ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 29e Jaargang Woensdag 12 Mei 1920 Nummer 2520 Opvoeding' tot de gezinstaak. Ontmaskerd De resultaten van San Remo. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.— met 10 cent dispositiekosten. A d v e r t e n t i e p r ij s v a n 1 5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent. Bij abonnement lager tarief Drukker-Uitgever E. BOOM-BLIEK TNo,020in BRESKENS Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Vraagt condities. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Van alle kanten begint men te zien dat er aan de oplei- jing van onze jonge meisjes toch eel wat ontbreekt. Zeker, in veel kringen wordt ok na het twaalfde jaar heel at min of meer nuttige kennis azen dochtertjes bijgebracht, eel meer dan vroeger leeren |e haar eigen kost verdienen, p fabrieken, in werkplaatsen en antoren, overal vinden de meis- !S haar weg, de knappe hoof- len onder haar doen heel wat hamens, die haar dan in staat feilen op eervolle wijze in haar ivensonderhoud te voorzien. Maar voor één ding schijnen e soms blind te zijn dat is dat etmeerendeel harer straks dien 'erkkring voor goed of korter f langer tijd zal neerleggen, jmdat ze gaan trouwen. De eisjes zelf vergeten dat volstrekt et, voor de meesten harer is een eigen thuis" nog altijd en recht het ideaal. En maar al vaak wordt het werk dat ze haar jongere jaren verricht et als een .beroep" opgevat, bch eenvoudig als tijdelijke ijverdienste, tot tijd en wijle e gehuwd zal wezen. In hoe verre die opvatting de juiste is, uilen we hier niet bespreken. Wel moeten we hier onder de logen zien, dat voor dat huwelijk elf, dit wil zeggen voor de gezins kak, die ermee verbonden is, »1 van meisjes al buitengewoon einig onderlegd zijn. Het kind it de volksklasse, dat zoo van e school naar de fabriek gaat, at haar vrijen tijd voor haar Ienoegen gebruikt, en trouwt na tn jaar of tien op een machine [loopsgaten te hebben gemaakt, E lucifersdoosjes te hebben ver- akt of desnoods veel moeilijker ?erk te hebben verricht, heeft aarmee van huishouden en inderverzorging nog niemendal ;eleerd. En het typistje, de rinkeljuffrouw, de gelukkige lezitster van wel drie of wel 5) Als zich de aarde voor rech- er Bernhardt geopend had, kon lij niét meer verrast zijn dan ij het vernemen dezer mede- leeling. Hij twijfelde dan ook lan de woorden van den fabri- ant en dacht, dat hij het ver- tand verloren had. Geen woorden kunnende vin- én, staarde hij den fabrikant ezenloos aan. Hebt ge verstaan wat ik u leide Weller haalde diep adem, isof hij al zijne krachten moest lerzamelen om verder te kunnen preken. „Gij weet, dat voor ien jaren, het schip „Lyminia" >p de reis van New-York naar Aier, vergaan is De rechter neeg met het hoofd. 'Om u nu alles duidelijk te piaken, moet ik tot vroegere vier lagere en middelbare actes, de advocate, zij allen zijn er geen zier beter aan toe. Maar al te vaak weten de verloofde meisjes noch van koken, noch van naaien en verstellen, noch van kinderverzorging, laat staan van kinderopvoeding ook maar iets af. Dat dit in de intellectueele en de meer bevoorrechte krin gen door het volgen van allerlei cursussen gedurende den engage mentstijd vaak nog is in te halen, spreekt vanzelf. Ook hoeft de aanstaande huisvrouw daar wel licht minder zelf te doen, alleen leiding te geven. Hoewel voor goede leiding toch ook wel degelijk zelf-kennen noodig is en het bij den tegenwoordi- gen stand van het dienstboden- vraagstuk hoe langer hoe meer verwacht mag worden, dat de vrouw des huizes zelf „van alle markten thuis" is. En in het arbeidersgezin is dat dubbel noodzakelijk. Daar heeft de onkunde van de vrouw al heel wat op het geweten gehad. Is het wonder dat de man, die thuis komt en geen smake lijk eten, geen gezellig opge ruimd vertrek, geen „zoete" kin deren vindt, er vaak uitloopt en hetzij in vereenigingswerk, het zij in de openbare leeszaal, het zij, wat een ramp worden kan, in de kroeg z'n toevlucht vindt? In elk geval niet bij voorkeur z'n geluk thuis zoekt En hoe oneindig kostbaarder is het onderhoud van een gezin als moeder niet alles zelf kan doen niet van de oude kleeren der grooten rieuwe voor de kleintjes maken kan? niet voor het minste geld, het voedzaam ste en smakkelijkste middagmaal weet uit te kiezen Hoeveel ziekte had voorkomen kunnen worden, als alle moedertjes van kinderverzorging, van hygiëne een helder begrip hadden mee gekregen. Daarom heeft een deel van de leidsters der vrouwenbeweging, zich dan ook voorgenomen dat voorvallen terugkeeren. Eenige jaren geleden had een jong Duitsch officier, tot eene oude adelijke familie behoorende, den dienst in het Pruisische leger, wegens zijne groote schulden, moeten verlaten. Men gaf hem de middelen zich naar New-York in te schepen, en daar een nieuw leven te beginnen. Die officier was verliefd op een meisje, van eenvoudigen stand, dat hij in Duitschland nooit tot vrouw had kunnen nemen. Zij volgde hem over de zee en werd daar zijn wettige vrouw. De rechter hief zijn hoofd op, de zaak begon hem te interes seeren. De fabrikant ging voort. Het harde leven in Amerika, kommer en zorgen van allerlei aard, deden de jonge vrouw na verblijf van een paar jaar het besluit nemen naar haar geboor te-plaats terug te keeren, om bij haar vader. t andere familie had zij niet meer, om onderstand nu de vrouw het kiesrecht een maal gekregen heeft, dat het beste zal worden aangewend door het te gebruiken om er op aan te dringen, dat alle meisjes, zonder uitzondering het nood zakelijkste leeren, wat zij noodig hebben om flinke huismoeders te kunnen worden. De Bond voor vrouwenkiesrecht heeft ge zorgd dat op het nieuwe werk program van de Unie voor vrouwenbelangen, welke gesticht is, als punt één komt Opleiding der Nederland che meisjes, zoo, dat deze zoowel op haar vorming voor een beroep of bedrijf, als op haar voorbe reiding tot de haar wachtende moeder- en gezinstaak zij gericht en haar gemeenschapszin wordt ontwikkeld. Van de Unie kan iedereen lid worden, tegen een contributie naar draagkracht. Natuurlijk zijn er nog andere dingen, waar men voor werken zal, bijv. verbete ring van de huwelijkswetten, enz. Trouwens hoe noodig dit on derwijs, waar we boven over spraken is, blijkt ook weer daar uit, dat er nóg een vereeniging is, die weer een deel van dat programma wil uitwerken, n.l. het onderwijs in kinderverzorging en opvoeding, en die daarom trachten wil, overal waar nog geen zoogenaamde „moedei- cursussen" gegeven worden, die in het leven te roepen. Terwijl ook een van onze politieke par tijen, de Economische Bond in haar werkprogramma de vol gende bepalingen opnam Wijziging van de leerpro gramma's op de scholen in dier voege, dat aan de lichamelijke ontwikkeling meerdere aandacht wordt gewijd en daarnaast de eenzijdige africhting wordt be perkt, teneinde de jongelieden meer geschikt te maken voor 't maatschappelijk levenin het bizonder worde het jonge meis je niet alleen opgeleid tot ver vulling van haar economische functie, maar ook voor de haar wachtende moedrrschaps- en ge zinstaak. te smeeken. Haar vader was een hartloos, schraapzuchtig man, een molenaar, die niets kende dan geld verzamelen. Hij kon den lichtzinnigen stap zijner dochter niet vergeten. Toen ech ter zijne kleindochter opgroeide werd hij milder gestemd. Na lang smeeken, gaf hij het geld voor de terugreis van den schoon zoon, ook wilde hij verder hel pen, en de familie genoegzame middelen verschaffen om een goed burgerbestaan te hebben, als de schoonzoon de voorwaarde zou vervullen, die hij stelde. „Welke waren die voorwaar den, die de schoonvader den jongen officier stelde? vioegde rechter, die zeer nieuwsgierig werd. Weller lachte bitter. O, zij waren niet zoo licht te vervullenDe oude molenaar verlangde niets minder als er kenning van het in Amerika ge sloten huwelijk in Duitschland en openlijke invoering zijner Dat is nu weer iets uitgebrei der zoo als men ziet, want onder de jongelieden hooren niet alleen de meisjes, maar ook de jon gens. En laten we maar eerlijk de waarheid zeggen, er trouwen heel wat mannen, die net zoo min voor huisvaders berekend zijn, als meisjes voor wie het begrip huismoeder ook niet veel meer dan een klank is. Trouwens één ding mag niet vergeten worden. Ook wanneer we er in slaag den, straks wanneer de leerplicht met twee jaar zal worden uit gebreid, een deel van dien tijd in beslag te nemen voor wat wij meenen dat vóór alles geleerd moet worden voor de meisjes koken, verstellen en kinderver- zorging, voor de jongens timme ren, schoenmaken of iets der gelijks en hygiëne, dan bereiken we met al die kunde nog niet wat wij willen, als in de jeugd niet tegelijkertijd wordt aange kweekt plichtsbesef en levens ernst. Want wie een goed gezins leven wil opbouwen, wie goede ouders willen worden, die komen er niet zonder die beide fac toren. En het heeft er heel veel van alsof voor menigeen die dingen eenvoudig niet meer bestaan. Zoo gauw mogelijk het werk afroffelen, of als het tijdwerk is zoo langzaam mogelijk en dan er op uit om „pret te maken", of ten minste dingen te doen die met den opbouw van het gezinsleven niets te maken heb ben. Toch ligt in het gezin het vaste fundament voor gezonde samenleving en voor werkelijk blijvend menschengeluk. Maar dat geluk moet aanvankelijk vaak gekocht worden met het opzij zetten van eigen kleine egoïste wenschen, met het op gaan in de belangen van de andere partij, met het zich ge heel wijden aan de kinderen, zoolang die nog klein zijn, en het nog heel veel voor hen „klaar staan", ook als ze vader of moeder niet den heelen dag dochter in de adellijke familie van ieder rijksgrafelijk geslacht. En nam de schoonzoon dat aan en kwam hij naar Duitsch land terug Er bleef hem niets anders over! Hij had in Amerika alles wat te denken was uitgevoerd, de groot ste menschelijke vernedering doorstaan. Van bediende in een hotel tot courantenbezorger, ha ven-arbeider, enz. Honger en de bitterste ellende hadden hem geheel hopeloos gemaakt. Ein delijk kwam het reisgeld, dat de poort voor een beter bestaan opendeDoch toen kwam de catastroof. De „Lyminia", op welke hij huiswaarts wilde kee ren, verging. Geen enkel voor val kon hij zich meer herinneren, alle denkkracht scheen hem be nomen te zijn. Toen hij na weken lang voor het eerst zijne omgeving bezag, lag hij ziek in de kajuit van een schip. Hij bevond zich steeds in zorgwek- kenden toestand. Hoe lang duur- meer noodig hebben. Dat alles komt niet vanzelf, daar is oefe ning van het karakter ook in de jeugdjaren voor noodig, daar toe moet wie kan zichzelf aanpak ken en anderen het goede voor beeld geven. De bijzondere correspondent van de „Köln. Ztg." te San Remo, van wien men weet, dat hij goede betrekkingen met Italiaansche regeeringskringen onderhoudt, bespreekt in een hoofdartikel de gebeurtenissen te San Remo, voor zoover deze Italië betreffen. Zijn oordeel valt voor Italië niet gunstig uit. Het grootste succes heeft Engeland te boeken, n.l. de be zetting van Konstantinopel en de Dardanellen, waarmee ook de derde toegang tot de Middel- landsche Zee in Engeltche han den is gekomen. Men heeft in de bezetting van Konstantinopel, die de Moham- medaansche wereld in opstand bracht en Engeland met het herlevende Rusland in doodelijke vijandschap scheen te brengen, de eerste groote politieke fout van Engeland gezien. Of dit juist is zal pas in de verre toe komst blijken. Voor geruimen tijd is Rusland niet in staat tot actie, vooral daar het bolsjewisme, hoe meer de wereld in politiek opzicht tot rust komt en zich econo misch herstelt, aan propagandis tisch vermogen verliest. In hoe geringe mate echter de Islamietische beweging voor Engeland een gevaar betee- kent, heeft men gedurende den oorlog gezien, toen zij nog een macht als Duitschland achter zich had. Engeland heeft thans besloten de Mohammedaansche quaestie krachtig aan te pakken. Het heeft den sultan te Konstanti- de het? Vele weken zeker, mis schien maanden, alle begrip van tijd was bij hem verdwenen. Toen hij na langen tijd vasten bodem onder zijne voeten kreeg, was het in een ziekenhuis eener Europeesche stad. Men had hem als genezen laten vertrekken en stelde hem zijne papieren ter hand, zeker had men die bij hem gevonden. Zij stonden op naam van Al fred Weller, die na jarenlange afwezigheid naar zijne geboorte plaats, Berlijn, terugkeeren wilde. Ook genoegzame middelen om de reis voort te zetten vond ik in de ter hand gestelde brieven- tasch, die men mij als mijn eigen dom toeschoof. Gij zult zeker wel geraden hebben, dat ik de officier was. Gij naamt dus den naam van Weller aan? vraagde de rechter in een adem. JaDe verzoeking was te groot om haar te wederstaan. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 1