Gemengd Nieuws Gemeente BRESKENS. ten goede zal komen, zal zij ook van groot nut zijn voor de naburige gemeenten, daar zij in een sinds lang gevoelde behoefte zal voorzien. Graaf Bentinck te Amerongen heeft een terrein aan den rijks straatweg beschikbaar gesteld. VEEUITVOER. Met zekerheid kan het Haag- sche Correspondentiebureau nu melden, dat zeer binnenkort de uitvoer van vee zal worden vrijgegeven, behoudens de ver plichting het vee uit veeartsenij- kundig oogpunt te laten onder zoeken. GEEN EIEREN-UITVOER Uit de beste bron verneemt het Haagsche Correspondentie bureau dat van opheffing van het uitvoerverbod van eieren geen sprake is. Breskens» Woensdagnamid dag j.l. waren in de Bewaar school alhier bijeengeroepen allen (i 30), die zich bereid verklaard hadden een Weensch kind voor den tijd van 10 weken kosteloos in huis te nemen. De burge meester opende de vergadering en gaf het woord aan Ds Raams, die eenige mededeelingen deed betreffende de a.s. komst der hongerende gasten. In de eerste plaats is het onmogelijk om aan alle verzoeken te voldoen, bijv. om beslist protestantsche kinde ren te mogen ontvangen, daar in Oostenrijk niet veel protestan ten zijn. Trouwens, het gaat er om, een hongerend kind te ver zorgen allen gaven dan ook te kennen, dat het er niet op aan komt van welken godsdienst die kinderen zijn. De kinderen wor den eerst in Weenen aan een onderzoek onderworpen, terwijl ook het plaatselijk comité alhier er voor zorg zal dragen, dat de kinderen nogmaals worden onder zocht. Ongeveer half Maart zul len de kinderen hier arriveeren, terwijl bij elk aantal van 30 een helpster uit Oostenrijk medekomt, om de kinderen overdag zooveel mogelijk bezig te houden. Deze helpster wordt gesalarieerd door het plaatselijk comité. Dr. Wal- lien verklaarde zich bereid om, ingeval van ziekte, de kinderen kosteloos te behandelen, welk prachtig aanbod natuurlijk zéér werd toegejuicht. Hij verbood echter, dat er kinderen zouden worden opgenomen in gezinnen waar een besmettelijke ziekte heerscht, daar wegens de ondervoeding het weerstands vermogen der kinderen niet groot is. Op een enkele na, bleven allen, die zich eerst bereid hadden verklaard een Weensch kind in huis te nemen, bij hun aanbod en zij zullen zich alsnog gaarne een kind zien toegewezen. Mochten er nog meerderen zijn, die willen helpen den grooten nood van medemenschen te leni gen, dat ze zich dan ten spoe digste opgeven. De toestand in Oostenrijk is nog steeds diep- treurig. Tot kerkvoogd bij de Ned. Herv. Gem. alhier is benoemd de heer J. W. van de Plassche. Cadzand. Vrijdagavond .hield de Vereeniging Varkens-assuran tie „Helpt Elkander" hare al- gemeene jaarlijksche vergade ring, bij den heer Jac. de Meij, alhier. De Voorzitter, J. A. Blankert, sprak bij de opening der ver gadering zijn welgemeenden dank uit voor de trouwe opkomst der leden, waarna door den Secretaris-Penningmeester de no tulen werden voorgelezen. Er bleek in kas te zijn een bedrag van ƒ3707.14. Eén uit- keering had plaats gehad a 1.50 per K.G. 8 nieuwe leden zijn toegetreden zoodat het aantal leden thans 101 bedraagt. De aftredende bestuursleden J. A. Blankert, als Voorz., M. Rosier, als Penningm., A. van Dale, P. van den Aker en J. Welzoet, als leden, werden allen herkozen. Naar aanleiding van het afslag van het spek wordt in plaats van 71/z cent, thans 5 cent per week geheven. Waterlandkerkje. Zater dag had alhier in het Café „De Koning" hij den heer C. A. Versprille, de jaarlijksche ver gadering van het Muziekgezel schap plaats. Herkozen werd tot bestuurslid de heer C. van Dixhoorn. Ge kozen in plaats van wijlen den heer J. F. Fremouw, de heer J. Vermeulen-van de Vijver. Benoemd tot Directeur, de heer A. Hubregtse; op den heer J. Wijngers Jr waren 2 st. uit gebracht. De bode en trommeldrager C. Moes werd een jaarwedde toe gekend van resp. 12.50 en 5. geus genoemd hoofdbestuur, de staking zich absoluut dienen te beperken tot het geschil over de arbeidsvoorwaarden en zich niet verder mogen uitstrekken dan tot de groepen van arbeiders, voor wie het geschil bestaat. POSTERIJEN. Breskens. Aan het post kantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Jan. in de rijks postspaarbank ingelegd t 9742.85; en terugbetaald f 6190.~0. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9485. School- en kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen (toezegging van beroep) naar Kleverskerke door ds P. J. Wauters te Hoofdplaat. CORRESPONDENTIE. C. Verpoorten, Amerika. Ons blad wordt U geregeld gezonden. Informeert voor het overige bij Joh. de Heer, Rot terdam. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Woensdag 4 Feb. Donderdag 5 Vrijdag 6 Volle Maan Woensdag 4 Fe bruari voorm. 9.02. 12.45 1.29 2.09 1.09 1.53 2.33 DE DREIGENDE STAKING IN DE HAVENS. Van den Centralen Bönd heb ben te Amsterdam 1510 leden hun stem uitgebracht. Vóór sta king stemden 1081 man tegen 406. Een 3 a 400 leden zijn thuisgebleven. Gisteren hebben te Rotterdam de hoofdbesturen der haven- arbeiders-organisaties geconfe reerd ter bespreking van de maatregelen, die ter voorberei ding van de staking moeten worden genomen. De datum waarop de algemeene staking zal worden geproclameerd, is nog niet bepaald. Het hoofdbestuur van den Centralen Bond van Transport arbeiders vergaderde om zijn positie te bepalen ten opzichte van het conflict in de haven- en zeevaartbedrijven te Amsterdam en te Rotterdam. Het was van oordeel dat, nu door de weige ring der werkgevers, door rede lijk overleg tot inwilliging der verlangens te komen, geen an dere mogelijkheid schijnt te bestaan, per saldo slechts het middel der staking kan worden toegepast, te meer wijl van den Centralen Bond 61 pet. der stemmende leden en van het totaal uitgebrachte aantal stem men 78 pet. zich voor staking verklaarden. Evenwel zal, vol- EEN WASFABRIEK IN BRAND. Vrijdagmiddag omstreeks 4 uur ontstond een snel uitslaande brand in het groote voorraad- pakhuis, tevens limonadefabriek der N. V. Handels- en Industri- eele Mij. Meuwese van Gewe te 's Ilertogenbosc'i. De brand ontstond op de le étage, doordat bij het smelten van was de vlam in de vloeibare massa sloeg. Het personeel tracht te onmiddellijk 't vuur te blus- schen, door middel van 'n zak, doch daardoor verspreidde de brandende massa zich juist, zoo dat de geheele étage weldra een vuurzee was. Er ontwikkel de zich direct zulk een dikke rook, dat verdere pogingen tot blussching onmogelijk waren. Het in het gebouw aanwezige personeel, Waaronder 7 meisjes, kon juist met achterlating van jassen en schoeisel het brandende gebouw verlaten. Onmiddellijk werd de politiepost gealarmeerd, die direct met bluschmateriaal uitrukte, terwijl kort daarna ook de brandweer met alle spuiten ter plaatse was. liet vuur vond gretig voedsel in de groote voorraden, die in het pakhuis waren opgeslagen, waaronder duizend K.g. was, zoodat er voor de brandweer niet aan te denken viel, om het ge bouw te behouden. Het vuur verspreidde zich met razende snelheid, zoodat het vijf verdie pingen hooge gebouw spoedig geheel en al in lichtelaaie stond. Geweldige vuurtongen, die over de geheele straat rijkten, belem merden het busschingswerk zeer, terwijl ook de plaats, waar het pakhuis staat veel moeilijkheden in den weg legde. De huizen in de onmiddellijke omgeving van het brandende pakhuis, wer den ontruimd en bespoten om overslaan van de vlammen te voorkomen. Dank zij het kranig werk der brandweer, beperkten de brand zich tot het pakhuis, dat echter met den geheelen inventaris verloren ging. De pas gebouw de winkels, die in de Vughter- straat voor 't brandend pakhuis ''ggerl) alsmede alle omliggende huizen, zijn gespaard gebleven. Een geweldige vonkenregen viel op een verre omgeving neer. Honderden balen maizena, rijstmeel, havermout, enz., als mede de verpakking, waarin deze artikelen in de filialen der lirma onder eigen naam worden verkocht, zijn verloren gegaan. Daardoor zal de firma vermoe delijk ook niet op de Jaarbeurs kunnen uitkomen. De firma is verzekerd bij de Brandverzekering Maatschappij „Holland" te Dordrecht. I wandeling maakte, in de Frede- rikstraat in Den Haag uitgegle den, waarbij hij met het hoofd op een hardsteenen raamkozijn van een winkel terecht kwam. Hevig bloedende uit een hoofd wonde werd hij door voorbij gangers opgenomen en in een winkel binnengedragen, waar een geneesheer een hulpverband aanbracht. Daarna is Dr Kuijper per auto naar de diaconessen- inrichting Bronovo vervoerd, waar hij verder werd verbonden. Vervolgens is hij naar zijn wo ning gebracht. Hij heeft een vrij onrustigen nacht doorgebracht, maar Maandagmorgen was zijn toestand redelijk wel. EEN GOEDERENLOODS AFGEBRAND. Vrijdag brak op het stations emplacement der staatspoor te Utrecht, een hevige brand uit in een takkenbossenloods. In korten tijd stond het heele ge bouw in volle vlam en brandde tot den grond toe af. De vlam men sloegen over naar een groote loods, waarin allerlei sineermaterialen waren gebor gen, waardooi een reusachtige vlammenzee ontstond. Ook dit gebouw brandde geheel uit. De oorzaak is onbekend. Verzeke ring dekt de schade. NIEUWE GRIEP-EPIDEMIE. Te New York komen dage lijks bijna zesduizend nieuwe ge vallen van influenza voor, w.o. negenhonderd gevallen van long ontsteking. Zaterdag stierven er 150 patiënten. Ook te Kopenhagen breidt de ziekte angstwekkend uit. Terwijl in de derde week ongeveer 160 gevallen voorkwa men, werden in de afgeloopen week totaal 1208 nieuwe aan meldingen van griep ontvangen. Met het oog op de onvoldoende ruimte in de ziekenhuizen ziet men de toekomst zeer donker in, aangezien ook door gebrek aan voldoende geschoold ver- plegingspersoneel geen afdoende tegenmaatregelen genomen kun nen worden. Dr KUIJPER GEVALLEN. Oud-Minister Dr A. Kuijper is Zondagmiddag, toen hij een IETS NIEUWS. Twee Duitschers kwamen ver leden week in gezelschap van een Nederlanderte Barger-Com- pascuum over de grensze wa ren door de stad Lünen afge vaardigd om in Nederland levensmiddelen te koopen en waren in het bezit van mill. Mark. Aan de Nederlandsche grens werden ze door 2 militai ren aangehouden, die hun geld afnamen en hun verzochten mee naar de wacht te gaan. Toen de Duitschers een eindje waren meegegaan gingen de soldaten er van door en begrepen de Duitschers dat ze waren opge licht. De politie deed onderzoek en het is hun mogen gelukken de daders van deze listige oplich ting aan te houden. Uit het onder zoek is gebleken dat de Nederlan der die in gezelschap van de Duit schers was een broer te Barger- Compascuum had en deze in kennis had gesteld met de komst van de Duitschers en het groote bedrag dat in hun bezit was. Deze heeft zich in verbinding gesteld met de gebroeders K. te Ruinen die hij 50,000 Mark heeft beloofd zoo deze de Duitschers het geld afhandig maakten, wat huil ook is gelukt. Thans zijn te Assen gevankelijk binnenge bracht Wilken te Barger-Com- pascuum en een van de gebroe ders K. te Ruinen die reeds bij de justitie een volledige be kentenis hebben afgelegd. De helft van het geld is nog aan wezig. BOEFJE. Een knaapje uit Eindhoven, ontrolde een juffrouw in een winkel aldaar, eene geldbeurs met 47. Het jeugdige boefje werd kort daarna op straat aangehouden, waarbij hij nog trachtte het geld weg te gooien. OOK AL ONVEILIG. Van den koopman J. B., ver blijf houdende in het logement van het leger des Heils aan den Oppert te Rotterdam, is 50, verduisterd. Een andere, in het zelfde logement vertoevende koopman wordt er van verdacht. KNOEIERIJEN MET REGEERINGSMEEL. De distributiedienst van de cehtrale recherche te Rotterdam is groote knoeierijen met regee- ringsmeel op het spoor geko men. Gebleken is, dat verschil lende bakkers het regeerings- meel, dat zij tegen t 15 per 100 K.G. geleverd kregen, on middellijk weer verkochten aan een opkooper aan de Korte Kade aldaar. Deze opkooper verkocht het meel tegen een prijs van 20 tot 22 o.a. naar Brabant voor veevoeder, soms aan een groothandelaar, die het liet J builen en de zoo ontstane bloem als Zeeuwsche bloem verkocht, maar ook aan den regeerings- molenaar, die het geleverd had en dus ook in de knoeierijen betrokken was. De regeeringsmolenaar kreeg op elke door hem geleverde 100 K.G. een bijslag van 15,— partijen meel zijn soms voor de derde maal in de handen van denzelfden bakker gekomen. Dui zenden balen zijn op deze wij ze verhandeld. De politie meent, dat zeker met 20,000 balen is geknoeid, zoodat de regeering voor ongeveer drie ton bedrogen zou zijn. Door wittebrood teverkoopen op bonnetjes voor bruinbrood, kwamen de bakkers in het bezit van voorraden regeeringsmeel, die zij niet gebruikten. Opkoopers en regeeringsmole naar speelden onder éen hoedje. De opkooper kocht van verschil lende bakkers partijtjes in zak ken, gemerkt met den naam van den bakker hij haalde bij den regeeringsmolenaar zakken met diens naam gemerkt, stortte het meel daarin over en gaf een ceel af, waarmede de molenaar bij de controle den distributie- dienst om den tuin leidde. De opkooper is overgebracht naar het Huis van Bewaring. Een partij van 38 balen, die naar Helmond vervoerd zou worden, kon nog door de politie worden achterhaald. Hbld. DUITSCHE OORLOGSMISDADIGERS. Volgens „L)e Echo de Paris" zullen o.a. nog de volgende namen op de lijst voorkomen, wegens de daarachter vermelde misdrijven Von Büiow (branden in de Ardennen, fusileeren van burgers). Von Berlanske (moord van Miss Cavell en kapitein Fryalt). Von Capelle (moorden bij den duikbootoorlog.) Von Sanders (moorden op Ar meniërs en Syriërs). Generaal Stenger (deze had order gegeven om geen krijgs gevangenen te maken). Generaal von Ostrowski (plun dering van nonnenkloosters en moord op 103 burgers). Generaal von Tesny (terecht stelling van 112 burgers van Arlon). Gebrs. Niemeyer (die als com mandanten van het kamp te Hochminden de Engelsche krijgs gevangenen te hebben mishan deld). Von Görlitz (wreedheden in het kamp van Maagdenburg). Luitenant Rudiger (wreed heden in het kamp van Ruhle- ben). Generaal von Kassei (wreed heden in het kamp van Döberitz). Majoor von Bülow (vernieling van Aerschot, lusilleeren van 150 burgers). Generaal von Mannsteufel (ver branden van Leuven). Luitenant Wernher, comman dant Valentiner, commandant Forstner (tot zinken brengen van hospitaalschepen). BRANDSTOFFEN. Donderdag a.s. verdeeling van 40 K.G. stukkolen of 37V2 K.G, anthraciet op bon 9A van de minimumrantsoenkaart (grijze kl.) aan het pakhuis van Valk. Bon 5A der kaart voor kamer bewoners eveneens geldig. Prijzen: stukkolen ƒ1,65 per 40 K.G., anthraciet l,87'/jPer 37% K.G. Wanneer geen stukkolen meer aanwezig zijn moet genoegen worden genomen met anthraciet of omgekeerd. Verzoeke gepast geld mede te brengen.

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 2