ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN EMILY. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK tn£'2tn breskens p$$;° 29e Jaargang Woensdag 25 Februari 1920 Nummer 2499 Nederland en België. De oorlogsmisdadigers. De ontvangst der Weensclie Kinderen in Zeeuwsch - Vlaanderen. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1. met 10 cent dispositiekosten. Ad vertentieprijs van 1 5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent. Bij abonnement lager tarief Drukker-Uitgever Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Vraagt condities. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur i Omtrent de onderhandelingen tusschen België en Nederland schrijft de Brusselsche corres pondent van het Alg. Handels blad het volgende De Commissies voor Buiten- landsche Zaken in Kamer en Senaat oefenen, naar mij voor komen wil, niet zoo scherpe kritiek op het ontwerp-verdrag met Nederland als .Soir" en .Nation" Beige" sedert weken in het vooruitzicht stelden Het is er zelfs verre van. Toen de commissies haar onderzoek zou den aanvangen, verzocht Hij mans, dat men het verdrag niet zou veroordeelen voor er kennis van genomen te hebben. Hij verzocht ook, dat rekening zou worden gehouden met de atmos feer die tijdens de onderhande lingen te Parijs heerschte. België werd er immers niet ge steund door de groote mogend heden, zeide hij, zoodat ons niets anders overbleef dan te kiezen tusschen het verdrag van 1839, en dit hier. Eigenlijk gaf Segers slechts een technisch overzicht van het .waterregime" dat het tractaat invoert. Het is trouwens het 'belangrijkste deel van het ver drag. Volgens Segers voert de nieuwe overeenkomst belangrijke ver beteringen op 12 punten in. De quaestie van de Wielingen onder meer is opgelost op een wijze, die de toekomst van Zeebrugge verzekert. Ook het Schelde- regime wordt ten voordeele van België verbeterd, op welken stroom vrije vaart zonder eenige belemmering wordt toegestaan. De quaestie of oorlogsbodems ongehinderd de Schelde zullen mogen gebruiken kan in een economisch verdrag niet worden geregeld, en blijft derhalve voor behouden. Bij het ontwerp-ver drag wordt eveneens het beginsel gehuldigd, dat de Schelde der wijze zal worden onderhouden, dat groote schepen Gent kunnen bereiken. Dit achtte Segers een groot voordeel. Een ander voordeel ligt in t STOÏL&BTO3St. 14) ,Gij waart toen zwaar ziek mijn beste en toen ge beter werd, was hij naar Indië ver trokken. En bovendien dacht ik niet zooveel aan hem als aan u. Weet ge nog wel, dat ik u bijna verloren had r Zij kuste hem even harte lijk als veertig jaar geleden, en vroeg niets meer. .De mannen bekommeren zich niet zoo erg om die zaken als wij. Die arme Emily 1 Hoe ge lukkig dat ze nog een goeden msn voor echtgenoot gekiegen heeft. Doch hoe het zij, zooi'ls gij straks ook gezegd hebt, door den een oi ander moet ermede gëknoeid zijn". feit, dat een gemengde commissie wordt ingesteld om de quaesties te regelen die met de Schelde in verband staan. Antwerpen en omtrek is echter aan het gezag van die commissie niet onder worpen. Besloten is, dat bij verzanding België de noodige coupures of geulen zal mogen aanbrengen zonder toestemming te moeten vragen aan Holland, dat ook geen medezeggingschap zal heb ben in zaken, die het Belgisch gedeelte van den stroom aan gaan. Tot heden had Nederland het recht zich te bemoeien met de Schelde tot St. Marie. Holland heeft bovendien zijn vetorecht prijsgegeven, terwijl in spoedeischende gevallen of bij weigering van Hollandsche zijde het gerezen geschil door scheids rechters zal worden beslecht. Ook is de loodsdienst op de Schelde derwijze geregeld, dat 85 procent van den dienst, die voorheen Nederland ten goede kwam, voortaan door België zal worden verricht. Een zelfde regeling als voor de Schelde wordt voorzien voor het kanaal Terneuzen-Gent. De wateraftapping, die thans vier kubieke M. bedraagt wordt tot 25 verhoogt. Enkele voordee- len op visscherijgebied komen daar nog bij. Verder is aan België toege staan een kanaal te bouwen tot verbinding van Maas en Moer dijk en van Maas en Rijn over Venlo. Gedurende zeven jaar heeft België het recht de Fransche booten over Dordrecht te lood sen om aan Antwerpen de klan- dize te verzekeren van het ver keer op Straatsburg. Holland verbindt er zich toe, geen taks te vestigen op Belgische schepen, noch voor schepen die uit Hol land naar België of uit België naar Holland gaan of een minder voordeelig regime in het leven te roepen dan voor Hollandsche bodems. Alsdus, zeer beknopt, de voor stellen, welke het verdrag voor Belgie biedt. IV. Mevrouw Bowerbank zat, in zwaren rouw gekleed, geheel in de eetzaal in Queen Annestraat. Zij was voor de eerste maal sedert haren trouwdag door zeer treurige gebeurtenissen naar Londen geroepen den plot- selingen dood haars vaders. Hij was nog niet bepaald oud, was tot heden altijd gezond en sterk geweest, en had van het leven het zijne genoteneen tamelijk groot vermogen en een groot jaarlijks inkomen was door hem in afgetrokken genoegens ver teerd, doch altijd in vermaken van onbesproken en geoorloof- den aard. Te midden dezer vermaken kwam de dood hem opeischen. Een verborgen hart kwaal openbaarde zich op 't onverwachtst, en in 't midden eener redevoering zeeg hij neer. Men telegrapheerde terstond om zijn dochter en schoonzoon, doch reeds vóór zij het bericht kon- De scherpste kritiek werd ge oefend. Helleputte zeide Op econo misch gebied is alles geregeld, niets op politiek gebied. Te dien opzichte kunnen wij alleen be treuren dat onze bondgenooten ons in den steek hebben gelaten. Het is ons een ontgoocheling geweest. In werkelijkheid waren Frankrijk en Engeland er meer voor bezorgd goede betrekkingen met Nederland aan te knoopen, dan ons te helpen en recht te doen wedervaren. Een Luiksche senator, Digneffe, stelde de vraag, hoe de Belgi sche betrekkingen met Neder land er voor stonden en of Frankrijk en Engeland niet van houding zouden veranderen. De socialistische annexionist Louis Piérard was nu al meteen van oordeel, dat tusschen beide landen betere verstandhouding noodig was, in België's belang en in het belang van den wereld vrede, wat algemeene instem ming uitlokte. Piéraid voegde daaraan toe, dat de neutralen zich offers zouden moeten ge troosten. België heeft er wel gebracht, en daarom was het noodig te weten, of de politieke belangen in het verdrag naar behooren zullen worden geregeld. Van den anderen kant betreurde hij den tegenslag met Limburg. Volgens ingewonnen inlichtin gen heeft Hijmans het verdrag verdedigd, maar ontwijkend ge antwoord telkens wanneer poli tieke quaestiën te berde kwamen. Hij zei namelijk, dat het politieke gedeelte van het tractaat nog niet voorgoed was geregeld. Van meer dan een zijde werd in de commissie de meening uitgesproken, dat België al min der en minder te verwachten heeft van zijn bondgenooten. Naarmate de herinneringen aan de romantische oorlogsperiode, zooals een lid zei, verbleeken, zullen Engeland en Frankrijk zich minder en minder voor de Belgische belangen inspannen. Hijmans sprak daarop zijn overtuiging uit, dat Belgie's vriendschap voor Holland reëel en trouw moet wezen op het oogenblik dat zijn nieuwe sta tuut België onafhankelijk en vrij maakt. Troclet drong aan met de vraag, of het politieke verdrag de verdediging van Hollandsch Limburg door Holland voorziet, en Carton vroeg of in geval van oorlog de Schelde vrij zal zijn. Hijmans antwoordde, dat zulke eischen niet in een eco nomisch verdrag kunnen wor den opgenomen. De conclusie bracht ten slotte Helleputte, die zeiIk merk op, dat de onder handelingen reeds zeer ver zijn gevorderd en dat niets meer kan veranderd. Over acht dagen zal de com missie haar arbeid voortzetten. De Parijsche correspondent van de Times" verneemt, dat Vrijdag te Parijs omtrent de kwestie van de oorlogsmisdadi gers een nieuw en belangrijk besluit werd genomen door de vertegenwoordigers der gealli eerden, waarbij lord Birken head als gedelegeerde voor En geland optrad. Het eenstemmig genomen besluit komt op het volgende neer De geallieerden zullen Duitsch- land eens op de proef stellen, om te zien of het den geest van kat onderteekende vredesverdrag denkt na te leven. Het bewijs hiervoor zal worden geleverd door de aangeboden vervolging der Duitsche oorlogsmisdadigers in Duitschland zelf. Om dit te vergemakkelijken, zullen de ge allieerden voorloopig volstaan met aanwijzing van een aantal beschuldigden, wier schuld niet te ontkennen valt en wier oor- logs-misdaden typeerend zijn voor de rest. Het aantal der ter verzorging aan te wijzen misdadigers is nog niet vastgesteld, doch éen der voornaamste bepalingen luidt, dat Engeland, Frankrijk en Bel gie elk vijf der meest verant woordelijke plegers van gruwel daden zullen aanwijzen. Het noodige bewijsmateriaal zal worden overgelegd aan het Duitsche gerechtshof) voor het welk te voren een groot aantal getuigen uit genoemde landen zal verschijnen. Aan Duitschland zullen waarborgen worden ge vraagd voor de veiligheid dezer getuigen, aan wien de noodige rechtsgeleerde bijstand zal moe ten worden verleend. Deze concessie is het uiterste, waartoe de geallieerden kunnen gaan om aan Duitsche gevoelig heden tegemoet te komen. Mocht Duitschland niet aan deze proef voldoen, dan zal Engeland zijn geheelen steun geven aan iederen maatregel, dien Frankrijk of eenig ander land der geallieerden mocht voorstellen, om Duitschland tot naleving der bepalingen van 't vredesverdrag te dwingen, hetzij door een verlenging van de bezetting van Duitsch grond gebied, of zoo noodig door een hervatting der blokkade. Zaterdagmiddag te half twee arriveerde aan het Station te Vlissingen de trein met de Ween- sche Kinderen, bestemd voor Terneuzen, Groede, Breskens en Nieuwvliet. Op het perron wer den de kleinen door het Comité van Terneuzen, Groede en Bres kens ontvangen. Hier werden zij, bestemd voor Terneuzen, over gebracht naar de boot voor Ter neuzen en zij, bestemd voor het IVe District, naar de boot voor Breskens. Tot hiertoe ging alles goed. In het ruime sop gekomen ging het minder goed. Er stond een hevige bries, zoodat de kleinen, ziek van het lange rei zen in den trein, al spoedig zeeziek werden, wel niet allen, doch velen kregen het te pak ken. Het was dan ook een heele verlichting toen de boot de haven te Breskens binnen- stoomde. Zeer veel nieuwsgie- werkelijk wel verwaarloosd en eerst na haar bezoek te Liver pool was zij de wereld ingegaan, dat noodlottige bezoek dat ha ren zorgeloozen vader in een sterke vijand veranderde. Doch zij vergaf hem dit gaarne; zij was bereid hem alles te ver geven, nu zij voor zijn lessenaar zat, bij zijne papieren, die Sir John haar toegestaan had ta doorzoeken. Treurige gedach ten omtrent haar vader over stelpten haarhaar arme vader die van de wereld zoo ruimschoots had genoten, zijn gezellige eetzaal, zijn middag slaapje sliep nu voor den eersten dag de eeuwige slaap onder den killen grond. Zij wenschte wel hare gedachten omtrent hem te wijzigen, doch zij kon niet, hij was een man geweest, die zoo in de wereld geleefd had, dat men hem na zijn dood onwillekeurig nog daar aan verbond. (Wordt vervolgd. den hebben ontvangen, was hij niet meer. Uit Westminster-Hall kon men slechts zijn lijk naar zijne woning overbrengen. Groot was het medelijden dat men met zijne familie gevoelde en hoewel hij zich sedert haar huwelijk zeer jegens haar had misdragen door de kinderlijke gehechtheid van het meisje aan haren zelfzuchtigen vader, welke vroeger had bestaan, geheel uit te dooven, zoodat hij nog slechts volgens de natuurwetten en voor 't oog der menschen haar vader was, betreurde zijn dochter hem innig. Hare droefheid werd nog sterker als ze terugdacht aan de jaren harer jeugd, toen haar vader op den leeftijd was waarop bijna alle mannen trotsch zijn op hun vaderschap, vooral over zulk een lief meisje. Zij herinnerde zich nog hoe hij haar na het diner op de knie zette en voor zich liet dansen of haar medenam naar het Park om te wandelen, bij welke gelegen heden zij er niet weinig trotsch op was dat ieder haar aanzag en vroeg: Van wien is dat lieve meisje Dat waren gelukkige dagen, toen haar levensbootje over de golven heen vloog om naderhand schipbreuk te lijden. Niet vóór de storm zich verheft, kunnen wij het weerstandsver mogen van het gebouw opgeven. Deze dagen werden gevolgd door andere, waarin haar vader, voor zoover zij zich kon herin neren, zeer weinig aan haar gelegen liet leggen. Zij was niet schoon meer, want dit was alleen het gevolg geweest van hare rooskleurige jeugd en kinderlijke aanvalligheiddeze was ver dwenen en nog niet vervangen door de bezielende, sprekende, schoone trekken in haar gelaat, die het helderziend oog en tee- der hart van John Stenhouse zoo bekoord hadden. In hare jeugd was zij dus

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 1