Nieuwe Noll. Tuinzaden Binnenland. Gemengd Nieuws Gemeente GROEDE. Advertentiën. Weensclie Kinderen. alleen door den drang der feiten genoopt wordt een voorstel te doen, zal de minister zich wel onthouden van de ontwikkeling van een vlootplan. Het spreekt echter vanzelf, dat het vraag stuk, of dergelijke kruisers in ieder systeem passen, ook door hem niet tot oplossing kan wor den gebracht. Maar de zaak van een zuiver commercieel oogpunt beschou wende, kan de minister tot geen andere slotsom komen, dan dat in de gegeven omstandigheden afbouw de voorkeur verdient boven likwidatie. Trouwens, hoe men over de kruisers als deel der ooi logs- marine moge denken, in elk geval kan voor de „Java" en „Sumatra" toch een nuttige werk kring zijn weggelegd. Over drie jaar, wanneer de beide kruisers voltooid zullen zijn, zullen de beide oudste pantserschepen (de „Koningin Regentes" en de ,De Ruyter"), jen leeftijd van 23 en 22 jaar verkregen hebben, zoodat deze ïoodzakelijk buiten dienst zullen noeten gesteld worden. IET JAARBEURSGEBOUW. Woensdagmiddag heeft de :erste steenlegging plaats ge- ïad voor het Jaarbeursgebouw e Utrecht, door H. K. Hoog- leid Prinses Juliana. Ook H.M. de Koningin was lierbij tegenwoordig. De heer Mr. Van Doorninck Zice-President van de Jaarbeurs iield daarbij een gloedvolle rede. lij herinnerde er aan hoe het errein was verkregen en de ■lannen werden ontworpen voor en bouw van een permanent aarbeursgebouw. Na de rede deed prinses Ju- iana in den koperen koker 'aarin de oorkonde geborgen i, de verschillende Hollandsche ilveren muntstukken, een zil- eren Jaarbeursrned .ille, alsmede en 21/s centstuk met een gaat- Dit laatste als oud völksge- ruik oin het gebruik om inzak- en van gebouw te voorkomen, 'ervolgens schroefde prinses diana den koker dicht, liet em in den steen zakken, dekte et gat met een tegeltje, waar- i zij de troffel van het dochtertje in ingenieur Damme in ont- angst nam en het cement over en steen streek. Vervolgens erd de gedenksteen neergela- n. Op den steen staat gebei- ld: „Deze eerste steen werd ge- gd door H. K. H. prinses Ju- ma der Nederlanden 25-2- >20." De leider van het bouwwerk, e Bie Leuvelink Tjeenk. wees ■inses Juliana, hoe zij alle han dingen moest verrichten. Toen de eerste steen gemet- ld was, werd door de genoo gden het „Wilhelmus" aange ven, waarmede de plechtig- id geöindigd was. De hooge gasten namen ver- lgens van verschillende auto- eiten afscheid, waarna zij ver- hillende stands op het Jaar- ursterrein bezochten. NIEUWE ZILVER!BONS VAN EEN GULDEN. Bij Kon. besluit van 19 Fe- uari is bepaald dat naast de omloop zijnde zilverbons van 1.nieuwe van eenigszins deren vorm en afwerking in ïloop zullen worden gebracht. ver Attie Nieboer, om enkele zijner Betuwsche schetsen voor te dragen. De voordrager had wel succes en wist de verschillende karak ters meesterlijk weer te geven. Het werden levende beelden voor de aanwezigen. De heer Odink sprak dan ook naar het hart van het publiek, toen hij den heer Nieboer har telijk dank zei voor hetgeen hij had gegeven. Een gezellig bal besloot den genotvollen avond. Benoemd tot onderwijzeres te Steenbergen aan de school van het Ned. Herv. Weeshuis, mej. J. M. Bosdijk alhier. G roede, Donderdagavond j.l. gaf de Muziekvereeniging E. M. M. alhier hare jaarlijksche uitvoering met medewerking der Zangvereeniging „Excelsior". Het programma, waaronder de tooneelstukjes „Een kleine ver gissing" en „De Student Buiten" liep goed van stapel. Dat alle nummers goed in den smaak vielen bleek wel aan herhaalde lijk aplaus der bezoekers Een gezellig bal sloot dit concert. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. te Wamel, ds M. A. de Zwaan alhier. Nood te Weenen. Verantwoording ingekomen gif ten voor de Weensche kinderen de K. appelen en eieren. N. N. 2 nieuwe meisjesschorten. Mej. B. gratis naaiwerk aan geboden. N. N. ƒ5. E. en H. Gr. (IJzendijke), 10. Het Comité vestigt er de aan dacht op, de voor de Weensche kinderen benoodigde goederen zooveel mogelijk in eigen ge meente te willen koopen. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 29 Febr. Breskens v 9>/2 u ds J. A. Raams. n 2 u Zondagschool. n 51/2 u ds J. A. Raams. Groede v 9'/2 u ds de Zwaan. Ev. Luth. Gem. Groede. vm 9.30 ds J. P. van Heest. Hoogwatergetij Breskens. Aardenburg. Tot ambte- ar ter Secretarie alhier is be- ;md de heer G. Wijffels, meente-Ontvanger. Schoondijke. Dinsdag- >nd trad bij den heer Van sevelt op de bekende schrij- DAGEN. vm. nam Zaterdag 28 Feb 7.23 7-47 Zondag 29 8 52 9.16 Maandag 1 Mrt 10.22 10.46 Dinsdag 2 11.28 1 1.52 Volle Maan Donderdag 4 Maart nam. 9.32 DAMMEN. No. 63. R. Gobets, Amsterdam. STAND: Zwart: 8, 9, 11/13, 16, 19, 23, 25 29. Wit22, 27, 28, 32, 34/36, 39, 41, 42. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 24 Feb. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 40 gehouden veiling werden de volgende prijzen be steed Kipeieren f 7-50f 10.40. id. (klein.) f 0.00—f—.—. Eendeieren f 8.65—f 9.30. Ganseieren f21.00f22.00. Middenprijs f Aangevoerd 149000 stuks. Oostburg, 25 Febr. Aangevoerd 40,565 kipeieren, 2375 eendeieren en 107 gans eieren. Kipeieren f 9.f 10.50 Eendeieren f 10.25 f 11.50 alles per 100 stuks. Ganseieien 1517 ct. per stuk. Boter van f2.75 tot f3.12 per K.G. Graanmarkt Oostburg. 25 Februari. Ter graanmarkt van heden was ruime aanvoer van peul vruchten. Tarwe f2930, gerst f21-f22, Bruine boonen f20f25, erw ten f22—f25. Ingezonden. Geachte Redacteur In Uw Blad van 26 Novem ber 1919 plaatste ik als Voor zitter der beide plaatselijke Co mité s te Groede en Nieuwvliet tot hulpverleening aan Weenen een ingezonden stuk, waarbij verzocht werd vooral aan hen, die geen toezegging hadden ge daan een kind uit Weenen in huis te nemen, hun kasten eens na te zien of daarin geen over tollige of te missen kleeding- stukken en schoeisel waren die vermaakt en pasklaar gemaakt konden worden voor onze te verwachten jeugdige gasten. Toenmaals is wel iets, doch niet veel ingekomen wat in zoo verre begrijpelijk is, wijl er nog geen kinderen waren, veel min der beseft werd hoe groot de ellende te Weenen was en is. 1 hans hebben velen hun pleeg kinderen thuis en weten nu al len zooveel, door de verhalen der kinderen, welke ellende daarginder geleden wordtheb ben we kunnen vaststellen dat op een enkele uitzondering na onze pleegkinderen geheel on voldoende gekleed zijn. De Comité's zullen dus vele kinderen, waarvoor de pleeg ouders moeilijk naast huisvesting, voeding en verzorging ook nog de uitgaven voor kleeding kun nen dragen, moeten kleeden. Wel beschikken de Comité's nog over de vroeger ingezamel de gelden, doch met het oog op de mogelijkheid, dat velen in verband met de in Uw Blad van heden geplaatste adverten tie om zich alsnog op te geven als bereid zijnde om een of meer Weensche kinderen tijdelijk te verzorgen, aan die uitnoodiging zullen voldoen, is zuinigheid met onze fondsen gebiedenden eisch. Een aantal jonge meisjes zit reeds te hunkeren om alles, wat liefdadige burgers voor onze jonge Weensche gasten willen afstaan, pasklaar te maken, zoo dat ze, goedgekleed en verzorgd, later naar hun ouders kunnen terugkeeren. Daarom, stelt ons in Uw lief dadigheidszin, die tot heden zoo krachtig tot uiting is gekomen, niet teleur. Geeft aan oude- of te klein geworden of uit de mode ge raakte kleeding enz. wat ge zelf niet meer gebruikt of wat ge kunt en bovenal ,-wilt" mis sen voor dit mooie doel. Op de Gemeentehuizen (Veld wachterswoning) wordt gaarne alles in ontvangst genomen wat- ge voor dit doel brengt terwijl het desgewenscht ook kan wor den afgehaald. Komt, Moeders, zoekt eens, zoekt en vindt, vindt, omdat ge will vinden, omdat het helpt verlichten den last van ouders daarginds in Weenen, die hun kinderen aan ons durfden toe vertrouwen omdat ze hoopten dat we hen evenals onze eigen kinderen goed zouden doen. Laten we dat vertrouwen dan niet beschamen. Namens de beide Comité's, De Voorzitter, VAN OOSTROM SOEDE. WAT AL NIET ONDERKRUIPERS HEET. „De Volkschool" vertelt het volgende „De Leerschool bij de Ge meentelijke Kweekschool te Amsterdam had een veertien dagen geleden een zieke onder 't personeel, 't Hoofd der Leer school is tijdelijk leeraar aan de Kweekschool en kon dus niet invallen. Tijdelijke leer krachten zijn niet beschikbaar, dus was goede raad duur. Het hoofd vraagt in de gang der Kweekschool aaneen kwee- keling uit klas 4 B: „Wil jij naar de Leerschool gaan van middag?" Kweekeling ging. Maar de andere kweekelingen waren, toen zij dat hoorden, hierover niet te spreken. „Als de Staat leerkrachten noodig heeft, laat die ze dan betalenWij behoeven geen gratis onderkuiperswe'k te ver richten." Zoo werd de bewuste kwee keling bewerkt. Woensdagmorgen d.a.v. gaf het hoofd der kweekschool last aan de kweekelingen naar de leerschool te gaan. Een weige ring. De heele klasse weigerde unaniem. Een meisje, dochter van een hoofd, wilde naar de eerste klasse gaan. „Je hebt geen eischen te stellen als kwee keling," moest ze hooren. Toen kwam de waarnemende direc teur de h;er Meijer was ziek en vroeg, wie naar de leer school wilde gaan. De heer Mieras, die anders veel gedaan kan krijgen, ving eveneens slib. Toen naar klas 4 A. Hier werd een leerling uitgepikt en 't lukte. Afd. B. heeft hierna gewel dig tegen afd. A. te keer ge gaan." We hebben hier dus een ge val van leerlingenstaking, waar voor „De Volksschool" geen woord van afkeuring blijkt over te hebben. Te oordeelen naar het opschrift, dat ze er boven plaatst: „Vroeger Solidariteit" ziet het blad er nog iets moois in ook. Straks legt de jeugd der lagere school griffel en potlood ook nog neer. Wat zal „De Volkschool" dan wel zeggen STAKING. Terwijl Dinsdag de Christe lijke en Katholieke bouwvak arbeiders te Vlissingen aan het werk gebleven waren, werden zij des avonds door de mannen der federatie bij het naar huis gaan zoo bemoeilijkt, dat ook zij het werk hebben neergelegd en alle arbeid van metselaars en timmerlieden te Vlissingen thans stil ligt. M. Crt. WIJNKOOP TE SNEEK. Een Maandagavond te Sneek belegde vergadering, waarin de heer D. Wijnkoop sprak, bracht ontzaglijk veel menschen op de been. Honderden dorpelingen waren naar de stad getogen om van vijandigheid te doen blij ken, zoodat de zaal spoedig be zet was en een geweldige me nigte zich er voor samenpakten. De vergadering zelve had een ordelijk verloop. De spr. werd na afloop door de politie naar huis geleid. De menigte was zeer vijandig gestemd, kre ten werden gehoord„Gooit hem in het water", enz. Door H. B. S.-scholieren en gymnasiasten was een manifest onder hun mede-leerlingen ver spreid om hen op te wekken op deze vergadering, met woord en daad te protesteeren tegen het communisme. TREINBOTSING. Te Zwolle had Dinsdagavond een treinbotsing plaats ongeveer 400 meter afstands van het sta tion. De ijlgoederentrein, die om ruim zeven uur daar uit Utrecht aankomt, kwam in zijde- linksche aanraking met een ran- geerende locomotief met twee wagens. De vijf wagens van den goederentrein vielen om en wer den geheel vernield door de opstuwende volgende wagens, die hier door de sterk hellende spoorlijn een groote vaart had den. Het ongeval liep zonder per soonlijke ongelukken af. De materieele schade is aanzienlijk. De machinist van den trein uit Kampen, die omstreeks dien tijd binnenkomt, werd bijtijds door het personeel van den weg door roepen opmerkzaam ge maakt en aan de activiteit van den machinist en den conducteur, die sterk remde, was het te dan ken dat op 40 meter afstands voor den chaos de trein tot staan werd gebracht. De weg naar Utrecht en Apeldoorn zoowel als die naar Kampen is geheel versperd. De trein die om 7.26 uit Utrecht te Zwolle aankomt, moest aan het blokhuis de Liere stoppen de reizigers moesten zich een wandeling van 20 minuten getroosten om via Veerallee en Weezenland het station te be reiken. Ook de reizigers, die met den trein uit Apeldoorn arriveerden, moesten hier uitstappen. De rei zigers die uit Groningen en Friesland met den sneltrein arriveerden, moesten denzelfden weg in omgekeerde richting af- leggen. Aan het blokhuis werd uit den voortrein van den sneltrein uit Holland een trein voor Utrecht geformeerd, die deze reiziger opnam. De reizi gers voor den trein naar Kam pen werden over het stations emplacement geleid. De treinen voor Holland en Friesland ver trokken met ongeveer anderhalf uur vertraging. Het ongeval, waarvan de oor zaak nog niet kon worden vast gesteld, geschiedde onmiddellijk bij de Centrale weikplaats. Bij de uitgifte van de nieuwe broodkaarten zullen geenaan- vullingsbroodkaarten meer worden uitgereikt. Zij, die nog voor aanvullingsbrood kaarten in aanmerking wenschen te komen, zullen daarvan vóór of op 4 Maart schriftelijk of mondelijk ter gemeentesecretarie aangifte moeten doen. Aangiften na dien datum blijven buiten aanmerking. Te beginnen met 1 Maart a.s. zal door het Gem. Electr. Be drijf des morgens geen licht meer worden gegeven. De Comité's tot plaatsing van Weensche kinderen te Groede en Nieuwvliet verzoeken aan allen, die alsnog bereid zijn één of meer Weensche kinderen ge durende een tiental weken tot zich te nemen, daarvan alsnog ten spoedigste mededeeling te doen opdat de aanvragen naar het Centraal Comité kunnen worden opgezonden. Groede 25 Februari 1920. DE VOORZITTER. Diegenen van de pleegouders van Weensche Kinderen, die vermeenen iets noodig te hebben aan kleeding of schoeisel voor hun pleegkinderen, worden ver zocht op Maandag 1 Maart a-S; des avonds 7 uur, zich daartoe aan te melden bij het Comité, dat dan zitting houdt ten Gemeentehuize. GROEDE, 25 Februari 1920. De Voorzitter, VAN OOSTROM SOEDE. te bekomen bij de Wed. A. I. CORNELIS, Breskens.

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 2