ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Uohammedaansch Gevaai, T. EMILY. Gemeenteraad. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN p 29e Jaargang BOOM—BLIEK breskens Woensdag 3 Maart 1920 Nummer 2501 j de EN, :ke fEülli.BTOïh Juliana's eerste ofl'icieele (laad. COURA Abonnementsprijs per drie maanden f 1. met 10 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent. Bij abonnement lager tarief Telefoon No. 21 Drukker-Uitgever Postgiro 17704 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Vraagt condities. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur De kwestie van Konstantinopel eheerscht niet alleen de lioofd- rtikelen in de Engelsche pers, Isiaar vult ook een belangrijk leel van hare berichtenkolom- nen. Geen moeilijker, teerder in voor strijd vatbaarder kwes- lie is gedurende den geheelen loop van de vredesonderhande- ingen te berde gekomen dan de [vraag hoe over Konstantinopel roet worden beschikt. Zoo luidt iet oordeel van Wilson Harris de Daily News, die de feiten lldus uiteen zet De argumenten ten gunste van Ie politiek der verdrijving „met pak en zak" zijn voor de hand iggend. Als er geen overwe ldigen waren om die politiek te ontraden, zou er niemand zijn, pie er niet op aandrong, dat zij jou worden gevolgd. Maar zulke Herwegingen zijn er. Zij be- llaan in de houding van de johammedanen in wijde streken i Azië en Afrika tegenover de «estie der verdrijving van den alif, den sultan van Turkeije, it Konstantinopel. De meening, die in Londen .onderheid den steun geniet het India Office, is dat laarblijkelijk een golf van on tlat gaat over het nabije en het fiidden oosten; dat de ontevre- (cnheid van de mohammedaan- :he bevolking over Konstanti- Ipopel een nieuw en gevaarlijk lleinent zal vormen in die onrust; Jat zij inzonderheid zal woiden gebruikt, en reeds wordt gebruikt |m nationalistische woelingen aan stoken in Egypte en in Indië, raar de Hindoes zich bij de jiohammedanen aansluiten in een rotestbe weging tegen de ver- irijving van de Turken uit Kon- (antinopel; dat nu het Turksche ijk in ieder geval zal verliezen ,eheel Arabië, geheel Mesopo- imië, geheel Syrië en Palestina, (ijna geheel Thracie, de geheele wvereiniteit over Armenië en kserbiedsjan en alle rechten, ]ie het nog bezit over Egypte Cyprus, het geenszins een teri te :t. rs- st- at; at; overdreven zachte behandeling kan worden genoemd wanneer aan den sultan Konstantinopel en een omtrek van eenige vier kante mijlen worden gelaten, om de godsdienstige gevoeligheid te ontzien van honderd millioen mohammedanen, die burgers zijn van het Britsche rijk. Dat is de redeneering van hen, die gelooven in het bestaan van een „mohammedaansch gevaar". Velen, wier naam gezag heeft, gelooven niet in een mohamme daansch gevaar. De tnoeielijk- heid is, dat de eenige manier om de juistheid van dat geloof op de proef te stellen, is dat men dit gevaar uitlokt. De raad der geallieerden is na rijp be raad tot het besluit gekomen, dat het verkeerd zou zijn dat te doen. Het Britsche kabinet heeft zijne gedragslijn op 5 Januari vastgesteld, en Frankrijk en Italië hebben in de vertrouwe lijke besprekingen, die eenige dagen later in Parijs hebben plaatsgehad, daarmee ingestemd. Griekenland zou liever den sul tan buiten Europa zien, maar heelt daarop niet verder aan gedrongen. In de conferentie, die nu in Londen gehouden wordt, heeft men gemeend de in het oosten heerschende onzekerheid te moe ten wegnemen, door het omtrent Konstantinopel genomen besluit bekend te maken. Er is bijge voegd, dat Turkije zich behoor lijk moet gedragen. Als er weer moordtooneelen in Armenië voor komen, dan zou dat aanleiding kunnen zijn, dat het besluit werd teruggenomen. De Armenische moorden, waarop hier wordt ge doeld, zijn verricht in Aintab, in den zuidoostelijken hoek van Klein-Azië op 500 mijlen afstand van Konstantinopel. Zij zijn ge pleegd op last van Mustafa Ke- mal, een aanvoerder van de Turksche strijdmacht in Klein- Azië, wiens gezag een ernstige bedreiging uitmaakt voor het gezag van den sultan. Wat Konstantinopel zelf be treft, is het zeker, dat het Euro- peesche bezit, dat aan de urken voor igen. huis 1 van en ■I Hierbij was een klein briefje Besloten, blijkbaar in haast Schreven „Mijnheer 1 'k zal met Uwe verklaringen Wegen nemen en wensch Uwe Pchter ieder geluk dat de we- Pd haar kan schenken. Zij (dl gij zullen ooit meer fig gevallen worden door |Uw Gehoorzamen Dienaar, John Stenhouse". JEmily was verstomd. De ge- (ele wereld scheen voor haar 'een dikken nevel te verdwij- A Haar hart bonsde ontzet- pddaarop wist ze niet wat 1" gebeurde en verloor alle ('uitzijn. [Toen zij weer tot zich-zelf wordt gelaten, v; n zeer geringe beteekenis zal zijn. De sultan zal niet het gezag behouden over de Dardanellen en over den Bosporus de souvereiniteit over Gallipoli zal tvaarschijnlijk over gaan op Griekenland, maar dat schiereiland zal, evenals de kus ten van den Bosporus, bezet worden door een intergeallieerde strijdmacht. Terwijl de sultan heeft-gehoopt op de Enos-Midia- lijn als grens in het noordwesten, zal hij waarschijnlijk nu beperkt worden tot achter deTsataldja- lijn. En ook over dat beperkte gebied zal zijn wereldrijk gezag nog aan banden gelegd worden. De vraag, waarom het gaat, is of de gevaren, die deze op lossing in zich sluit, grooter zijn dan de gevaren, voortvloeiend uit het uitlokken van een mogelijk mohammedaansch gevaar. De opperste raad der geallieerden is van meening, dat zij kleiner zijn. Wat heeft ons prinsesje haar eerste officieele taak boven allen lof vervuld, juist omdat ze het zoo heelemaal niets officieel deed. 't Was toch watMoeder wist dat het best en had ge- vraagJ, den kino-operateur een beetje uit het gezicht op te stellen, opdat dochterlief niet van de wijs zou raken. Wij groote menschen wisten nog maar half, hoe zoo'n steen legging in zijn werk gaat en zoo'n alledaagsch karwei te moeten volbrengen onder dui zenden nieuwsgierige oogen, waaronder ministerieele en hoog- militaire oogen. Uit den aard der zaak ziet een Hagenaar de prinses nog al eens en we kunnen daarom min der gemakkelijk over haargroei oordeelen. Het geluk had ons in de buurt van eenige Utrecht- sche schoonen geplaatst en zoo konden we ongemerkt deskun- kwam lag zij voorover, met het hoofd op den lessenaar, den brief nog in hare hand gekneld. Opeens herinnerde zij zich wat er gebeurd wasen hoewel zij een dier zwakke wezens was, die bij het geringste dat hen tegenloopt flauw vallen, behield zij nu het bewustzijn. Zij verzamelde hare zwakke geestvermogens, en trachtte te begrijpen wat zoo plotseling haar was overkomen. John Stenhouse was dus wel op den bepaalden tijd terug gekeerd en had haar andermaal ten huwelijk gevraagd. Hij had haar dus die jaren nog bemind, met de- standvastigheid en vol harding eener oprechte liefde. Hij was dus naar Londen ge gaan, had het scherpe oordeel, dat hem zonder twijfel wachtte, de beleediging zijner trots, de miskenning zijner gevoelens ge trotseerd, had zich blootgesteld aan al de teleurstellingen die, dig oordeel van elders vernemen. Toen de prinses met haar moe der verscheen, fluisterde het door de gelederen: Wat is ze gegroeid Wat ziet ze er goed uit. Wat 'n leuk kind! Ja, de hooge kuitjes bleven niet onbe sproken. In het keurige paviljoen trouwens de heele inrichting der plechtigheid was bizonder smaak vol en stemmend waren twee groote stoelen voor moeder en dochter geplaatst. Nauwelijks waren ze gezeten, of Juliana den afstand van moeder te groot achtende, sprong er weer af, zeulde den stoel nader bij, wipte er weer in en wachtte, de han den in de mof, de komende dingen af. Eindelijk was de groote uit- noodiging daar, De prinses leg de de inof in haar stoel en stapte naar voren moeder, trotsch en angstig, er achter aan. Mr Van Doornick en de ar chitect Tjeenk fungeerden als leermeesters. De prinses las hun den raad uit den mond en vol bracht dezen stipt, leuk, vlug, kinderlijk. Ze nam de groote koperen bus, even haar kwaliteit monsterend, stopte de oirkopde er in en deed vervolgens de geldstukken één voor één afda len, na eerst nog met een ganze- pen de oorkonde geteekend te hebben. Ook de pen verdween in de bus. Den eenen schouder hoog, schroefde ze zeer secuur de bus dicht en liet deze, blijk baar verwonderd over de diepte van het gat in den grondsteen, waarop de eerste steen zou ko men, in het gat [glijden. Daarna legde ze een tegeltje op 't gat Nu begon het metselwerk. Een klein witgekleed meisje droeg op een groot wit kussen den zilveren troffel aan. Juliaantje ging dadelijk een paar passen tegemoet en nam den troffel. Eventjes weer moest ze dat mooie ding bewonderen, voor haar aandacht zich op de rest van het werk kon bepalen. Heerlijk onhandig kladderde ze de kalk over den tegelnu eens zag mr Van Doornick een een arm man, die de hand vraagt van een vermogend meisje, wachtten. Toch was hij er heen gegaan, met het doel hare hand te vragen, met haar te huwen, en had alles verzaakt behalve zijne liefde voor haar, eene lief de, even onwrikbaar als een rots, onbuigbaar als staal. Zoodra dit klaar voor den geest begon te komen, toonde zij hare vreugde door in hare handen te klappen en vertoonde zich een blosje op hare bleeke wangen. „O, de hemel zij dank I Hij was oprecht I hij heeft mij niet vergeten Daarna herinnerde zij zich al wat later gebeurd was, waardoor zij werd wat zij nu wasde vrouw van John Bowerbank. De man die nu gestorven was had dus een leugen verteldof misschien niet dat, maar de zaak verdraaid voorgesteld. Wellicht had hij John Stenhouse bericht dat zijn dochter hem niet meer genegen was en op het punt stond met John Bowerbank in 't huwelijk te treden. Dergelijke argumenten worden meermalen aangevoerd en de belangheb benden hopen dit zoolang tot ze het gelooven. De bedriegerij van een slecht mensch wordt ontdekt, doch die van hen die in aanzien zijn niet. De minnaar van Emily had het dus geloofddit kon ook moeilijk ander». Doch de vader? Als iemand iets tegen een ander heeft, is 't gemakkelijk hem 't huis te verbieden en zijn brie ven te verduisteren. Sommigen beschouwen deze handelwijze niet meer dan natuurlijk voor vaders die hunne dochters in hunne keuze willen beperken. Deze worden behandeld als kin deren, hoewel menige jonge vrouw niet veel verstandiger is dan dergelijke kinderen, terwijl men toch van ouders aanneemt nog te weinig bekalkt plekje, dan weer achtte de architect ergens de laag nog te dun. Ioen het zoo ver was, moest de prinses aan een touw trek ken. Ze deed het cordaat en had wondere pret in de uitwer king. Een wieltje kraste en de steen daalde, precies op het kalkbed. De daad was verricht. Een groot gejuich steeg op, de Koningin lachte zooals zij zel en lacht en het toeschouwend volk gaf aan zijn stemming lucht in een spontaan Wilhelmus. Wij zullen deze mooi kinderlijke plechtigheid niet gemakkelijk ver geten. De Commissaris der Koningin kwam met het mofje aandra- gen, Juliaantje stak er de hand jes weer in; en ging naar moeder terug. De Raad van Beheer had geen betere keus kunnen doen. Jammer was het, dat de ar- chitect-instructeur zich telkens voor de lens van Mullens plaat ste Wij vreezen, dat het Ne- derlandsche volk daardoor de officieele daad der Prinses niet zoo goed zal kunnen volgen als 't ongetwijfeld begeert. Jammer ook voor het Rijksfilmarchief, Van opzet is natuurlijk geen sprake, maar het is toch zaak, dat de regelende autoriteit voortaan re kening houdt met het toestel dat belangrijke gebeurtenissen voor het nageslacht moet be- waren" Vad.") Aardenburg. Raadsverga dering van Woensdag 25 Febr. Tegenwoordig alle leden. Voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige ver gadering. Mededeeling van eeni ge stukken van Grd. Staten hou dende goedkeuring van besluiten van de vorige vergadering Aan de familie Van Daalen wordt op voorstel van den heer Wage jaa.lijks 50 meer ge- geven ter tegemoetkoming in de verpleegkosten hunner kranke moeder. dat zij 't verstand, de gerech tigheid en voorzichtigheid in handen hebben, en zij de macht hebben, om alles door te drijven wat zij voor de hunnen goed achten, al is 't ook nog zoo verkeerd. Hoe kunnen de kin deren die de eerste schrede op t levenspad zetten, ook zien wat goed en slecht voor hen is? Blinde gehoorzaamheid is dan het beste. Zoo zouden velen spreken en zoo zou zonder twijfel de over ledene hebben gesproken, als hij uit zijn pas gedolven graf had kunnen terugkeeren als hij voor zijn dochter gestaan had toen zij met den bewusten brief nog in de hand in hare eenzaamheid m de toekomst zal te staren Geheel en al gaf zij zich an ders aan hare droefheid over te veel wellicht, want zij was in alle opzichten een zwakke vrouw. (Wordt vervolgd.

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 1