Tafelbeschu.it, Plaatselijk luws. J. A van dei Hoofl-Luteijn^ De Breskensche Visscherij-school. Rechtzaken. Qemengd Nieuws GemeenteGROEDE, Gemeente BRESKENS, Advertentiën. IHT" Neemt eensproef „Breskensche VisscherijschooF Donderdagavond/uur gevolg te geven aan het ver langen der Mogendheden en aan den gewezen Keizer de bescher ming van die wetten en die tra ditie te onttrekken. Het recht en de nationale eer, welke te eer biedigen een heilige plicht is, verzetten zich daartegen. Het Nederlandsche volk, ge leid door gevoelens, waaraan in de geschiedenis de wereld recht heeft doen wedervaren, zou het vertrouwen niet kunnen bescha men van hem, die zich op zijne vrije instellingen hebben verlaten. Harer Majesteits Regeering vertrouwt, dat de Mogendheden de gegrondheid zullen erkennen van deze overwegingen, welke zich boven eenige beoordeeling van menschen verhellen en welke haar zoo afdoende voorkomen, dat zij rederlijkerwijze geen vrijheid kunnen geven Neder land in een verkeerd daglicht te stellen. (get.) VAN KARNEBEEK. Het Nederlandsche Roode Kruis te Berlijn, Men meldt aan de N. R. Crt. uit Berlijn De leden van het Nederland sche Roode Kruis, die den Ne- derlandschen hulptrein naar Duitschland hebben vergezeld, mevrouw van Suchtelen, mej. Thorbecke en mr. Dresselhuys, hebben deze week het een en ander verteld over het doel van hun reis. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft te Wilhelms hagen bij Berlijn een groot ge bouw aangekocht, dat Holland Heim werd gedoopt en waar 150 Duitsche kinderen uit den arbeidsstand zullen worden on dergebracht, zoodra het ge bouw geheel in orde is, wat weldra het geval zal zijn. De leiding is aan Nederland sche verpleegsters toevertrouwd. De eerste kleine patiënten, 35 jongens en 35 meisjeszullen nog in den loop van deze week hi.n intrek in Holland-Heim nemen om aldaar gedurende een zestal weken de gasten van het Ne derlandsche Roode Kruis te zijn. De heele inslellatie, het bedde- goed en het voedsel voor de kinderen is uit Nederland mee gebracht. Men heeft voldoende voedsel meegenomen om 100 kinderen gedurenden 6 maanden van het noodige te voorzien. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft verder het kasteel Frie- denberg te Lautenburg in Thü- ringen aangekocht. Aldaar zullen zieke kinderen uit den midden stand worden verpleegd. De Nederlandsche afgevaar digden van het Roode Kruis waren opgetogen over de wijze waarop zij waren ontvangen, eerst door den Berlijnschen op perburgemeester Wermuth en na dien door rijkspresident Ebert. Veel woorden van lof hadden zij ook voor de Duitsche Wohl- fahrt-stelle en de Deutsche Ar beitergemeinschaft, die er toe bijgedragen hebben, de onder neming te doen slagen. Zoo werden onder leiding van leden van deze instelling een aantal woningen van werklieden en kleine burgers bezocht. Het oordeel der gasten was alge meen, dat de toestand alhier ernstiger is, dan men in Neder land vermoedt, alwaar de actie ten gunste van Oostenrijk en van Hongarije 't lijdende Duitsch land doet vergeten. De Neder landsche gasten brachten ook hulde aan den Nederlandschen gezant te Berlijn, die hun in elk opzicht heeft bijgestaan. De heer Dresselhuys deelde ten slotte nog mede, dat de Vereeniging tot verbreiding van kennis over Nederland in den vreemde er ernstig over denkt te Berlijn een Nederlandsch huis op te richten, waar de Nederlandsche Handelskamer, de Nederlandsche vereenigingen te Berlijn, enz. een centraal punt zullen vinden. Breskans, Zaterdagavond 1.1. hield het Ziekenfonds alhier, hare algemeene jaarlijksche ver- gadering. De Voorzitter, J. M. H. van de Sande, opende de vergade ring, waarna de notulen door den Penningmeester werden voorgelezen, daar de Secretaris, de heer A. du Burck, wegens ongesteldheid verhinderd was de vergadering bij te wonen; deze werden onveranderd goedge keurd. Uit het jaarverslag bleek, dat eind December 1919 het aantal leden 131 bedroeg. In kas bleek aanwezig te zijn een bedrag van 1728.33, zoo dat het vermeerderde met een goed slot van ƒ231.88. Aan de beurt van aftreding waren de heeren P. C. Roest, I. de Koker en J. Brocké, welke allen herkozen werden. Ook de heer A. du Burck was aftredend, doch wenschte niet meer zijn functie te hernieuwen, Alvorens tot stemming over te gaan werd door de heeren van de Sande en Roest een woord van dank uitgesproken voor den ijver en hulpzaamheid van den heer du Burck, gedurende 25 jaren als secretaris van genoemde veree- ging onder vonden. Met algemeene stemmen werd hij dan ook be noemd als eerelid, terwijl hem een souvenir zal worden aan geboden. In zijne plaats werd als secretaris gekozen de heer D. A. Crince. In de plaats van den heer J. Lijk werd tot Penningmeester gekozen de heer J. A. Smoor. Na eenige bespreking werd besloten de uitkeering en de contributie op denzelfden voet voort te zetten, zijnde 9 maan den contributie a 15 ct. per week en 1 per dag aan uit keering. Door een der leden werd een voorstel gedaan om bij het 25- jarig bestaan een feestje te or- ganiseeren, welk voorstel even wel niet werd aangenomen. Eenige nieuwe leden hebben zich nog opgegeven. In verband met de alhier plaats gehad hebbende diefstal van erwten zijn hedenmorgen een drietal personen naar Mid delburg overgebracht. Met een goed bezette zaal had Zaterdag j.l. in het hotel ,De Vuijst" de aangekondigde openbare vergadering plaats van de vereeniging „Breskensche Visscherijschoor De Voorzitter, de Edelacht bare Heer D. H. van Zuijen, opende de samenkomst. Hij vond het aangenaam te merken, dat zoovelen belang stelden in het werken der vereeniging. Daarop schetste hij in het kort het ontstaan. Dat pas nu kon worden doorgewerkt, vond zijn oorzaak in het feit, dat de Pro vincie geweigerd had subsidie te verleenen, waardoor de moge lijkheid bestond, dat ook het Rijk de subsidie zou intrekken. Nu is echter zekerheid omtrent de Rijkssubsidie verkregen en zal Donderdag a.s. de school worden geopend, terwijl Dins dag 3 Febr. de lessen zullen aanvangen. Vervolgens deelde hij mede, dat tijdelijk waren benoemd tot Directeur de heer J. C. Ie Bleu alhier en tot leeraar de heer A. A. Roos, leeraar aan de „De Ruyterschool" te Vlis- singen. Eerstgenoemde verkreeg daar na het woord, om het meer practische gedeelte, als doel, programma, duur der cursus enz. te behandelen. Spreker merkte op, dat in de groote visschers- plaatsen als IJmuiden, Scheve- ningen enz. het bezit van een diploma als stuurman of schip per verplicht was. Hij meende dan ook, dat de tijd niet ver meer was, of bij wet zou bepaald worden, dat aan het hoofd van een vaartuig slechts iemand mocht staan, die bewijzen had afgelegd, daartoe bekwaam te zijn. Het oprichten der Visscherij- school vond dan ook hierin zijn voornaamste aanleiding. Nadat programma enz. in het kort waren meegedeeld, werd de gelegenheid opengesteld zich als lid, donateur of leerling op te geven, waarvan een druk ge bruik werd gemaakt. Ruim 30 leerlingen en 20 Eden-donateurs werden ingeschreven. Bij de rondvraag was vooral de heer W. van den Heuvel de tolk van alle belanghebbenden, toen hij opmerkte, dat de in richting een zegen was voor de visschers. Zij, als ouderen, zou den er wel niet meer van profi- teeren, maar hun kinderen kregen nu de gelegenheid om zich vol ledig te bekwamen, wat zij vroe ger maar al te zeer hadden gemist. Daarna sloot de voorzitter de vergadering, welke een succes was geweest, onder dankzegging voor de groote belangstelling, waarmee alles behandeld was. Groede. Zondag j.l. had een ontmoeting plaats tusschen de Voetbalvereenigingen Z. V. S. van Groede en H. O. V. van Breskens. De uitslag was 20, waarmee Breskens als winnaar uit het veld trad. Predikbeurteji. Woensdag 28 Januari. Nieuwesluis nm. 6", uur Bijbellezing, ds Joh A. Raams. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Woensdag 28 Jan. 5.47 6.11 Donderdag 29 6.29 6.53 Vrijdag 30 7.33 7.5'/ Eerste Kwartier, Woensdag 28 Januari nam. 3.58. Arrond.-Rechtb. Middelburg. Zitting van 27 Jan. Th M., 43 j., voddenkoopman te Vlissingen, gedetineerd te Middelburg, die den Holl. Zee- loods P. een stuk van de pink afbeet, werd wegens mishande ling, zwaar lichamelijk letsel ten gevolge hebbende, veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis. GEEN POLITIEK IN DE KEUKEN. Een advertentie in het „N. v. d. D."Gevraagd een flinke keuken-werkmeid, vrij van Bol sjewistische ideën." AVONTURIERS. Te Zwolle heeft de politie in een hotel twee jongens van 15 en 17 jaar aangehouden, uit Nijmegen afkomstig, die in het bezit waren van een revolver, een boksbeugel, een zaag en een lange priem. Zij hadden het plan op de heide een hut te bouwen. Wat ze daar wilden uitvoeren werd niet verteld, wel zeiden zij dat het zien van films hen er toe had gebracht. Zij zijn naar Nijmegen teruggebracht nadat tegen hen procesverbaal is opgemaakt wegens het dragen van een vuurwapen. POKKEN TE ARNHEM. Het aantal pokkenlijders te Arnhem is met twee vermeer derd en bedraagt thans twintig. Er zijn drie patiënten, wier toe stand ernstig is. INVAL. Dezer dagen deden de ge- meente-politie van St. Oedenrode en rijksveldwachters met de ge- meente-politie uit Schijndel een inval in den beruchten „Berg" tot opsporing van gestolen goede ren. Ongeveer 20 woningen wer den doorzocht en het resultaat was verrassend. Groote partijen lijfgoederen als dekens, hemden, bedlakens, omslagdoeken, hand doeken, verder confectie-goede- ren, alsmede fietsbanden, wer den te voorschijn gebracht. De buit, die van verschillende dief stallen afkomstig was, zat ge- gedeeltelijk in den grond in een aardappelkuil verstopt, 'n Deel der gestolen goederen is reeds door de eigenaars herkend. Tot nu toe heeft één arrestatie plaats gehad, n.l. van een zekere vrouw v. Lverdacht van he- ling. VERDRONKEN. Zaterdagnacht is in het Hel- dersche Kanaal een schuitje, af komstig van Alkmaar met een lading steenen, gezonken. Door het vallen van het wa ter, tengevolge van het spuien, geraakte namelijk het voorschip aan den grond, waardoor ten slotte het achterschip onder wa ter kwam. De schipper Knut en diens vrouw, die zich in het vooronder bevonden, bemerkten eerst dat er onraad was, toen 't vaartuigje kantelde. De 19-jaiige broer van den schipper sliep in het achterschip en kwam jammerlijk om het le ven. De ruimte waarin hij sliep was n.l. op verzoek met het oog op de koude van buiten afgesloten. Na eenige uren werd het lijk van den jongen man te voor schijn gebracht en naar de al gemeene begraafplaats vervoerd. EEN BRIEF VAN DEN EX KEIZER. De „Neue Berliner Mittag- zeitung" heeft langs den omweg over Kopenhagen kennis gekre gen van een brief van den ge wezen keizer, welke het Stock- holmsche dagblad Aftondidnin- gen" van zijn correspondent in Holland heeft ontvangen en ge publiceerd. De brief is gedag- teekend 2 Jan. 1920 en luidt o. a. als volgt Ik was verheugd, dat Wilhelm (de kroonprins) kwam en mij vertelde, dat in het hart van menigeen onder mijn volk een gevoel van aanhankelijkheid voor mij bestaat. Doch ik ben zon der hoop voor mij en koester geen enkelen wensch. De toe komst is donker en wanneer ik aan de kleinen in Potsdam denk, beleef ik droevige uren. Wilhelm klaagt ook monde ling en schriftelijk over het feit, dat alles zoo duur is en hij zeer kort bij kas is door de vele verliezen op zijn effecten. Wat zegt gij wel van de on geoorloofde openbaarmaking mijner brieven aan Nicolaas Deze menschen moeten wel geen greintje fatsoen bezitten en ik mag blij zijn als ik er zonder terechtstelling afkom. Ik heb aan Löwenfeld laten verzoeken om tegen deze openbaarmaking van privé-brieven te protesteeren, welke natuurlijk voor zekere landen een bijzonder doel had in verband met het geval-Bis- marck. Dat zelfs een Duitsch blad aan deze schandaligheden mee doet 1 Na de behandeling, die ik van mijn volk heb ondervon den, koester ik niet den wensch om naar Duitschland terug te keeren. De aanblik van de in eenstorting van dat land door zijn eigen schuld zou mij te smartelijk zijn en ik zou daar door het gevoel krijgen, dat alles en allen mij bedrogen en verlaten hebben. Ik begrijp maar niet, na al wat ik van de „onderzoekings commissie" heb vernomen, waar voor al die arglistigheden die nen, van mannen als Von Beth- mann, Ludendorf en Von Tir- pitz gezwegen. Ik heb thans, wat mijn g( zondheid betreft, veel te lijdt: De oude kwaal in mijn rechtti zijde en arm komt mi] wei bezoeken, tengevolge van ij onzekere toekomst, die m wacht. Ik hoop niets gunstigs met na het tragische einde van Ni colaas en geloof, dat alle soli dariteitsgevoel uit de werel verdwenen is en de ander# denken hunne plannen te vei zekeren, als zij mij vrijlaten. VALSCHE BILJETTEN. Het ministerie van financis deelt mede, dat blijkens ontvac gen inlichtingen een aantal val sche Belgische bankbiljetten va 1000 franc» naar Nederlar.i zouden zijn gezonden. Deze bil jetten kunnen aan de volgendi kenteekenen herkend worden De nummers van de serie zijn slecht gemaakt, vooral di 8 is slecht. Wanneer de serie nummers bevochtigd worden ei er wordt over gewreven, vlek de inkt. De borsten op de vrouwelijk figuur worden op de echte bil jetten gevormd door een zu; vere afgeronde lijn. Op de val sche biljetten is deze lijn in stukken verdeeld. BROODKAARTEN. Uitgifte nieuwe broodkaartei op Donderdag 29 Januari a.s, van des nam. 2 uur tot 3,30 uur uitsluitend op vertoon van g» zinskaart. HINDERWET. Vergunning gevraagd voor rund en varkensslachterij dooi W. N. Klaaijsen K 84; voor een biscuitfabriek door N.V. Conl Works, Boulevard. Vrijdag 30 Januari broodkaar ten afhalen voor de letters AK van 2-3 uur LR van 3-4 uur SZ Van 4-5 uur Voor het 125e tijdvak (1 tot en met 9 Februari is geldig dl groen gekleurde wittebroodkaar: 0 Op Zaterdag 31 Januari 0 a.s. hoopt\ onze geachte 0 Oom 0 J. A. HOOfTMAN 0 zijn 80sten jaaroog te ge A denken. A Namens de FamHje h VAN DE SANDE. A Breskbns, Januari 1920. h met mijn heerlijke Aanbevelend, Groede. Wederverkoopers rabat wordt de school gec^pend in een der lokalen van/le Open bare School. Leden, donateunj en leerlingen worden verzoch? aanwezig te zijn. Zij, die dan cursus alsnog wenschen teXolgen, kunnen ziek tot uiterlijk Woensdag avond Aanmelden bij den Di recteur J. C. LE BLEU.

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 2