Flaatseliit Nieuws. Het einde der Havenstaking. Gemeenteraad. Rechtzaken. Gemengd Nieuws Gemeente BRESKENS. en Hr. Ms. Loodsboot no 14. Het zinken van een onderzee boot in het dok te Vlissingen. Het springen van een mijnpi- stool a/b Hr. Ms. Mijnenlegger „Hellevoetsluis", benevens tal rijke ongelukken bij den Mari- ne-vliegdienst. Velen zijn de slachtoffers de zer rampen, 6 officieren, 7 ge- militairiseerden van het perso neel van het Loodswezen en 41 onderofficieren en manschappen. Zij vielen, deze wakkere man nen, terwijl zij een gevaarvollen plicht jegens het Vaderland vervulden, bij het verzekeren van een veilige kust, ter be scherming van onze voedselvoor ziening, handel en industrie. Voor de achtergebleven we duwen is een fonds gesticht, waaruit _zij, die steun behoeven, worden geholpen en dat be heerd wordt door de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot." Het Comité vertrouwt, dat Nederland het zich tot een eere plicht zal rekenen, om moreel en financieel mede te werken aan de oprichting van een alles zins waardig monument, dat symboliseeren moet met den dank der Hollandsche natie, en den rouw, gedeeld met de wedu wen en weezen en bloedverwan ten, van wie velen een grafstede voor hun dierbaren moeten der ven. Dat daarom iedereen gehoor geve aan den oproep van het Comité om Sub-Comité's op te richten in den lande. Nederland toone, dat het naar waarde weet te schatten, wat onze kleine, maar kranige marine voor volk en land heeft gepresteerd in vele gevaren. In het Eere-Comité voor het Marine-Monument hebben zitting genomen J. J. Rambonnet, Oud- Minister van Marine, Lid v. d. Raad van State, Eere-voorz., Jhr Mr Dr A. Roëll, Commissa ris der Koningin in de Provincie Noord-Holland en W. Houwing, Burgemeester der Gemeente den Helder, Voorzitters, alsmede in ons land vooraanstaande perso nen, terwijl Secretaris van het Uitvoerend Comité is de heer H. J. M. M. Alink, Vlootaalmoe- zenier, Weststraat 116, Helder. De havenstaking, welke juist tien weken heeft geduurd, is dan eindelijk opgeheven en Woensdag a.s. zal het werk worden hervat. De inzet van den strijd was, zooals men zich zal herinneren, in groote lijnen deze, dat de Scheepvaart-vereenigingen een collectief contract aanboden op de basis van een dagloon van f 7 voor de havenarbeiders en een maandgage van 165 voor de zeelieden. De arbeiders-orga nisaties verklaarden zich daarte genover slechts bereid tot een collectieve overeenkomst, als het dagloon 8 zou zijn en de gage 180. Om deze loonen te verkrijgen is de staking be gonnen. Het resultaat van de tien we ken strijd is, dat de arbeideis hun eischen niet zien ingewilligd, evenmin als de eischen, zooals die in de vorige weken zijn verminderd, n.l. tot een dagloon van f7.50 en een gage p. st. 15, in Nederlandsch geld uitbetaald tegen den dagkoers. Weigeren dus de werkgevers de arbeiderseischen in te willi gen, aan den anderen kant zijn de arbeiders niet bereid op de patroons aarbieding in te gaan. Zij weigeren een collectief con tract op de basis van f 7 en f 165. Liever dan op die voor waarden zich contractueel te verbinden gaan zij zonder ar beidsovereenkomst op het oude loon aan het werk. Dat oude loon f 6.50 per dag voor de havenarbeiders en f 140 gage voor de zeelieden. Aardenburg. Zitting yan 22 April onder Voorzitterschap van Burgemeester J. C. Reep maker Van Belle. Tegenwoordig alle leden. Voorlezing en goed keuring der notulen van de vo rige vergadering. Mededeeling van besluiten van Ged. Staten, houdende goedkeuring van vo rige raadsbesluiten en mede deeling van een schrijven van den Minister van O. K. en W houdende de niet-goedkeuring van de benoeming van den heer J. N. Pattist tot archivaris dezer gemeente, zulks in verband met de nieuwe archiefwet. B. en W. stellen nu voor geen archivaris aan te stellen, hetgeen goed gekeurd wordt. Aan Jac. Hoogerwerf werd tot weder-opzeggens toe vergunning verleend tot het plaatsen van een reclamebord voor zijn win kel eveneens tot wederopzeg- gens toe werd aan de polili- school te Hilversum een jaarlijk- sche subsidie van 20 verleend. Naar aanleiding van een cir culaire van Ged. Staten werd de jaarwedde van den veld wachter bepaald op f 1200, met 3 jaarlijksche verhoogingen van 50 tot 1350. Hieraan knoopte zich een discussie vast omtrent den dienst van den veldwachter als politieman. In de oorlogsjaren was de veld wachter heele dagen werkzaam voor het distributiebedrijf en dienst als veldwachter deed hij niet; de jeugd heeft daarvan geprofiteerd om kattekwaad uit te halen. Nu de distributie zoo goed als klaar is, zag men ook weer zeer gaarne, dat de veld wachter weder geheel vrij kwam, opdat hij weer even flink als vroeger zijn dienst zal kunnen uitoefenen. Aan C. van Overbeeke werd als plaatselijk deurwaarder een jaarwedde van 15 toegekend. Eene wijziging der begrooting van het Burger Gasthuis dienst 1919 werd goedgekeurd. Voor schoolschoonmaakster had zich slechts 1 sollicitante aan gemeld. De heer Wage meende dat dit kwam door te lage be looning. Na eenige bespreking werd de belooning gebracht op 300 en zal er een nieuwe op roeping plaats hebben. Aan J. F. Beun, die tijdelijk gemeente-ambtenaar geweest is op een belooning van 25 per maand en die zeer ijverig ge weest is, stellen B. en W. voor een gratificatie te geven van 150 hetgeen goedgekeurd wordt. Van de leening 1917 werden uitgeloot de nummers 2, 8, 10, 11 en 14. In de kazerne der marechaus- sées zouden een paar kamertjes getimmerd moeten worden. De Raad is daar wel voor te vinden, mits de huur aanmerkelijk ver hoogd wordt. Over deze zaak zal met het Rijk gecorrespon deerd worden. Door B. en W. zullen pogin gen aangewend worden, om de avondpost, welke hier te 9.13 aankomt en dan blijft liggen tot den anderen morgen 10 uur, als nog 's avonds besteld te krijgen. De heer Cuelenaere vermoedt, dat er dan een van de andere posten niet op tijd besteld zal worden, maar dit zou niet zoo erg zijn als de zeer groote ver traging van de avondpost. Van de Aardenburgsche Bur ger-wacht is een verzoek inge komen om 100 subsidie uit de Gemeentekas te mogen ontvan gen dit is aangehouden tot de volgende vergadering; de bur- meester werd evenwel gemach tigd om aan de Burgerwacht een voorschot van 70 te geven. Bij de rondvraag informeert de heer Wage of er bij het Gemeentebestuur reeds antwoord ontvangen is van het Burger Gasthuis in zake het adres der ingezetenen over de geneeskun dige hulp en de verpleegkosten, waarop ontkennend geantwoord wordt. De heer Reepmaker in formeert andermaal naar de wij- ziging der instructie van den Geneesheer. Het blijkt dat er aan deze zaak gewerkt is, maar dat zij niet zoo eenvoudig is, als het wel lijken zou. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergade ring. Breskens. Met verwijzing naar de bekendmaking van de Brandstoffencoinmissie voor Z. Vlaanderen in dit nummer en vorige, willen we er de aandacht op vestigen, dat thans zeker voor iedereen wel duidelijk zal zijn welke kaarten hij kan krijgen en op hoeveel rantsoen hij recht heeft. Men zie nu toe, dat men de noodige kaarten krijgt, en make er gebruik van, voorzoo ver men dit persoonlijk noodig heeft. Er wordt in allerlei be hoeften voorzien, maar natuur lijk niet om gelegenheid tot misbruik open te stellen of an deren te gerieven. Mocht een en ander nog niet duidelijk zijn, dan vrage men de kaarten aan, en wendde zich ermede tot de plaatselijke brandstoffencommis sie. IJzendijke, Zaterdagmor gen kwam een motorrijder alhier aan den ingang van het dorp in botsing met een wielrijder. Al len, de bestuurder, de achterop zittende persoon en de wielrijder kwamen er met eenige schram men af. De oorzaak schijnt te zijn verkeerd uitwijken. Hoogwatergetij Breskens. Vanaf 5 April Zomertijd. DAGEN. vm. nam Woensdag 28 Apr. 11.01 11.25 Donderdag 29 12.02 12.26 Vrijdag 30 12.51 1.15 Volle Maan Maandag 3 Mei, voorm. 3.07- Arrond.-Rechtb. Middelburg. Vrijdag 23 April werd voor de Rechtbank behandeld de zaak tegen P. C. du B., 31 j., landbouwer te Breskens, gedeti neerd te Middelburg, wien ten laste werd gelegd dat hij op 21 Januari 1920 te Breskens heeft weggenomen 30 zakken met erwten, elk van 80 K.G., toe- behoorende aan H. Weijkman; of wel dat hij door het aanmoe digen aan personen, die onder zijn gezag stonden dat feit heeft uitgelokt, of dat hij daarbij be hulpzaam is geweest door een of meer zijner paarden voor het vervoer beschikbaar te stellen. In deze zaak werden een 25- tal getuigen gehoord waaronder 12 tot verlichting van den be klaagde. Eisch 6 maanden gev. straf. Mr J. Adriaanse, verdediger van beklaagde vroeg diens in- vrijheidsstelling. De Rechtbank besliste dat er geen termen meer aanwezig waren om den beklaagde langer in verzekerde bewaring te hou den en stelde hem in vrijheid. Nog werd voor de Recht bank behandeld de zaak tegen C. C., 29 j., weikman, Bouchaute, beklaagd van frauduleuze invoer van suiker. De beklaagde werd dadelijk veroordeeld tot 14 d. gev. straf met invrijheidstelling. Ingezonden. MI Volgens een ingezonden stuk in Uw blad van 24 April 1.1. en onderteekend als Voorzitter J. J. van Hee en als Secretaris Iz. Buijze van de Rederijkerskamer „Ons Genoegen" te Retranche- ment, wensch ik op hun schrij ven nog wel eenige toelichting te geven. Dat de Rederijkerskamer „Ons Genoegen" al voor de derde maal eene uitvoering gaf, is zóó niet, wat dan ook wel blijkt dat eerst in Maart 1920 contribu- eerende leden zijn aangeworven. De club, die vorige jaren twee uitvoeringen gaf kon men als geen bestaande „Vereeniging" beschouwen, daar ze telkens na afloop de opbrengst verdeelden. Dat ze niet bekend zijn wie uw berichtgever is, betwijfel ik ten zeerste. Dat er twee kluchtspelen op gevoerd werden zou niet juist zijn; dus een stuk door vier per sonen opgevoerd, is dat dan een samenspraak of voordacht Dat de Rederijkerskamer „Ons Genoegen" als dwarsdrijverij be schouwd wordt, zal hier wel al gemeen aangenomen worden, daar genoemden Voorzitter en Secretaris bij de bestaande Rede rijkerskamer „Vereenigde Vrien den" als werkend lid ingeschre ven waren. Dat te kennen gegeven is dat een zeer talrijk publiek de uit voering bijwoonde, laat ik aan de uitvoerders over, wat ze daar onder verstaan! Het publiek be stond uit een vijftig-tal jongens en meisjes (zegge 50). Wat nu betreft die reclame, dat vindt ik ook niet mooi, maar toont toch wel hoe er over ge dacht wordt en dat er geen hóóg- of dwarsdrijverij ver langd wordt. Dat in deze kleine gemeente Eendracht moet zijn om wat in stand te houden. Dat ondergeteekenden van „O. G." de zaak naar behooren hebben toegelicht en daarmee voor afgedaan beschouwen laat ik aan hun beleefdheid over. M. d. R. dank voor deze op name met de mededeeling dat Uw berichtgever geen belang hebbende bij die zaak is. Uw Berichtgever. Hiermede sluiten wij deze discussie. Red. Mijnheer de Redacteur. Mag ik U beleefd verzoeken onderstaande regelen in Uw blad op te nemen en U daarvoor dank te zeggen. Ik hoor van vele huismoeders de ernstige klacht dat de melk, hoe ze er ook uitziet, maar op 18 cent de Liter blijft te beta len terwijl de prijs elders vari eert van 12, 15 en 16 cent de Liter en dat het dan ook zuivere ongewassen melk is, ik hoor ook nog dat de prijs van 18 cent ook nog voor de maand Mei is bepaald door een melkleveran- cier van Breskens, die de melk prijs steeds vaststeld en andere leveranciers daar gaarne naar luisteren en het hem nadoen, de man die ik bedoel leest mis schien te veel de woorden in omgekeerde richting n.l. het is zaliger te nemen, dan te geven", man lees het anders en komt het na, dat is naastenliefde. EEN VAN UW VELE MELKKOOPERS. Breskens, 27 April 1920. EEN EDELE EN EEN LAGE DAAD. Zondagmiddag viel op den Kloveniersburgwal te Amster dam een man te water. Het gelukte een diamantbewerker, die, na zijn jas te hebben uit geworpen, den drenkeling na sprong, deze te redden. Toen de redder zijn jas weer opnam was daaruit een portemonnaie, waarin eenige diamantjes zaten, voor een waarde van f300, ge rold. WIELERBAAN DE RAAYBRG. Naar wij vernemen, zal Linart op Zondag 2 Mei a.s. niet kun nen deelnemen, aan de Wieler wedstrijden op de Raayberg te Bergen-op-Zoom, daar hij tot na Pinksteren aan reeds loopen- de contracten is gebonden op andere plaatsen. In zijn plaats komt nu Suter (Zwitserland), zoodat we nu krijgen in de eer ste manche over 20 K.M. Hoeks achter Grijseels, Van Boxel achter Kant en Suter achter Step- lochek. Verder wordt op het program ma gebracht 'n afvallingsrace voor nieuwelingen en een uur wedstrijd tusschen Hoeks, v. Boxel en Suter. DIEFSTAL DOOR RATTEN. Te Goedereede miste dezer dagen een huisvrouw een kin- derschort van het bleekveld. Des avonds ging haar man op onderzoek uit en vond onder een bergplaats iets dat op een punt van een schort geleek Bij onderzoek bleek dat het schor tje door een raltenpaar onder den grond was geborgen, want er zaten niet minder dan 13 pas geboren ratten in. VIJF MOORDENAARS TER DOOD VEROORDEELD. Het Assizenhof van Brabant te Brussel heeft vijf personen, die zich schuldig hadden ge maakt aan moord en plundering op het platteland, ter dood ver oordeeld. EEN VECHTPARTIJ. Een viertal Spanjaarden, thuis behoorende op een paar te Amsterdam liggende schepen, hebben Zondagnacht in de Bin nen Bantammerstraat ruzie ge kregen met een bekend type van den Zeedijk, die den bij naam draagt van „scheele Ferry" De twist liep over de betaling van een rondje. Eén der Span jaarden schijnt „Ferry" met een scheermes te hebben verwond. Zwaar bloedend aan de hals is de man naar het Binnengast huis vervoerd. Hij kon Maan dagmorgen nog niet worden gehoord. De vier Spanjaarden, waarvan er één onbeteekenend was gewond, zijn in arrest ge steld. Tijdens de arrestatie moest de politie een paar malen van de sabel gebruik maken. AGENT BREUKER. Naar het Hbld. verneemt is de kogel, welke verleden week den agent van politie Breuker, bij den inval in het pand Ach terburgwal 27, in het dijbeen heeft getroffen, nog niet gevon den. De kans is groot, dat het been zal moeten worden afgezet. NOODLOTTIGE TWIST. Zondagavond kregen eenige boerenjongens uit Veldhuizen twist, waarop een hevige vecht partij volgde. Met knuppels en geweerkolf werden heftige klappen uitgedeeld. Zekere Blij- enburg kreeg daarbij een klap op het hoofd ter hoogte van den slaap. Hoewel hij zich nog naai huis kon begeven, is hij des nachts aan de gevolgen over leden. Daar bij de vechtpartij vijf personen betrokken waren, kon nog niet worden uitgemaakt, wie de eigenlijke dader is. BRANDSTOFFEN. Donderdag a.s. vanaf 's mor gens 9 uur op bon IA en B der zomerrantsoenkaart 80 K.G. stukkolen. Prijs f 3,20 afgehaald aan de schuit. Verzoeke gepast geld mede te brengen. Bon 30 der suikerkaart is gel dig van 26 April tot en met 2 Mei a.s.

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 2