Burger), stand Rechtzaken. Qemengd Nieuws Gemeente BRËSKEN8. Advertentiën. wordt aan de Kamer mededee ling gedaan omtrent de bepalin gen der overeenkomst betreffende het crediet van 25 millioen. Dit lijkt ons niet zonder bedenking en wij gelooven niet, dat de Regeering zich tegenover de Kamer zal kunnen beroepen op de onmogelijkheid, haar in de onderhandelingen te kennen. Hoe staat toch de zaak Reeds in 1919 schijnt van de zijde van Duitschland op het verleenen van een crediet te zijn aangedron gen, Het afloopen op 31 Dec. 1.1. van het kolencontract was een welkome aanleiding om een gemeenschappelijke oplossing te zoeken voor de crediet- en kolenvraagstukken gezamenlijk. Omtrent den 20sten Januari van dit jaar moeten de vertegen woordigers der Nederlandsche Regeering vier hoofdambte naren met de heeren van Aalst en Fentener van Vlissingen met de afgevaardigden van Duitschland tot overeenstemming zijn gekomen. En ofschoon aan vankelijk de toestemming der wederzijdsche Regeering binnen drie weken had behooren te worden verleend is deze thans blijkbaar nog in petto. Dat de Regeering in dien tusschentijd niet gelegenheid zou hebben gehad, de Staten-Generaal in te lichten, wil er bij ons niet in. De Regeering had, naar onze meening temeer moeten wen- schen, contact met de Kamer te zoeken, wijl haar gebleken is, dat in ruiinen kring tegen het revolving crediet ad 140 milli oen bezwaren bestaan. Onder deze omstandigheden treft het ons bijzonder, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ook zelfs niet de be hoefte heeft gevoeld, over dit uitstek economische onderwerp het oordeel te vragen van de Commissie voor de Economische Politiek, waarvan hij het presi dium bekleedt. Of denkt de Minister soms, dat hij het in economisch inzicht wint van alle leden dier commissie tezamen Thans eenige beschouwingen over de missive, die de Tweede Kamer blijkbaar als gevolg der in November 1919"aangehouden motie van Berensteijn c.s. over het crediet van 25 millioen heeft ontvangen. Zij zegt totaal niets. Waarom niet openlijk althans dit contract gepubliceerd Thans tast de Kamer geheel in het duister En ook het Nederland sche volk weet van niets. Zijn wij wel ingelicht, dan wordt in de afgesloten overeen komst, naast onmiddellijke ver strekking van tarwe aan Duitsch land, ook toegezegd, dat onze regeering dit land na het be ëindigen van de transportstaking bij het verkrijgen van grootere kwanta zal steunen. Het is niet zonder gewicht te weten, 'tegen welken prijs deze transacties plaats vinden Immers, nog steeds wordt graan door de regeering met gevorderde dat is goed- koope scheepsvracht aange voerd. En voortsis bij het voldoen aan de belofte tot meer dere tarwelevering het verstrek ken van nieuwe credieten niet een conditio sine qua non Ziedaar vragen, die met an dere zijn te vermeerderen. Zij zouden niet gesteld behoeven te worden, indien de regeering den moed en de energie had, te breken met het ongelukkige stelsel om binnenskamers de be langrijkste staatsaangelegenhe- den af te doen. Intusschen, rekening dient te worden gehouden met de moge lijkheid, dat de crediet van 200 millioen niet wordt verleend, zoo niet omdat een der beide re geeringen weigert het te bekrach tigen deze schijnen het nu einde lijk eens te worden dan toch omdat de volksvertegenwoordi ging aan de overeenkomst haar goedkeuring onthoudt. Bij de toezegging van de 25 millioen heeft de regeering dit goeddeels gedaan, door voor dat geval te stipuleeren, dat het voorschot als een zelfstandig crediet be hoort te worden aangemerkt Maar niet is vastgelegd, dat ook op het crediet van 25 mil lioen evenals op dat van 60 millioen 25 pet. van het voor kolen leveranties verschuldigde bedrag zal worden afgeschre ven. Dat de regeering er niet op heeft gestaan, dat deze be paling werd overgenomen, be treuren wij, te meer daar zij, voor zoover uit de missive aan de Tweede Kamer blijkt, ook overigens geenerlei tegenpresta tie van Duitsche zijde heeft be dongen. Geen waarborgen zijn verkregen, dat een einde zal worden gemaakt aan de rigo- reuze Duitsche uitvoerpolitiek en aan de verklaring van een maal gesloten overeenkomst. Het crediet van 25 millioen is verleend en de goedkeuring der Staten-Generaal is niet voor behouden. Dit maakt het voor de Kamer onmogelijk om in dezen nog eenigen invloed uit te oefenen. Zij weet zelfs niet welke levensmiddelen voor het bedoelde crediet geleverd zijn of zullen worden. Evenmin schijnt het van belang, der Kamer in te lichten ten aanzien van de vraag, wie de af te nemen ar tikelen aanwijst. Is de Duitsche regeering hierin geheel vrij, of heeft ook onze regeering te dezer zake iets in het midden te brengen De regeering bewaart over dit alles het stilzwijgen; zij schijnt van meening, dat deze zaken het Nederlandsche volk niet in- teresseereo. Met het zenden van de mis sive aan de Tweede Kamer is aan de motie van Berensteyn voldaan, en daarmede is de hoogste staatsmanswijsheid be tracht. Water lart tl kerk je. Tot Notabel bij de Ned. Herv. Gem. alhier is gekozen de heer M. Filebert, in de plaats van den heer Contant, welke tot Kerkvoogd benoemd werd. Hoofdplaat. Naar aanlei ding van Deut. 30 19 nam ds P. J. Wauters afscheid van onze gemeente, wegens zijn vertrek naar Kleverskerke. Mieuwvliet. De alhier ver pleegd wordende Weensche kin deren hebben aan H. K. H. Prinses Juliana, bij gelegenheid van Hare verjaardag twee kaar ten van Gelukwensch gezonden, één van de meisjes en één van de jongens. Als blijk van waardeering ont ving een der Weensche jongens, Gustaaf Pilat van H. M. parti- ticulier Secretaris een dank betuiging luidende '8 Gravenhage, 4 Mei 1920. Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen de Ween sche jongens en meisjes te Nieuw- vliet vriendelijk dank te zeggen voor hunne aan H. K. H. de Prinses aangeboden Gelukwen- schen. De Particulier Secretaris van H. M. de Koningin, Van Geen. Dat het beestiaal nog altijd duur is, bleek deze week op de koopdag bij mej. de wed. Joz. de Hullu alhier. Een paard met veulen bracht 1800 op. Ook de overige paarden gingen duur van de hand. Voor de koeien werden ook hooge prijzen be steed. Dinsdag waren eenige jon gens op een wagen aan het spe len. Het zoontje van den werk man H. 1. G. alhier had het ongeluk van de wagen te vallen met het gevolg dat het z'n armpje brak. Drie jaar geleden had dit kind ook het ongeluk ditzelfde armpje te breken. Sluis. Onze Gemeenteraad heeft besloten een leening aan te gaan van 50.000. BRESKENS. Huw.-Voltr. 22 April. J. van den Heuvel, 29 j., jm. en E. A. de Winde, 25 j., jd. J. J. de Baare, 26 j., jm. en M. J. Me- lieste, 26 j., jd. Geboorten. 1 April. Jozias Abraham, z. van J. A. Basting en J. M. de Bruijne. 8, Janneke Maria, d. van Jacobus Pleijte en S. P. van de Velde. 14, Tannetje Maria, d. van M. P. Meeusen en N. Servaas. 27, Dirk Machiël, z. van A. I. van Melle en A. C. van den Berghe. 29, Hendrik Jozias, z. van 1. J. van Haneghem en E. Avot. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 9 Mei. Breskens v 9>/2 u ds J. A. Raams. n 2 u Zondagschool. n 5'/a u ds J. A. Raams. av. 7-15 Werkmansbond. Groede v 91/2 u ds de Zwaan. Ev. Luth. Gem. Groede. vm 9.30 ds J. P. van Heest. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 4 Mei. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 40 gehouden veiling werden de volgende prijzen be steed Kipeieren f 9.50f 12. id. (klein.) f 7-00f 9.25. Eendeieren f 10.35 f 10.80. Ganseieren f 16.00f24.00. Kalkoeneieren f 00.00f 00.00 Aangevoerd 275000 stuks. Oostburg, 5 Mei. Aangevoerd 49,360 kipeieren, 2910 eendeieren en 220 gans eieren, kalkoeneieren 29. Boter van f 1.67 tot f2.15 per K.G. Graanmarkt Oostburg. 5 Mei. Ter Graanmarkt was weinig aanvoer. t Tarwe f37-f39, gerst f 24-f 25 Bruine boonen f 00,f 00 erw ten f26—f27- Haver f24.—f27. Middelburg, 6 Mei. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer gering. Pr.: tarwe 39 00-40.00. Andere artikelen kunnen als opgeruimd worden beschouwd. Arrond.-Rechtb. Middelburg. Zitting van 7 Mei. Veroordeeld wegens mishandelingJ. M., 30 j., werkman, Groede, 15 of 15 d. h. In vrijheid gesteld P. N., 33 j., landbouwersknecht te Water vliet, beklaagd van frauduleuze invoer en J. C., 33 j., wisselagent te IJzendijke, Hoogwatergetij Brtskens. Vanaf 5 April Zomertijd. DAGEN. vm. nam Zaterdag 8 Mei. 5.14 5.38 Zondag 9 5 53 6.17 Maandag 10 637 7.01 Dinsdag 11 7.31 7.55 Laatste Kwartier Dinsdag 11 Mei vm. 7-1 L NIEUWE AARDAPPELEN. De eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond te Ber- likum zijn den Commissaris der Koningin in Friesland aange boden. AUTO-ONGELUK. Dinsdagmiddag heeft óp den straatweg, buiten de gemeente Leiden, een ernstige auto-botsing plaats gehad. Van de richting Leiden na derde in flinke vaart een auto, bemand met 2 personen, welke rechts van den weg reed, van de richting Utrecht kwam even eens met flinke vaart een auto aangsreden, waarin een heer en dame. De bestuurder van dezen auto maakte aanstalten voorbij te snorren en haalde hiertoe ook voldoende uit. Plotseling draaide de bestuurder van den eerstge- noemden auto zijn stuur naar links en vloog met volle vaart op laatstgenoemden in. Door tegenwoordigheid van geest van den bestuurdei wist deze nog een wending te maken, waar door deze tegen de terzijde van den weg aanwezige hoogte op reed, hetwelk echter niet ver hinderde, dat het voertuig tegen dezen berm letterlijk in elkaar werd gedrukt. Van den geheel nieuwen auto waren de beide wielen geheel verdwenen, terwijl de spaken aan stukken in het rond verspreid lagen, de spat- schermen waren afgerukt, ruiten verbrijzeld, kortom het was een vormelooze massa.Wonder boven wonder kwamen de inzittenden er met een paar hoofd-en been wonden af. Door de politie is van een en ander proces-verbaal opgemaakt, terwijl tevens een onderzoek werd ingesteld naar de schuld der inzittenden. De bestuurder welke door de plotselinge wen ding het ongeluk veroorzaakte, bekende door onverklaarbare oorzaak het beheer over zijn stuur te hebben verloren en al dus een verkeerde wending aan zijn wagen te hebben gegeven. IETS NIEUWS. Het Utr. Dgbl. weet het vol gende zeldzame geval mede te deelen In een van de treinen, die van Utrecht naar Rotterdam vertrok, nam Maandag een ver pleegster plaats. Toenzij gezeten was, vonden de andere reizigers, dat die verpleegsters, er al heel weinig vrouwelijk uitzag, en vooral haar handen waren van zulk een afmeting, dat het zeer dubieus werd geacht, of men wel met een heusche pleegzus ter te maken had. Er werd een politie-agent bij gehaald, die twijfelde óók, zat wat met het geval verlegen en nam securi- teitshalve de juffrouw meefiaar het bureau. Daar bleek, dat het een mijnheer was in verpleeg- stercostuum. Hij was te Utrecht in de kost geweest bij een familie, die hij óók in de waan had weten te brengen, dat ze met een jonge dame te doen hadden, en aan gezien men medelijden had met de jonge vrouw zonder midde len van bestaan, voorzag ipen haar van onder- en bovenklee- ding, kocht voor haar een spik splinternieuwe uitrusting voor pleegzuster, hoedje met witten rand, langer sluier, zwarten mantel enz., alles en alles bij elkander voor meer dan hon derd gulden. Het „meisje" had verteld, dat ze een betrekking zou aanvaarden te Rotterdam en om haar voort te helpen had de familie, bij wie ze in pension was, haar van al het noodige voorzien boezelaars, drie nieu we japonnen, manchetjes, boord jes, keurig ondergoed, alles eer ste qualiteit. Het politie-onderzoek bracht wel groote ontnuchteringhet was 'n inan geweest 1 De Utrechtsche familie had, om alles op tijd gereed te heb ben, nog den halven Zondag aan den uitzet zitten naaien en stikken, om het „kind" te kunnen verblijden met alles wat ze mo gelijk in haar nieuwe betrek king zou kunnen noodig hebben. RIJWIELDIEVEN. De militaire politie te Schip hol heeft Woensdagnacht drie rijwieldieven gearresteerd. Een er van bleek een berucht in breker te zijn, dien de politie sinds lang zocht. Vier nieuwe rijwielen werden in beslag genomen, welke te Bennebroëk gestolen waren. De dieven zijn ter beschikking van de politie te Heemstede gesteld. DE STAKING TE VLISSINGEN. De staking in de bouwvakken te Vlissingen, welke reeds 11 weken duurt, staat opgeheven te woiden. De federatie aanvaard de het aanbod, gedaan door den Boud van Patroorjpvereeni- gingen in overleg met de Vlis- singsche patroons, 0111 het werk te hervatten op 69 cent voor geschoolde en 64 cent voor on geschoolde werklieden bij een 45-urige werkweek. Hbld. EEN ONTPLOFFING. Dinsdagmiddag is te Burgh- sluis (Schouwen) de motor van de reddingboot ontploft, waar door de boot en het boothuis afbrandden. De kapitein, die bij de ontplofling aanwezig was, werd weggeslingerd en werd hevig gewond naar het zieken huis te Noorgouwe overgebracht. N. Crt. HOLLANDERS IN HET BUITENLAND. Als een eigenaardig staaltje van de wijze, waarop tegenwoor dig buitenlanders en speciaal Duitschers profiteeren van de valuta, deelt een der lezers van het Hbld. mede, dat hij bij een zakenreis in Elberfeld de hulp van een dokter moest inroepen die toen het op het presenteeren der rekening aankwam, niet den thans geldenden prijs van 30 a 40 Mark bleek berekend te hebben, maar stond op de betaling van zes Hollandsche guldens per visiti, wat toen ge lijk stond met c.a. 240 Mark. Protesten hielpen niet, even min als een beroep op de Ka mer van Koophandel aldaar, die zich met de zaak niet inliet, omdat 't geen handelszaak gold. DOODGEDRUKT. Te Stadskanaal is bij het rangeeren de wisselwachter Lu cas Makkon gedood, nalatende een vrouw en twee kinderen. Bon 32 der suikerkaart is gel dig van 10 tot en met 16 Mei. De bruingekleurde wittebrood- kaart is geldig van 10 tot en met 18 Mei. Heden overleed na een kortstondig, doch smartelijk lijden, mijn eenig geliefd Dochtertje MARIA, in den jeugdigen leeftijd van bijna 17 jaar. Haar diepbedroefde Moeder Wed. J. TROMP. Groede, 6 April 1920. Voor de harelijke deelneming, betoond bij het overlijden van onze ge liefde Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, den Heer Izaak Cappon, betuigen wij onzen hartelijken dank. Wed. Iz. CAPPONEekman en Kinderen. Heinkenszand, 5 Mei 1920.

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 2