Plaats»! Nieuws. Het groote plan. Gemeenteraad. Gemengd Nieuws Gemeente BRESKENS. Advertentiën. Gazelle en Union RIJWIELEN, licliiMiteitailfM I. DE HULLU, Breskens. meening was, dat de onderwij zer evenmin als bijv. de rechter lijke in het B. B. thuis behoor den, maar dat hun salaris diende te blijven geregeld bij de Wet. Al kon hij nog niet zeggen, dat hij thans reeds bepaald tot c;n tegengestelde overtuiging was gekomen, was hij toch in den allerlaatsteu tijd aan het wankelen geraakt, en is het dus mogelijk, dat hij alsnog bereid wordt gevonden, in dezen met den uitgesproken wensch mede te gaan, door de onderwijzers in het B B. op te nemen. Of de onderwijzers daarmede zoo zeer gebaat zouden zijn, als zij zich voorstellen meende hij te moeten betwijfelen. Het is na melijk de vraag of de Commis sie van georganiseerd Overleg, die dan van advies zal moeten dienen, de zaak meer naar den zin der belanghebbenden zal regelen, dan de wetgever zou doen. Op een vraag van een der Commissieleden, of de Mi nister in den laatsten tijd niet tot de overtuiging gekomen was, dat de door hem voorgestelde salarisgetallen te laag waren, meende Z.Ex. thans het ant woord schuldig te moeten blij ven. Wat echter treft 't verschil in salariëering tusschen gehuw den en onhehuwden, was zijn oordeel ongewijzigd gebleven. Ook al zouden de onderwijzers in het B. B. worden opgenomen, dan meende de Minister zou daarmede nog volstrekt niet ze ker zijn, dat dit verschil werd te niet gedaan, daar ook ver schillende organisaties, die in de C. v. O. zijn vertegenwoordigd meer en meer tot de overtuiging komen, dat een gezinsloon wen- schelijk is. Wat verder in ver mindering in salaris betreft, ten gevolge van het vervallen der duurtebijslagen, merkte de Mi nister op, dat deze zaak zijn aandacht niet ontgaan was, doch dat zich hier verschillende moei lijkheden voordoen. Hij was nog niet tot een besluit gekomen, hoe hij die zaak nader zou regelen. Er wordt zoo vaak en zoo be langstellend naar den stand van zaken betreffende Het Groote Plan gevraagd, dat eenige me dedeelingen zeker velen welkom zullen zijn. De gelden blijven geregeld in komen het totaal bedrag be draagt reeds meer dan acht en zestig duizend gulden. Dit is weliswaar niet voldoende om den aankoop en den verbouw van „Ons Genoegen" te beta len, doch daar de betalingster mijn op 1 Mei is gesteld, heeft het bestuur van het Centraal Genootschap thans tot aankoop besloten. Voor aankoop en vei bouwing zijn honderdduizend gulden noo- dig, er zal dus tot 1 Mei ruim vijf duizend gulden per week moeten binnenkomen, om het vereischte bedrag bijeen te heb ben De plannen voor den verbouw zijn gereed en binnen weinige dagen zal met het werk een aanvang worden gemaakt, voor namelijk bestaande in een nieu we inrichting van het hoofdge bouw en de eetzaal. De archi tect hoopt, dat het nieuwe ko loniehuis in de tweede helft van Juni door 150 kinderen zal kun nen worden betrokken. Inmiddels is met de uitvoe ring van een ander deel van Het Groote Plan reeds een aan vang gemaakt. De bijbouw van geleidsterskamertjes in 't Rivier- huis te De Steeg is gereed. De uitbreiding van 't Emma-Kin- derhuis te Wijk aan Zee en van het Huis Heelsum te Heelsum elk met 25 plaatsen is onder handen en zal vóór Mei voltooid zijn. Met de uitbreiding van het aantal dienstvertrekken in de huizen „Zwartendijk" en „Ker- dijk" te Egmond aan Zee is een aanvang gemaaktook hier mee moeten de aannemers voor half Mei gereed zijn. Voorloo- pig hoopt het bestuur dit geld te dekken door een hypotheek; hoe eer die echter afgelost is, hoe beter. Want in 1920 moet aan het Noorderhuis bij Hoogeveen be gonnen worden de noordelijke provinciën moeten zooveel voor reisgeld betalen, sinds op de spoorwegen voor het ver voer der kinderen geen reduc tie meer wordt verleend, dat het noorden niet langer op een eigen huis kan wachten. Laat ieder, die dus nog wat voor het Nederlandsche zwakke kind over heeft zich haasten dit bedrag te zenden aan het nu welbekende adres van Th. M. Ketelaar, Joh. Verhulststraat9, Amsterdam. Schoondijke. In de Vrij dagavond gehouden Raadsver gadering was wegens ongesteld heid de Burgemeester afwezig. Ook de leden Seen en Cammaert waren afwezig. De waarn.-Voorzitter, de heer J. Risseeuw, opent de vergade ring en verzoekt voorlezing der notulen van de vorige vergade ring, welke onveranderd worden goedgekeurd. Wordt voorlezing gedaan van eenige ingekomen stukken o.a. van Ged. Staten goedkeuring besluit van 21 Oct. j.l. betref lende vaststelling huurwaarde onder wijzerswoning. Op het verzoek subsidiëering Politieschool te Hilversum ad- viseeren B. en W. afwijzend te beschikken. Na eenige discussieën wordt dienovereenkomstig besloten. Evenzoo op het verzoek van de Z -Vlaamsche Tramweg Mij om de bestaande subsidie te verhoogen met 50. Aan het bekende adres der gemeente Smallingerland wordt besloten adhaesie te betuigen. Eveneens weid met 3 tegen 2 stemmen besloten aan het be kende adres der gemeente Scha- gen adhaesie te betuigen. Tot reserve-machinist aan de Electrische Centrale werd be noemd de heer L. J. Kotvis, tegen een salaris van 600, in gaande 1 April a.s. Ingekomen een verzoek van D. F. Selen, om ondersteuning voor Sara den Hollander. Wordt besloten een jaarlijk- sche bijdrage te verleenen van ƒ50. I )p het verzoek van Jac. Lergh- ner om ondersteuning en vrije geneeskundige behandeling van zijn vader en zuster wordt wel willend beschikt. Voorgesteld werd ook 50 te verstrekken met \rije genees kundige behandeling. De heer Temmerman stelt voor ƒ75 te geven. Dit voorstel in stem- ming gebracht, wordt verworpen met 3 tegen 2 stemmen. Komt aan de orde de verkoop van een partij IJzerdraad. Wordt besloten dit bij inschrijf te ver- koopen. Verder wordt besloten tot aankoop der Dynamo's, en wel voor 6500, en deze op voor stel van B. en W. te betalen in 2 termijnen, zijnde 1 Juli 3000 en in Sept. 3500. Dit bedrag zal gevonden wor den door de Hoofd. Omslag op 25000 te brengen en de rest uit de gewone middelen te ver krijgen, dan is hiervoor geen geldleening noodig. Na een breedvoerige discussie wordt besloten met 3 tegen 2 stemmen aan de op te richten Landbouwschool een jaarlijksche subsidie toe te kennen van 75, gedurende 40 jaar. Niemand meer het woord ver langende, gaat de vergadering over in comité-generaal, tot be handeling reclames. H. Omslag. Oostburg. Vergadering van den Raad onzer gemeente, op Maandagavond j 1. Afwezig de heer W. Nortier. De Voorzitter opent de ver gadering en verzoekt den secre taris voorlezing der notulen van de vorige vergadering, welke onveranderd worden goedge keurd. Ingekomen was Procesverbaal van kasopname Gemeente-Ont vanger, waarbij bleek dat meer ontvangen was dan uitgegeven de som van ƒ9860.51. Omtrent het rapport wijziging regeling Rijksweg in de ge meente, was van den Minister van Waterstaat een brief ont vangen, dat er geen aanleiding bestaat, daarin verandering te brengen. De Voorzitter evenwel had een onderhoud gehad met den Minister van Binnenlandsche Za ken, en o.m. ook deze zaak ter sprake gebracht. Naar aanlei ding hiervan was van den Mi nister van Waterstaat een tweede schrijven ingekomen, dat de zaak nogmaals in overweging zou genomen worden. Aan de Politieschool te Hil versum werd met alg. stemmen besloten de gevraagde jaarlijk sche subsidie toe te staan, als bewijs van belangstelling in deze zaak. Een request van den Gemeente bode W. Verplanke, waarin adressant verzoekt zijn salaris, hetwelk tot heden, nal7-jarigen dienst, slechts 300, plus 25 extra voor schoonmaken be draagt, te willen verhoogen. De Voorzitter is van meening, dat dit een billijk verzoek is, daar Verplanke tegenwoordig heele dagen aanwezig is, en de werkzaamheden vermeerderd zijn. Hij is voor verhooging, maar hoeveel De heer Brevet vraagt of B. en W. geen voorstel hebben. Het voorstel van B. en W., om dit bedrag te samen op ƒ500 te brengen, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Een request van den volon tair der Openb school, Iz. van Houte, om hem toelage van de gemeente te verstrekken, daar hij van af Sept. een klas voor zijn rekening heeft en wegens ziekte van den heer Klerck 5 weken diens plaats heeft waar genomen. De Voorz. zegt, dat hij als volontair in de school staat voor eigen ontwikkeling, niet voor de gemeente. Maar wat die 5 we ken betreft, daarvoor acht hij een tegemoetkoming billijk. Zijn voorstel om hem 60 gratificatie toe te kennen kon algemeene instemming vinden, zoodat dienovereenkomstig wordt besloten. De begrooting was van Ged. Staten terug ontvangen, omdat de onderwijzerswet na dien is gewijzigd, en de aftrek niet 12 maar 8 pCt. is geworden, zoodat deze post met 4 pCt. moet wor den verhoogd, tengevolge waar van de H. Omslag zal gebracht moeten worden op ƒ23300. Het Kohier der Hondenbelas ting wordt vastgesteld op 372. Prov Staten hebben het be sluit genomen, dat de te ver plegen krankzinnigen geheel voor rekening der gemeente komen, zoodat het daarvoor uitgetrokken bedrag van 685 op 815 moet worden gebracht. Het in de vorige vergadering aangehouden punt, betreffende drooglegging, werd thans uit voerig besproken. B. en W. vonden geen termen aanwezig om maatregelen tot beperking te nemen. De heer van Bortel had meer het oog op de kermisdagen. Niet zoo zeer droogleggen, maar in hoofdzaak het tegengaan van dronkemanspartijen, en vooral 't vloeken en tieren, gedurende die dagen. De Voorz. deelt mede, dat hij dit steeds zooveel mogelijk tracht tegen te gaan, en dit zal blijven doen. Het voorstel van B. en W., dat geen termen tot wijziging der bepalingen aanwezig zijn, en dat de herbergiers hunne mede werking vooral gedurende de kermisdagen zullen verleenen, wordt daarna aangenomen. Bij de rondvraag vraagt de heer v. Damme hoeveel het staan geld bedraagt der kramen op de markt. De Voorz. deelt mede, dat dit volgens de bestaande veror dening 5 cent per M2 bedraagt en voor de abonné's 1 per jaar. De heer van Damme vindt dit bedrag voor de vreemdelingen, die wekelijks op de markt staan met hun koopwaar wat laag. De Voorz. beaamt dit, doch men kan geen maatregelen ne men om de vreemde kooplui extra te belasten. De heer van Damme meent, dat de neringdoende hier veel scha de van hebben, bovendien neemt het van week tot week toe. De Voorz. zegt toe de kleine verordeningen eens na te gaan, en zien ot hierin verandering is te brengen. Ook brengt de heer van Damme de samenscholingen voor de winkelramen ter sprake, waaruit baldadigheden voortvloeien. Deze kwestie heeft de volle aandacht van den Voorzitter. Het meest afdoende is evenwel de medewerking der ouders om dit euvel tegen te gaan. De heer van Boitel vraagt of er nog geen verordening is op het met woeste snelheid rijden van motoren binnen de kom, en dat de straten niet aangewezen zijn voor reparateurs om moto ren te probeeren. De heer de Milliano vindt dit laatste ook werkelijk gevaarlijk voor de paarden. De Voorz. antwoord, dat er geen verordening bestaat, doch hoopt in de volgende vergade ring hierop terug te komen. De Voorz. deelt voorts mede, dat zich voor de R. H. B. school heden 36 leerlingen hebben aan gemeld, en zich nog dagelijks nieuwe leerlingen aanmelden. De laatste dag van aanmelding blijft bepaald op 1 April. Enkele ouders hadden hem gevraagd of Fransch ook een examenvak is. Hij kan hierop mededeelen dat het min. besluit niet ontvangen is. Het schoolgeld is zóo gere geld, dat kinderen van ouders, welke in de belasting onder de 700 zijn aangeslagen geen schoolgeld behoeven te betalen en in sommige gevallen lees boeken gratis verstrekt worden, dat het voor niemand bezwaar kan hebben de school te be zoeken. Hierna werd de openbare ver gadering gesloten en ging men over tot een zitting met gesloten deuren tot behandeling reclames Hoofd. Omslag. Oostbupg. Voor de Rijks normaallessen te Oostburg zijn geslaagd: Voor de le Voorbereidings klasse D. du Fossé, Sluis; J. Keuninck en D. Luteijn, Nieuw- vliet; C. van de Sande, Breskens; I. Versluijs en Ja. de Hullu, Oost burg; Ma. Risseeuw, Nieuwvliet. Voor de 2e Voorbereidings klasse: C. Plasschaert, Hoofd plaat. Voor de le klasse; M. Dhont, IJzendijke; J. de Klerck, Oost burg; F, de Koene, Breskens; L. Manneke, Oostburg; C. Ma- zure, Groede; M. Plasschaert, Hoofdplaat; J de Smet, Water landkerkje, Sa. van Houte, Oost burg; A. Marteijn, Sluis, Sa. de Ridder en Ha. de Wolff, Oost burg. 1 candidaat werd afgewezen, terwijl 2 candidaten door ziekte niet aan het examen konden deelnemen. Nood te Weenen, Verantwoording ingekomen gif ten voor de Weensche kinderen Mej. B. een gedragen kinder mantel. N. N. 1 broekje, 2 hemden, 3 jongens-overhemden (alles nieuw). DE HAAGSCHE INBREKSBENDE. Naar het Corr. Bureau ver neemt is thans ook de beruchte hoofdman van de Haagsche in brekersbende Jungschlager Don derdagnacht door de politie te Brussel gearresteerd. Zooals bekend is was door de Justitie te 's-Gravenhage zijn aanhouding verzocht als ver dacht van een groot aantal in braken en poging tot doodslag op den agent van politie Bevers; en was een premie van f 500 gesteld op zijn aanhouding- Donderdag j.l. vertrok de in specteur van den Justitieelen Dienst, de heer Smith, met den rechercheur Beyman naar Brus sel, waar zij in den aangehou dene onmiddellijk den lang ge- zochten herkenden. Bij het zien van den inspecteur ontstelde Jungschlager merkbaar en bekende onmiddellijk, dat hij een valschen naam had opge geven. Hij was in een der voorsteden van Brussel gearresteerd en daarbij in het bezit gevonden van een aantal inbrekerswerk tuigen, een geladen revolver en een masker. Het bleek, dat hij daar in de omgeving in drie huizen door middel van boring getracht had in te breken, volgens hetzelfde systeem waarmede hi) ook in Den Haag werkte. Reeds eeni ge andere inbraken waren te vo ren geconstateerd, waarbij ook op dezelfde wijze was te werk gegaan. Jungschlager zal eerst door de Belgische justitie gestraft worden en daarna aan de Ne derlandsche justitie worden uit geleverd. Voor Den Haag alleen wordt hij verdacht van meer dan twin tig inbraken. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Woensdag 24 Mrt. Donderdag 25 Vrijdag 26 3.27 4.13 4.59 3.51 4.37 5.23 Eerste Kwartier Zaterdag 27 Maart voorm. 7-05. BROEDER DIENST. Verwezen wordt naar de bekend makingen betreffende broeder- dienst enz. Van 26 Maart t m 3 April is geldig de zwartgekleurde witte- broodkaart. VOORRADIG: de alom bekende gemonteerd met F.NGELSCHE buiten- en binnenbanden. BANDEN ook afzonderlijk verkrijgbaar. Reparatie'» aan mo toren en rijwielen spoe dig en billijk. Aanbevelend,

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 2