melk. Hij vraagt of dit kostelijk is. De Voorzitter heeft er inder tijd eens met den Zuivelconsu- lent over gesproken, doch dit bracht toen nog al veel bezwa ren mee. Hoe het tegenwoordig is, kan hij niet mededeelen, er kan evenwel naar geïnformeerd worden. De heer Becu is van meening dat het niet veel zal baten, men is tegenwoordig al blij als men een halve liter slechte melk voor veel geld kan koopen. Niemand meer het woord ver langende, wordt de openbare vergadering gesloten om over te gaan in Comité-Generaal, ter be handeling reclames Hootdelijken Omslag. DE NEDERL.-DUITSCHE OVEREENKOMST. De schikking tusschen de Neder- landsche en de Duitsche regee- ring getroffen nopens de beste ding van het 60 mill, crediet voor den aankoop van levens middelen (onderdeel van de kolen- en credietovereenkomst) waarop bereids 25 millioen gul den als voorschot is verstrekt, bepaalt, dat ten behoeve van den aankoop van levensmidde len van Nederlandschen en Ne- derlandsch-Indischen oorsprcng f30.530.000 wordt bestemd. Inmiddels verplicht de Neder- landsche regeering zich 5000 ton tarwe tot een bedrag van f 1.570.000 te verkoopen aan de Duitsche, onder toezegging, dat zij de graanvoorziening van Duitschland, na het beëindigen der transportstaking, zal steunen. Verder verplicht zij zich, 5400 ton vleesch ad f6.750.000 aan de Duitsche regeering te ver koopen; Deze verklaart zich bereid te koopen. Noordzee- en Zuiderzeeharing tot een bedrag van f3.500.000, melk en melkproducten tot een bedrag van f 6.000.000, kokos koeken tot een bedrag van f 2.660.000, kaas tot een bedrag van f8.000.000, marmalade tot een bedrag van f 1.000.000. De Nederlandsche regeering verklaart zich bereid, in verband met de omstandigheden, de Duitsche regeering f 25 millioen voorschot te verstrekken, die wanneer de algemeene overeen komst niet mocht tot stand komen als afzonderlijk crediet zullen worden beschouwd dat met een looptijd van 5 jaar 6 pCt. zal renten. De terugbetaling heeft plaats in bedragen van 5 mill, jaarlijks. Onderpand vormen f25 millioen Schalzscheine, die per 1 April 1921 enz. betaalbaar zijn. Het voorschot van f 25 millioen wordt besteed, in de et rste plaats door de hierboven gerele veerde graan (f 1.570.000) en vleesch aankoopen (f5 millioen) en verder door den aankoop van haring (f 2 millioen), melk en melkproducten (f3 millioen), kokoskoeken (f 2.660.000), kaas (f2.650.000 millioen), marmalade f 1 millioen) en andere levens middelen naar keuze (7.120.000). Hbld. Breskens. Zaterdagmorgen arriveerden alhier met de Prov. Boot weder een 100-tal Ween- sche kinderen, bestemd voor enkele gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen óm weder op krach ten te komen. Aardenburg. Door onbeken de oorzaak brandde Vrijdagnacht alhier de oude Landbouwschuur van J. C. in den Isabellapolder af. Kwaadwilligheid wordt ver moed. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Donderdag 13 Mei. Breskens v 9i/a u ds J. A. Raams. Groede v 9t/2 u ds de Zwaan. Ev. Luth. Gem. Groede. vm 9.30 ds J. P. van Heest. Hoogwatergetij Breskens. Vanaf 5 April Zomertijd. DAGEN. vm. nam Woensdag 12 Mei 8.42 9.06 Donderdag 13 10.01 10.26 Vrijdag 14 11.09 11.33 Nieuwe Maan Dinsdag 18 Mei voorm. 7.45. SPORT. Wedvlucht 's Hertogenbosch. Duiven los 7.30 uur. Afstand 126 K.M. BreskensIe prijs Joz. Pleijte, 2e en 6e A. van Gijs, 3e en 4e A. Vermeulen, 5e en 7e Jan Pleijte, 8e Jan Jacobs, 9e 1). Klaassen. De eerste duif arriveerde te 9-43-07, de laatste 9-51-41. AGENT BEWUSTELOOS GESLAGEN. Wederom is een laffe aanslag op een politie-agent gepleegd, met het treurig gevolg, dat het slachtoffer naar het gasthuis moest worden vervoerd. Zaterdagavond ontstond in de Ten Katestraat te Amsterdam, een hevige twist in een cafétje. Een paar dronken personen had het met elkaar aan den stok gekregen en in een oogenblik tijds stond een aantal nieuws gierige personen en kinderen voor het café. Het was een gewoon Zater dagavondrelletje. En even ge woon was het, dat de tapper de ruziemakers de straat op werkte. Juist in de Ten Katestraat loopt de scheidingslijn tusschen de politie afdeelingen Laurier gracht en Overtoom. Het café is echter gevestigd onder het ressort van het politiebureau Overtoom. Daar echter van dit bureau geen surveilleerendc agent aanwezig was, begaf de politiebeambte Uhrlepp van het Lauriergracht, die juist in de buurt surveilleerde, zich naar de overzijde +an de straat, met liet doel een waakzaam oog op de twee beschonkenen te houden. Op straat begon het kabarl opnieuw. Er waren veel nieuws gierigen tegenwoordig. De agent baande zich een weg door de menigte, trachtte de beide ru ziemakers te scheiden en tot doorloopen te bewegen. Eens klaps kreeg hij van een der dronken kerels een geweldigen slag op het hoofd, waardoor zijn kepi in elkaar werd gedrukt. Bewusteloos zeeg Uhrlepp in elkaar. Omstanders droegen hem bij een schoenlapper binnen en waarschuwden den Geneeskun digen Dienst. Per autobrancard werd het slachtoffer van zijn plicht naar het Wilhrlminagast- huis vervoerd, waar lichte her senschudding geconstateerd werd Hij werd in het gasthuis opge nomen. Zijn toestand is vrij ern stig- Andere politie-agenten, die inmiddels ter p'aatse gekomen waren, slaagden er in den dader te arresteeren en hem over te brengen naar het bureau Over toom, waar hij in een der cellen werd opgesloten. De agent Uhrlepp is een goed bekend staand politiebeambte, die onlangs zijn 25-jarig jubi leum mocht vieren. Gebleken is, dat de slag ver moedelijk met de vuist werd toegebracht. ERNSTIG ONGELUK OP EEN RODELBAAN. Op de rodelbaan van de Gebr. Hommerson, een der drukst bezochte kermisvermakelijkhe den, is Zondagavond te Gronin gen een vreeselijk ongeluk ge beurd. De toeloop van jongelui, die zich met sleedjes van circa 20 meter hoogte naaF beneden laten glijden, werd gedurig grooter, zoodat volgens oogge tuigen de hooge stelling hevig stond te wankelen, en de vloer op het platvorm, waar op de sleedjes werd plaats genomen, onder de voeten begon te buigen. Tegen 10 uur waren op een gegeven oogenblik wel een kleine honderd jonge menschen wachtende op een beurt. Eensklaps een hevige gekraak en een stuk van de baan bezweek. Een 25-tal bezoekers stortten in den afgrond. Hier en daar grepen enkelen, die juist op den rand van 't gat hadden gestaan, zich vast aan balken en stangen. Een vreeselijk gegil weerklonk. Ontzetting greep de honderden menschen aan. Zoo spoedig mogelijk wer den de slachtoffers onder en tusschen de neergestorte plan ken en balken vandaan gehaald, en naar de dichtsbijgelegen café's gebracht, waar de inmid dels opgeroepen geneeskundigen de eerste hulp verleenden. Pleegzusters van het Academisch Ziekenhuis en hospitaalsoldaten werden ten spoedigste ontboden, terwijl ziekenauto's en brancards aangebracht werden. Tegen 12 uur waren allen, voor wie die hulp noodig was, verbonden en naar het ziekenhuis overgebracht. Voor zoover men toen kon zeggen waren er twee dooden, de 17-jarige Korfage en zijn eveneens 17-jarige vriend Wie- gers, beiden wonenden te Gro ningen, tien zwaar gewonden en dertien minder ernstige patiën ten. Een der zwaar gewonden, de

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 2