ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN EMILY. Binnenland. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 29e Jaargang Woensdag 4 Februari 1920 Nummer 2493 Nederland en België. rs 6' 301 Abonnementsprijs per drie maanden f 1. Advertentieprijs van 1 5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent. Bij abonnement lager tarief Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNof02°n BRESKENS p,°7s$4r0 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur van de d.d. r I De correspondent J, R. Crt. te Brussel seint 10 Januari Het comité de politique nati- T anale maakt vandaag wat het i loemt den tekst van het Hol i- landsch-Belgische verdrag, dat j.- lestemd is om het verdrag van [839 te vervangen, openbaar. Het komt in het kort hierop ,A leer: Ten le. De onzijdigheid van Belgiö is voorgoed algeschaft. Ten tweede. De loop van de pp, /laamsch-Belgische wateren op Nederlandsch-Vlaamsch gebied "ïS. ;al dusdanig geregeld worden, dat oveistroomingen worden voorkomen. Ten 3e. Handelsvrijheid wordt reivaarborgd op de wegen, die ioor het grondgebied van beide anden loopen, of de grens daar- usachen uitmaken; de wateren, lie de Schelde met het stroom nat rebied van den Rijn verbinden Ha "begrepen. Ten 4e. Volstrekte vrijheid an scheepvaart op de Wester- chelde voor handelsvaartuigen. 1) 'erplichting om den stroom in oor de scheepvaart zoo gunstig ïogelijken toestand te houden. jen gemengde commissie daar- oor. Vrij gebruik van draad loze telegrafie. Gelijke behande- ing van de visschers van beide anden. Het bevaarbaar houden tan de kanalen door Walcheren tn Zuid-Beveland evenals van letkanaal Gent-Terneuzen. Vrije oodsenkeuze op dit kanaal. Geen ;anaalgelden. Ten 5e. Nederland stemt toe 8 n den bouw van een kanaal van de haven van Antwerpen laar het Hollandsch Diep in de wurt van de Moerdijk en in den bouw over Nederlandsch grond- n' [tbied van een waterweg Rijn laas-Schelde, uitgaande van den Rijn bij Ruhrot en uitmondende te Antwerpen, mits tegelijkertijd een behoorlijke aansluiting op de Maas tot stand gebracht wordt. De Maas zal gekruist t I 6,4 7, In de eerste drie maanden tan hun huwelijk stond ieder terbaasd over het vroolijk uiter- ijk van mevrouw Bowerbank, lie er veel beter uitzag dan L'. emand ooit Emily Kendal had reL-enH Want ieder had haar 8) „'ekend. Want ieder had haar eeds in stilte aangemerkt als le ongelukkige erfgename van Ie kwaal harer moeder kwij- ing, verval, teering of welken laam men aan de uitwendige 6.1) eekenen van inwendig verdriet, ó)3( lat de kracht der jeugd ver- 6,3! "nd, en het leven tot een last 6,5( laakt, moge geven. 6,11 Het huwelijksleven bracht bij 6,21 ahn Bowerbank geen merkbare 6.2) 'erand tring te weeg daarvoor 6,3? 'as hij te oud. Doch hij legde 6,4) 'nige zijner oude-vrijersmanie- tn af; bewoog zich met teedere svredenheid en trots ook buiten worden in de buurt van Venlo. Nederland heeft er geen be zwaar tegen, dat de genoemde waterwegen worden aangelegd met zoo weinig mogelijk sluizen. Elk land zal dat gedeelte be- heeren, dat over zijn gebiedt loopt. Ten 6e. Op de kanalen van Walcheren en Zuid-Beveland, op de watsren tusschen de Schelde en den Rijn zal de scheepvaart van alle tollen of belastingen van welken aard ook worden vrij gesteld. Wat de douaneformali teiten te Hansweert, op het ka naal AntwerpenMoerdijk bij de kruising van de Belgisch- Ncderlandsche grens en op den waterweg Rijn-Maas-Schelde bij de kruising van de Duitsch- Nederlandsche en Belgisch-Ne- derlandsche grens betreft zal het vervoer, komende van of gaande naar Belgische zeehavens, niet aan ongunstiger voorwaar den worden gebonden dan gel den voor het vervoer naar of van Nederlandsche havens bij het overschrijden van de Duitsch- Nederlandsche grens. Beide landen komen overeen het kanaal Luik Maastricht te verbeteren, zoodat het geschikt zal zijn voor schepen van 600 ton. Elk land zal de daartoe noodige werken op zijn gebied uitvoeren en de kosten daarvan dragen. België stemt er in toe, dat hef kanaal Maastricht-'s Her togenbosch geschikt wordt ge maakt voor schepen van 600 ton. Het maakt er geen bezwaar tegen, dat van een punt, gele gen tusschen Neeroeteren en Bocholt een kanaal gegraven wordt van dezelfde afmetingen naar de Maas, uitkomende bij Maesbracht. Voor het geval dat Nederland aan België toestem ming zou vragen om het kanaal Maastricht's-fiertogenbosch tot aan den genoemden zijtak en dezen zijtak geschikt te maken voor schepen van meer dan 600 ton, zal België deze toestemming verleenen. Voorzoover de Zuid- Willemsvaart in zijn gedeelte zijne woning, besteedde bijzon dere zorg aan zijn lief jong vrouwtje, die hij op fijne diners en bij de Liverpoolsche dames introduceerde, waar zij verscheen als een pas ontloken lelie. Het echt Engelsche verlangen naar een eigen gezin was in het brein van John Bowerbank opgekomen. Dientengevolge had hij zijne oogen' laten rondgaan of hij er gens onder zijne bekenden ook een dame opmerkte, die om hare bezadigdheid volgens zijn oordeel geschikt was om de echtgenoot van een man te wor den, die ouder dan zij was. En toen hij, zonder haar gevoelen te raadplegen, de zaak op zijn eigenaardige manier reeds geheel met haar vader beklonken had, was hij met Emily Kendal wel dra gehuwd. Doch toen er na een jaar, waarin hem de adellijke titel weer was aangeboden en door hem aangenomen geen erfgenaam voor deze eer verscheen, was Sir John ongetwijfeld zeer teleur- van Maastricht tot Lozen ver groot moet worden voor den waterafloop ten gunste van Ne derland, zal deze vergrooting uitgevoerd worden op kosten van Nederland. Het verdere gedeelte van den inhoud heeft enkel sen administratief karakter. Aan het ministerie van buiten- landsche zaken betreurt men de openbaarmaking van dit ont werp, hetwelk, zoo zegt men, een onjuiste voorstelling geeft van de resultaten, die op het oogenblik behaald zijn in de te Parijs gevoerde onderhandelin gen, in het bijzonder wat betreft het kanaal van Luik naar Maas tricht. Men zal begrijpen, dat het geen pas zou geven, dat de regeering op het oogenblik in uitleggingen zou treden over deze onderhandelingen. Open baarmakingen als die van het comité der politique national kunnen enkel moeilijkheden en verwikkelingen brengen. Premiebetaling inge volge de Invaliditeitswet voor dienstboden. De huisvrouw, die het loon van haar dienstbode per kwar taal betaalt, en nog geen premiën voor de invaliditeits wetverzekering -van de dienst bode heeft betaald, zal zich op 31 Januari 1920 bij de loonuitbetaling voor de vraag zien gesteld hoeveel premiën over den na 3 December 1919 verstreken tijd door haar moeten worden betaald en op welke wijze zij aan haar verplichting tot premiebetaling moet voldoen. In verband daarmede kan wellicht het volgende van nut zijn. Door de vorenbedoelde huis vrouw moeten premiën worden betaald over negen weken, De eerste week eindigt 6 December 1919, de tweede 13 December en zoo vervolgens, zoodat de laatste week, waarover betaald moet worden, is de week Zon- gesteld. Hij liet daarvan natuur lijk niets blijken, daarvoor was hij te goed, doch de verstand houding werd koeler en hoewel niet ongelukkig met elkaar, gin gen de beide echtelieden toch van dag tot dag meer hun eigen weg. Zij ontmoetten elkander steeds minder, wat voor men- schen uit de groote wereld zeer gemakkelijk is, door de vele plichten die zij hebben, ofmee- nen te hebben tegenover hunne bekenden. En hoewel Emily nog altijd glimlachte, en niemand ooit eenig hard woord tot haar richtte de goede ziel had haar geheele leven lang nog nooit iemand een hard woord gegeven werden haar wan gen toch dagelijks bleeker, hare oogen ronder en kregen een onbestemde uitdrukking, alsof zij in een verwijderde hemel blik ten waar al hetgeen zij op aarde niet kon vinden zou worden her steld, iets dat met geen schatten te herstellen zou zijn geweest. Het huwelijk moet een hemel dag 25 tot Zaterdag 31 Januari. De betaling van deze 9 premiën moet geschieden door op de rentekaart negen zegels te plak ken. De zegels moeten op de binnenzijde der kaart worden geplakt in volgorde van da op die binnenzijde aangegeven num mering. Geplakt moeten worden 9 ze gels van 50 cent indien de dienst bode 21 jaar is of ouder. Is de dienstbode 18 jaar maar jonger dan 21 jaar, dan zijn de te plakken 9 zegels van 40 cent, terwijl voor eene dienstbode beneden 18 jaar ook zegels van 40 cent moeten worden geplakt. Nadat de zegels zijn ingeplakt, moet op elk zegel met inkt de dagteekening „31 Januari 1920" worden gesteld. De zegels voor de verschillen de waarden zijn verkrijgbaar aan de Postkantoren en aan de kantoren van de Raden van Ar beid. In de toekomst zullen bij de uitbetaling van loon per drie maanden 12 a 13 zegels moeten geplakt worden, immers even zoovele premies als het kwartaal weken bevat. Thans op 31 Januari, kan men met 9 zegels volstaan, omdat de Invaliditeitswet eerst op 31 De cember in werking is getreden. DE AARDAPPELEN VOORZIENING. De Directeur van het Rijks kantoor voor Aardappelen en Aardappelverwerking heeft aan de gemeentebesturen eene circu laire gericht waarin hij mede deelt, dat het kwantum kleiaard appelen niet voldoende is om de bevolking tot het einde van het seizoen te voorzien en waarin verder het volgende wordt ge zegd Bij eene goedkoope beschik baarstelling zouden uitsluitend kleiaardappelen worden gegeten en de voorraad waarschijnlijk of een hel zijn. Niet in 't be gin misschien, want de tijd ver zacht allesmaar nadat deze hare krachten heeft verbruikt en gefaald heeft, komt de naakte waarheid bloot, het gevoel dat de laatste kans verloren is, de laatste hoop ons is ontnomen. John Bowerbank gevoelde dit waarschijnlijk nietzijn gevoel was nooit erg fijn geweest. Bo vendien had hij dagelijks zijne zaken aan de beurs en werden de avonden meest in beslag ge nomen door de tallooze diners bij zijne Liverpoolsche bekenden. Doch zijne vrouw, die ten laatste dagelijks thuis was, en niets te doen had om den tijd te korten, zonder kinderen en te lusteloos om zich het lot der kinderen van anderen aan te trekken die hare moederlijke zorg noodig hadden zooals mevrouw Knowle dit bijvoor beeld deed geleek op een bevroren wezen te midden eer.er gouden zee, zooals in Dante's Hel zoo schoon wordt geteekend. tegen begin Mei zijn uitgeput. In de maanden Mei en Juni zou men dan alleen op zandaard- appelen zijn aangewezen, die in deze maanden voor de consump tie minder geschikt zijn ge worden. Daarom is het de wensch van den Minister, dat nu reeds, nu de zandaardappelen nog van prima kwaliteit en uitmuntend geschikt voor de consumptie zijn, de bevolking in de gelegenheid worde gesteld om tegen billijken prijs deze aardappelen te be komen. Mitsdien zullen prima zand aardappelen voor gemeente besturen, coöperaties, grossiers, etc. bij aankoop van minstens 10.000 K.G. voor den prijs van ƒ500 per 10.000 K.G. vracht vrij plaats van bestemming, voor de binnenlandsche consumptie verkrijgbaar worden gesteld, on der voorwaarde, dat deze aard appelen in den kleinhandel voor hoogstens 7'/j cent per K.G. worden verkocht. Bestellingen moeten worden ingediend bij het Rijkskantoor voor aardappelen, Jan Pieterz. Coenstraat 1, Den Haag. Kleiaardappelen kunnen vanaf heden slechts voor kostprijs wor den geleverd, zijnde 7-50 per 100 K.G., vermeerderd met de ten dage der afneming bij den verbouwer geldende bewaar- loonen en de eventueele kosten van vervoer, enz. EEN GESCHENK VAN DEN EX-KEIZER. De ex-keizer zal als herinne ring aan zijn verblijf te Ame- rongen aldaar doen bouwen een klein ziekenhuis, ruimte biedend voor een achttal patiënten. De bedoeling is, het gebouw in ex ploitatie over te dragen aan de commanderij Nederland van de Johaniterorde, die alsdan de exploitatie van het ziekenhuis op zich zal nemen. Ofschoon de bestemming der inrichting is, dat zij in de eerste plaats inwoners van Amerongen Niemand merkte dit evenwel op, niemand wist het. Haar vader, geheel in beslag genomen door Londonsche dinérs en soupers, bezocht haar nooit en schreef haar zelden. En als hij dit deed vloeide de brief over van zelfvoldoening, dat hij zoo goed voor haar had gezorgd; dat zij nu volkomen gelukkig wasdat hij haar toekomstig geluk had verzekerd. En de ge heele wereld, de wereld waarin hij zich bewoog namelijk, leefde kalm voort, zelfs zij, die het voor en tegen van het huwelijk herhaaldelijk hadden gewikt en gewogen, lieten na het huwelijk de beide veelbesproken personen aan hun lot over, om hun eigen kruis te dragen of hun eigen geluk te genieten. Want het is toch hun eigen zaak en dit was het van het begin hunner vtr- keering af, als hunne belangstel lende vrienden daaraan slechts gedacht hadden. Wordt vervolgd.

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 1