Binnenland. Ptalstliifc Nieuws. Burgerl. stand. Rechtzaken. Gemengd Nieuws Gemeente BRESKENS. Advertentiën. CT£\e\s*}e. eexi 0 leven, hopen onze geliefde 0 0 te gedenken. 0 0 Hunne dankbare Kinderen, 0 een Zaak J. Manneke-Boekliout, Deensche Sjalotten, it - 61 WorlÉlii onderwerpen aan de vereisch- te beperkingen. Welke die voorzorgsmaatre gelen zijn vertelt de nota te recht niet. Ons kan het weinig schelen, en Lloyd George heett met deze intern. Nederlandsche aangelegenheid niets te maken. Wij hopen dan ook van harte, dat de regeering zich niet zal laten overhalen door het advies, dat in een Haagsch blad werd gegeven, om nu eens officieus omstandig te gaan uiteenzetten, waaruit die maatregelen bestaan. Zi] zijn geheel en uitsluitend ter verantwoordelijkheid van onze regeering, die aan de Neder landsche wet alle bevoegdheid ontleent, om te doen wat zij wenschelijk acht, en wij in Ne derland hebben geen reden aan de doeltreffendheid der geno men maatregelen te twijfelen, of om te meenen, dat onze re geering de zaak niet ernstig neemt. Publicatie van hetgeen gedaan wordt, zou ertoe aan leiding geven, de genomen maatregelen te maken tot een voorwerp van internationale cri- tiek en bemoeizuchti waar wij buiten mogen blijven. DE STAKING IN HET SCHEEPVAART- EN TRANSPORTBEDRIJF. Maandag is er door de beman ningen gewerkt op de stoom schepen Flora, Bachus en Del- phin liggende in de Spoorweg haven en op de Lagos in de Rijnhaven te Rotterdam. Fransche marinematrozen gaan door met het kolenladen van het in de Waalhaven liggende stoomschip Toulouse. PASSEN VOOR BELGIË. De redacteur van „de Maas bode" te Brussel verneemt dat het bericht, als zouden de Bel gische consuls in Nederland last hebben gekregen, geen pas sen voor België meer te visseeren, onjuist is. Het ministerie van buitenlandsche zaken te Brussel heeft geen ekele order in dien zin gegeven. MELK, BOTER EN KAAS. Naar de N. R. Crt. verneemt, is het de bedoeling om de bij levering van melk van het zuivel- kantoor aan de plaatsen, waar melk te kort is, tegen 28 Maart te doen ophouden. Met ingang van dien datum zullen in ver band daarmede de maximum prijzen op melk, boter en kaas worden opgeheven. Breskens. Maandagmid dag geraakten alhier de paar den, bespannen voor een boeren wagen, van den landbouwer R. alhier op hol. Vanaf de groote kaai ging het in volle galop door de dorpsstraat, alwaar een telefoonpaal werd afgereden. Verder ging het de straatweg langs, alwaar zij eindelijk tot staan gebracht konden worden. Gelukkig liep alles zonder per soonlijke ongelukken af. GroedeTe Utrecht is bevorderd tot doctor in de rech ten op stellingen de heer C. H. G. Prins Mellema, geboren al hier. BiervlietDe voordracht ter benoeming van een hoofd der school (Driewegen) alhier, bestaat uit de heeren Hack te Wolfaartsdijk, J. J. de Vogelaar alhier en J. D. Bareman te IJzendijke. IJzendijke. De heer L. C. Koene, vroeger Koster der Ned. Herv. Kerk alhier, thans wonende te Hansweert, ontving den 5 Maart j.l. een prachtig schrijven inhoudende dankbetuiging voor de zeer gewaardeerde diensten, doorhem als bode aanhetClas- sikaal Bestuur van IJzendijke bewezen, en hem het goede wenschende met de zijnen in zijn verder leven. Het Classikaal Bestuur van IJzendijke, was geteekend, H. Akersloot, Scribu. De dankbetuiging van het Col lege van Kerkvoogden en No tabelen der Ned. Herv. Kerk alhier, waarvan hij jaren lang Koster was, is nog in de maak. Nood te Weenen. Verantwoording ingekomen gif ten voor de Weensche kinderen N. N. 1.— BRESKENS. Huw.-Voltr. 5 Febr. J. Ver- duijn, 31 j., wedn. en S. van de Luijster, 28 j., jd. 12, K. Th. Post, 38 j., jm. en A. C. Fenijn, 26 j., jd. 19, H. A. de Ruijs- scher, 39 j., jm. en Eliz. van Meenen, 40 j., jd. 26, W. van Loo, 28 j., jm. en S. M. Brocké, 26 j., jd. Geboorten. 3 Febr. Jan, z. v. M. de Jonge en Chr. van Poelje. 9, Magdalena Maria, d. van P. Hoogstad en C. Zonnevijlle. 28, Dina Jacoba, d. van J. W. van den Heuvel en M. van Grol. Overlijden. 11 Febr. P. C. Mookhoek, 58 j., d. van Dirk en P. D. de Winde. Kantongerecht te Oostburg. Uitspraak Zitting van 26 Febr. motorwet: M v d H St. Mar guerite, f 1 boete of 1 d. hecht., J R G Aardenburg, f 0.50 of 1 d., E v D Sluis en P L Groe- de, ieder f2 of 2 d., M M St. Kruis, J J K Groede, AAS St. Kruis, M H Westkapelle, R C R Eede, C J B Goes, B S Oostburg, J W d Z Retranche- ment, P C G IJzendijke, E G Watervliet, P J d B Aarden burg, J V en J d H IJzendijke, J d H Bassevelde, ieder f3 of 3 d., F G Bassevelde en C M St. Jan, P D Schoondijke, ieder f0.50 of 1 week. boterwetH L Nieuwvliet, 1 1 of 1 d. visscherijwetH J V en D G Neuzen, ieder f3 of 3 d. wapenwetJ B Schoondijke, f 10 of 10 d,JWS St. Maar tensdijk, f1 of 1 d. drankwetP A K Breskens, f2 of 2 d., J E Groede, f 1 of 1 d. militaire verord.: A B Schoon dijke, f10 of 10 d. jachtwetA J P v H Bier vliet, berisping, J A d M Sluis, f10 of 10 d. art. 424 wetboek van straf recht: L B Waterlandkerkje, f5 of 5 d. art. 444L d B Waterland kerkje, f0.50 of 1 d. art. 427T A W Biervliet, f2 of 2 d. mollewetI F Vlissingen en C L H Biervliet, ieder f 1 of 1 d. art. 453 V M B Hoofdplaat, f3 of 3 d., W F v L Breskens, f 1 of 1 d,, G P D Sluis, f 5 of 5 p., P L Breskens, f 1 of 1 d. art. 453L d J Aardenburg, f 15 of 15 d., J H IJzendijke, f5 of 5 d., L d J Aardenburg, f25 of 25 d. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Woensdag lOMrt. 4.26 4.50 Donderdag 11 5.03 5.27 Vrijdag 12 5.47 6.11 Laatste Kwartier Vrijdag Maart nam. 6.17. 12 VALSCH PAPIEREN GELD. Uit Nijmegen had de politie te Deventer bericht ontvangen dat in haar ressort een bankbil jet van f 100 was uitgegeven door den Deventernaar le Hueux, hetwelk later gebleken was vlasch te zijn. De hoofdinspecteur van poli tie, de heer Herten vond hierin aanleiding genoemden le Hueux te zijnen bureele te ontbieden. De poltieambtenaar was nog vol komen overtuigd, dat le Hueux, die te Deventer een wijnhandel heeft geheel te goeder trouw was, en het bankbiljet had uit gegeven, zonder zelf te weten dat het valsch was. Terwijl hij echter de antwoorden van den gehoorde op de vragenlijst in vulde, viel het hem op, dat de laatste steeds nerveuzer werd, hetgeen hem op het denkbeeld bracht, dat zijn vertrouwen in den wijnhandelaar wel eens mis plaatst kon zijn. Hij begon scher per te vragen en betrekkelijk onverwacht rolde de bekentenis eruit, dat le Hueux reeds ge- ruimen tijd valsch papierengeld vervaardigde, in hoofdzaak oude zilverbons van f 2.50 en bank biljetten van f 100. Nooit had hij die te Deventer uitgegeven, maar wel in Arnhem, Utrecht, Den Helder, Rotterdam en Haar lem. Onmiddellijk werd le Hueux in arrest gesteld. Een huiszoe king leverde weinig resultaat op, doch in een hem toebehoo- rende wijnkelder in de Golstraat, vond men een compleete instal latie voor de vervaardiging van valsch bankpapier. Een groot deel van den inventaris werd naar het politebureau overgebracht. Op het bureau bevinden zich thans een aantal flesschen met sterke zuren, goudchloride, been- derenkool, enzdiverse copieer- ramen, hardbummi rollers, een copieerpers, zinkcliché's voor zilverbons van f 2,50, legio pho- tographische negatieven van biljetten van f 300 en f 100, be nevens een positief, blijkbaar als „proef' bedoeld, van f 300 op glimmend zwaar papier. Een enorme kist, zwaar van gewicht, staat nog ongeopend. Ondanks een scherp verhoor blijft Le Heux geheel ontkennen medeplichtigen te hebben gehad. Hij verklaart alles zelf te heb ben gedaan en de volmaaktheid van zijn procédé bijna te hebben bereikt. In den kelder die alleen van buiten een toegang had en waar boven geschilderd was: .Ver lengbaar Crediet voor Wijnen gebroeders Le Heux", heeft men nog een volledige photografische vergrootingsinrichting gevonden met bijbehoorende projectie lampen. De voorzijde der biljetten werd langs photochemischen weg vervaardigd en het netwerk aan den achterkant er op geperst met de copieerpers door middel van een zinkplaat. In den kelder is, achter veel rommel, nog een drukpers ge vonden. Le Heux heeft vroeger veel als graveur gewerkt, waar van ook etsen in den kelder blijk geven. Eén er van wilde hij, bij zijne arrestatie schenken aan den in specteur van politie. Hbld. EEN MOORDENAAR. De smid J. v. d. G. te Nieuw koop, die Donderdag gevanke lijk naar Utrecht is overgebracht wegens verdenking van moord op 't kind, dat zijn dochter heeft gebaard, heeft bekend, dat hij 5 jaar geleden ook een kindje van dezelfde dochter heeft ge dood. Op de door hem aan gewezen plaats is het lijkje op gegraven. OPGRAVINGEN. Bij de opgravingen in de om geving van het radiostation te Hoog-Ruurlo is een steen ge vonden van zeer groote afmetin gen. De lengte bedraagt ruim 2llj meter, terwijl de hoogte U/j meter is. Aan de regeering is bericht van deze vondst ge daan, waarop antwoord terug kwam, dat er niets aan de om geving mocht worden veranderd, en een nader onderzoek zou worden ingesteld. De hoofd- bestanddeelen bestaan uit veld spaat, glimmer en magnesium. NOODWEER TE NEW-YORK De stormkoning, zoo meldt dich terlijk een Radio-bericht, bracht Zaterdag wederom een onwel kom bezoek aan New-York juist toen de stad zich begon te herstellen van de gevolgen van den vijf millioen dollar-„blizzard" echt Amerikaanschvan een maand geleden. Binnen twaalf uur leed de metropolis onder een stroomenden regen, hagel jacht en sneeuwstorm. De sneeuw deed met goed gevolg een aan val op het verkeer. De dienst op schier alle trolley-lijnen in Manhattan en van eenige lijnen der „elevated" werd gestoord. Het verkeer met de veerbooten ondervond aanzienlijke vertra ging, evenals het treinverkeer. KAAS. De eerste dit jaar j.l. Zater dag te Delft aangevoerde partij kaas werd niet verkocht. De kooplieden bleven zeer ver be neden in 't najaar besteden prijs. De landbouwer heelt z'n kaas mee naar huis teruggenomen. Ver wacht wordt dat de prijzen der kaas zullen dalen tot ongeveer voor den oorlog, misschien nog wel lager zullen worden. Vele kooplieden hebben reeds aanmerkelijke verliezen geleden. Voor de landbouwers ziet het er evenmin rooskleurig uit. DIEFSTAL VAN KOLEN. Door de politie te IJmuiden zijn gearresteerd de schipper en twee knechten van een voor den Vereenigden Steenkolenhan del aldaar in lossing liggende Rijnaak, die uit de lading elf ton kolen hadden verkocht aan de gebroeders K. te Zaandam, die inmiddels gearresteerd zijn en een volledige bekentenis heb ben afgelegd. Het is uitgekomen dat de he lers met eigen schuit de kolen kwamen afhalen en ze daarna vervoerden naar eene fabriek te Haarlem, waar ze het geheelde voor 360 of het dubbele van den door henzelf besteeden prijs verkochten. VOORTVLUCHTIG. De 22-jarige kantoorbediende B. uit Vlaardingen is een 4 we ken geleden door zijn patroon, den haringhandelaar C. Smit, naar Duitschland gezonden tot regeling van zaken met één der afnemers van den heer S. Hij heeft in Duitschland Mrk. 80.000 in ontvangst genomen en sedert niets meer van zich laten hooren. Men meent, dat hij voortvluch tig is. INBREKERS. Een waker van een particu lieren nachtveiligheiddienst te Rotterdam bemerkte Zaterdag- nac t dat het tuimelraam open stond van het kantoor van de firma K. L. D. van Heerde en Co. aan het Haringvliet. Nadat de politie en een der firmanten gewaarschuwd waren, drong men het kantoor binnen, waar men vier mannen aantrof, die zich op den grond hadden uitgestrekt en zich slapende hielden. Het viertal werd geboeid naar het politiebureau gebracht. Bij onderzoek bleek dat zij gepoogd hadden de brandkast te forcee- ren. De inbrekers hebben ver moedelijk onraad ontdekt, maar niet de kans gezien om te ont komen. INBRAAK. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in de woning van den heer Dam, molenaar te Heerjansdam, die alleen thuis was met een kleit en jongen. De beide inbrekers hebben den ouden heer en den jongen geboeid en zijn verdwe nen met een waarde van onge veer 15000, waaronder 80 gouden tientjes. Als verdacht aan de,beroo- ving medeplichtig te zijn, is aangehouden de bootwerker C. J. H. woonachtig op het Tuin dorp te Rotterdam. BRANDEN. In de gemeente Eemnes is Zondagnamiddag afgebrand de boerderij van J. F. Elders. Een achttal koeien en wat klein vee kwam in de vlammen om. Vermoedelijke oorzaak het spelen met lucifers door kinderen. De boederij bewoond door den landbouwer G. Lang aan den Zevenhuizenscheweg te Apeldoorn, is geheel uitgebrand doordat vonken uit den wasch- pot op het rieten dak van de schuur vielen. De brandweer kwam te laat om nog iets te kunnen uitrichten. Het vee kwam in de vlammen om. Verzekering dekt de scha de gedeeltelijk. HINDERWET. Vergunning gevraagd voor plaatsing Stoommachine voor vlasroterij door T. Tol en voor electromotor door P. M. Cats- man. Zitting voor bezwaren 20 Maart 1920, v.m 11 uur. Dokter en Mevrouw TALSM AHiddema hebben de eer U kennis te ge ven van de geboorte van IJzendijke, 7 Maart 1920. v Zoo de Heere wil en zij v 0 Ouders, Behuwd- en Gróót- 0 0 ouders a A Jannis Izak Mullié a A en A Anna Maria Roosendaal v V op Vrijdag 12 Maart, hunne v v 40-jarige Echtvereeniging 0 0 Behuwd- en Kleinkinderen. 0 0 Breskens, Maart 1920. 0 (fc|^«^Ondergeteekende maakt het geachte publiek van BRESKENS en Omstreken be kend, dat hij heeft geopend in het door hem bewoond pand op de Boulevard in Koloniale Waren, Manufacturen en allerlei Kramerijen en hoopt door eene nette en prompte bediening zich de gunst van het publiek te verwerven. Minzaam aanbevelend, Boulevard - Breskens. Aan hetzelfde adres verkrijg baar le kwaliteit bolgewas om te planten, uien- model, nieuwe soort. jij A, LEENHOUTS, in Zaden en Landbouww., BRESKENS

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 2