De Staking-, Binnenland. Gemengd Nieuws Laatste Berichten. Gemeente BRESKENS. Advertentiën. rigen waren natuurlijk aan de haven aanwezig om de pleeg kinderen te zien binnenkomen. Om ook de ontvangst der kinderen op onze Zeeuwsch- Vlaamsche bodem aan onze lezers weer te geven, zorgden we aan wezig te zijn, bij de ontvangst door de Comité-leden aan de boot. Doch, eilieve, door den Commandant der Maréchaussee werd ons op onzachte wijze den toegang verboden. Gelukkig kon den wij ons door tusschenkomst van een der Comité-leden het optreden van dien Commandant ter kennis brengen van de Com missie, welke onmiddellijk last gaf de Pers door te laten. Dé ontvangst aan de boot konden wij, dank zij de wel willendheid van de Commissie, dus bijwonen. Zeer ordelijk en geleidelijk liep alles van stapel. Jammer dat de zee zoo onstui mig stond, waardoor velen zee ziek waren geworden en dien tengevolge er niet opgewekt uit zagen. Enkelen hoorden we evenwel heel parmantig zeggen „Ich habe nich die Seekrankheit bekommen". In optocht ging het naar het lokaal waar al de kleinen, zoo wel voor Breskens als Groede, werden ontvangen. Hier werd overgegaan tot verdeeling. Die te Breskens moesten blijven wer den afzonderlijk gezet en ont haald op chocolademelk en koe ken. Die voor Groede bestemd gingen in de gereedstaande wagens, bereidwillig door de Groedsche Boeren afgestaan. De heer A. I. van Melle be reidde de kinderen eene aange name verrassing, door het ver strekken van een reep choco lade aan elk der kleinen in de wagens. Onderwijl waren de te Breskens gebleven kinderen door de pleegouders afgehaald om hun een aangenaam tehuis aan te bieden. Te Groede aangekomen, wer den de kleinen in een lokaal onthaald op chocolademelk en koeken, waarna met het uit zoeken een begin werd gemaakt. Een 100-tal bleef te Groede, terwijl er 26 naar Nieuwvliet werden doorgebracht. Ook hier werden de kleinen liefderijk ont vangen en een aangenaam tehuis aangeboden. Vier verpleegsters zijn met de kinderen medegekomen. Wij twijfelen niet, of de kinderen zullen hier op de Zeeuwsche bodem spoedig aan sterken, onder bescherming van het gastvrije Zeeuw6ch-Vlaam- sche volk. Nood in Weenen. Allen, die nog gaarne een Woensch kind voor den tijd van 10 weken willen verzorgen, wor den beleefd verzocht zich zoo spoedig mogelijk op te geven bij Ds Raams. Het Comité zal nog gaarne bijdragen in geld en kleederen in ontvangst nemen. Verantwoording gelden 20 Februari: Ontvangen 5 (voor onze JWeensche medekinderen, uit den spaarpot van Corrie en Brampje.) Omtrent den toestand geeft het Hdbl. het volgende weer De Directie der Hollandsche Stoomboot Mij te Amsterdam heeft de bazen en onderbazen bij de Maatschappij in dienst, een brief gezonden, waarin hen wordt aangezegd, dat zij zich als ontslagen kunnen beschouwen, als zij Maandagmorgen zich niet zouden hebben aangemeld. Zooals men weet, hadden de bazen geweigerd werk van sta kers op te nemen. De bazen en onderbazon heb ben over deze aangelegenheid een bespreking gehad met het bestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders. Het re sultaat van die bespreking was, dat de bazen en onderbazen zich niet voor het werk zouden aan melden. Van de zijde der directie van de Hollandsche Stoomboot Maat schappij vernemen wij, dat on danks dit besluit bij de maat schappij wordt gewerkt en dat zich nog werkwilligen aanmel den. Omtrent de hoegrootheid van het aantal wenschte de di rectie zich niet uit te laten. Zooals bekend, is de H. S. M. niet aangesloten bij de Scheep- vaartvereeniging, welke heeft be sloten het werk in de havens geheel stop te zetten. De toestand in de Rotter- damsche haven verschilt niet noemenswaard van dien op Zater dag. Op niet meer dan een vijftal schepen is de eigen equipage aan 't werk. De bestelling van per spoor weg aangevoerde goederen te Rotterdam, werd tot dusverre verricht door de firma Röpke, volgens contract. Deze onder neming heeft echter in veiband met de actie in het transport bedrijf het bestellen gestaakt. De goederen blijven dus aan de stations liggen. Naar aanleiding hiervan is den verzendstations order ge geven, geen gcederen voor Rot terdam ter verzending aan te nemen, tenzij de aanbieding ver gezeld gaat van een verklaring van den geadresseerde, dat hij persoonlijk de goederen zal af halen, of casu quo zelf voor den verderen afvoer te water zal zorgen. De werkgevers in de binnen- beurtvaart en de sleep en pas sagiersvaart hebben aan het personeel een brief gezonden van den volgenden inhoud „De invloed, welken de sta king der havenarbeiders te Am sterdam en te Rotterdam op de binnenbeurtvaart uitoefent, heeft ons doen besluiten, de dienst betrekking met ons personeel tegen Zaterdag 28 Februari a.s. op te zeggen. Wij zijn dan bereid na dien datum het personeel in lossen dienst te houden als de gang van ons bedrijf dat noodig zal maken. Deze kennisgeving dient tevens tot opzegging van uw dienst betrekking tegen 28 Febr. a.s., waarvan u goede nota gelieve te neinen". OPENING DER JAARBEURS. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, de heer Van IJsselsteyn, heeft de vierde Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht Maandag 23 dezer met een rede geopend. Bij deze opening was ook de Minister van Arbeid, de heer Aalberse, tegenwoordig. De Minister van Binnenland- sche Zaken, de heer Ruys de Beerenbrouck, zal Woensdag 25 dezer tegenwoordig zijn bij de eerste steenlegging voor het vaste Jaarbeursgebouw. Oostburg. Bij Kon. besluit is benoemd tot directeur en leeraar aan de rijks hoogere burgerschool alhier, de heer J. A. Spruyt c. i., thans leeraar aan de rijks-hoogere burger school te Hoorn, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking. De heer Joh. B. Triestram, vroeger alhier werkzaam op het Registratiekantoor wordt met ingang van 28 dezer verplaatst van Almelo naar Goes. Refranchement. Door de Muziekvereeniging „Ons Ge noegen alhier, werd Zaterdag 1.1. de eerste algemeene uitvoering gegeven in de zaal van den heer Lijbaart. De Voorzitter opende de ver gadering met een zeer gepast woord, waarna door de werkende leden het Ned. Volkslied werd ingezet. Het programma be stond uit een achttal muziek nummers en een viertal voor drachten. Alles viel goed in den smaak van het publiek, dat in groote getale was opgekomen. Den Directeur M. A. Koole zij alle eer voor wat hij in acht maan den tijds wist tot stand te brengen. De Voorzitter sprak eenige woorden voor dit zoo goed af- geloopen en door zoo velen be zocht concert met de hoop bij een volgende gelegenheid deze blijk van belangstelling weer even groot moge zijn. Het hier na gehouden bal bleef tot in de kleine uurtjes voortduren. Zuidzande. Het Comité van het Festival alhier, heeft in haar laatst gehouden vergadering be sloten, het opgeschorte Festival van Aug. 1914, zoo mogelijk te doen houden op 16 Juli 1920. Aardenburg. Zaterdag 21 Febr. hield de Aardenburgsche Korfbalclub „A. K. C.", op gericht 30 Juni 1913 haar jaar vergadering. De voorzitter, de heer M. A. Aalbregtse, opende deze vergadering, waarin de secretaris zijn verslag deed over de geschiedenis van het afge- loopen jaar en daarin herinnerde, dat A. K. C in het afgeloopen jaar 4 wedstrijden had gespeeld, welke zij met grooten vooi sprong had gewonnen en daardoor 4 zilveren medailles veroverde. Het ledental was gestegen tot bijna 100. Op dezelfde verga dering deed de penningmeester rekening en verantwoording. De ontvangsten bedroegen in totaal ƒ371,296, de uitgaven 277,21, alzoo een goed slot van 94,085. Aan de beurt van aftreden waren de voorz. M. A. Aal bregtse, de commissaris F. Pie- ters, die beiden werden herkozen en de heer van de Moortel, vice-voorz., die niet meer in aanmerking wenschte te komen, in wiens plaats werd gekozen de heer A. Klooté. Na enkele "besprekingen van huishoudelij- ken aard sloot de voorzitter de vergadering. Zondag 29 Febr. voor entrée en Maandag 1 Maart voor de leden, geeft A. K. C. hare 5e uitvoering. De club mag trotsch zijn op haren voorzitter, die een goed organisatietalent blijkt te heb ben en geen moeite ontziet om de sport in 't algemeen, en de Korfbalsport in 't bijzonder in Aardenburg tot hooger bloei te brengen. Moge hij nog lang zijne onmisbare krachten daaraan kunnen besteden. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Woensdag 25 Feb. 4.31 4.55 Donderdag 26 5.16 5.40 Vrijdag 27 6.11 6.35 Eerste Kwartier, Vrijdag 27 Febr. voorm. 12.09. OPLICHTING. Vrijdag arriveerden t« Zwolle twee personen die bij den rij wielhandelaar Goedkoop aldaar een motorrijwiel kwamen be zichtigen, waarover zij te voren aan den heer G. geschreven hadden. De heer G. had het rijwiel ter verkoop ontvangen van iemand te Amsterdam, en zij gaven voor dat de opdracht gever met hen over den verkoop gesproken had. Zij wenschten de motor te probeeren, en een hunner reed er op weg, de an dere zou op hem wachten. Toen na geruimen tijd de rijder nog niet terug was, wilde de andere zich even verwijderen, om, in een hotel iets te gaan gebruiken- Dit leek den heer G. niet zui ver, en hij eischte een borgstel ling voor hij den vreemdeling wil de laten vertrekken. Deze stortte f 60, meer had hij niet. Toen na eenigen tijd geen van beiden verscheen, informeerde de heer G. aan het opgegeven hotel. Hier was van geen van beiden iets bekend, zoodat de politie gewaarschuwd werd. Deze slaag de er in den man, die zou wach ten, te vatten, juist toen hij met den trein naar Amsterdam zou vertrekken. Hij werd gearres teerd. De Zwolsche recherche ging naar Amsterdam om het gestolen rijwiel op te sporen, en had met behulp van de Amsterdam- sche politie een buitengewoon succes. De rijder werd op straat aangetroffen, terwijl hij op den motor gezeten, door de straten van Amsterdam tufte. Hij werd eveneens ingerekend. Het rijwiel had een waarde van f 800. WERKSTAKING TE VLISSINGEN. Zooals te verwachten was is het conflict in de bouwvakken te Vlissingen uitgebroken De afdeeling van de Landelijke Federatie van bouwvakarbeiders heelt in een Zaterdagavond ge houden vergadering met een zeer groote meerderheid van stemmen besloten van af heden de staking te proclameeren. Men was van meening, dat na het antwoord van de patroons- vereeniging „Vlissing's Bouw- kring" niet anders gedaan kon worden, dan het werk neer te leggen. De Christelijke en Katholieke georganiseerde arbeiders doen niet aan de staking mede. M. C. RIJWIELDIEFSTALLEN. De laatste dagen werden te Bussum weer zes rijwielen ont vreemd, waarbij één, waarop een groote mand was bevestigd, die later bij de vestingwallen naar Naarden is teruggevonden. DE GEMEENTE-VELD WACHTER VAN HAAKS BERGEN. De vroedvrouw van Waterin gen} die in staat bleek een spoed- eischende raadsvergadering te doen bijeenroepen, heeft haar tegenhanger gevonden in den gemeente-veldwachter v. Haaks bergen. Deze toch was benoemd tot rijksveldwachter te Hengelo. De gemeente stelde er prijs op, hem te behouden dies kwamen de vroede heeren met spoed samen, en besloten het salaris van hun beschermer te brengen op 2000 per jaar, het maxi mum dat hij de Rijksveldvvacht kon behalen. Gevoelig voor zoo veel waardeering, heeft Bekke voor zijn benoeming te Hengelo bedankt. ONEERLIJKE LOOPER. De Bussemsche politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een 29-jarigen kwitantielooper, die een bedrag van 1000, verduisterde, ten nadeele van zijn patroon aldaar. STERFTE DER WEENSCHE KINDEREN. De permanente parlementaire commissie voor jeugdverzorging en toezicht op de gezondheid der jeugd te Weenen, publiceert een statistiek betreffende de af neming van het aantal school kinderen in de eerste klassen der volksscholen. In het jaar 1910 waren er 56 000, in 1919 35.469 en in 1920 nog maar 23.000 kinderen in de eerste klasse. In October 1910 waren er in de volks- en burgerscholen 242 386 leerlingen, in 't loopen- de jaar 195.478. Tusschen 1 October en 15 December 1919 waren er in Weenen 6430 sterf gevallen, terwijl er 5533 kinde ren levend geboren werden. Het blad „Morgen" merkt hierbij op, dat deze cijfers be wijzen, dat het goede hart van weldoeners alleen, hoe goed ook bedoeld, niet één kind in leven kan houden. Dit zal niet ver beteren, zoolang men buiten Oostenrijk meent, dat men tegen over ons zijn plicht doet met enkel aalmoezen te geven. Men moet ons het noodig crediet verschaffen, om voor alles grond stoffen te koopen. Wij eischen van de makers van het vredes verdrag van St. Germain, dat zij tegenover ons hun plicht doen. DROEVIG VOORUITZICHT. In een vergadering te Am sterdam van de Federatie der Transportarbeiders zegt Bouw man te gelooven dat spoedig driekwart van de bedrijven in het land stil gaat liggen en dat het spoorwegbedrijf en het graanvervoer bij de staking zul len worden betrokken. VLIEGONGEVAL. Maandagmiddag is bij de marine-viiegdienst weder een ernstig ongeluk gebeurd en wel in het Zuiderfrontier nabij het vliegkamp Veere, waarbij de de luitenant ter zee 2e klasse A. Scheflelaar op noodlottige wijze om het leven is gekomen. De luitenant A. Scheflelaar was gedetacheerd in het vlieg kamp Veere. DE MOORD TE ST. OEDENRODE. Het Gerechtshof te 's Her togenbosch heeft Brilleslijper en Lubig tot vijftien jaren, Wilden berg tot acht jaren gevangenis straf veroordeeld. HONDEN, Wordt herinnerd aan art. 35 der Algemeene Politieverorde- ning. Tusschen zonsonder- en zons opgang mogen geene honden, zonder opzicht of geleide, op de openbare straten, wegen of pleinen loopen. PAARDENWET 1918. Wordt in herinnering gebracht, dat ieder eigenaar of houder van een tweejarigen of ouderen hengst verplicht is voor 1 Feb. van elk jaar, daarvan ken nis te geven ter secretarie, waar voor hij dan kosteloos een be wijs ontvangt Gelijke aangifte moet gedaan worden binnen een maand nadat de hengst 2 jaar is ge worden, of in bezit is gekomen. Zij die de aangifte vóór 1 Feb. hebben verzuimd, kunnen dit alsnog deze week doen. De Heer en Mevrouw VAN DIERMENvan Leuven geven kennis van de geboorte van hun Zoon Lobith, Tolkamer, 22 Febr. '20. dezen betuig ik mijn hartelijken dank aan vrienden en bekenden voor de vele blijken van belangstel ling op 14 Februari bij mijn 86sten geboortedag ondervonden. JACOB v. d. HEUVEL Sr., Rustend Schipper uit den Pro vincialen dienst, en Kinderen. Breskens, Februari 1920.

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 2