FHsell Niflnws. Gemeente GROEDE. Gemeente BRESKENS. de roode-kruis-zusters, waarbij het maar goed was, dat er geen kinderen hier rondzwieren om het mee aan te zien. Anders hadden zij heusch geen „Auf- klarings"-film meer noodig ge had. Dat was wel de eerste triesti ge indruk van dit front, dat walgelijk leger van schooiers, die als „Sanitater" en „Silni- tatschwester" hier rondschooier- den, een indruk, die nog te triestiger werd, toen zan de vuurlinie zelf de gewonden kalm bleken dood te bloeden, omdat er haast geen verplegend per soneel en heelemaal geen dok ters bleken te zijn. Maar wat was er wel achter het front? Waar geen gevaar bestond, daar was iedereen vol blakenden ijver. Daar werden wij, menschen in burgerpakjes, elke tien pas door tot de tan den gewapende roode-leger-sol- daten aangehouden en onder zocht. Kerels met prachtige roover-hoofdman-uitru8tingen en blanke sabels maakten daar veel drukte en deden er heldhaftig. Daar hadden wij ook reeds staaltjes van oorlogsdilettantisme gezien, zooals het doelloos schie ten door honderden op „Noske"- vliegtuigen die kilometers ver weg waren. Maar aan de vuurlinie werd zelf het militaire schouwspel wer kelijk dol. Overal langs de straatwegen naar Wezel lagen troepen in het gras en luinrden, terwijl honderden huiswaarts wandelden. Mijn metgezel, die juist van een zenuwachtigen proletariër, die op een fiets reed zoo hard hij kon, vernomen had, dat „Nos- ke" doorbrak, dat men direct hulp moest halen, vroeg dien menschen, waarom zij daar la gen of weggingen. Maar men maakte hem al zeer gauw dui delijk, dat hier aan dit front iedereen zich met zijn eigen zaak te bemoeien had en hij leerde al spoedig voorzichtigheidshalve te zwijgen. Wij ontmoetten mannen, die hun kanonnen over den straat- weg moeizaam terugsleepten en die, ofschoon over den weg hon derden wagens met roode-kruis- zusteis reden en de veldkeukens haar paarden ook niet noodig hadden, deze dieren niet bezaten. Op den straatweg stonden pal bij elkaar verscheidene mijnen- werpers, kanonnen, zware ma chine-geweren. Daar lagen groo te hoeveelheden zware mijnen 'in haar rieten draagkorven, kis- ;ten minutie, stapels granaten. Een granaat van ,Noske", gelukkig een „Blindhanger",sloeg vlak in de buurt in. Dat de uit werking van zoo'n granaat hier ,op dien keienweg honderdmaal erger moest zijn dan in de gra- ,naat-obserbeerende landerijen er naast, dat die munitie-opslag- plaats hier al bijster slecht ge- 'kozen was scheen geen mensch ,in te zien. Wij vroegen naar den leider van het gevecht. Die bleek se dert den vorigen dag verdwe nen, evenals zijn plaatsvervan ger. Die waren naar Essen terug, ■slapen of misschien versterkingen .halen, want elke stad en elk :dorp moet voor zijn eigen men schen zorgen. De troepen uit Essen, die hier op den linkervleugel vechten, bleken thans te worden aange voerd door een 20-jarig jong- mensch, een overigens zeer k al- men, zeer energieken, verstandi- gen jongen, die kort en zakelijk rapport uitbrachthij wist niets. I Wie links, wie rechts van hem stonden, of het vrienden of vij anden waren, hoe sterk de tegen stander wa$, hoe sterk zijn eigen troepen waren hij wist niets Er was geen leiding en geen telefoon. Er was geen eten en ?r was ternauwernood munitie. Er was niet voldoende geschut :n geen verbinding met de an dere troepen. i Terwijl wij praatten, werden wij onder vuur genomen van uit de beide flanken. Uit alle hoe ken kwamen roode soldaten aan rennen, bevreesd voor omsinge ling het bleek maar een ver gissing van kameraden, die im mers evenmin wisten waar zij waren en wie daar lagen. Een radelooze verwarring, waarin iedereen zijn stem was kwijtge raakt door het eeuwige ge schreeuw en die op een komi sche revue zou hebben geleken, als niet telkens dooden en ge wonden voorbijgedragen waren: 15 Esssnaars hadden op eigen houtje de brug over de Lippe willen nemen; vijf slechts waren levend van dit moedig maar nutteloos avontuur teruggeko men. Wie niet direct doodgescho ten was bloedde hier dood, daar er geen dokter was en al dat „Sanithtspersonal", dat om de veldkeukens ver achter de vuurli nie zat, absoluut onkundige was. Van de enkele werkelijke flinke proletarische zuster sneu velden er hier twee. Ik heb zelden een zoo tra- gisch-komische situatie meege maakt als op dien linkervleu gel van dat roode leger, waar zwaar geschut vuurde zonder waarnemerpatrouilles uitgin gen zonder instructiestroepen in het vuur gingen zonder lei ding; andere naar huis keerden zonder ordersmaar ook ge wonden stierven zonder dokter; waar iedereen krijschte en brul de en orders gaf, waarnaar nie mand luisterde. Het was een pittoresk en fan tastisch, wild en waanzinnig en toch vorderden die troepen sedert drie dagen gestadig. Want voor eiken man, die er genoeg van had om zich hier zonder leiding aan het „Noske"- vuur te laten blootstellen, brach ten last-auto's er ten minste twee nieuwe aan, die vol Spar- tacitische geestdrift of specu- leerend op de plundering van Wesel met doodsverachting in het vuur gingen. En toen kreeg ik wel zeer sterk den indruk, dien ik u reeds telefooneeren lietdat de regeeringstroepen wel heel zwak moesten zijn om het met dit zootje niet klaar te kunnen spelen. Indien ook deze terugtocht van „Noske" geen strategische zal blijken te zijn geweest. Breskens. In de op Maan dag 29 Maart gehouden verga dering van den Gemeenteraad alhier werden voor kennisgeving aangenomen het proces-verbaal van opname der boeken en kas bij den Gemeente-Ontvanger een schrijven van Ged. Staten waar de tijdelijke benoeming van den heer M. Wagtho tot secre taris en ontvanger is goedge keurd een idem, houdende bericht van ontvangst van een afschrift van een verordening tot aanvulling der algemeene politie verordening een adres van den Nationalen Bond van Plaatselijke Keuze, houdende verzoek tot het betuigen van adhaesie aan een te richten request aan de Tweede Kamer, bedoelende de invoering van Plaatselijke Keuze; de door Ged. Staten goedge keurde r:kening der gemeente over 1918 met een batig slot van ƒ3530.491/,. Vervolgens wordt zonder hoof delijke stemming goedgekeurd de gemeente-begrooting voor 1920 te wijzigen in dien geest, zooals door Ged. St. aangegeven. Hierna komt in behandeling de subsidie-aanvrage van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg- Mij, groot 650, gedurende 20 jaar. De Voorzitter stelt voor om, gezien het groote belang dat de gemeente bij de totstandkoming van die tram zal hebben, de gevraagde subsidie te verleenen. De heer du Burck stelt voor ƒ400 gedurende 10 jaar. Het verstrekkend voorstel van den Voorzitter wordt, na eenige discussie in stemming gebracht en verworpen met 4 tegen 3 st. Voor stemden de heeren Cap- pon, de Hullu en Becu. Het voorstel-du Burck in stem- ming gebracht, wordt aangeno men met 5 tegen 2 st. Tegen stemden de heeren de Hullu en Becu. Bij den rondvraag bespreekt de heer van de Sande het aan te brengen peil aan den Steen oven. De heer de Hullu geeft in overweging om van gemeente wege achter de gebouwde en nog te bouwen woningen aan den Steenoven een riool aan te leggen, waaraan deze kunnen aansluiten. Deze zaak zal in een volgende vergadering ter sprake worden gebracht. Ten slotte zegt de Voorzittter nota te zullen nemen van den wensch van den heerLuteijn om een strenger toezicht ten opzichte van het bepaalde bij art. 68 der Politie-verordening. De vergadering wordt hierna gesloten. Vrijdagavond 26 Maart hield de Afdeeling Breskens van Volksonderwijs hare Algemeene Vergaderingzes bestuursleden en nog vijftien gewone leden waren tegenwoordig. Na voorlezing der notulen, volgde het jaarverslag, waaruit o.a. bleek, dat het aantal leden nog 97 bedraagt. Uit de rekening van den Penningmeester bleek dat de ontvangsten bedroegen 232.095 en de uitgaven 149.95s, zijnde alzoo een batig saldo van ƒ82.14. Besloten werd om met eigen krachten bij het volgende winter seizoen op Nisuwesluis eens een gezelligen avond te geven. Na eenige besprekingen werd de vergadering onder een woord van dank door den Voorzitter getloten. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk.. Goede Vrijdag 2 April. Breskens n. 7 u ds J. A. Raams Bediening H. Avondmaal. Ev. Luth. Gem. Groede. nm. 5.30 u ds J. P. van Heest. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Woensdag 31 Mrt. 11.25 11.49 Donderdag 1 Apr 12.17 12.41 Vrijdag 2 12.29 12.53 Volle Maan Zaterdag 3 April vm. 11.14. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur. Mogen wij s. v. p. een klein plaatsje in uw blad, waarvoor onzen dank. In uw vorig no. kwam een advertentie voor van den heer J. N. Blaakman van Slijkplaat, waarbij hij de voerlieden waar schuwde na te gaan of zij wel het juiste gewicht kolen ontvan gen. Als kolenlossers meenden wij daarvan de aangewezen per sonen te zijn, en daar iedere voerman nog steeds het bestelde heeft ontvangen, meenden wij dat genoemde heer Blaakman beter deed met bewijzen aan te komen. Daar hij de vorige week kolen heeft afgehaald voor een kolenhandelaar en het aan tal er bij zijn lossing niet was, is dat toch geen reden voor een waarschuwing en vragen wij dan ook, waar is de rest ge bleven daar hij toch het volledige gewicht heeft ontvan gen. DE KOLENLOSSERS. Breskens, Maart 1920. ONVOORZICHTIG. Zondagmiddag maakte de schipper van een lichter, welke in het oude Entrepót-dok te Amsterdam ligt, een revolver schoon. Hij was zoo onvoor zichtig zich er niet eerst van te overtuigen, of het wapen gela den was. Plotseling ging een schot af en trof den schipper in het hoofd. Ernstig gewond werd de man naar het Binnengasthuis gebracht. STAKENDE TRANSPORT ARBEIDERS. Zondagnacht hebben een der tig-tal Amsterdamsche stakende transportarbeiders door den pol der een bezoek gebracht aan Zaandam, vermoedelijk met de bedoeling om iemand, die ver dacht werd werkwillige te zijn, ter verantwoording te roepen. De politie, die ingelicht was, was spoedig ter plaatse, zoodat geen wanordelijkheden plaats grepen. OP DE TRAM GESCHOTEN Zondagavond werd op de Steenstraat te Leiden op de elec- trische tram geschoten. Een flo bert-kogel doorboorde tweemaal een ruit van het voorbalcon, echter zonder iemand te treffen. Het is de politie niet mogen gelukken den dader te vinden, vermoedelijk is geen opzet in het spel geweest. LATE AARDAPPELEN. Als bijzonderheid kan zeker gemeld worden, dat in de Enge Wormer, gemeente Wormer, een veehouder nog dagelijks uit zijn tuin aardappelen haalt, welke den geheelen winter in den grond zijn blijven zitten. De aardappelen zijn bovendien nog goed van smaak. BEROOVING. Een landbouwer te Nieuw Buinen had te veel sterken drank gebruikt en werd, om zijn roes uit te slapen, in de schuui van het café gelegd. Bij zijn ont waken miste hij zijn zakboekje met een bedrag van 800. In verband met dezen diefstal werd een arbeider aangehouden op wien het geld werd gevonden. Zondag heeft deze zich dood geschoten. VERZET TEGEN DE POLITIE Zaterdagavond troffen twee politie wielrijders in een der buitenwijken te Leiden eenige werklieden aan, die onder den invloed van sterken drank ver keerden en burengerucht maak ten. Zij maanden hen tot kalmte aan waarop een der mannen een der agenten met een hard voor werp op het hooid sloeg, zoodat hij bewusteloos ineenzakte. Toen vielen ze op den anderen agent aan, die uit zelfverdediging eeni ge schoten uit zijn revolver loste en een der mannen, den 25-ja- rigen La Porte, in den buik trof, terwijl ook enkele anderen min der ernstige verwondingen ver kregen. Hiermede was het verzet der belhamels gebroken. De getrof fene, wiens toestand levensge vaarlijk wordt geacht, werd naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd. In een ander gedeelte der stad had des nachts nog een gevecht plaats tusschen de politie en een veertigtal mannen die te veel sterken drank hadden gedronken. VOOR DE ZWIJNEN. In Friesland zijn boeren, die thans kaas aan de varkens voe ren, naar het bureau V. D. meldt. Ze kunnen deze voor lagen prijs van de fabriek koo- pen, terwijl het varkensvoer te duur blijft. EEN HEVIGE VECHTPARTIJ In den vooravond werd Za terdag de Hekkelaan te 's-Gra- venhage opgeschrikt door een hevige vechtpartij tusschen een bewoner van een woonwagen uit Rotterdam, zekeren H. en een zich noemenden koopman, den 45-jarigen E C. Het schijnt dat C. liefdesbetrekkingen had aangeknoopt met de vrouw van H. en dat deze daarop verhaal kwam halen. Nadat H. eerst getracht had de woning van C., gelegen in een hofje aan de Hekkelaan, binnen te dringen en eenige ruiten had stukgeslagen, zijn la ter op straat handgemeen ge worden. Daarbij schijnt H. met een dolk den ander een viertal steken te hebben toegebracht in borst en buik, zoodat C. zwaar gewond ineen zeeg. De dader vluchtte, waarbij hij kans zag de dolk in 't water te werpen, maar is door de politie aangehouden en naar het bureau Nieuwe Ha ven gebracht In levensgevaar lijken toestand is C. naar het ziekenhuis vervoerd. ORKAAN IN CHICAGO. Een aantal orkanen woedde Zondag over het Noord-Oosten van Illinois, in gedeelten van Ohio, Michigan, Indiana, Mis souri, Wisconsin, Georgië, Ala bama. Vele menschen werden gedood. De schade bedraagt verscheiden millioen dollars. Honderden gebouwen storten in. Duizenden menschen zijn dak loos. Daar telegraaf- en telefoon draden vernield werden zijn vele plaatsen geïsoleerd. Pas over eenige dagen zullen nadere bij zonderheden bekend worden. TWEE SCHEPEN VERGAAN. Uit Toulon wordt gemeld, dat men daar vreest, dat de stoom boot „Lux", die den 15en Maart van Marseille vertrok met be stemming naar Oran met 117 passagiers aan boord en't stoom schip „Vilauban", die van Beni Saf op weg was naar Saint Louis (du Rhone), met 25 man aan boord, met man en muis vergaan zijn. Uitreiking nieuwe suikerkaar- ten uitsluitend op vertoon van de gezinskaart op Donderdag 1 April a.s. des nam l';231/, uur. ZOMERTIJD. De vervroeging met 1 uur vangt aan 5 April en eindigt 27 Sept. 1920. BRANDSTOFFEN. Morgen Woensdag 31 Maart, vanaf 's morgens 9 uur verdee ling van 37V2 K.G. anthraciet op bon 11B der minimumrant- soenkaart en op bon 7A van de kaart voor Groep B. Prijs 1.80 afgehaald aan de schuit. De aandacht wordt er op ge vestigd dat na dezen da tum niets meer op het oude rantsoen mag worden af geleverd. Een ieder zorge dus tijdig de kolen af te halen. Op de blauwe berichtkaarten die rondgezonden zijn wordt meegedeeld, onder welk num mer en in welke klasse men in geschreven staat, alsmede vast stelling van ieders rantsoen. Be zwaren hiertegen kunnen wor den ingebracht op Vrijdag 9 April a s. 's avonds tusschen 5l/2 en 61/2 uur ten Raadhuize. De bons voor het nieuwe tijd vak zullen tijdig worden toege zonden. Toeslagkaarten voor groote gezinnen en ouden van dagen zullen pas tegen het wintersei zoen worden toegezonden. Dins dag 6 April wordt geen zitting gehouden.

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 2