ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN EMILY. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM-BLIEK 29e Jaargang Zaterdag 24 Januari 1920 Nummer 2490 De Volkerenbond. 5) Syndicale. Vrijheid BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.— Advertentieprijs van 1 5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent. Bij abonnement lager tarief Drukker-Uitgever TNo,02°n BRESKENS P°7704° Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur De Volkerenbond bestaat, de eerffe vergadering van den Raad heeft 1.1. Vrijdag in het minis terie van buitenlandsche zaken te Parijs in de bekende „Salie de l'Horloge" onder voorzitter schap van den heer Leon Bour geois plaats gehad. Amerika maakt nog geen deel uit van den Bond, de Raad is onvolledig samengesteld, de oproeping heeft plaats gehad door den President van de Amerikaansche Repu bliek, die het vredesverdrag nog niet heeft geratificeerdde jurist moge over zoovele on gerechtigheden het hoofd schud den, desondanks is de nieuwe instelling als een levend, zij het niet een voldragen, kind in het leven getreden. Ook de Nederlandsche Re geering heeft zich bereid ver klaard, onder voorbehoud van de goedkeuring der Volksver tegenwoordiging, van haar recht tot den Bond toe te treden, gebruik te maken. De reden, die haar daartoe hebben be wogen, heeft zij in eene uitvoe rige memorie van toelichting op het desbetrefTend wetsontwerp ontvouwd. Die toelichting zal niet bij iedereen instemming vinden er zullen er zijn, die daarin niet voldoende de uitdrukking vin den van de gebreken van den Bond, die ons land zouden moe ten doen aarzelen, misschien wel weigeren, onvoorwaardelijk het lidmaatschap ervan te aan vaarden anderen zi llen er in missen de geestdrift, het ver trouwen, waarmede zij meenen, dat een ieder deze nieuwe schepping der beschaving be hoort te begroeten. Wij voor ons, zegt het Algem. Handels blad zijn van oordeel, dat de Regeering het juiste standpunt heelt ingenomen en inderdaad wel heeft aangetoond, dat toe treding onzerzijds plicht is al doen wij dat zonder geestdrift. Wat ons vooral in de toelich ting treft, is de nuchtere maar juiste blik op de werkelijkheid, Haar vader denkt, en de me.i- schen zullen denken, dat het mij alleen om 't geld te doen was, leide hij en dit gevoel over meesterde hem soms zoo sterk, dat ik begon te twijfelen aan de standvastigheid zijner lielde. Doch ik zeide hem dat hij niet zoo lafhartig moest zijn en zich niet aan lastertongen moest storen. Niemand, die de lieve Emily Kendal en de oprechte John Stenhouse kende, zou voor hun huwelijken een anderen grond gezocht hebben dan liefde, oprechte liefde. Maar mijn verhaal zou te lang worden, het is bijna twee uur en de bruid en bruidegom zou den om half drie vertrekken. Hier werd mevrouw Knowle onverstaanbaar en mevrouw Smi- waarvan zij getuigt. Wij vinden daarin de bevestiging van de denkbeelden, welke wij zeiven bij herhaling omtrent de nieuwe instelling hebben uitgesproken. De Volkerenbond, zooals hij te Parijs is in het leven geroe pen, is eene politieke realiteit, met bepaalde politieke bedoe lingen, den vrede van Versailles te handhaven, geschapen. Dat is zijne zwakheid, wanneer men hem beziet onder het licht der idee, zijne sterkte, wanneer men hem beoordeelt naar zijne levens vatbaarheid. Een volkerenbond, alleen gebouwd op de idee van de allen omvattende internatio nale organisatie der menschheid, gedragen door de verheven be ginselen van gelijkheid en ge lijkwaardigheid van alle volken, geroepen het recht door den vrede en den vrede door het recht te handhaven, zoude thans zijn eene practische onmogelijk heid deze volkerenbond, ge bouwd op het machtsoverwicht der zegevierende Geallieerde volken, geroepen hunne politieke doeleinden te bevorderen en deze om te bouwen tot eene algemeene rechtsorganisatie van allen, is eene practische moge lijkheid en moet daarom in dit ondermaansche, waar het vol maakte niet is te bereiken, wor den aanvaard. En hoe meer volken, buiten die welke den oorlog voerden, er aan deel nemen, des te grooter is de kans, de toelichting der Regeering stelt dit duidelijk in het licht, dat de politieke organisatie ge leidelijk tot een hechte rechts organisatie vergroeit. Nederland brengt offers door zijne toetreding, de regeering verheelt het niet; wij geven onze onzijdigheid in toekomstig oor logen prijs, die onzijdigheid, welke gedurende den laatsten oorlog hare smarten en vernede ring heeft met zich gebracht, maar die toch weinigen in ons land zouden hebben willen zien verbroken. Dit offer, wij brengen het, wij moeten het brengen, omdat alleen ten koste daarvan de algemeene vrede is te be- les onrustig, want niettegenstaan de ze veel belang stelde in deze liefdeshistorie begon haar maag in opstand te komen. De rest van mijn verhaal kan wel in een nootendop, want ik ben er verder nooit in geslaagd .het rechte te weten te komen en zal dat ook later niet. John en Emily namen afscheid in tegen woordigheid van papa dit had hij toegestemd. Ook ik was op verzoek van Emily daarbij tegen woordig. Ten laatste klemde zij zich om zijn hals, en beloofde hem plechtig dat zij met nie mand anders dan met hem zou huwen. Hij deed dezelfde heilige belofte en John Stenhouse is iemand die nooit zijn woord zal breken. Zoo zelfs, dat, als zij beiden in leven blijven en reeds oud geworden zijn, hij haar nog zal vragen, trotsch alle tegen kantingen. Hij zeide dit met de zelfde woorden, want hij was zeer verontwaardigd over de reiken. Zij, die strijden voor eene idee, hebben te bedenken, dat zij alleen daardoor de op rechtheid hunner gezindheid kun nen toonen, dat zij niet alleen op papier daarvoor willen pleiten, maar hunne persoon, hunne hoog ste belangen ervoor willen in de waagschaal stellen. Gebrekkig, zeer gebrekkig, is in vele opzichten de consitutie van den Bond. „De organisatie, die met het oog op de interna tionale rechtsbedeeling is ont worpen, het permanente Hof van Internationale Justitie, is nog ge heel in de windselen gelaten. De verplichte arbritage voor rechtsgeschillen is niet ingevoerd. Zelfs eene behoorlijke procedure voor de verdere ontwikkeling van het internationale recht zoekt men in het verdrag te vergeefs. De met de leiding van den Bond belaste politieke organen kunnen tot het beslechten van geschillen worden geroepen of overwegen den invloed op de oplossing daarvan uitoefenen, zonder dat eenig beginsel van richtige inter nationale politiek in het verdrag uitdrukking heeft gevonden of een betrouwbare weg tot de vaststelling daarvan is aange wezen". Zoo vat in het kort de regeering de voornaamste ge breken samen. Het is volkomen juist gezien, en het toont aan, dat er veel, zeer veel te vervormen, uit te bouwen valt in het vage en ruwe schema, dat ons wordt geboden, maar nog niet dat een volk als het onze zich afzijdig zou mogen houden. De grondslag is gelegd, aller samenwerking is noodig om daarop voort te bouwen tot het gebouw in hechte voegen is ge zet. En aan dien voortbouw kun nen kleine staten medewerken met dezelfde kracht en toewij ding als de groote. Zeker, het is de politieke or ganisatie, die aan den Volkeren bond ten grondslag ligt, en de nieuwe leden van den Volkeren bond zullen zich moeten neer leggen bij de bepalingen van den vrede van Versailles, dien zij niet hebben helpen vaststellen wreedheid waarmede zij werd behandeld. Toen kuste hij haar o, hoe innig De tranen komen me nog in de oogen als ik er aan denk. „De arme jongen Toch zou het altijd een onverstandig hu welijk geweest zijn", Bracht mevrouw Smiles koel in 't mid den. „Onverstandig of niet, 't heeft nooit doorgang gehad zooals ge weet. Wat er gebeurd is, is mij onbekend. Dit is zeker, dat John Stenhouse nooit andere betrekkingen heeft aangeknoopt. Bij zijn patroon werkte hij goed en zijn vrije uren bracht hij in stille eenzaamheid door. Hij heeft zelfs nooit meer naar haar gevraagd, doch als-ik soms later haren naam noemde, was het alsot hij ieder woordl in 't hart bewaarde. Ik zorgde ook dat hij nu en dan iets van haar hoorde. Dit was echter niet gemakkelijk, want haar vader en die ook zeker niet hun on verdeelde instemming hebben. Maar daarom juist mogen en moeten die nieuwe leden strijden voor de omvorming van den politieken volkerenbond tot een rechtsorganisatie. Zij zullen zich moeten v erzet- ten tegen elke poging van den volkerenbond om uit politieke machtsoverwegingen andere sta ten, ook niet-leden van den Bond, economisch te vernietigen. Zij moeten waken voor 't ernstige gevaar dat machtsuitingen of machtswensch van de krachtige en overheerschende minderheid in den volkerenbond de „groo te mogendheden", die door het uittreden van Amerika het on partijdige element verloren heb ben het mom krijgen van een rechtsuiting van den bond, een rechtsuiting dus ook van kleine mogendheden, wier steun voor geheel Europa steeds groo ter moreele waarde krijgt. Juist thans is dat van belang, nu die groote mogendheden zich nau wer in één verbond aaneensluiten, een verbond, dat in den volkeren bond de grootsts macht zal heb ben, doch niet berust op over- wegingen van recht, maar op belangen-overwegingen; de mo gendheden zullen eikaars poli tieke en territoriale eischen en wenschen steunen, misschien ook wanneer die eischen en wenschen in Egypte, in Joego-SIavië, in Syrië, op den Rijn in- druischen tegen de beginselen van den Volkerenbond. De „Belg. Stand." verneemt, dat hare regeering eerstdaags een wetsvoorstel zal indienen ter vervanging van artikel 310 van het strafwetboek en het toevoe gen van een nieuw hoofdstuk aan de wet van 31 Maart 1898 op de Beroepsvereenigingen. De nieuwe lezing van de zes artikelen, waaruit dit wetsvoor stel zal bestaan, zal ongeveer de volgende zijn De syndicale vrijheid, dat wil zeggen de vrijheid van vereeni- zorgde zoo veel mogelijk dat zij mij niet ontmoette. Somtijds hoorde ik iets van haar en deelde hem dit dan terstond mede. Het eenige wat ik hem niet vertelde was een gerucht omtrent haar, dat ons zoo onmogelijk voor kwam, dat mijn man en ik er om lachten haar voorgenomen huwelijk met John Bowerbank". „Ik herinner me nog wel dat ik u dit 't eerst vertelde en hoe verontwaardigd gij me toen hebt aangezien. Nu ziet ge toch dat het waar was", zeide mevrouw Smiles met veel zelfvoldoening. „'t Is zoo. John noemde haar naam nooit meer en ik weet niet of hij er verder iets van vernam. In dien tijd vertrok hij naar Londen of het was om Emily op nieuw te vragen, eq een wei gering ontving, of dat hem, na het vernemen van het gerucht omtrent haar en Bowerbank daartoe den moed ontbrak, kan ging van den arbeider, is ge waarborgd. Men zal niemand tegen zijn wil mogen dwingen deel uit te maken van of zijn lidmaatschap op te zeggen van een syndicaat. Zij die lid worden van een syndicaat, nemen door hun toe treding de verplichting op zich, zich aan de statuten van het syndicaat te onderwerpen, tevens ook aan de beslissingen, die in gevolge deze statuten zouden genomen worden. De syndicaten mogen met de werkgevers collectieve arbeids contracten afsluiten, die het stil- leggen van het werk voorzien voor het geval de werkgever een of meer arbeiders zou aan nemen tegen minder gunstige voorwaarden dan die welke in het contract zijn vastgesteld. De syndicaten zullen het recht hebben hunne leden aan te ra den om, natuurlijk met in acht neming van den gewonen op zeggingstermijn, een werkplaats te verlaten zoodra een of meer werklieden van een ander syn dicaat, of wel niet-gesyndiceer- den, zouden aan 't werk gaan op minder gunstige voorwaarden dan door de leden van het eerste syndicaat werden verkregen. Met eene gevangenisstraf van 8 dagen tot 3 maanden, of met een boete van 25 tot 1000 frank zal degene gestraft worden, die, met het doel een aanslag te plegen tegen de syndicale vrij heid zooals zij in deze wet is vastgesteld, overgaat tot hand tastelijkheden, tot het uitspre ken van verwijten of bedreigin gen, of die daden van schrik- aanjaging tegenover werkgevers of arbeiders begaat. Dezelfde straffen zullen toe passelijk zijn op dengeen, die 't afsluiten of het nakomen van het arbeiders-contract onder geschikt maakt aan de voorwaar de van lidmaatschap of niet-lid- maatschap van een of meerdere arbeiders van een bepaald syn dicaat. De straffen kunnen verdubbeld worden indien de inbreuk op de wet door verschillende per sonen tegelijk wordt beraamd. ik u niet zeggen. Al wat ik weet is, dat hij, twee maanden na de meerderjarigverklaring van Emily, toen ik zooals ge weet aan zware koortsen lijdende was, Liverpool verliet en zich inscheepte naar Indiö. Daar is hij nu nog, en heeft ons niet vergeten. Met Kerstmis schrijft hij ons altijd en in dit jaar heeft hij mij een Indische sjaal gezonden. Doch nooit noemt hij Emily's naam of geeft eenige verklaring van zijne handelwijze. „Misschien", merkte mevrouw Smiles aan, „was er niets te verklaren. Zij zal van meening veranderd zijn en geen wonder. Er is een tamelijk groot verschil tusschen den deelgenoot eener firma en een jongste klerk. Zie eens, is dat niet de equipage van mijnheer Bowerbank O I hemel 1 kon ik nog eenmaal, al was het slechts een mijner doch ters, met eigen equipage zien rijden". Wordt vervolgd,

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 1